Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
gönderen Bora Doyum
Selamlar,
2009 aralığından beri gök bilimiyle ilgileniyorum belgeseller,vikipedi filan derken yazın başında burayı keşfettim ancak fiziğim çok kötü ve lisemde eşit ağırlık bölümündeyim. Yani fizikle baş edemiyorum napmalıyım?
Düzenli çalışma ve ezber
Sana şunu söyleyeyim, buradaki fizik ayrı, okuldaki teorik fizik ayrı. Ben öyle yapıyorum. Ben okul fiziğini sevmiyorum.
Ancak ezber ile bu eğitim sisteminden sağ çıkabilirsin:..
Kullanıcı avatarı
gönderen Kıvanç Eren
Ben kesinlikle ezbere karşıyım(tabi hepsinde değil) .Bence fizkte amaç ezber değil mantıktır.Mantık kullanarak fizik öğrenmek birşeyin nasıl oluştuğunu ve mantığını kavrayabilmektir önemli olan.Hem okul için hemde burası için.
gönderen Ömer Sözer
Lise 1 de benim de fizik dersim zayıftı. Hiçbir şey anlamıyordum ve fizikten nefret eder duruma gelmiştim. Ta ki buraya üye olana kadar. Burada 4 aydır üyeyim ve fizik hakkında yıllardır okulda öğrendiğimden çok daha fazlasını burada öğrendim. Okuldaki fizik eğitiminin ezbere dayalı olduğu için çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Kendini okula göre değerlendirmemeni tavsiye ederim. Eğer fiziği sırf sınavlar için değil de gerçekten anlayabilmek için öğrenmek istiyorsan çok farklı kaynaklar kullanabilirsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Sizlere moral mi verir ters etki mi yapar bilmem ama ben Lise-1'deki fen notlarımı paylaşayım sizlerle.

İlk dönem:
(5 üzerinden)

Fizik: 1
Matematik: 1
Kimya: 2
Biyoloji: 2

İkinci dönem:

Fizik: 2
Matematik: 2
Kimya: 1
Biyoloji: 1

İlk dönem kaldığım dersleri toparlayayım derken diğer fen bilimleri derslerimden sınıfta kalmıştım.. Mecburi olarak Türkçe Matematik bölümünden devam ettim, tek gördüğüm fen dersi Lise-1'deydi, tek sene gördüm ve üzerinden 10 sene geçti. Hayatım boyunca bir daha ne matematikle ne de fenle işim olacak ama şu anda kendimi fizik ve astronomi dünyasıyla gayet haşır neşir hissediyorum.

Tabi bunu, okulu boşverin, gökbilim başka türlü de öğrenilir demek için söylemiyorum, en güzeli okuldayken temeli sağlam şekilde kurmak. Bunu yazma sebebim, bu konuda kendinizi geliştirmek için çok iyi okul notlarına ihtiyacınız olmadığını gösterebilmek. Her şey "ilgi"de biter.

Not: Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsanız okul notlarınız da epey iyi olmalı tabi o ayrı. İlgili olmak yetmez, çok çalışmak gerekir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Onur Atılgan yazdı:Sizlere moral mi verir ters etki mi yapar bilmem ama ben Lise-1'deki fen notlarımı paylaşayım sizlerle.

İlk dönem:
(5 üzerinden)

İkinci dönem:

İlk dönem kaldığım dersleri toparlayayım derken diğer fen bilimleri derslerimden sınıfta kalmıştım.. Mecburi olarak Türkçe Matematik bölümünden devam ettim, tek gördüğüm fen dersi Lise-1'deydi, tek sene gördüm ve üzerinden 10 sene geçti. Hayatım boyunca bir daha ne matematikle ne de fenle işim olacak ama şu anda kendimi fizik ve astronomi dünyasıyla gayet haşır neşir hissediyorum.

Tabi bunu, okulu boşverin, gökbilim başka türlü de öğrenilir demek için söylemiyorum, en güzeli okuldayken temeli sağlam şekilde kurmak. Bunu yazma sebebim, bu konuda kendinizi geliştirmek için çok iyi okul notlarına ihtiyacınız olmadığını gösterebilmek. Her şey "ilgi"de biter.

Not: Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsanız okul notlarınız da epey iyi olmalı tabi o ayrı. İlgili olmak yetmez, çok çalışmak gerekir.
Tamamen katılıyorum. Benim de lise 1'de Matematik, Coğrafya, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat dersleri 1 gelmişti :D Ben de mecburen yabancı dilden devam ettim. Şimdi coğrafya okumayı düşünüyorum ama. Coğrafya ile ilkokuldan beri çok ilgiliyim. Çok sevdiğim şeyler, daha küçükken ülkeler ezberlemeye, haritalar çizmeye başlamıştım. Ama okulda ne oldu? 6. sınıfta bir seviye tespitte sosyal'den ilçe derecesi yaptım ve o yıl karneme 1 düştü. Lise 1'de her şey zayıftı zaten. Demek istediğim şey, okulda başarılı olmakla gerçekte ilgili olmak veya bilmek farklı şeyler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Güzel istatistikler olmuş. Fakat benim yaşadığım sıkıntı şu sözel ve fen eşit. Matematik düşük. TM veya MF tercihi olsa dahi matematik gerekiyor. Bir de bu durum var tabi, bu durumda şuan için MF seçmek her taraf için daha kazançlı. Önce MF seçip, fen dersleri görüp sonra TM'ye gidip ÖSS'de fen sorularını çözüp daha yüksek puan alanlar var. Sistemin kötülüğü mü desem, değişikliği mi tarif edemiyorum.
gönderen Bora Doyum
Onur Atılgan yazdı:Sizlere moral mi verir ters etki mi yapar bilmem ama ben Lise-1'deki fen notlarımı paylaşayım sizlerle.

İlk dönem:
(5 üzerinden)

İkinci dönem:

Benimki de
İlk dönem:
(5 üzerinden)

Fizik: 0

İkinci dönem:

Matematik: 3

Neyse sayısala geçtim, çalışırsam yaparım geçen yıl ilk dönemde 8 zayıfım vardı ama geçtim :shock:

Peki bir soru daha sormak istiyorum ben üniversitelere falanda baktım ama astronomların iş imkanları filan nasıl?
Kullanıcı avatarı
gönderen Kıvanç Eren
Bende astronomi okumak istiyorum ancak şunu unutma ki bu ülkede sevdiğin mesleği değil kendini doyuracak bir iş bulmak önemli.Bu ülkede astronomi ve uzay bilimlerine yeteri kadar önemin olmadığını düşünüyorum.Bu da beni farklı meslek dallarını seçmeme sebep oluyor.Tam bir astronomi aşkı ile dolu olsam da kendi düşüncem eğer aç kalmak istemiyorsan meslek seçimini mantıklı yapmandır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Anıl Şen
Özgür Can Özüdoğru yazdı:Düzenli çalışma ve ezber
Sana şunu söyleyeyim, buradaki fizik ayrı, okuldaki teorik fizik ayrı. Ben öyle yapıyorum. Ben okul fiziğini sevmiyorum.
Ancak ezber ile bu eğitim sisteminden sağ çıkabilirsin:..
Ezber okula göre değişen bir durum.Benim okuduğum lisede fizik sınavlarında başarılı olmak için ezber pek yeterli değil.Sadece formülleri ezberlemek gerekiyor.Geri kalan düşünme yeteneği,soru pratiği,soru tiplerini iyi bilme ya da zor sorular çözme.Özellikle geometri de beyni biraz fazla zorlamak gerekiyor. :)
Peki bir soru daha sormak istiyorum ben üniversitelere falanda baktım ama astronomların iş imkanları filan nasıl?
Astronomlar ve iş...Birbirine zıt iki kavram.Bildiğim kadarıyla bir astronom ancak bir üniversitede eğitim görevlisi olarak iş bulabilir.Bunun dışında bulabileceği iş imkanları varsa bile çok kısıtlıdır.Ben ortaokuldan beri astrofizik bölümü okumak istiyordum.Fiziğe ilgim çok yüksekti.Liseye başladım bir iki sene daha bu isteğim devam etti ama lise 3 e geldiğimde bu bölümden soğuduğumu fark ettim.Fizik öğretmenim de dahil olmak üzere pek çok kişi fizikte iş imkanlarının kısıtlı olduğunu söylediler.Ve benim düşüncem de daha önce hiç istemesem de elektrik elektronik mühendislğine doğru kaydı.Neyse önümde daha iki sene var.Bu süre içerisinde fikrimi tam olarak belirleyip iyi bir tercih yapabilirim.Bu yüzden bu bölümleri(fizik,astronomi vs.)isteyen arkadaşlara iyi düşünmelerini tavsiye ediyorum.(Aynısı benim için de geçerli.)İsterlerse astronomiyi hobi olarak da sürdürebilirler.Saygılarımla...
gönderen Bora Doyum
Anıl Şen yazdı:
Özgür Can Özüdoğru yazdı:
Astronomlar ve iş...Birbirine zıt iki kavram.Bildiğim kadarıyla bir astronom ancak bir üniversitede eğitim görevlisi olarak iş bulabilir.Bunun dışında bulabileceği iş imkanları varsa bile çok kısıtlıdır.Ben ortaokuldan beri astrofizik bölümü okumak istiyordum.Fiziğe ilgim çok yüksekti.Liseye başladım bir iki sene daha bu isteğim devam etti ama lise 3 e geldiğimde bu bölümden soğuduğumu fark ettim.Fizik öğretmenim de dahil olmak üzere pek çok kişi fizikte iş imkanlarının kısıtlı olduğunu söylediler.Ve benim düşüncem de daha önce hiç istemesem de elektrik elektronik mühendislğine doğru kaydı.Neyse önümde daha iki sene var.Bu süre içerisinde fikrimi tam olarak belirleyip iyi bir tercih yapabilirim.Bu yüzden bu bölümleri(fizik,astronomi vs.)isteyen arkadaşlara iyi düşünmelerini tavsiye ediyorum.(Aynısı benim için de geçerli.)İsterlerse astronomiyi hobi olarak da sürdürebilirler.Saygılarımla...
Çalışma Alanları:Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

Şöyle bi şey buldum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
Merhaba Bora,

Gökbilimi çok seviyorum "ama" dediğin anda iş biter. Mühim olan "ama" nın olmamasıdır. Yani demek istediğim bir şeyi seviyorsan tam sevmen gerekir. Eğer bu "ama" yı kaldırırsan önünde hiçbir engel duramaz.

Eğer gökbilimi seviyorsan ve bu alanda kendini ileri düzeyde geliştirmek istiyorsan bu işin ilmini ehlinden öğrenmen gerek. Yani Astronomi Ve Uzay Bilimleri'ni okuman gerek. Çünkü amatörlük de bir yere kadar seni bilgiyle donatabilir.

"Astronomi Ve Uzay Bilimleri'ni okumak istiyorum ama maddi sıkıntısı var." diyorsan burda da yine farkettiysen "ama" var. Eğer bir işi gerçekten seviyorsan o zaman o işi çok iyi yaparsın. Çünkü o işi seviyorsundur ve bunu zevkle yaparsın. O zaman hem maddi sıkıntıların kalkar hem de manevi sıkıntıların kalkar. Çünkü insan sevdiği işi yaparsa o işte en iyi olmaya en büyük adaysındır.

Ben böyle düşünüyorum ve bu dediklerimi aynen uyguluyorum. Şu an İstanbul Üniversitesi Astronomi Ve Uzay Bilimleri'ni okuyorum. Her ne kadar çevremdekiler bu bölümü kötüleseler de ben sevdiğim ve inandığım şeyi yapıyorum. Neymiş efendim iş imkanları çok kısıtlıymış, neymiş efendim bölüm çok zormuş, neymiş efendim aldığım puanla mühendisliklere girilirmiş vs. İnandıktan sonra bunların hepsi aşılır.

Yani sen sen ol kendi sevdiğin işi yapmaktan vazgeçme. Nike'ın dediği gibi: Just do it! :)

Selametle...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Merhabalar Bora,

Arkadaşlara katılıyorum. Notlarını da belirtmişsin. Astronomide başlangıçta fizik ve matematik ciddi manada önemli. Eğer bir üniversitede devam etmek istiyorsan şimdiden çok çalışmalısın. Türkiyede kısıtlı gözlemevi var, buralarda veya girdiğin üniversitede akademisyen olarak devam edebilirsin. Fakat bunu unutma ki astronomi istiyorsan seçeceğin üniversiteler belli olmalı. Zaten çok fazla seçenek yok sanırım, Ankara Üniversitesi veya İstanbul Üniversitesini seçmende fayda var. Burayı kazanmakla da bitmiyor. Üstünden kalkman gereken tezler olacak, çalışmaların olacak. O yüzden eğer astronomi gibi fizik ve matematiğe önem veren bir dal seçmek istiyorsan bu açığı kapatman gerek. Bilmiyorum ters tepki mi yaptı ama bu söylediklerim benim senin ve herkes için aynı geçerlilikte bir durum.

Saygı ve sevgilerimle
[quote="Muaz Erdem"]Merhaba Bora,

Gökbilimi çok seviyorum "ama" dediğin anda iş biter. Mühim olan "ama" nın olmamasıdır. Yani demek istediğim bir şeyi seviyorsan tam sevmen gerekir. Eğer bu "ama" yı kaldırırsan önünde hiçbir engel duramaz.

Eğer gökbilimi seviyorsan ve bu alanda kendini ileri düzeyde geliştirmek istiyorsan bu işin ilmini ehlinden öğrenmen gerek. Yani Astronomi Ve Uzay Bilimleri'ni okuman gerek. Çünkü amatörlük de bir yere kadar seni bilgiyle donatabilir.

"Astronomi Ve Uzay Bilimleri'ni okumak istiyorum ama maddi sıkıntısı var." diyorsan burda da yine farkettiysen "ama" var. Eğer bir işi gerçekten seviyorsan o zaman o işi çok iyi yaparsın. Çünkü o işi seviyorsundur ve bunu zevkle yaparsın. O zaman hem maddi sıkıntıların kalkar hem de manevi sıkıntıların kalkar. Çünkü insan sevdiği işi yaparsa o işte en iyi olmaya en büyük adaysındır.

dediniz ama bui şin pisikolojik yönü de var ben bunun tutsağı gibi bir şeyi malesf ki ailem tıpd iye tutturmasalar gökbilimci olmak için inanın elimden geleni yaparım kazanamasam bile kolay bırakmam. ama burada imkanlar biraz kısıtlı o yüzden başka tarafa yöneldeim malesef ki ama size hayran kaldım inanmışsınız ve peşinden gitmşsiniz hiç kimseyi aldırış etmeden :o
Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Merhana Kadir. Öncelikle Fotoğraflar nereden[…]

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı

ay.JPG Uzun bir aradan sonra, yeniden bir fot[…]