Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
200 mm lik dobson teleskop yapacağım.Camı ,aleti , reçineyi ve kompratör saatini Selçuk Karayakalı dan ücretsiz aldım.Aşındırma ve cilalama kiti için Başar abiye sipariş verdim.Malzeme ücretinin önemli olmadığını söyledi.Her ikisine de çok teşekkür ediyorum.Yapıma en baştan başlıyorum. f oranı , sagitta hesaplanması vs vs her türlü aşamada yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Üstadlar yardımlarınızı esirgemeyin.Şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla...
En son Koray Kentli tarafından 22 May 2013, 18:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Teşekkürler.Burak abi dediğin gibi olmuşken tam olsun.Bu yaz tatilinde hayatımı yaşayayım :) Ygs Lys maratonu başlayacak.Okullar açıldığında zamanımın pek olacağını sanmıyorum.İnşallah Tırnova şenliğine kadar yetiştireceğim.Zamanım çok kısıtlı.Günlük 2-3 saatlik vaktim oluyor.Uykudan fedakarlık edeceğim artık.Aşıdırıcılarım gelsin hemen başlayacağım.Selçuk abi de iyi frenledi beni.Yoksa geri dönüşü olmayan bir yola girebilirdim. :) Fotoğrafları inşallah paylaşacağım.
Saygılarımla...
Başarılar dilerim Koraycığım...

Çok zorlanacağını sanmıyorum. En ufak bir şey de Atila Hoca ve Uğur Bey yardım edeceklerdir. Bursa adeta ATM'in merkezi. İki büyük ustanın şehrinde yaşıyorsun. Internet var, zamanın var eee daha ne olsun! Haa 1,7 mm. haa 2,5 mm. hatta 6" ile 8" arasında başlangıç için bence çok farklı değil. Yapacağına inancım tam. Ama bence aşındırıcıları bekleyeceğine şimdiden 1,5 metrelik bir tüp veya çatkı sistemi yapacaksan dikme boruları ayarlamaya bak.

Başarılar...
Teşekkürler Salih abi.Teleskobumu karton tüp şeklinde yapmayı düşünüyorum.Sağlam olur mu ki? Tüpün çapı kaç mm olmalı.Atm Türk sitesinde Bursada karton boru satan bir firmanın adresi vardı.Firma hala varlığını sürdürüyorsa iletişime geçeceğim.
Saygılarımla...
Bence bu işe başlayan herkes bir gün kendi ikincil aynasını yapmayı denemeli. Cassegrain birincil ayna ve hiperbolik ikincil aynadan bahsediyorum. Ben de henüz yeni yeni öğreniyorum ve bir gün insanların Newton'dan uzaklaşıp sadece Cassegrain yapacaklarını düşünüyorum. Böylece tüp boyu kısalıyor ve herşeyini yurt dışından bağımsız yapabiliyorsunuz.

Tüp konusunda açık tasarımlar daha çok hoşuma gidiyor. Sanki bunlar daha hafif ve pratik oluyorlar.

Kolay gelsin...
Selamlar.Bugün Atila hocanın atelyesine gittim.Tanıştık görüştük.Atelyesi boyamada olduğu için tam ayrıntılı göremedim.Neyse biraz hesap yaptık.Daha sonrasında ihtiyacım olan basit ikincil ayna tutucu, 1.83" ikincil ayna, tüpü kundağa tutturan 2 şer adet tam ve yarım tekerlek, şerit halıfleks, ayna hücre tutucusu için 3 adet yay ve tüpe tutturmak için 3 adet metal takoz, bulucu dürbün parçaları, bir miktar 60 lık aşındırıcı, küçük göz merceklerini odaklayıcıya uygun hale getirmek için karton tüpler, aşındırma aletinin altındaki tahtayı kaydırmaz delikli bir malzemeyi makul bir ücret karşılığı aldım :) Şunu söylemek gerekirse Atila hoca çok cana yakın ve çok cömert bir kişiliğe sahip.Kendisine yeniden teşekkür ediyorum.Şimdi bana ayna, hücre, kundağı yapma ve parçaları birleştirme işleri kalıyor.Bursa da bulunan Sonoco aş den karton tüpleri alacağız.Bunun için ücret istemediler :) Sanırım teleskopta hesap konusunda değişiklikler yapacağım.f/5 vs vs .Hesapları tam olarak kararlaştırmam lazım.Bugün de 60 gritle başlayacağım.Tam aşındırma kitim de yarın gelir.Cilalama kitim biraz geç gelecek.O beni sıkıntıya sokuyor.Bir şekilde onu da hallederim inşallah.Artık kollara yüklenme zamanı.Camı kaplatma konusunda da Uğur abiden yardım isteyeceğim.Bana bir yol gösterirsen memnun olurum Uğur abi :merhaba

Saygılarımla...
Teşekkürler Selçuk abi.Sırası geldiğinde resimleri de ekleyeceğim inşallah.
Merhaba Koray,
Kaplama işi kolay, yeterki o aşamaya gelsin ayna.
Cilalama ve biçimlendirmede yardım edebilirim.

İkincil ayna önemli, 8 " f/5 yaparsan 1.5 " ikincil ayna gerekiyor ve şu anda piyasada yok.
f/7 yaparsan 1.25 " ikincil ayna işini görür. 1.83 " ikincil ayna çok büyük değil mi? Eğer f/4.5 düşünüyorsan o zaman 1.83 " ikincil ayna gerekir.
Merhabalar.
Uğur abi bilgilendirmen için teşekkürler.Atila abiyle ikincil aynamı ölçtüğümüzde tam 1.83" olmadığını gördük.Kenarları rodajlanmış.1.80" miş.Cam da 2 mm ineyim.f/4.5 de yapabilirim inşallah :) Dün aşındırıcı kitim gelmiş.Bugün yoğun bir şekilde çalışacağım.

Saygılar...
Selamlar.
Dün 60 gritle yaklaşık 7 saatlik bir çalışma sonucu 2 mm kadar indim.Fakat bu sorun mudur veya normal bir durum mudur bilmiyorum.

Resim

Kiriş , W , az da olsa normal hareketleri kullandım.Orta kısım aşındı.Kenarlar kaldı.Bundan sonra 80 gritle devam edeceğim. Kenarları da aşındırabilmek için hangi hareketi kullanmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum :wink:

Saygılar...
Merhaba Koray,
Alet olarak ne kullanıyorsun?
Eğer kullandığın alet daha önceden kullanılmış ve dışbükey olmuş bir alet ise bu şekilde aşınma normal.
Ama alet ve cam düz iken aynı zamanda aşındırmaya başladıysan böyle aşınmaması lazım.

Odak oranını kaç yapıyorsun? f/4,5 yapacaksan derinlik 2.77 mm olacak. Eğer f/5 yapacaksan derinliği 2.5 mm yapman gerekecek. Ancak aşınma aynanın kenarına gelinceye kadar devam etmelisin, eğer derinlik planladığından daha fazla olursa bir süre ayna altta ( ToT ) çalışarak derinliği azaltabilirsin.

Kolay gelsin.
Uğur abi alet olarak dışbükey cam kullanıyorum.Şu an f/4.9 düşünüyorum.Tüpün kalınlığıyla birlikte çapı 28.4 cm.Bu bir şeyleri değiştirir mi ?
Merhaba Koray,

Gayet normal. Kalan zamanda da kenarlar aşınacaktır merak etme. Düşünsene kenarlar en az aşınacak yer. Küresel bir aşınmada orta 2 mm iniyorsa kenarlar ne kadar inmelidir? İstersen bunu matematiksel olarak bile hesplayabilirsin ama bunlara gerek yok, aşındırma hareketleri bunu kendiliğinden yapar. Ancak kaba aşındırmada kiriş hareketinden başka hareket uygulama. Sadece istediğin sagittaya yaklaştığında, küreselliğin kenarlara yaygınlaşması için bir miktar aynanın kenara taşan kısmını azalt, yani 1/4, sonra biraz daha azalt 1/6, sonra da normal hareketle de istediğin sagittaya 0,15 - 0,20 kala bitir. Kalan 0,15 mm de 120 gritle biter. Unutma bundan sonra hep normal hareket var, kiriş hareketi yok.

Başarılar,

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
O zaman bu şekilde aşınma gayet normal. Aşınma kenarlara ulaşıncaya kadar devam etmelisin.
f/4.9 düşündüğüne göre derinlik 2.55 mm olması gerekir. Bundan sonra 2.55 mm derinliğe ulaşana kadar 120 grit ile çalışmaya devam edebilirsin. Bu şekilde aşınma biraz yavaşlayacak ama ayna yüzeyindeki derin oyuklar azalacak.

Tüp çapı ve odak uzaklığı hesaplandığında 1.80 " ikincil ayna tam uyuyor.

Kolay gelsin.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Merhana Kadir. Öncelikle Fotoğraflar nereden[…]