Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Gülhan YAŞAR yazdı:Ben bir kaç kere fotoğraf makinasını el ile tutup fotoğraf çekmeye çalıştım fakat bir türlü gözmerceğindeki görüntüyü fotoğraf makinasıyla alamadım.
Peki makinanın büyütmesini (zoom) hiç kullanmayı denediniz mi? Eğer optik büyütmesi varsa en azından 2x seviyesinde kullandığınızda sanki telesop içine doğru ilerliyorsunuz. O zaman makine içine daha çok ışık giriyor. Gerçi bu sefer çevredeki ayrıntılardan oluyorsunuz ama benim gibi poz süresi düşük olan cihazlarda ışık her şey demek. Üstelik yuvarlak karanlık çerçeveden uzaklaşıyorsunuz.

Bir de, belki çok ışık giriyor ve otomatik ayarlardan dolayı diyaframı kısıyor olabilir. Bu durumda ışık ayarları ile oynayabilirsiniz. Tabii makine büyük olunca gözmerceğine dayamak zor oluyordur. Hele 35 mm.'likleri dayamak anlamsız, doğrudan T-ring ile bağlamak isabetli olacaktır.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba salih bey mehmet bey tahir bey gülhan bey ve diğer arkadaşlar

resim çekme ile ilgili birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum

fotoğraf makinanızın mercek kısmını plossl yaklaştırdığınızda arka ekrana bakıp düzeltme yapıyorsunuz bu makinadakiş 1-2 cm lik bir düzeltme makinada oldukca fazla bir açı değişikliğine neden oluyor hedef bulmak için hiç lcd ekrana bakmadan şunu yapmanızı tavsiye edebilirim sadece iki parçayı birleştirecekmiş gibi düşünün ve makinanız kendisi auto zoom yapacaktır zaman sayacınıda çalıştırıp resmi makinanın çekmesini sağlayın o zaman iki elinizle makinayı sabitlersiniz şu tavsiyeyide yapmadan geçemiyorum makina ve plossl birleştirme esnasında sakın makinaya baskı uygulamayın dişliler kırılabilir veya sıyırabilirbazı plossl'lerde gözle bakılan kısımda plastik mevcuttur buda resim çekmede kolaylık sağlar
eğer dış kısımda plastik yok ise iş zorlaşır netleme yapamama ve hedef kaçmasının sebebi ise yandan ışık alması ve aynı anda plossl den ışık alması işi zorlaştırır
şunu tavsiye edebilirim var ise bir lastik parçasını oto lastiği bisiklet lastiği bunu plossl dışına sarıp merceği yaklaşık 1.5 cm geçecek şekilde kesin biraz taşsınki yapıştırma payı olsun bunu tatlı sıkı yaparsanız söküp takabilirsiniz
işiniz kolaylaşır hemde size kılavuzluk yapmış olur daha net görüntüler alabilirsiniz

salih bey resimler çok güzel çıkmış

selamlar iyi akşamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Bilgiler için teşekkürler Harun Bey,

Havalar açsa teleskobumu kapıp yanınıza geleceğim fakat bu aralar hava hep bulutlu. İyi geceler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Harun bey,

Aslında sevdiğiniz bu işi bir dükkan içinde değilde, üst katta denize bakan geniş bir terasta yapmayı hakediyorsunuz. Burada sattığınız teleskopları hava karardıktan sonra test edip/ettirip sergilemeniz ne güzel olurdu. Hata gündüz vapurlara yaklaştırıp ürününüzün büyütme gücünü tüm gerçekliği ile sunabilirdiniz. Eminim bu hobiye başlamak isteyip de başlayamanların tek uğrak yeri olurdunuz. Keza şimdi bile öyle ya!

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhabalar,

Salih Bey, Ay'ın etrafındaki hale yüksek irtifadaki sirüs bulutlarından oluşuyor. Bir de kullanılan optiğin renk bozulmalarından kaynaklanan, parlak nesnelerin kenarlarında oluşan hale benzeri renklenmeler olabilir. Aşağıda ki fotoğrafta Ay'ın sağ üst kenarında görülen mavi renk DCR-2020 tele lensin optiğindeki bir hatanın işaretidir.
Resim
Harun Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Fotoğraf makinalarında iki türlü netleyici yapısı var.
1. CCD sabit, mercekler hareketli.
Bu tip fotoğraf makinaları göz merceği arkası çekimler için risk oluşturuyor. Harun Bey'in yazdığı gibi, fotoğraf makinası göz merceğine dayanır ise, netleme motorlarının dişlileri bozulabilir. Ayrıca lens üzerinde çizilme yada lekeler oluşabiliyor. Bu tip fotoğraf makinalarında objektifin ileri hareket ettiği maksimum mesafe ölçülüp uygun bir tüp ve adaptör ile kullanılması gerekiyor. Bir çok markanın kendi tüpleri var. Ancak uygun adaptörler, dürbün ve teleskop satıcılarından temin edilebilir. İlk kullandığım Fuji S5000 fotoğraf makinası bu tipten idi.
2. Dış mercek sabit, iç mercekler yada CCD hareketli.
Bu tip fotoğraf makinalarında merceğin çizilmesi yada lekelenmesi ihtimali yine geçerlidir. Tedbir olarak koruyucu filtre kullanmakta yarar var. Şu anda kullandığım Panasonic FZ30 bu tiptendir.
Fotoğraf makinasını teleskobun arkasına, kısa süreli kullanımlar için, adaptör yardımı ile bağlamak mümkün. Uzun süreli kullanımlarda, fotoğraf makinası da, adaptör de ve teleskop ta bu yapıdan zarar görüyor. Bu nedenle Fotoğraf makinasını teleskobun gövdesi üzerine monte ettiğim raylar aracılığı ile kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:...Aşağıda ki fotoğrafta....
Çok güzel çıkmış!
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmey bey tebrikler...

Kraterler de, denizler de aynı ışık oranında güzel çıkmış. Sorunu iki fotoğraf çekerek çözebilirsiniz. Mesela bunun üzerine bir de kameryı baş aşağı döndürerek çekip yarısını veya sadece o bölgeyi üzerine yapıştırabilirsiniz. Mozaik gibi bir şey olacak.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Bey Merhaba,

Biraz daha açıklarmısın?
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
gülhan bey demişki
Kod: Tümünü seç
Bilgiler için teşekkürler Harun Bey, 

Havalar açsa teleskobumu kapıp yanınıza geleceğim fakat bu aralar hava hep bulutlu. İyi geceler.
gülhan bey beklerim bende aldığınız teleskop'u merak etmedim desem yalan olur

mehmet bey demişki
Harun Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Fotoğraf makinalarında iki türlü netleyici yapısı var. 
1. CCD sabit, mercekler hareketli. 
Bu tip fotoğraf makinaları göz merceği arkası çekimler için risk oluşturuyor. Harun Bey'in yazdığı gibi, fotoğraf makinası göz merceğine dayanır ise, netleme motorlarının dişlileri bozulabilir. Ayrıca lens üzerinde çizilme yada lekeler oluşabiliyor. Bu tip fotoğraf makinalarında objektifin ileri hareket ettiği maksimum mesafe ölçülüp uygun bir tüp ve adaptör ile kullanılması gerekiyor. Bir çok markanın kendi tüpleri var. Ancak uygun adaptörler, dürbün ve teleskop satıcılarından temin edilebilir. İlk kullandığım Fuji S5000 fotoğraf makinası bu tipten idi. 
2. Dış mercek sabit, iç mercekler yada CCD hareketli. 
Bu tip fotoğraf makinalarında merceğin çizilmesi yada lekelenmesi ihtimali yine geçerlidir. Tedbir olarak koruyucu filtre kullanmakta yarar var. Şu anda kullandığım Panasonic FZ30 bu tiptendir. 
Fotoğraf makinasını teleskobun arkasına, kısa süreli kullanımlar için, adaptör yardımı ile bağlamak mümkün. Uzun süreli kullanımlarda, fotoğraf makinası da, adaptör de ve teleskop ta bu yapıdan zarar görüyor. Bu nedenle Fotoğraf makinasını teleskobun gövdesi üzerine monte ettiğim raylar aracılığı ile kullanıyorum.
mehmet bey bende tecrübelerimi paylaştım sizin yorumlamanız sizinde aynı şeyleri yaşadığınızı ve yaptığınız takviyeli düzeneklerlede kanıtlıyorsunuz zaten bu tip denemleri yapanlar aynı tecrübeyi yaşar bizdeki fotoğraf makina apartları bu iş için uygun fakat profesyonel makinalardaki fokus uzunluğu engel o sebeple daha çok amatör makinalar buna uygun

Resim
Resim
http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1492

t2 adaptör bazı modeller elimizde mevcut
Resim
t2 adaptör
t2 rıng canon eos
t2 rıng canon autofocus
t2 rıng minolta autofocus
t2 rıng nikon
t2 rıng olympus
fotoğraf makina adaptörü modelellere uygun
http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1496

sizde durum farklı makina teleskop üzerine ray tarzı kanalda hareket sağlıyor yanılmıyorsam eklediğiniz merceklerle çekim sağlıyor mercek arkası ve plossl'ye takılan adaptör sapmalara neden olur ve odaktan kaçar ufak makinalarda bu daha azdır
resim çok güzel tebrik ederim

salih bey demişki
Harun bey, 

Aslında sevdiğiniz bu işi bir dükkan içinde değilde, üst katta denize bakan geniş bir terasta yapmayı hakediyorsunuz. Burada sattığınız teleskopları hava karardıktan [color=red]sonra test edip/ettirip[/color] sergilemeniz ne güzel olurdu. Hata gündüz vapurlara yaklaştırıp ürününüzün büyütme gücünü tüm gerçekliği ile sunabilirdiniz. Eminim bu hobiye başlamak isteyip de başlayamanların tek uğrak yeri olurdunuz. Keza şimdi bile öyle ya! 
salih bey bende öyle bir yer umuyorum ama bazı zorluklar var dükkanımız mülkü bize ait çok eski müşteri potansiyelimiz var gördün çok yoğun geçiyor zamanımız gerçi c tesi sakin ama bende uygun bir yer olursa düşünmüyor değilim abim kadıköy çarşı içinde bir bina aldı yıkılıp yeniden yapılacak bakalım hiç belli olmaz her şey değişebilir biraz zamana ihtiyaç var

selamlar saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet bey;

Demek istediğim, teleskop kullanmadan yaptığınız çekimde bir sorun varsa ve sorun sadece üst kısımda gözüküyorsa çekimi başaşağı yineleyerek ve her çekimde fotoğrafın alt kısmını kullanmanızdı. Tabi ikinci yarım parçayı 180 derece döndürmeniz gerekecek. Hatta Photoshop'da iki katmanı üst üste birleştirip katman kullanarak sadece sorunlu bölgeyi maskelemeniz yetecektir.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Teşekkürler Salih Bey, Şimdi anladım. Bahsettiğim renk bozulması fotoğrafın hep aynı yerinde mi diye dikkat etmek aklıma gelmedi. Bundan sonraki çekimlerde bu anlamda dikkat edeceğim.

Harun Bey, 1796 teleskop, 2000mm odak uzaklığı ile ve netleme biçimi itibarı ile odaklama noktasını oldukça geniş bir aralıkta oluşturulabiliyor. Bu imkan bana, fotoğraf makinasını, teleskobun gövedesi üzerine taşıma imkanı verdi. Fotoğraf makinasının kendi objektifi, görüntüyü direkt olarak, mukul kalite ve büyüklükte görüntü algılayıcısına taşıyamıyor. Bu nedenle araya göz merceği yada göz merceğinin yerini tutacak bir makro lens kullanıyorum. Tabiki bu kadar çok lens ve zorunlu olarak araya konulan diagonal aynalar, ışık azalmasına ve netlik kaybına az da olsa sebep olacaktır. Yaptığım çekimlerden şunu söyleyebilirim: göz merceğinden gördüğüm detay ile fotoğrafta çıkan detay bir birine oldukça yakın. Bu ise beni cesaretlendiriyor ve ek parçalar yaparak / yaptırarak çekim rahatlığını ve resim kalitesini arttırabileceğimi düşünüyorum. DSLR bir fotoğraf makinası ile, direkt optik algılayıcı üzerine görüntüyü düşürerek, resim çeksem bile, fotoğraf makinasını gövde üzerine bindirmeyi tercih ederim. Böyle bir yapı, mukavemet ve denge sorunlarını azaltıyor.

Resim
Bu yapıda adaptörün önemi büyük. Başlıca fonksiyonları:
1. Dışarıdan gelecek ışığı kesmek.
2. Kaba netleme yapma imkanı sağlamak. ( Hassas netleme fotoğraf makinasına bırakılabilir.)
3. Optik ekseni hizalamak. ( oldukça önemlidir.)
4. Teleskop içinden gelen ışığı yansıtmayacak filtreye sahip olmak. ( İç yansımalar nedeniyle fotoğraflarda kontrast bozuluyor.)
5. Fotoğraf makinasının kolay sökülüp takılacağı bir yapıya sahip olmak.
Böylesine komplex ve hassas bir yapının çizimlerini yaptım. Tornacılar ile yapmaya çalıştım. Yüksek maliyetini sineye çektim. Buna rağmen başaramadık.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
mehmet bey çiziminiz
harika ve hata görünmüyor yapamadığınız tornacı tarafımı yoksa düzeneğin başarılı olup olamayacağımı benim elimde size yarayacak bazı parçalar mevcut çiziminizde bir hata görünmüyor hatta benim düşünemeyeceğim bir yapı uygulamışsınız ve bu düşünceniz fotoğraf makinasının ağırlığını üst plossl yuvası olması gövdeye veriyor oldukça teknik ve iyi bir tasarım yapmışsınız bunu denemek isterim ve başarılı olacağımızı sanıyorum iyi günler
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Harun Bey, Ben bu yapıyı kurdum ve bir çok resim çektim. Ancak kurduğum yapı bir prototip olmaktan çıkamadı. Düzeneğin, başarıyla çalışacağına kesin gözüyle bakıyorum. Başaramadığımız taraf torna tarafı oldu.

Halen kullanmakta olduğum düzenek:
Resim
Yukarıda monte edilmiş hali görülen parçaların demonte hali:
Resim
Tornada başaramadığımız kısım, kırmızı renkli yazılar ile açıklaması yapılan, 49mm. iç ve dış tüpler ile tripod bağlantı yeridir. Bu haliyle optik eksen hizalama ancak kabaca yapılabilmektedir. Hassas hizalama yapılamamaktadır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba mehmet bey
benim gözüme çarpan ilk hata şu fotoğraf makinasının ön merceğini bağlantılarla 45c lik prizmaya odaklıyorsunuz buda çıkarmış olduğunuz plossl merkezden kaçması ve netlemede sorun olarak karşınıza çıkıyor plossl uzaklık baş sorun
teleskopun görüntüsünü plossl tamamlar makinanızda görüntüyü net alamadığı için sapmalar yapıyor belki buradan anlatamamış olabilirim ama gene de devam edeyim
şunu denemenizi öneriyorum sadece bir karton ile fotoğraf makinasının ön merceği saracak şekilde bir silindir yapın ardından en büyük plossl ne varsa onu takın makinanızın altındaki ray kızağını çıkarıp önce varsa bir kumpas ile makinanızın ön mercek odak ölçüsünü alın fotoğraf makinanın en alt yere bazan kısmını ölçün kabaca bir kare karton kesin ortasını oyun ön mercek genişliği kadar daha sonra bunu 45 derecelik prizmaya yaslayın en alt kısımda ki boşluk kadar bir takoz yapın o takozu makinanın altına geçici tutturun iş resim çekmeye kalıyor en iyi görüntünü gündüz yaklaşık 500 mt bir yere odaklayın denemeyi yapın eğer bir görüntü yakalarsanız bu kesilen takoz ve mercek odaklama kartonu size kalıp olacaktır daha sonra kızak boyunu uzatıp veya vidalardan açıp plossl yaklaştırın ne kadar yakın olursa o kadar daha geniş açıya sahip olursunuz ve görüntüyü yakalarsınız

iyi akşamlar tekrar görüşmek üzere
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
bu işlemi plossl ile birlikte düşünün onu çıkarmayın

bakın bu düzenekte çok basit bir aliminyum L parça kullanılmış

Resim
selamlar
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]