Forumdaki konuların dışında olan her şeyi burada konuşabilirsiniz.
"bir milleti yok edeceksen önce dilinden başla" ....daha ilköğretim çağındaki çocuklarda başlıyor bu "w" saçmalığı. internet ortamındaki yazışmalarda olsun,cep telefonlarındaki mesajlarda olsun,her nedense "v" harfi yerine "w" kullanıyorlar. gerekçe olarak da "ya daha kolay oluyor diyorlar". ben inşaat mühendisiyim. geçenlerde bir arkadaşım word'den bir çıktı almış. orada bile kullandığı cümlede "w" harfi var. pes yani dedim. bu alışkanlıktan kurtulalım, kurtaralım.

bizim alfabemizde 29 harf vardır.30'a çıkmasın.
lütfen dikkat.
vahap varol ülgen yazdı:"bir milleti yok edeceksen önce dilinden başla" ....daha ilköğretim çağındaki çocuklarda başlıyor bu "w" saçmalığı.internet ortamındaki yazışmalarda olsun,cep telefonlarındaki mesajlarda olsun,her nedense "v" harfi yerine "w" kullanıyorlar.gerekçe olarak ta "ya daha kolay oluyor diyorlar".ben inşaat mühendisiyim.geçenlerde bir arkadaşım word'den bir çıktı almış.orada bile kullandığı cümlede "w" harfi var.pes yani dedim.bu alışkanlıktan kurtulalım,kurtaralım....
bizim alfabemizde 29 harf vardır.30'a çıkmasın.
lütfen dikkat...........
varol beye aynen katılıyorum...
gönderen Mustafa Özkan
Türkçe konusunda çok titiz bir insan olarak Vahap Bey'e katıldığımı belirtmek isterim. Yaş itibariyede genel olarak ergenlik çağındaki kitleden arkadaşlarım olduğundan bu olayla sık sık karşılaşıyorum. "v" yerine "w" yapmanın neresi kolay onuda anlamış değilim, haydi "geleceğim" yerine "gelcem" yazmak bir yere kadar da.

Bunların hepsi özentilik. Gerçekten çok zengin ve güzel bir dilimiz var ancak baltalanmaya başladı. Reklamlarda bile artık Türkçe'den uzaklaşılmaya başladı farkettiniz mi? İş o raddeye geldi artık. Biz bir nebze Türkçe kullanıyoruz ancak çocuklarımız ne durumda olacak acaba?
gönderen UTKU ALP
o zaman bende size birşey sormak istiyorum mirkelam isimli şarkıcı şarkısında "bir fotoğraf çekinebilirmiyiz" diyor ben mi yanlış biliyorum yoksa o gerçekte fotoğraf çekilmek değilmi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
O w olayı büyük ihtimal cep telefonlarında w harfinin v harfinden daha kolay basılmasından olması lazım. Özentiliklede alakası vardır yok değil. Türkçe'mizde ki bozulma insanlarımızın TV ve internet ile haşır neşir olmasıyla iyici arttı. Kitap okuma desen kitap okumayı çoğu insan bir garip karşılıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
UTKU ALP yazdı:o zaman bende size birşey sormak istiyorum mirkelam isimli şarkıcı şarkısında "bir fotoğraf çekinebilirmiyiz" diyor ben mi yanlış biliyorum yoksa o gerçekte fotoğraf çekilmek değilmi?
Önemli olan kendimizi düzeltelim. Başkaları da yapıyor diye işin içinden çıkmak olmaz.
gönderen UTKU ALP
hayır tabiki kendimizi düzeltelim ben ondan demedim yani bırakın w olayını millet bangır bangır bu şarkıyı dinliyor ama kimsede fotğraf çekinmek diye bir şey olmadığını söylemiyor bunu anlatmak istedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
UTKU ALP yazdı:hayır tabiki kendimizi düzeltelim ben ondan demedim yani bırakın w olayını millet bangır bangır bu şarkıyı dinliyor ama kimsede fotğraf çekinmek diye bir şey olmadığını söylemiyor bunu anlatmak istedim.
orası öyle de, "ki" ve "de" bağlaçlarını ayrı yazarak işe başlayalım mesela :o
Kullanıcı avatarı
gönderen Murat Akbaba
Güzel bir noktaya değinilmiş açıkçası.insanı uyuz eden konulardan biri şu ''w'' olayı.Bunu yanısıra ''q'' da revaçta ve her nedense ''g'' harfinin yerine kullanılıyor.
gönderen Ömer Ekim Genel
evet mesela ''kuzen" değilde "kusen" diyende çok var ben onlara çok sinirleniyorum.Adam gibi "Z" söyleyemiyorlar mı?* :x
Kullanıcı avatarı
gönderen Murat Akbaba
"Kusen nbr efet ben de jok yoruldum qusum dun qeldim eve" gibi ..
gönderen Berç Çankar
Ben de bu tip konusmalara cok bozuluyorum , her gördüğümü uyarsam da anlatamıyor muyum nedir , takılmışlar başka harf kullanacaklar illa. Ne farkı var yani , V yerine W kullanınca daha mı yakışıklı daha mı çekici oluyorsun , eğer öyleyse de çok afedersiniz içine tüküreyim öyle çekiciliği.n :x
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bu kadar çok kişi cevap yazıp hassasiyetlerini dile getirmesi sevindirici. Herkes (herkez değil) dikkat edip bir arkadaşını uyarırsa, bir gün Türkçemiz Azerbaycan abecesi (alfa.be-ta) gibi olmaz.

Elbette teknik makale yazan arkadaşlara daha çok iş düşüyor. Çünkü dilimizin kirlenmesinde teknik terimlerin etkisi büyük. Moralimizi bozmadan ve pes etmeden yola devam.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Mustafa Özkan yazdı:Türkçe dilinde büyük harf ve noktalama işaretleride var değil mi?
bağlaç olan "de" ayrı yazılır. :D
gönderen Mustafa Özkan
Anlatım bozukluğu da yapmış olabilirim :P -de -da Türkçe'de en çok ıskaladığım bölümdür, dikkat edeceğim.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]