Forumdaki konuların dışında olan her şeyi burada konuşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Önder
böyle bir şeye sahip olmak istermiydiniz :D boyutlarına göre fiyatları değişiyor sağlam plastikten yapılmış kapanıp açılabilen bir mekanizmaya sahip gayet güzel hoşuma gitti :D

Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Bu SkyShed ürünü, cloudynights'ta ayrıntılı bir incelemesi de var.

Aslında çok güzel bir fikir ama bu çok fazla sorunu olan bir tasarım gibi geliyor gözüme.

1- Çok ufak, fazla ufak, hiç klostrofobik değilim ama bununla olabilirim!
2- Yükseklik farklı bölümler için ayarlanabilir gibi görünmüyor, o yüzden tam düz bir yüzey yapıp üzerinde kullanmak şart gibi, resimlerde de bu görünüyor, bahçeye istediğiniz yere kuramıyorsunuz.
3- Resimde görüldüğü gibi kısa boylu bir SCT kullanmak istiyorsanız yükseltmek için Pier satın almanız şart ki alçak enlemler görünebilsin
4- Gözleme dair en önemli sorun, dizayndan da görülebildiği gibi tepe noktasını izlemenin imkansız oluşu, hareket edebilen üst parçanın yarısı sabit, ellenemiyor.

Zamanında İshak abi'nin gözlemevi gibi üstü açılır kapanır bir tasarım yapmak hem daha kolay, hem daha az maliyetli olur muhtmelen. Tek yapmanız gereken şey çatıyı açmak olacağı için içersinin büyüklüğü için bir limit de yok, istediğiniz kadar büyük yapabilirsiniz. Resimli örnek de verelim:

Resim

Bu tip bir tasarım karşısındaki tek dezavantajı tüm gökyüzünü açacak olması, bu aslında düşününce tüm yıldızları görmek açısından daha güzel görünse de , çevreden gelen yüksek ışıkların gözünüze gelmesi nedeniyle tüm projeyi işlevsiz bırakabilir. İlk yazıda gösterilen gözlemevini satın almak için zaten akla çevreden gelen yüksek ışıkları görünmez kılmaktan başka bir sebep gelmiyor.

Tabi bu gözlemevini almak isterseniz 2000 dolar artı kargo vermeniz gerekecek ki herhalde kargosu kendisi kadar vardır :) Eğer çevre ışıkları kendiniz kısmak isterseniz çok çok daha ucuz bir yöntem daha var bu ikisinin karşısında: elle yapım.

Şahane bir örnek de vereyim:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

Resimleri bile yeter, buna benzer çalışmalar bizim paramızla 200-300 liraya halledilebilir gibi görünüyor. Resimde gördüğünüz paneller bükülebilir bu arada yani şeklini de değştirebilirsiniz kafanıza göre, açın kapatın, yarım yapın vs.

Tabi buna gözlemevi demek ne kadar doğru olur tartışılır fakat neticede esas amaç ışıkları kesmek değil mi :)

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Paylaşım için teşekküler...

Çok fazla özelliği var! Isı yalıtımını sağlayan çift duvarları ve IR'yi emmeyen yüzeyi dikkat çekici. Bununla günlerce gözlem yapabilirsiniz. Ek soğutmaya ihtiyacı olmadığı yazıyor ama bir takım yeşilci önlemler ile daha iyi ısı dengesi sağlanabilirmiş. Fosfor boya ile gün batımından sonra ben buradayım demesi de ilginç geldi.

Aslında çok da ufak değilmiş yahu, baksanıza...:o

Resim Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
Bu konu daha önceden aklıma gelen bir fikri aklımda yenilemiş oldu.Bu forumdaki gökbilimcilerle beraber TAD ve Tübitak gibi kuruluşları da arkamıza alarak bizim kurucağımız ve herkesin gözlem yapabileceği bir gözlemevi projesi sizce nasıl olur?O kadar büyük çaplı olsun demiyorum.Fakat yine de o kadar azımsanacak bir şey de olmamalı.Bütçe fazla olabilir.Ama üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum.Bilmiyorum ama olursa güzel bir proje olur.Kurulucak yer de şehir dışında ışık kirliliğinden uzak bir bölgede olabilir.Sizce nasıl bir fikir?

selametle...
tekrar merhaba ingilizcem olmadığı için özelliklerini bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu :oku
zaten önce bir gözlem aracı almam gerekiyor :aah bu iş benim için şimdilik oldukca uzak :D
Muaz Abi çok güzel bir fikir ama yeni başladığım için biraz mesafeli duruyorum böyle işlerden :roll:
zaten benim yaşımı ve boyumuda aşıyor :)
Resim

bunu yapmak için hangi malzemeler gerekir ve nasıl temin edebiliriz yapmayı düşünüyorum 200 tl ye yapılabilir gibi gözüküyor ?? ayrıca o çatının açılmasını nasıl yapabilirim çekmecelerdeki gibi birşey kullanılmış sanırım orda :?
200 YTL'ye yapılabilir dediğim şey o değil bir sonrakiydi :)

Resimde gösterileni yapmak muhtemelen birkaç milyarınıza mal olacaktır. Üstü açılabilir olsun en ucuz olsun derseniz belki şöyle birşey daha ucuza gelebilir:
Resim

Yine de hiçbir şekilde 500 liranın altına mal olacak birşey gibi görünmüyor, tahminim de 1-2 milyardan başladığı yönünde. Gerçi tamamen atıyorum sayıları, göz kararı tahmin.
merhabalar

bu kişisel gözlem evi fikri hatta belki amatör gözlem grupları için biraz daha büyüğü hakikaten güzel bir fikir

ama ( ama burada aslında oldukça büyük bir ama olmalıydı)

şu tarz problemleriniz olacaktır.

1- şu an elde edilebilecek en ucuz malzeme Sunta tabir edilen sıkıştırılmış talaştan yapılan plakalar onlarında 2001 yılı raf fiyatı plaka başına 60tl gibi birşeydi ( o tarifhlerde dizayn fuar standı imal ediyorduk kuzenimle de oradan biliyorum)
yani kabaca bir tahmin edecek olursak kaplama malzemesi çelik konstrüksiyona baplamak sağlık açısından da zorunlu olacağından oluşturulacak çelik kasa ve üzerine kaplanacak suntası suntayı korumak için boyası çatı malzemesi (en büyük kalem bu olacaktır) kısaca enaz maliyet zaten 1000 TL nın üzerinde olacaktır bundan eminim.

2- bu gözlem evi ençok 3 bilemediniz 4 kişilik olacaktır. hadi maliyeti büyüttünüz 8- 10 kişilik biryer yapmak için maliyeti göze aldınız diyelim busefer karşınıza problemlerin en büyüğü çıkacaktır kuracak arazi ! hem ışık kirliliğinden uzak olmalı hemde size ait olmalı. 8 10 kişilik bir gözlem evi sanırım 5metrekarenin çok üzerinde olacaktır 40 45 metrekare gibi bir yerden bahsetmek bile ufak gelebilir. bunun içinde gereken araziyi kimse hibe etmeyecektir yani maliyete birde arazi maliyetiniz geldi tabiki bu maliyet 10 ile 20 bin TL arasında rahatlıkla değişecektir hatta belki 50 60 bin liraları bulacaktır.

şimdik kabaca bir hesap yaparsanız bu ütopik maliyeti herhangi bir okulun astronomi bölümüne hibe ederseniz size ömür boyu gözlem şansı tanırlar adım gibi de eminim buna. hemde ne gözlemler yaparsınız :D üstelik belkide gözlem yaparken keşif yapıp bir kuyruklu yıldıza adınız bile verilebilir :D

fikir muhteşem keyifli aslında yanlış anlamayın ama Türkiye malesef kaldırmaz bu tarz projeleri. yazlıkların bile apartman olduğu bir ülkede yaşamaktayız malesef

Amerikada banliyö sitelerinde çok rahat uygulanacak bir proje olabilirdi her evin kocaman br bahçenin ortasına inşa edildiği düşünülürse. fikir hakikaten muhteşem keşke deitrtiyor umarım şöyle 50 55 yaşında ( 20 25 sene sonra piyango çıkmazsa benim için zor gözükmekle beraber) milyarder olabilir deli gibi bahçesi olan bir mistakil evde yaşayabilirsem neden olmasın :D

yoksa benim için ışıktan uzak olsun 2 dostum yanımda olsun dünyanın en kirli yerinde bile gözlem yapmaya çalışabilirim.
Forumda şu an itibariyle aktif kullanıcılar içinde maddi imkanları çok geniş olan bir kullanıcı yok, o nedenle bir gözlemevi fikri şu an pek uygulanabilir görünmüyor. Konuyla ilgilenenler başlıktaki ilk yazımdaki 2. resmi ve konuyla ilgili bilgilerin olduğu ilgili yerdeki cloudynights bağlantısına bakabilirler. Türkiye koşullarında 200-300 liraya kotarılabilecek bir çalışma olduğu belli.

Bu tip bir gözlemevi projesine başlamak için en önemli sebeplerden biri teleskoba kalıcı bir yer bulmaksa, ikinci bir sebebi de çevreden gelen ışıkları (özellikle sokak lambalarını) etkisiz hale getirmektir, yani karanlık adaptasyonunu maksimuma çekebilmek burda amaç. Dolayısıyla böyle birşey yapmak için çok karanlık bir yere gitmek gerekmiyor. Yazlıkları olanlar bahçelerine bu tip bir "perdeleme" (yarı-gözlemevi) yapabilirler. Maliyeti çok makul görünüyor gözüme, fırsatım olursa belki yazın yapmak isteyebileceğim türde bir çalışma, gözüme gelen 2-3 sokak lambası var orda, onları kesebilirsem karanlık hassasiyeti, içinde oturulan 1 saat sonrasında çok yükseleceği için teleskobun açıklığı ikiye katlanıyormuş gibi bir performans artışı verebilir.
onur bey merhabalar.

teleskoba sabit yer amaç ise hele ki Türkiyede teleskobun 1 geceyi sağlam geçireceğini hiç sanmıyorum. ya çalınacaktır yada işgüzar komşunuz evimi dikizliyor diye polise haber verecektir. tabiki istisnalar kesinlikle kaideyi bozmaz herkesin komuşusu iş güzar demiyorum ama türkiyede en bilinçli arkadaşınıza bile hobi olarak gök yüzü gözlemi yapıyorum dediğinizde "heee röntgencilik yapıysun yani!" şakasını mutlaka duyuyorsunuz.

dolayısıyla sanırım sabit bir mekandan çok kalınbir kumaş ve ahşap konstrüksiyon ile yapılacak güzel bir perde çalışması hem ucuz hem de kullanışlı olacaktır.

bu arada ben ikinci resim için değil ilk resme yakın bir çalışma için konuşmuştum.

ama ikinci resim topla götür model birşey olduğundan sanırım 300 TL yi bulmayacaktır bile
Merhaba,
bu arada ben ikinci resim için değil ilk resme yakın bir çalışma için konuşmuştum.
Ben de onu kapsayacak şekilde cevap verdim, amaç teleskoba sabit bir konum kazandırmak ve ışıkları kesmek.
teleskoba sabit yer amaç ise hele ki Türkiyede teleskobun 1 geceyi sağlam geçireceğini hiç sanmıyorum
Yıllardır teleskobunu, kurduğu çatısı açılır gözlemevinde (başka ne denir bunlara isim olarak bilmiyorum) tutan gözlemciler var(dı) forumumuzda, yeterli güvenlik önlemi sonrasında birşey olacağını sanmıyorum. Dört tarafı ışıklandırmalı, odanın içinde alarm olan, kamerayla korunan bir sistem kurulursa birşey olmaz bence. Zaten teleskop orada bırakılıyorsa taşınma zorluğu nedeniyle bırakılıyordur (mercekli teleskobum olsa ben de bırakmam biri bana bedava gözlemevi yapsa bile), içerde bırakılan bir adet pier üzerine kurulu 16 inç lx200'ü kimse sırtına yüklenip götürmek istemeyecektir :)

Röntgen meselesine gelince, aslında gözlemevi tam tersi bir etki yaratıyor bana kalırsa, balkona teleskobu kurmak malesef farklı şeylere yorulabilecek iken kimse röntgen sevdası uğruna bahçesine tam teçhizat bir kulübe yapıp çatısı açılır kapanır olan bir gözlemevi kurmayacağından hareketle kimse şüphelenmez herhalde. Perde fikri de her ne kadar çok basit ve ucuz olsa da içinde ne olduğu dışardan bilinemeyecek garip bir nesne olarak görüleceğinden yine şüphe uyandırmaz herhalde.

Gerçi röntgen ve gözlemevi konularını bir arada konuşmanın çok da gereği yok, çünkü Türkiye'de bahçe içinde evi olup da çevresinde apartman olan yer zaten çok azdır. Bu tip bir gözlemevi kurulacaksa alan kişi zaten %99 ihtimalle yazlık gibi bir yere kuracaktır ki çevredeki yazlıkların da yüksekliği fazla olmayacağı için onları görmeyeceksiniz bile. Zaten burda amaç komşunun kurduğu ışığı da kesmek olduğuna göre onu otomatikman görmüyor oluyorsunuz.
http://www.scopedome.com/en/default.aspx

farklı bir marka daha buldum daha geliştirmişler motorlu bilgisayardan açabiliyorsunuz istediğiniz yere çevirebiliyorsunuz ama içinin büyüklüğü skyshed kadar büyük olmayabilir :D

ama mağlesef kafasını gökyüzüne sadece havaifişek izlemek için kaldıran bir toplum olduğumuz için sadece bir hayal :(
aslında kafamızı birde helikopterler bakmak veya camdan bakan aile üyemize el sallamak için kaldırıyoruz :D

ama gene fikrimi beyan etmeyi kaçınılmaz buluyorum çünkü konuşmayı seviyorum eh tezim de güzel gidiyo az kaldı bitmek üzere :D

5000 avro alete ve taşıma için kilometre başına 0.5 avro vereceğime onur beyinde söylediği gibi biraz perde biraz boru ve cıvata 300 TL altndaki bir fiyata ışığı engelleyen bir sistem kurulabiliyor.
Haklısınız ben sadece paylaşmak açısından koydum. Onur beyin ilk iletisindeki ilk resim sadece çatısı açılan çok hoşuma gidiyor, bir çok insanda o şekilde yapıyor şimdilik; en azından benim için gereksiz yazın öyle birşey yapılabilir çok hoş olur, özelliklede herşey bittikten sonra boyaması :D ve onun içinde ilk gözlem :ye

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]