Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
gönderen erdal hacaloğlu
Bence ilk önce elektronlara dokunuruz, onlar kenara çekilip zigzaglı yörüngelere geçerken biz de çekirdeklere ulaşırız. En ufak bir dokunuşta bile inanılmaz sayıda elektron ve atom çekirdeğine temas ederiz. Daha iyi kavramak için küçük bir örnek verelim; 1cm3 su içinde 10^22 adet su molekülü olduğunu hatırlayalım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Küçük
o zaman biz neden hissediyoruz?
duvara dokunduğumuzda elektronlar birbirini mi itiyor?
gönderen İsmet Karakan
Bende sormuştum bu soruyu biyolojici birine sorun demişlerdi, ancak kendi düşünceme göre etki-tepki kuvveti olabilir. Mesela klavyeye basarken onun atomaltı parçacıklarını itiyoruz, atomaltı parçacıklarda bize tepki kuvveti gösteriyor, böylece hissediyoruz.
gönderen Kadir Tanrıverdi
Basit bir bilgiyle çözebiliriz olayı.
Vücudumuzun heryeri sinir hücresiyle doludur ve onların olmadığı yerde dokunma duyusu hissetmeyiz.
Sinir hücrelerin ucunda elektrik alıcı dentritler bulunur, bunlar bir maddeye dokunduğunuzda o maddenin elektronlarından uyarılıp beyne sinyal gönderiyor olsalar gerek.
İnternet bağlantısı gibi yani...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Konunun biyoloji ile ilgisi yok, biraz fizik ve kimya konusu.

Atomlar birbirine değmiyor çünkü iki atomu birbirine yaklaştırdığınızda iki mıknatısı yaklaştırdığınızda ikisinin birbirini itmesi misali bir güç ortaya çıkıyor. Elektromanyetik kuvvet deniyor buna. Örneğin bir kağıdı makasla kestiğiniz zaman atomları bölmüş olmuyorsunuz, atomları bir arada tutan bağı araya başka bir atomu araya sokarak (makas atomları) ayırmış oluyorsunuz. Yani hiçbir atom birbirine değmiyor. Elektronlar da değmiyor.

Mıknatıs benzetmesi sanırım buraya iyi uyuyor, elektronlar negatif yüklü olduğu için iki atom yanyana gelmeye çalışınca öncelikle elektronlar karşılaşacağı için ve ikisi de eksi yüklü olduğu için birbirini itiyorlar, bir araya getirmek mümkün olmuyor. Yanılıyorsam ve kötü bir örnekse bilen birisi düzeltebilir.
gönderen erdal hacaloğlu
Atomları, elektronları çıkarırsanız geriye ne kalıyor? Hiçbirşey! Cisimlerin etrafında atomları koruyan bir zar veya epidermis yok herhalde. Benim uzmanlık alanım biyokimya ama kuantum fiziği ile 45 yıldır yakından ilgilenmekteyim. Suya parmağımızı soktuğumuz zaman atomlara dokunmaması mümkün değil çünkü içinde atomlardan başka bir şey yok.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
erdal hacaloğlu yazdı:Atomları, elektronları çıkarırsanız geriye ne kalıyor? Hiçbirşey! Cisimlerin etrafında atomları koruyan bir zar veya epidermis yok herhalde. Benim uzmanlık alanım biyokimya ama kuantum fiziği ile 45 yıldır yakından ilgilenmekteyim. Suya parmağımızı soktuğumuz zaman atomlara dokunmaması mümkün değil çünkü içinde atomlardan başka bir şey yok.
Uzmanlığınıza birşey söylemek istemem af buyurun fakat kuantum teorisiyle, dolayısıyla fizikle 45 yıldır ilgilenen biri onca yıl boyunca manyetizma ile nasıl karşılaşmamış olabilir onu düşünüyorum. Aynı yükte iki mıknatısı birbirine yaklaştırmaya çalıştığınızda da arada hiçbir madde olmamasına rağmen birbirini itmesini neyle açıklıyorsunuz? Benzer bir etkinin eksi yük taşıyan elektronlar için de geçerli olmayacağına inandıran nedir?
gönderen erdal hacaloğlu
Evet siz haklısınız galiba Onur kardeşim. Doğrusu manyetik etkileşimi ben hesaba hiç katmadım, aklıma bile gelmedi. Ayrıca sizin bu başlıktaki ikinci iletinizi anlamadan geçmişim. Negatif yüklü elektronlar birbirlerine yaklaşınca hava yastığı diyebileceğimiz manyetik bir alan oluşuyor ve birbirlerini itiyorlar. Ne kadar zorlasakta
(aşırı uygulamalar hariç) bizim algıladığımız dokunma hissi aslında manyetik alandan aldığımız tepki. Evrenimizin alt yapısında çok önemli yeri olan atomların ne kadar sağlam yapılar olduğunu bir kez daha idrak etmiş oldum. Teşekkür ederim, sizin sayenizde oldu.
Kullanıcı avatarı
gönderen emre yılmaz
what the bleep do we know? (Ne biliyoruz ki olarak türkçeye çevrilmiş) belgeseli geldi aklıma orda bu konudan da bahsediyordu. Hatırlayan vardır mutlaka. Tavsiye ederim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Elbette şu an bu satırları yazıyorken ben hiç bir şeye dokunmuyorum. Ama itiyorum!

Tıpkı Onur'un bahsettiği, mıknatısların birbirini itmesi gibi. Eğer biz atomlara sandığımız gibi dokunabilseydik, üzerimizdeki kıyafet bir daha çıkarmamak üzere yapışır, oturduğumuz koltuktan da bir daha kalkamazdık....:)

Aslında yapışma hali bile buna anlatmaya yetersiz kalır. Örneğin metalleri bir düşünün. Ne kadar sağlamdırlar öyle değil mi? Oysa bir metal kristali (örneğin alüminyum) boşluklardan ibaret olmak zorundadır. Bu boşluklara da çıkartıldığı maden yatağının özelliğine ve/veya işlenme aşamalarına göre yabancı madde dolmaktadır. Bunlar birbiri ile yapışmış dursa da aslında metalden harici bir yapı oluşturur. Bu da metalleri esneyebilen, işlenebilen ve/veya bükülebilen yapılar halini getiriyor. Neyse bu ayrı bir konu...:)

Esen havanın derimiz üzerinde hissettirdikleri nasılsa dokunduğumuz şeylere karşı hissettiklerimiz arasında pek bir fark yok. CERN'de bile atomlar çarpıştırırken birbirlerine yapışmayıp öğelerine ayrılıyorlar. Hatta proton ve nötronun da yapıştığını söyleyemeyiz!

Sizce söyleyebilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Küçük
o zaman her atom ne olursa olsun başka bir atomu iter, diyebilir miyiz?
(tabi bileşik oluşturmayacaksa)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Emre Küçük yazdı:o zaman her atom ne olursa olsun başka bir atomu iter, diyebilir miyiz?
(tabi bileşik oluşturmayacaksa)
Bu aralar bazı başka başlıklarda da konusu geçtiği için burda da hatırlatalım, antimadde bunun bir istisnasıdır. Antimadde ile madde bir araya gelince atomlarına kadar çarpışırlar (ve yok olurlar)
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Küçük
Bu aralar bazı başka başlıklarda da konusu geçtiği için burda da hatırlatalım, antimadde bunun bir istisnasıdır. Antimadde ile madde bir araya gelince atomlarına kadar çarpışırlar (ve yok olurlar)
bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?
yani bir madde nasıl varken yok olur... örnek verrseniz sevinirim.
ve anti madde doğada nasıl bulunur?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]