Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen Ertan Koç
Teleskoplarla ilgili bilgi aşağıdadır. Edinmek isteyenlerin TAD Genel Sekreteri Prof.Dr. Zeynel Tunca’ya (zeynel.tunca@ege.edu.tr e-posta adresine) kısa bir mesaj yazarak, isimlerini, istedikleri teleskop sayılarını ve okul ve kurumlar olarak planladıkları etkinlikleri belirtmeleri gerekmektedir. Bu isteklerin karşılanması için TAD tarafından öncelik sıralaması ile hazırlanacak dağıtım listeleri Optronik A.Ş. ye aktarılacaktır. Lütfen doğrudan Optronik A.Ş. ye yazmayınız.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
Arkadaşlar bende bu teleskoptan almayı düşünüyorum ama internetten pek bilgi bulamadım.Kullanan varsa bilgi verirse sevinirim. Öncelikle bu teleskoplar karasal gözlemler için de uygunmu? (Görüntü ters mi? olur düz mü?) Ayrıca büyütme oranları ne kadar olabilir? Konus 7138 in max 90x olan büyütme oranlarından daha fazlamıdır? Bu soruların cevabına göre seçim yapacağım arkadaşlar. yardımcı olursanız sevinirim.
B@tuhan Bey!!

Benim bir önceki yazmış olduğum mesajıma itafen "Lütfen ama lütfen bir bakınız!!" şeklinde azarlar şekilde bir mesaj yazıp, altına bir link koymuşsunuz ama sizin o paylaştıklarınız arasında benim yararlanacağım hiçbirşey yok!!

Galiba öğrenmek istediklerimi okumadan mesajı yazmışsınız ama emin olun forumda oldukça uzun zaman geçirip teleskop tavsiyeleri de dahil pek çok konuyu okudum. Hiç araştırma yapmadan soru sormayı ben de sevmem. Mümkün olduğunca daha önceki konulara bakıp bilgiyi bulmaya çalışırım ve bu sayede soru sormadan önce bir çok bilmediğim şeyide öğrendim.

Öğrenmek istediklerimin bazılarınında cevabını okuduğum konudaki bi kişiden duysamda, başka kişilerden de onay almak ve emin olmak için tekrardan soruyorum. Bunlara link göstereceğinize( ki gösterdiğiniz linkte cevabı yok.) bir cevap vermek bu kadar mı zor??

Mesela benim öncelikli tercihim karasal gözlem olduğu için önemsediğim şey görüntüyü ters göstermemesi ve okuduğum kadarıyla aynalı teleskoplar görüntüyü ters, mercekliler ise düz gösteriyorlarmış.(Burada emin değilim işte..) Bu Meade 70/700 teleskop Refrector lü yani mercekli olduğu için görüntüyü düz gösterip göstremediğinin onayını almak istedim.

Ayrıca almak için arasında kaldığım Konus 7138 marka teleskop ile arasındaki max. büyütme oranları karşılaştırlmasında hangisi öne çıkar diye (90x den fazla büyütür mü?) diye bir soru sordum. ve sizin linkini verdiğiniz sayfada büyütme oranı ile alakalı herhangi bir bilgilendirme göremedim..

Ürünün kendi sitesinde max. 250x e kadar büyütme oranı olduğu yazmakta ama bu bana fazla geldi ve siz kullanıcılarından belki Konus 7138 ile kıyaslamışlardır da benim de seçim yapabilmem için biraz olsun yardım edebilirsiniz diye bilgi almak istemiştim.

Bu forum bu konularla ilgilenenler için oldukça faydalı olan ve bu konularda bilgilenmek isteyenlere yardımlarını esirgemeyen bir çok insanı barındıran bir forum. Ben bunun farkındayım ve bu sebeble genel anlamda teşekkür ederim. Fakat daha insanların neyi öğrenmek istediğini okumadan, azarlayıcı bir üslupla daha önce açmış olduğunuz ama sorduklarımın cevabının olmadığı bir konuya yönlendirmek te çok mantıklı ve bilgi paylaşımını destekleyici nitelikte de bulmadığımı söylemek isterim.
Merhaba Ali bey,
Öncelikle bu teleskoplar karasal gözlemler için de uygunmu? (Görüntü ters mi? olur düz mü?) Ayrıca büyütme oranları ne kadar olabilir? Konus 7138 in max 90x olan büyütme oranlarından daha fazlamıdır? Bu soruların cevabına göre seçim yapacağım arkadaşlar. yardımcı olursanız sevinirim.
Evet, karasal gözleme uygundur, bu bir refraktör, yani mercekli teleskop olduğu için düz gösterir.

Maksimum büyütme oranı, teorik olarak merceğin milimetre cinsinden çapının iki katıdır. Fakat bu, daha ziyade mükemmel kalitede mercek için geçerli, siz bunu 2 yerine mesela 1,5 olarak alabilirsiniz. Dolayısıyla 70* 1,5 =~ 100 kat yakınlaştırma maksimumdur, Konus 7138'de de yüksek büyütmede fazla kararma olduğu söyleniyor, yani ikisinde de çok fazla büyütemezsiniz.

Bu teleskobun Konus 7138'den önemli bir farkı, istediğiniz büyütmeyi yapabilmeniz, Konus'taki gözmerceği sabit olduğu için belli bir aralığın dışına çıkamıyorsunuz, bu teleskopta ise merceği siz taktığınız için deneysel olarak istediğiniz büyütmeyi görebilirsiniz. Ha tabi 100'ün üzerine çıkmak hoşunuza gitmedikten sonra çıkabilseniz ne fayda, o ayrı tabi.

Bu arada ürünün sitesinde 250 kat büyütme yapabileceği yazıyorsa da ona fazla takılmayın, o kadar büyütme mümkün olsa bile muhtemelen bunu kullanmak istemeyeceksiniz, siz aşağı yukarı maksimum 100 diye düşünün.
Onur Bey,

Öncelikle size teşekkür ederim tam anlamıyla aradığım cevaplar bunlardı. Meade Skylux, en azından şu anda istediklerimi karşılayan bir teleskop olduğu anlaşılıyor. Hem teleskobun kendisi hemde yanında gelenlerle de, benim için Konus 7138 den daha mantıklı bir seçim olduğu görülüyor. Tad ' ın sağladığı bu teleskoplar için bende Zeynel Hoca' ya mail attım. Bakalım cevap ne olacak? Her ne kadar öncelikli tercihim karasal gözlem olsada, eğer yakın zamanda elime ulaşırsa şehirlerde olan ışık kirliliğinden uzak olan Didim' in bol yıldızlı gecelerinde gökyüzü gözleminin zevk vereceğini düşünüyorum. :)

Tekrardan yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim.
Tuğçağ kardeşim,

Sanada teşekkür ederim ilgin için.. Bu arada gönderdiğiniz maillere ort. ne kadar zamanda cevap geliyor? Parayı ne şekilde yatırmanı istediler? Ptt Havalesi ilemi acaba? Parayı yatırınca hemen göndereceklermi? Bunlarıda merak ediyorum çünkü teleskobun 1-2 hafta içerisinde elime geçmesi önemli benim için ama bakalım artık..
Bugunu de sayarsak 6 gündür cevap bekliyorum. Henüz bir cevap gelmedi. Acaba kabul edilmedi mi? kabul edilmediğinde de kabul edilmedi diye mail gönderiyorlar mı? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Nasıl bir mail atmak gerekiyor acaba? Adres fln belirtmek gerekiyor mu yoksa cevap geldikten sonra mı adresi bildiriyoruz? Ayrıntılı bir açıklama yapan olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]