Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhabalar,

Ayın güney kutbu (resim ters)

Resim

Resmin ustası Tony Gondola.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Muazzam. Sanki ay'ın yüzeyinden çekilmiş gibi...

T
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Gerçekten çok güzel.paylaşım için teşekkürler.
gönderen Uğur Çetin
Merhabalar
20x60 konus dürbün ve ttec 129 ucuz webcam ile ay resmi çekmeye çalıştım.Yorumlarınız benim için önemli!
Öncelikle imkansızlıkların,son imkanını kullanmak istiyorum.Ayrıca iyi bir CCD alırsam; dürbün ile daha iyi sonuçlar alabilirmiyim?

Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
son fotoğrafta kontrast çok iyi ama sadece kontrast. :D

netlik ve çözünürlük çok kötü.dürbün ve webcam ile olmaz değil ama çok zor.hem dürbünü hem de ccdyi çok iyi sabitlemek ve iyi bir odaklama yapmak lazım.ondan sonra enstantaneyi güzel ayarlayıp .avi formatında vidyo çekebilir ve bunu registax ile birleştirerek başlangıç seviye bir ay fotoğrafı elde edebilirsiniz. :)
gönderen Uğur Çetin
Mahmut Bey, teşekkür ederim.
Verdiğiniz bilgiler faydalı olacak. Evet netlik ve çözünürlük çok çok kötü,netlik sorununu bir şekilde çözsem bile çözünürlük,netlemeye engel gibi;
Bu durum için philips SPC900NC webcam kullanmak istiyorum.Bu webcam biraz daha iyi olur diye düşünüyorum.Zira şuan kullandığım webcam alel-ade 20 ytl'lik cmos ve ccd sensor içermeyen bir cihaz.
gönderen selin yılmaz
Bunlarda benden olsun o zaman..
Fakat şöyle bi sorun var tahmin edeceğiniz gibi fotoğrafları ben çekmedim
İnternetten aldım.
Sanırım bir çoğunuzda bu fotoğraflar vardır
ama olsun olmayan kişiler varsa onlar içinde koymak istedim

Bu arada paylaşmış olduğunuz resimler çok güzel..
Çok teşekkürler emeğinize sağlık ..

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

FRA MAURA DAĞLARI (APOLLO 14'ÜN İNİŞ YERİ)

Resim

Resim

Resim

MARE SERANİTATİS (BİLİNEN ADIYLA SUKUNET DENİZİ- APOLLO 11'İN İNİŞ YERİ )

Resim

Resim

Resim

Umarım beğenmişsinizdir...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
netlik sorunu var hepsinde.bukadar uğraşmış japon arkadaşımız ama netlik gibi çok önemli bir konuyu gözden kaçırmış. :?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Geçen gece Avustralya'da çekilmiş. Ben hayatımda ilk defa uzaktan bu kadar çok ayrıntı içeren ay fotoğrafı görüyorum.
Taken with 10 inch f5.6 Newtonian, modded 350D camera with original IR cut filter replaced with clear AR coated glass.
7 x 1/60sec exposures ISO100
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Çok güzel bir resim, paylaşım için teşekkürler.

En ilginç tarafı, ayın Avustralya'dan bize göre ters görünmesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bir miktar daha kontrast olsa daha iyi olurdu gibi ama güzel fotoğraf hakikatten.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba, 7 fotoğraf kullanmışlar güzel çıkmış...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Daha önce Çağdaş Çalış'ın bağlantı verdiği bir ay fotoğrafı vardı. Çok beğendiğimi itiraf edeyim. Bağlantıyı izni ile tekrar ekliyorum.
http://gozlemevi.omu.edu.tr/depo/ay_merge.rar
İki resmi tekrar mukayese edin. Dolun olan ay fotoğrafı çok zorlanmış, gözü yoruyor, detyalara bakmak içimden gelmedi. Samsun'dan çekilen ise bağırıp çağırmadan doğal hali ile Ay'ı yansıtıyor. Fotoğrafın amacı da bu olmalı. Ben de Ay fotoğraflarımı daha iyi olsun derken bazen yorucu hale getirdiğimi görüyorum. Ama bu illetten de kurtulmaya çalışıyorum.

Bence 12 points hala Çağdaş'ın .
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ay, dolunay safhasında pek fotojenik değil. Bu nedenle çekilen fotoğraflarda netlik ve kontrast problemi varmış gibi görünür.

Ay boyut olarak çok büyük. Bu nedenle yüzeyindeki her noktayı aynı netlikte görmek ve çekmek mümkün değil.

Kompak bir fotoğraf makinası ile çekim yaparken, diyaframın mümkün olduğu kadar kısık olması gerekiyor.

SLR yada DSLR makinalarda görüntü doğrudan ışık algılayıcısı üzerine düşürülüyor ise, diyaframın işlevi nasıl gerçekleştiriliyor?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]