Gökbilim Dergisi hakkındaki görüşleriniz, önerileriniz, eleştirileriniz...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Gökbilim dergisinin Ekim sayısındaki yazıyı okumuşsunuzdur. Dergi içerik eksikliğinden dolayı çıkamama durumundaydı. Hala da o tehlike geçerli. Çağdaş askere gideceğinden dolayı onun görevini Engin Yazıcı devralmış durumda. O açıdan sıkıntı yok. Kasım ayında dergimiz iteleyerek çıkmaya devam edecek. Lütfen yazılarınızla destekleyiniz. Dergiyi birlikte itip içine binelim ve uzay boşluğunda sonsuza doğru gidelim...

yazılarınızı dergi@gokbilim.com adresine yollamanız yeterli. Bir sınırlamamız yok. İstediğiniz gibi yollayabilirsiniz.
Arkadaşlar,
Dergi işlerini devralınca sevgili Çağdaş Çalış ve Çağrı Erdoğdu'nun ne kadar önemli bir iş yürüttüklerini anladım. Aslına bakılırsa editörü için teknik açıdan belki çok fazla bir zorluk yok ancak iş, haber - makale - fotoğraf bulmaya ve seçmeye gelince zorlaşıyor. Çünkü hazırlık aşamasında katılım fazla değil. Yayımlayacağımız şeylerin de bilimle en ufak bir şekilde bile olsa çelişmemesi ve ilgi çekici olması gerekiyor. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.
Kasım sayısını ayın 5'inde yayımlamayı planladık ve umuyoruz. Bunun için katkıda bulunmak isteyenlerin hala vakti var.
Selamlar..
gönderen Engin Yazıcı
Herkese Selamlar,
Gökbilim Derginin 13. sayısı yayımlandı..Düzenlemeler olacak, en azından ayın başında yayımlanmasını istedik, eksiklikler için şimdiden özür diliyorum..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ümit Fuat Özyar
Böylesine detaylı ve donanımlı bilgi veren bir dergi elbette yazı sıkıntısı nedeniyle yayına ara vermemeli. Bu anlamda ben de elimden geleni yapacağım. Amaç derginin devam etmesi. Gökbilim üzerine bilgi veren Türkçe site sayısı zaten az. Bunun yanında bir de doğru bilgi veren sitelerin sayısını bir düşünün. Gökbilim Dergisi benim gördüğüm kadarıyla doyurucu ve doğru bilgileri vermeye çalışan bir dergi. Derginin yayın hayatı devam edecektir. Hatta büyüyerek. Kimbilir. Yeter ki yola devam edelim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Ocak sayisi cikmayacak mi acaba?
gönderen Engin Yazıcı
Özgür Ünat yazdı:Ocak sayisi cikmayacak mi acaba?
Niye çıkmasın ? Yayımlandı bile :P

Sevgili gökbilim severler , Gökbilim Dergi'nin 15. sayısı yayımlanmıştır.
Derginin içeriği hakkında veya zenginleştirilmesi ile ilgili görüşleriniz varsa bunları öğrenmekten mutlu olacağım..
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
Bir oturuşta okudum ben de, elinize sağlık Engin bey ve Ümit bey...

Bir de soracağım bir şey var, birebir çeviri olayına nasıl bakıyorsunuz? Elimde Sky&Telescope dergisinin eski sayıları var, bunlardan hoşuma giden bölümleri boş zamanımda çevirebilirim belki dergi için, telif hakkı sorunu olur mu?

Bir de okuyucu olarak ne beklerim diye düşününce, astronomi dışında teleskop ve ekipmanlarının kendileri de sadece bir araç olmaktan öte başlı başına bir ilgi alanı gibi geliyor bana, bugüne kadar bütçe ayıramadığımdan elimdeki ekipman yok denecek kadar az gerçi ama ben yabancı site ve dergilerde ürün tanıtımları okumaktan ayrı bir zevk duyuyorum, alacak durumda olmasam bile, bu sayede de hiç kullanma fırsatı bulamasam da bir çok ürün hakkında ciddi fikir sahibi olabiliyorum. Bence dergide teleskop ekipmanlarının tanıtımına da yer verilmeli, en güzeli tecrübeli olanlarımızın birinci elden yazması, olmadı bu da yabancı dilden çeviri olabilir bence.

Bunun yanında kitap tanıtımları köşesi ve biyografi bölümleri de dergide yer alabilir, özellikle yeni isimlere yer verilmesi hoş olabilir, örneğin David Levy geliyor aklıma.
gönderen Engin Yazıcı
Dergiyi ilgiyle takip ettiğiniz için teşekkür ederim Taner Bey.
Taner Cesur yazdı:..birebir çeviri olayına nasıl bakıyorsunuz? Elimde Sky&Telescope dergisinin eski sayıları var, bunlardan hoşuma giden bölümleri boş zamanımda çevirebilirim belki dergi için, telif hakkı sorunu olur mu?
Ben birebir çeviri yapmamaya çalışıyorum. Çünkü hem zaman zaman yazarın yoğun şekilde kendi görüşleri oluyor hem de çoğunlukta astrofizik terimlerini bilmeyen okuyuculara ağır gelebiliyor. Yine de yazının özünden kopmamaya dikkat ediyorum denebilir. Ancak sonuçta kaynak gösteriyorum. Bir problem çıkacağını sanmam bu sayede (yani umarım çıkmaz :mrgreen: ) ) Bir de tabi en önemlisi çok yeni ve güncel konu başlıkları çevirisini yaptıklarım. Ama elinizde madem eski sayılar var , bunlardan ilgili olanlar derlenip makale tarzında güzel ve ilgi çekici şeyler hazırlanabilir. Bunu yaparsanız , yazı bulma derdinde olduğum için en çok ben sevinirim :P
Bunun yanında kitap tanıtımları köşesi ve biyografi bölümleri de dergide yer alabilir, özellikle yeni isimlere yer verilmesi hoş olabilir..
Bu teklif çok güzel ama dergiyi şu anda bile zar zor hazırlayabiliyorum. Sebebi gerçekten bu iş için neredeyse hiç boş vaktimin olmaması. Forumda çok çağrı yaptım ama nafile , eğer birileri hazırlayıp gönderirse gerçekten çok güzel olur. Teleskop tanıtımı konusunda forumda uzman dolu çok şükür. Ama ilgili bölüm için harekete geçirmek lazım insanları.
Selamlar.
gönderen Suat ÖZYÖNÜM
Engin Bey...
"...astrofizik terimlerini bilmeyen okuyuculara..."
Ben bilmiyorum ancak bu benim konuyu araştırmıyacağım ve anlamaya çalışmıyacağım anlamına gelmemelidir...
Ayrıca araştırmak ve anlamaya çalışmakla okuduklarımın daha çok tadına varabiliyorum.
Ben kendi adıma sizlerin bizi düşünmesine sevinmekle birlikte genede keşke olmasa diyorum...
Eleştirel bir bakışla elimize bir teleskop veya dürbün almakla kendimizi astronom veya astrofizikçi gibi havalara giriyormuşuz gibi bir durum var sanki...
Bunun doğru olmadığının bilincine varıp biraz daha sizlere kulak vermemiz ve anlamaya çalışmamız ve araştırıcı olmamız lazım galiba...buda sizlerin makalelerinize ve etkinliğinize bağlı...
ve keşke forumda daha çok biliminsanı olsa ve aktif söylemler yapılabilse...

Taner beyin yaklaşımı çok güzel geldi bana...Teknik bir insan ve bu konuda (teleskop...ve ekipmanları) araştırmalarını ve bilgilerini bizlerle paylaşırsa ben kendi adıma sevinirim... ve inanıyorum ki bir çok insanda bu bilgilerden faydalanacaktır.

Ayrıca Bilim insanlarımız başta olmak üzere önemli Astronomi veya Astrofizikçilerin biyografilerinin yayınlanması da "2009 Astronomi Yılı" na ayrı bir anlam katacaktır.

sevgi ve saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
dergi@gokbilim.com adresine 16 Aralik 08'de yaptigim bir ceviriyi gondermistim, ancak yayimlanmamis.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ümit Fuat Özyar
Ayrıca Bilim insanlarımız başta olmak üzere önemli Astronomi veya Astrofizikçilerin biyografilerinin yayınlanması da "2009 Astronomi Yılı" na ayrı bir anlam katacaktır.
Görüşünüze katılıyorum. Bu gerçekten güzel olacaktır. Genç insanlara bu ülkede nice cevherlerin yetişip Türkiye'de bilim için uğraştıklarını belirtmek ve vurgulamak gerekir. Kendi sitemde iki bilim insanının (fizikçinin) hayatını anlatmıştım. Bu konuyu hafızama kaydettim. Önümüzdeki ayki dergide bu konuda bir bilim adamımızı tanıtmaya çalışayım. Ancak bu konuda o kadar dar bir bilgi birikimi var ki, ne yazık ki. Biraz uğraşacağım.

www.bulutsu.org diye bir site var biliyorsunuz. Burada NASA'nın çalışması türkçeye çevrilerek bence büyük bir hizmet yapılıyor. Biz de Gökbilim Dergisi'nde her ay bu sitede yayımlanan bir fotoğrafı ayın fotoğrafı olarak belirleyip hakkında bir kaç şey ekleyebiliriz.

Engin Bey işiniz kolay değil. Ben sitemi artık doğru dürüst bir ortama taşımaya karar verdim, bir ay önce. Ancak 1 ayda ancak bir arpa boyu kadar yol gittim. Site hazırlamak, düzenlemek inanın vakit işi. Engin Bey'e bu konuda hak veriyorum. Ama yılmak yok, devam etmeliyiz. Bu dergi çok güzel bir proje.
gönderen Engin Yazıcı
Özgür Ünat yazdı:dergi@gokbilim.com adresine 16 Aralik 08'de yaptigim bir ceviriyi gondermistim, ancak yayimlanmamis.
Evet, yazınız için teşekkür ederim.. Ben bilerek yayımlamadım yazıyı , çünkü şubat sayısına sakladım. Şu anda gerçekten elimizde şubat için hiçbir şey yok sizin yazınızdan başka. Şubat'ta yayınlanacak , ben yine yazılarınızı bekliyorum , ilginiz ve takibiniz için tekrar teşekkür ederim.
Selamlar.
gönderen Engin Yazıcı
Sevgili Ümit Hocam , katkılarınızla dergi şimdilik ayakta kaldı, gerçekten çok teşekkür ederim.
Ümit Fuat Özyar yazdı:..biz de Gökbilim Dergisi'nde her ay bu sitede yayımlanan bir fotoğrafı ayın fotoğrafı olarak belirleyip hakkında bir kaç şey ekleyebiliriz...
iyi fikir , bunu düşünelim :P
gönderen Engin Yazıcı
Suat Bey merhaba
İlginize teşekkür ederim. Dergiyi takip eden çocuk yaşta sayılacak gençler de olduğundan ve genelde derinlemesine araştırma yapmayı sevmediklerinden kullandığım terimlere dikkat etmeye çalışıyorum.
Suat ÖZYÖNÜM yazdı:...Teknik bir insan ve bu konuda (teleskop...ve ekipmanları) araştırmalarını ve bilgilerini bizlerle paylaşırsa ben kendi adıma sevinirim... ve inanıyorum ki bir çok insanda bu bilgilerden faydalanacaktır.
Ben de bu kişilerin ayrıntılı makalelerini bekliyorum zaten :lol:
Ayrıca Bilim insanlarımız başta olmak üzere önemli Astronomi veya Astrofizikçilerin biyografilerinin yayınlanması da "2009 Astronomi Yılı" na ayrı bir anlam katacaktır..
Bu da iyi fikir , bu konuyu araştıralım.
Hoçakalın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Evet, artık DAY2009'un heyecanını hissetmeye başladık. Yarı yıl tatili yaklaşıyor ve bu nedenle gökbilim ile yakından veya uzaktan ilgili öğrenci ve öğretmenlerimizden yazı yağmuru bekliyoruz. Hele Şubat sayısının doluluğunu şimdiden tahmin edebiliyorum!

Öte yandan çevremdeki arkadaşlarım tarafından çok iyimser olduğum söylenir. Aylık hacim düşüklüğü su götürmez bir gerçek. Hatta bu yüzden Şubat ayındaki doluluğun diğer aylara taksimi yapılabilir. Ama ben 10 dakikalık bir kahve molasında okunabilecek bir dergi istemiyorum. Sanırım başka arkadaşlar da aynı şeyi düşünüyordur. Hatta editör Engin Bey uygun görürse bu konuda bir anket bile düzenleyebiliriz.

İşte bu nedenlerden dolayı istemeyerek de olsa (aslında bir taraftan doluluğu görmek için isteyerek) derginin 3 ayda bir yayınlanmasını iyi olabilir. Gerçi bu sefer güncel haberler eskiyecek ama forum bölümü bu eksiği tamamlayabilir.

Neyse, son yazdığım paragrafı unutun...:)

Sadece fikrimi söylemek istemiştim. Her ay bir kaç yazıyla ayakta kalmasını da taktirle karşılıyorum. Ama yazılabilecek o kadar çok şey varken böyle bir az içerikli dergi bize yakışmıyor. Bu yüzden çok kısıtlı vaktim olmasına rağmen dergiyi tüm yıl boyunca olabildiğince desteklemeye karar verdim...

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]