Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Gökbilim 2. Gözlem Partisi 29-30-31 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılacaktır.
Gözlem şenliği İshak beyin belirleyeceği, ışık kirliliği minimum bir yerde ( Muhtemelen Istranca dağları - Demirköy-Kırklareli mevkiinde ) yapılacaktır.
Gözlem şenliği 3 gün 2 gece sürecektir.
Katılımcı üyeleri belirlemek ve planlama için arkadaşlar katılacaklarını bu başlığa yazsınlar. Arkadaşlar şenliğe nasıl katkıda bulunabileceklerini ( Örneğin; arabası ile gelenler güzergahını ve alabileceği kişi sayısını) mümkünse getirecekleri optik cihazları yazar ise faydalı olur.
Görüş ve önerileriniz göz önüne alınarak şenlik gerçekleştirilecektir.
Şenlik adında İstanbul kelimesi geçtiğine aldırmayın. Tüm üyeler katılabilir. Şenlik yeri bile İstanbul dışında :)

Normalde, Şubat-2008 tarihlerinde yapılması planlanan ama 5.Temmuz.2008 tarihinde gerçekleşen Gökbilim 1. Gözlem Partisi (5-6 Temmuz 2008) ile ilgili tüm mesajlarımız ve fotoğraflarımız http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=1227 başlığı altındadır.
En son Mehmet Koyuncu tarafından 05 Ağu 2008, 14:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ben ailece ( 4 kişi ) katılacağım.
Arbam doludur.

Getireceğim optik cihazlar :
-----------------------------------
5" F=1000mm. newton teleskop,
8" F/5 newton teleskop,
5" F=2000mm. maksutow teleskop
80mm. F=400mm. mecekli teleskop
EOS-450D fotoğraf makinası, adaptörü ve 2X barlow
Diz üstü bilgisayar, Philips 900NC webcam ve adaptörü.
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Ben katilmak istiyorum.
getireblicegim optik cihazlar

4" f=1000 newton teleskop
canon 350D

nasil gelicegim henüz belli diyil
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Ben 8"liği ve fotoğraf makinemi getireceğim. Bagajda yer kalırsa 114/900'ü de getiririm. Büyük ihtimalle Salih benimle gelecektir ve benim araba dolacaktır çünkü kardeşimi ve iki kuzenimide getirmeyi planlıyorum. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Mehmet Bey'den haberi alınce çok sevindim... :D

Önce şunu belirteyim... Şenlik vs. gibi adlandırmaları çok sevmiyorum. Nedense ilgili ilgisiz, elinde balonlarla gezen insanların gürültülü, çalgılı alanlarda bir araya geldiği toplantıları çağrıştırıyor. Belki bu faaliyetleri "buluşma" diye adlandırmak daha doğru.

Böyle bir buluşmada ne yapılabilir, önce bunu belirleyelim:

1 - Teçhizatı olmayan, merkalı olan forum üyelerine gök haritası kulllanmayı öğreterek dürbün ve teleskoplarla bir gökyüzü turu yaptırmak.

2 - Acemilere gördükleri cisimler konusunda çok ayrıntıya girmeden ilginç bilgiler vermek. Bilgilerini arttırmak isteyenlere kaynak listeleri vermek.

3 - Belirli bir altyapısı olanlara, mevcut imkanlarını en iyi şekilde kullanmaları konusunda bilgi vermek. Burada, daha fazla bilgiye sahip olan arkadaşların tek tek bilgi aktarmaları faydalı olur. Gelecek olanlar varsa muhtemelen bunu bekleyeceklerdir. Yani, herkesin bilgi seviyesi farklı olabilir. Standart bir program hiç bilmeyenler için karmaşık ve anlaşılmaz, bilenler için sıkıcı ve gereksiz gelebilir.

4 - Böyle bir işe girişmeden, kimin hangi bilgiyi beraberinde getireceği çok önemli. Çıplak gözle gündüz ve gece gözlemi, dürbünler ve bunlarla gözlem, küçük teleskoplar, çok kısaca özellikleri ve kullanımları, daha büyük teleskoplar, bunların artı ve eksileri. Gökyüzü fotoğrafçılığı ile ilgil herkesi ilgilendirecek basit yöntemler. Daha ileri derece meraklı olanlar için DSLR ve CCD ler hakkında kısa bilgi. Bu işi ciddiye alanlar için kaynaklar ve teçhizat bilgileri ile ilgili notlar.

Bu "buluşmanın" çok kalabalık olmasının pek doğru olmayacağını düşünüyorum. Kalabalık, düzensizliği de beraberinde getiriyor. Bu konuda da düşünmek gerekli.

Yer olarak İstranca dağları yakınında Demirköy uygun gibi görünüyor. Karanlık bir gökyüzü var. Orada bir kaç kişi tanıyorum. Kamp kurmak isteyenler olursa uygun bir ortamı sağlamak umarım kolay olacaktır.

Düşüncelerinizi bekliyoruz... Mehmet Bey'in emrivakileri olmasa ne yapardık? :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ishak Benbanaste yazdı:Mehmet Bey'den haberi alınce çok sevindim... :D

Önce şunu belirteyim... Şenlik vs. gibi adlandırmaları çok sevmiyorum. Nedense ilgili ilgisiz, elinde balonlarla gezen insanların gürültülü, çalgılı alanlarda bir araya geldiği toplantıları çağrıştırıyor. Belki bu faaliyetleri "buluşma" diye adlandırmak daha doğru.
Eğer oluyor ise başlığı buluşma olarak değiştiriyorum.
Ishak Benbanaste yazdı:Böyle bir buluşmada ne yapılabilir, önce bunu belirleyelim:

1 - Teçhizatı olmayan, merkalı olan forum üyelerine gök haritası kulllanmayı öğreterek dürbün ve teleskoplarla bir gökyüzü turu yaptırmak.

2 - Acemilere gördükleri cisimler konusunda çok ayrıntıya girmeden ilginç bilgiler vermek. Bilgilerini arttırmak isteyenlere kaynak listeleri vermek.

3 - Belirli bir altyapısı olanlara, mevcut imkanlarını en iyi şekilde kullanmaları konusunda bilgi vermek. Burada, daha fazla bilgiye sahip olan arkadaşların tek tek bilgi aktarmaları faydalı olur. Gelecek olanlar varsa muhtemelen bunu bekleyeceklerdir. Yani, herkesin bilgi seviyesi farklı olabilir. Standart bir program hiç bilmeyenler için karmaşık ve anlaşılmaz, bilenler için sıkıcı ve gereksiz gelebilir.

4 - Böyle bir işe girişmeden, kimin hangi bilgiyi beraberinde getireceği çok önemli. Çıplak gözle gündüz ve gece gözlemi, dürbünler ve bunlarla gözlem, küçük teleskoplar, çok kısaca özellikleri ve kullanımları, daha büyük teleskoplar, bunların artı ve eksileri. Gökyüzü fotoğrafçılığı ile ilgil herkesi ilgilendirecek basit yöntemler. Daha ileri derece meraklı olanlar için DSLR ve CCD ler hakkında kısa bilgi. Bu işi ciddiye alanlar için kaynaklar ve teçhizat bilgileri ile ilgili notlar.
Görüş ve önerileriniz için teşekkürler. Üyelerimiz buluşunca, çok iyi bir planlama yapabilirler. Ben önce buluşmayı garanti etmeye çalışıyorum. Eğitim verebilecek bilgi ve tecrübe sizde fazlasıyla var. Bu katkı da sizden olsun İshak bey.
Ishak Benbanaste yazdı:Bu "buluşmanın" çok kalabalık olmasının pek doğru olmayacağını düşünüyorum. Kalabalık, düzensizliği de beraberinde getiriyor. Bu konuda da düşünmek gerekli.
Şimdiye kadar yaptığımız buluşmalardan daha fazla katılımın olacağını zannetmiyorum. Zaten artık birbirimizi tanıdıkta. Kaygınıza sebep olan bir olaymı oldu acaba diye düşünmeden edemiyorum doğrusu.
Ishak Benbanaste yazdı:Yer olarak İstranca dağları yakınında Demirköy uygun gibi görünüyor. Karanlık bir gökyüzü var. Orada bir kaç kişi tanıyorum. Kamp kurmak isteyenler olursa uygun bir ortamı sağlamak umarım kolay olacaktır.
Yer bence de uygun. İnşallah hava muhalefeti olmaz. Istranca dağı eteklerinden itibaren yol koşullarının zor olacağını düşünüyorum. Arkadaşların kendi arabaları ile bu yola devam etmeleri bence riskli. Çerkezköyden sonrasına, o bölgeyi iyi bilen, profesyonel bir şöför yönetiminde ve bir toplu taşıma vasıtası ile gitsek daha iyi olur diye düşünüyorum. Ulaşım konusunda bilgi ve çevresi olan arkadaşların maliyetini araştırıp bildirmelerinde yarar var.
Ishak Benbanaste yazdı:Düşüncelerinizi bekliyoruz... Mehmet Bey'in emrivakileri olmasa ne yapardık? :D
Daha önceki buluşma başlığına ( http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... &start=135 ) baktığımda görüyorum ki buluşma tarihini forumdaki problem nedeniyle Ali'nin sitesinden bildirmişim. İkinci buluşmanın tarihini o başlıkta koymuşuz. 30.Ağustos.2008. Kalmış 25 gün! Kimseden ses çıkmayınca...
En son Mehmet Koyuncu tarafından 05 Ağu 2008, 13:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu yazdı:Istranca dağı eteklerinden itibaren yol koşullarının zor olacağını düşünüyorum. Arkadaşların kendi arabaları ile bu yola devam etmeleri bence riskli.
Hayır, yaz aylarında hiç bir sorun yok, yollar çok çok iyi. Sık gittiğim bir yer olduğundan, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dağlık kısımda virajlar var ve karlı-buzlu dönemlerde zorluklar yaşanabiliyor. Yazın, ehliyeti olan herkesin - acemi bile olsa - kolaylıkla aşabileceği bir yol. Olası tek sorun, arabadan rahatsız olanların virajlardan sonra biraz mide bulantısı çekebilmeleri... ( Bir keresinde Demirköy'e vardığımda neden yeşil renkte göründüğümü sorduklarını hatırlıyorum... )
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ishak Benbanaste yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:Istranca dağı eteklerinden itibaren yol koşullarının zor olacağını düşünüyorum. Arkadaşların kendi arabaları ile bu yola devam etmeleri bence riskli.
Hayır, yaz aylarında hiç bir sorun yok, yollar çok çok iyi. Sık gittiğim bir yer olduğundan, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dağlık kısımda virajlar var ve karlı-buzlu dönemlerde zorluklar yaşanabiliyor. Yazın, ehliyeti olan herkesin - acemi bile olsa - kolaylıkla aşabileceği bir yol. Olası tek sorun, arabadan rahatsız olanların virajlardan sonra biraz mide bulantısı çekebilmeleri... ( Bir keresinde Demirköy'e vardığımda neden yeşil renkte göründüğümü sorduklarını hatırlıyorum... )
Buluşmadan önce birlikte bir keşif gezisi yapabilirmiyiz?
Kullanıcı avatarı
Tabi ki katılacakl arkadaşlar olursa, sayıya bağlı olarak hazırlık yapılması gerekecek. Yoksa herkesi açlıkltan, susuzluktan öldürürüz. Her şey biraz kesinleşsin, gitmeden mutlaka sizinle, hatta merak eden arkadaşlarımızla bir kere Demirköy'e gitmemiz şart.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Buluşma kelimesi de tam karşılığını vermiyor. Bizim yaptığımız bu tür etkinliklere "star party (yıldız partisi)" demek daha uygun sanırım. Türkiye'de pek yaygın değil, bazı gruplar sessizce ve kendi aralarında gerçekleştiriyor. Umarım bunu geliştiririz. Bir gökyüzü şenliği gibi kalabalık olmak iyi sonuç vermeyebilir bu tür etkinliklerde İshak beye katılıyorum. Arabarla ve kendi ekipmanlarımız ile Türkiye'nin herhangi bir yerine gidip gözlem yapma amaçlı yayılıp, fotoğraf çekip 1-2 gün kamp yapıp dönmek tarzında.

http://www.asnsw.com/spsp/
http://www.starparty.org/StarParty%20Etiquette.htm

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=1716
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=457
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ishak Benbanaste yazdı:Tabi ki katılacakl arkadaşlar olursa, sayıya bağlı olarak hazırlık yapılması gerekecek. Yoksa herkesi açlıkltan, susuzluktan öldürürüz. Her şey biraz kesinleşsin, gitmeden mutlaka sizinle, hatta merak eden arkadaşlarımızla bir kere Demirköy'e gitmemiz şart.
Google-earth programından baktımda, epeyce uzakmış. Ben ancak hafta sonunda böyle bir yolculuğa kalkışabilirm. Gözlem yeri Demirköy'den daha yakındır umarım. Aç-susuz kalmamak önemli, ama kurda-kuşa yem olmaktan daha önemli olamaz. Kelimenin tam anlamı ile dağ-başı bir yere benziyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Çağrı Erdoğdu yazdı:Buluşma kelimesi de tam karşılığını vermiyor. Bizim yaptığımız bu tür etkinliklere "star party (yıldız partisi)" demek daha uygun sanırım. Türkiye'de pek yaygın değil, bazı gruplar sessizce ve kendi aralarında gerçekleştiriyor. Umarım bunu geliştiririz. Bir gökyüzü şenliği gibi kalabalık olmak iyi sonuç vermeyebilir bu tür etkinliklerde İshak beye katılıyorum. Arabarla ve kendi ekipmanlarımız ile Türkiye'nin herhangi bir yerine gidip gözlem yapma amaçlı yayılıp, fotoğraf çekip 1-2 gün kamp yapıp dönmek tarzında.

http://www.asnsw.com/spsp/
http://www.starparty.org/StarParty%20Etiquette.htm

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=1716
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=457
Yıldız partisi yerine gözlem partisi deyimi bana daha doğru ve hoş geliyor. Bazı grupların sessizce böyle etkinlikler yaptığını biliyorum. AKAT grubunun, buluşmamızda bulunmasını çok arzu ederim.

Kalabalık bir gökyüzü şenliği şu an için bir hedeftir. Bu kadar kısa zamanda, bu forumun bir gökyüzü şenliği düzenleyecek kadar kalabalık bir katılımcı grubu çıkarması beklenemez.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Mehmet Koyuncu yazdı:Yıldız partisi yerine gözlem partisi deyimi bana daha doğru ve hoş geliyor. Bazı grupların sessizce böyle etkinlikler yaptığını biliyorum. AKAT grubunun, buluşmamızda bulunmasını çok arzu ederim.
Bu konuda diğer arkadaşlar ne der? Bir standarda oturtmamız lazım ismi. "Gözlem partisi" de güzel. Kendi içimize kapanmaktansa AKAT grubunun da bulunması verimli olur tabi ki.
Mehmet Koyuncu yazdı:Kalabalık bir gökyüzü şenliği şu an için bir hedeftir. Bu kadar kısa zamanda, bu forumun bir gökyüzü şenliği düzenleyecek kadar kalabalık bir katılımcı grubu çıkarması beklenemez.
Tamamen katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Çağrı Erdoğdu yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:Yıldız partisi yerine gözlem partisi deyimi bana daha doğru ve hoş geliyor. Bazı grupların sessizce böyle etkinlikler yaptığını biliyorum. AKAT grubunun, buluşmamızda bulunmasını çok arzu ederim.
Bu konuda diğer arkadaşlar ne der? Bir standarda oturtmamız lazım ismi. "Gözlem partisi" de güzel. Kendi içimize kapanmaktansa AKAT grubunun da bulunması verimli olur tabi ki.
Mehmet Koyuncu yazdı:Kalabalık bir gökyüzü şenliği şu an için bir hedeftir. Bu kadar kısa zamanda, bu forumun bir gökyüzü şenliği düzenleyecek kadar kalabalık bir katılımcı grubu çıkarması beklenemez.
Tamamen katılıyorum.
Buluşmayada katılıyorsun değil mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
İşte bu sefer geliyorum inşaallah :) Yanımda yalnızca benim 150mm GSO'yu getirebilirim ki zaten 2 bavul,anca taşıyabilirim...
Fakat ulaşım sorunu bende de başgöstermekte.Trenle haydarpaşaya gelebilirim,oradan sonrası yalan :? Ayrıca 3gün fikri ve gerekli bilgilerin yetkili ağızlarca öğretilmesi gayet hoşuma gitti.Sanırım bu seferki parti bayağı daha kalabalık olacak...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]