Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
resimler mükemmel. büyük bir heyecan duydum. Umarım sorunsuz bir şekilde hizmete başlar ve uzun süre hizmette kalır.
gönderen Yiğit Kaçar
Adem DEMİRBAŞ yazdı:Gerçekten müthiş bir olay. Bu yaşta bunları yaşadığım için şükrediyorum. Kim bilir bizim torunlarımız daha neler neler görecek.
Muhtemelen torunların; aynı yere insanoğlunun indiğini ve oralarda gezindiğini görecektir. Bilmiyorum farkında mısınız ama bu gerçekleştirilen proje dahiyane bişey. İşin Mars yüzeyindeki çalışmalar kısmı apayrı bi teknoloji zaten. Ona hiç girmiyorum. Ama 275 milyon km uzaklıktaki bir cisme arabadan daha küçük bir araç fırlatıyorsunuz ve bu araç 600 milyon km'nin üzerinde mesafe katederek, tam da belirlediğiniz o küçücük alana, tam vaktinde sağlıklı bir şekilde iniyor. Bu nasıl bir hesaptır, bu hesabı yapan nasıl beyinlerdir. İnsanlar gerçekten çok ama çok zeki varlıklar. Ve evrende bi eşi benzeri olduğuna ihtimal veremiyorum. Neyse bu konuya burda hiç girmeyelim. Zira derin bi mevzuu. Sadece insanın aklına, zekasına ve yapılan işin zorluğuna dikkati çekmek istiyorum.

Dün akşam Nasa TV'de bir takım örnekler veriliyordu. Anladığım kadarıyla bir golf topunun Amerikanın Batısından (Mesela-San Francisco)fırlatılıp doğusundaki (Mesela - New York)bir deliğe sokulması kadar hassas bir görev olduğundan bahsediyordu. Gerçekten de aradaki mesafe ve kat edilen yol göz önüne alındığında, isabet ettirilen alanın da küçüklüğü düşünüldüğünde verilen örnek abartı sayılmaz.

Öte yandan araç her anında Yer Kontrol İstasyonuna bilgiler gönderiyordu. Paraşütünün açıldığını bir sinyal yardımıyla bildirdi mesela. Nasa'dakiler büyük sevinç yaşadılar. Sonrasındaki her anı yüksekliği hızı vs. 15 dakika gecikmeyle de olsa anında yer istasyonuna bildirildi. İnişinin ardından daha iki saat geçmeden resimler gelmeye başladı. Biz cep telefonumuzla çektiğimiz resimleri Bluetooth'dan bilgisayar gönderemiyoruz. Adamların yaptığına bakın. Phoenix iner inmez Marsın yörüngesinde dolanan uzay araçları ile de bağlantı kurmuş. Çok emin olmamakla birlikte belki de çektiği resimleri yörünge araçlarının yardımıyla göndermiş olabilir. Daha bizim bilmediğimiz veya anlayamadığımız ne teknolojiler. Hayretle izliyoruz. Bakalım bir gün biz de ülkemiz olarak bu işlerin içinde yer alabilecek miyiz?

Bu arada renkli resimler de gelmeye başladı. Yine her zaman olduğu gibi kızıl renkler hakim. Ancak kar veya buz adına pek bişey görünmüyor yüzeyde. Yaz olmasından olabilir mi acaba? Bakalım toprağı kazınca altından bişeyler çıkacak mı?

Resim
gönderen tayfun uçar
Ben de aynı şeyleri düşünürüm hep. İnsanoğlunun o haylazca merakına, dehasına, yeteneklerine şaşırır, hayran olurum. Böyle zamanlarda ağlayasım falan bile gelir, abartmıyorum. Fakat benim bir farkım, olup biteni büyütmem. Aksine, bana ait bir atasözüne göre "Birşey yapılabiliyordur ki yapılmıştır" :) Bir kere o golf topu örneğini veren kişiyi çok abartılı bulurum -arkasında başka şeyler bile ararım- Nihayetinde bir golf topunu fırlattıktan sonra artık müdahale edemezsiniz ama bu cihazlara yol boyunca hızını artırmak, eksiltmek, yönünü değiştirmek gibi bir sürü manevra yaptırabiliyorsunuz. Dolayısıyla asla aynı şey değil. Öyle olsaydı, yani ihtimal bu kadar küçük -hatta imkansız- olsa idi zaten kimse bu maliyetlere girip te bu projelere kalkışmazdı, oradan belli. Otuz kırk yıl önce bile Ruslar dahi pek çok gezegene araştırma uyduları indirebiliyorlardı.

Şu açıdan... Abartırsak elimiz kolumuzu bağlı hissederiz. Olduğu gibi görürsek biz de yapabiliriz der ve yaparız. İnanın iki anlayış arasında sonuç doğruculuk açısından dağlar kadar fark var.

Bu arada resimdeki neredeyse homojen tümseklikler ilginç. Ya dalgalı bir sulak alanın zemini veya şu Mars'ın meşhur çöl şeytanları (rüzgar hortumcukları) nedeniyle böyle olsa gerek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Son fotoğraf mükemmel. Şimdi pek çok meraklı kafatasları, fosiller ve bir çok şey görecektir. Bence de en ilginç şekil, akan su aşındırmasına benzeyen yolların olması. Bunların Phoenix'in inişi sırasındaki jetlerin basıncı ile oluşması bir olasılık ama, umarım, sonunda, su tarafından oluşturulduğu ortaya çıkar. İsteyenin bir yüzü kara...
gönderen tayfun uçar
Ishak Benbanaste yazdı: Şimdi pek çok meraklı kafatasları, fosiller ve bir çok şey görecektir.

Kesin :D

Diğer taraftan, topu topu 30 gün içinde devrim niteliğinde sonuçlar da alabileceğiz belki...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Yiğit Kaçar yazdı:...Dün akşam Nasa TV'de bir takım örnekler veriliyordu. Anladığım kadarıyla bir golf topunun Amerikanın Batısından (Mesela-San Francisco)fırlatılıp doğusundaki (Mesela - New York)bir deliğe sokulması kadar hassas bir görev olduğundan bahsediyordu. Gerçekten de aradaki mesafe ve kat edilen yol göz önüne alındığında, isabet ettirilen alanın da küçüklüğü düşünüldüğünde verilen örnek abartı sayılmaz...
Hiç bir şey göründüğü gibi basit değildir; bunun farkındayım. Hayatımda bir çok basit dediğim işe giriştiğimde ne kadar çok çetrefilli olduğunu gördüm. Ama dış görünüş çoğu zaman aldatıcıdır!

Yukarıdaki sözlerime rağmen ben bu indirme olayında fazla büyütülecek yan göremiyorum. NASA yılların birikimiyle bu işi başarması doğaldı. Dile kolay 50 senelik (neredeyse ortalama bir insan ömrü) birikimi var; bu zaman diliminde yapılan indirme işlemine benzer bir sürü de başarısızlığı... O yüzden bundan öncekileri zıplatarak indirdi ya. Neyseki bu sefer şeytanın ayağını kırmışa benziyor.

Bence asıl başarı filmlerdeki gibi füze kullanmadan dünyadan kalkan, başka bir gökcismine paraşüt kullanmadan inen ve işini görünce aynı şekilde geri dönen uzay araçları üretmekle olur:

Alien 2'de hatırlarsanız uzaktan kumanda edilebilen güzel bir uçan araç vardı. Hani androiti daracık tünelden bir el feneri ile geçirip (arkasını kaynak makinesiyle kapatıp) çatıya çıkartmışlardı. O da kumanda ve bir anten ile yörüngedeki uzay aracını atmosfere sokup indirmişti. Bu fikir 80'li yıllardan!

Sevgiler, saygılar....
En son Salih Dinçer tarafından 26 May 2008, 21:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cengiz KAYA
Resim gerçekten çok güzel çıkmış.Yakında çıkıcak belki de cıktı ben bilmiyorum, flash ile yapılmış etrafı 360 derece gorebileceğimiz resimler için sabırsızlanıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
İnsan oğlu yakında Mars'a gidecek ve pek fazla garipsemeyeceği, "evine" benzeyen bir gezegen bulacak. Görüntü gerçekten harika. İçimde acayip bir heyecan oldu incelerken. Düşünsenize bu resimleri çeken sizin aracınız ve siz kendi emeklerinizin eserine bakıyorsunuz. Nasa'daki mühendislerin heyecanı kelimelerle anlatılmaz heralde. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Yayınlanan fotoğraflar muhteşem. Tam da tahmin edildiği gibi Mars'ın kutup bölgesi düzlük şeklinde gözlerimizin önünde. Yapısı çok ilginç görünüyor yakından inceleyince fakat coğrafya bilgim yorumlamada biraz yetersiz kalıyor :)

NASA'nın bu inişi gerçekten çok önemli bir köşe taşı ve çok çok başarılı! Burdaki göreve ve gelişim sürecine bakılırsa NASA'nın ve diğer ABD'nin öncü teknolojik girişimlerinde olduğu gibi yenilikçi ve vizyoner fikirlerle ortaya çıkıp gerekli maddi koşulları sağladıktan sonra ciddi bir çalışma ile bu sonuçlar elde edildi. Benim en önemli gördüğüm faktör ise "vizyon". Bunu gerçekten başarıyorlar ve bu vizyon çerçevesinde bir nesil de yetiştirmeye çalışıyorlar. NASA'nın vizyonu sayesinde şu anda bu kadar şey biliyoruz ve farklı güçler domine etmediği sürece de bu böyle gidecek.

İnişin büyütülmeme meselesinde ise size katılmıyorum, zira proje bundan önceki projelere göre onlarca kez kompleks bir şekilde tasarlanmış, onlarca testi yapılmış ve varış anından iniş anına kadar haberleşme kanalları, geri bildirim mekanizmaları ile tam anlamıyla on numara bir çalışma. Tabii ki bunlar yılların tecrübesiyle oluyor, ama bu tecrübede kurum olarak bir kimlik ve çalışma azmi sonucu oluşuyor. Golf topu örneği yayında verilmişti ve o verilirken Tayfun Bey sizin dediğiniz gibi yörüngeye müdehaleden de bahsedildi. Fakat uzay boşluğundan onlarca tehlikeye rağmen bir sistem kurup alet çantanızdaki bir kaç aletle hassas ayar yapabiliyor olmanız görevin değerini hiç bir şekilde abartılmasına bence neden olmaz, fazlasıyla hakediyor. Türkiye'de ve diğer bir çok ülkede yılan şeklinde hareket edilen robotlar yapılması için onlarca yıl çalışılırken(kendi gözlerim önünde cereyan ediyor) böylesi bir başarı ancak taçlandırılır kanaatindeyim.

Ayrıca basında sansasyonel bir şekilde ön plana çıkarılan doğruluğu olmayan bir veri de şu ana kadar Mars'a inişlerde NASA'nın başarısızlığı. Böyle bir şey yok, şu ana kadar NASA'nın tek başarısızlığı Mas Polar Lander'dı ve o da böylece telafi edilmiş oldu. Diğer bahsedilen farklı uzay ajanslarının. Bunun yanında jetlerle iniş de ilk defa yapılmıyor, ilk uygulaması 1976'da Viking'lerle gerçekleştirilmişti.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Arif Bayırlı yazdı:NASA'nın bu inişi gerçekten çok önemli bir köşe taşı ve çok çok başarılı! Burdaki göreve ve gelişim sürecine bakılırsa NASA'nın ve diğer ABD'nin öncü teknolojik girişimlerinde olduğu gibi yenilikçi ve vizyoner fikirlerle ortaya çıkıp gerekli maddi koşulları sağladıktan sonra ciddi bir çalışma ile bu sonuçlar elde edildi. Benim en önemli gördüğüm faktör ise "vizyon". Bunu gerçekten başarıyorlar ve bu vizyon çerçevesinde bir nesil de yetiştirmeye çalışıyorlar. NASA'nın vizyonu sayesinde şu anda bu kadar şey biliyoruz ve farklı güçler domine etmediği sürece de bu böyle gidecek.
Sevgili Arif,

Vizyon anlayışına katılıyorum (eee tabi adamlarda para ve bol iştah var) ama yenilikçi anlayışına üzülerek katılmadığımı belirtmek istiyorum. Eğer yanlış biliyorsam düzelt lütfen; bu Mars'a inen araç senelerce bir garajda bekletilmiş. Neden? Yapılan başarısızlıklardan dolayı. Ama NASA bu başarsızlığı yapmış, ama diğer ülkeler....

Sonuçta bir başarı var buna diyeceğim bir şey yok. Yani dün gece birbirini kutlayan insanlar sonuna kadar başarıyı hakediyorlar. Ancak bu işte çok büyütülecek bir şey yok. Kendin Viking örneğini verdin. O tarihte ben henüz doğmamıştım bile. O zamandan bu zamana yapabildikleri bu kadar mı!

Bence Viking'den bu güne farklı haberleşme ve ulaşım teknikleri geliştirilmeliydi. Bir kaç denge sensörü ve roket ile araç indirmenin, hemde iyice yavaşlamış bir şekilde ne espirisi var? Elimizde olanak olsa biz Türkler daha iyisini yapacağımdan şüphem yok. Bence bu konuda da bizde bir vizyon edinmeliyiz. Aslında edinmeye gerek yok hali hazırda var:

İstikbâl göklerdedir!
Mustafa Kemal Atatürk

Bu arada paraşütle indiği sırada Orbiter'in çektiği fotoğraf:
Resim
Kaynak JPL

Sevgiler, saygılar...
En son Salih Dinçer tarafından 27 May 2008, 00:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Salih Abi biraz farklı düşünüyoruz sanırım :) Aracın garajda bekletilmesi görev sonunda NASA'nın bu olaya bütçe ayırıp ayırmama tereddütü ile ilgili diye biliyorum, yanlış hatırlıyor olabilirim. NASA ekibinin herhangi bir beceriksizliği nedeniyle değildi. Zira Mars olayını düşünürken çok daha farklı bakmak gerek olaya çünkü kontrol edemediğiniz değişkenler sisteminizin tahmin edilebilirliğini o kadar çok etkiliyor ki burda zaten en önemli faktör Dünya'da Kaos teorisinin bile en büyük uygulama alanlarından biri olan Atmosfer dinamiği. Kontrol edemediğiniz değişkenlere müdehale edebilmek ise günümüzün teknolojisinin en büyük uğraş alanı ama ne yaparsanız yapın kaotik sistemlerde başarı şansınız (şimdilik) olasılık dağılımlarına bağlı. Buna göre atmosfer içerisinden inişer bir çok süprizler barındırıyorlar ve başarılı görevler geerçekten ayakta alkışlanmayı hak ediyor. Bunun önceki başarısızlıkları da biraz daha anlayışla karşılamak gerekiyor ve bunun bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir de Phoenix üzerinde kullanılan tüm teknolojiler günümüz teknolojileriydi. Eğer bu teknolojiyi biz üretmediysek bunu pratik olarak da herhangi bir şekilde kullanamayız. Bu tekenolojileri de geliştiren sadece NASA değil bizzat teknoloji tarihi; yani üniversiteler, akademik çevreler, enstituler... Burda onları suçlamak gerek eğer suçlayacaksak. Bana kalırsa bu durumda suçlamak da yersiz olacaktır. Bu kadar uzak mesafede verimli bir haberleşme için Phoenix üzerinden UHF bandından bir modülasyon kullanıldı, Oddysey üzerinden de pipe-bent denen bir sistem. Bunlar şu anki haliyle mevcut problem için optimum sonuç üreten çözümler.
gönderen Lütfü Çakmak
Salih Dinçer yazdı:...Aslında edinmeye gerek yok hali hazırda var:

İstikbâl göklerdedir!
Mustafa Kemal Atatürk

...
Aslında sadece önüne konulanı yemek zorunda olmak ne kadar kötü. Adamlar allah bilir
edindikleri ne özel ve güzel bilgileri kendilerine saklayacaklar ve ne kadarını bilmemize izin verecekler.

Tarihte de hep böyle olmuş, bilgiyi edinenve elde tutanlar gücü de elde etmiş ve diğerlerini yönetmişler. Atalar da en iyi kılıç bilgidir demiş ama..... bizler de halen türban vs. şeylerle uğraşalım ve uyumaya devam.

Bilgiler ve fotoğraflar için emeği geçenlere çok teşekkürler.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Viking başarılarından sonra NASA tarafında şu başarısızlıklar kaydedilmiş:
25 Eylül 1992: Nasa, Mars Observer’ı gönderdi ancak radyo irtibatı koptu.
11 Aralık 1998: Amerikan Mars Climate Orbiter, Mars atmosferine girişinde parçalandı.
3 Ocak 1999: Amerikan Mars Polar Lander başarısız oldu.
Polar Lander başarısız olunca 2001'de gönderilecekken Lockheed Martin firmasının deposuna kaldırılmış. Bu arada firma çok köklüymüş... :o
Phoenix, NASA'nın düşük bütçeli uzun dönem sürdürülebilir uzay araştırmaları planının bir parçası. NASA, insanlı uzay üsleri kurmadan önce, karşılanabilir bütçelerle desteklenen araştırmalar yaparak, astronotları öncül araştırma yükünden kurtarmak istiyor.

Phoenix, daha önce 2001 yılında Mars Surveyor programının bir parçası olarak uzaya gidecekti, fakat bu program, Mars Polar Lander'ın 1999 yılında Mars yüzeyine çakılmasının ardından geçici olarak durdurulmuştu.

Polar Lander, Mars'ın güney kutbuna ineceği sırada motoru zamansız durmuş ve araç dengesini yitirerek düşmüştü.

Phoenix, o günden beri NASA'nın uçak yapım işlerini yürüten Lockheed Martin'in deposunda bekletiliyordu.

Şu anki teknolojik koşullarla zor olan Mars'a uzay aracı gönderme işine kalkışan ABD, Rusya, Avrupa ve Japonya tarafından şimdiye dek fırlatılan 35 uzay aracının üçte ikisi başarısız oldu.

Kaynak CNN...
Hatırladığım kadarıyla foton sondası adında yeni iletişim teknikleri geliştiriliyor. Şu an deneysel ama başarılı sonuçlar elde edileceğe benziyor. Bu sayede daha yüksek ve hızlı veri aktarımı olacak. Ama sonuçta ışığın sınırlı bir hızı var.... :cry:

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Salih Dinçer yazdı:Viking başarılarından sonra NASA tarafında şu başarısızlıklar kaydedilmiş:
25 Eylül 1992: Nasa, Mars Observer’ı gönderdi ancak radyo irtibatı koptu.
11 Aralık 1998: Amerikan Mars Climate Orbiter, Mars atmosferine girişinde parçalandı.
3 Ocak 1999: Amerikan Mars Polar Lander başarısız oldu.
Polar Lander başarısız olunca 2001'de gönderilecekken Lockheed Martin firmasının deposuna kaldırılmış. Bu arada firma çok köklüymüş... :o
Hatamdan dolayı özür dilerim, Planetary Society sitesindeki yazıdaki ifadeyi yanlış anlamamdan dolayı yanlış bilgi vermişim, düzelttiğin iin teşekkürler Salih Abi :)
Ayrıca "Mars Climate Orbiter" hakkında wikipedia sitesinde şuna rastladım :
The navigation error arose because a NASA subcontractor (Lockheed Martin) used Imperial units (pound-seconds) instead of the metric units (newton-seconds) as specified by NASA.
Böylesi bir hatayı yapmışlar ya milyon dolarlık projede benim gözümde bir profesyonellikleri falan kalmadı :D
gönderen Lütfü Çakmak
Arif Bayırlı yazdı:...

Ayrıca "Mars Climate Orbiter" hakkında wikipedia sitesinde şuna rastladım :
The navigation error arose because a NASA subcontractor (Lockheed Martin) used Imperial units (pound-seconds) instead of the metric units (newton-seconds) as specified by NASA.
Böylesi bir hatayı yapmışlar ya milyon dolarlık projede benim gözümde bir profesyonellikleri falan kalmadı :D
Evet Arif, dün gece NTV'deki yayında da böyle bir hata yapıldığı anlatılmıştı. Hesaplamaların bir kısım mühendislerce inç, diğerlerinin de metrik cinsinden yapması ve bunu kimsenin farkedememesi... Böylesine büyük ve önemli bir projede bu kadar basit bir hata yapılabilmesine insanın aklı ermiyor doğrusu.

Saygı ve sevgilerimle,
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9