Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
gönderen aşkın çelik
Nasa’nın Mars’ın keşfi için 4 Ağustos 2007’de dünyadan fırlattığı son uzay aracı Phoenix, Türkçe adıyla “Anka Kuşu” yarın gece kızıl gezegenin yüzeyine inecek. Görevi Mars’da yaşam izi aramak olan “Anka Kuşu”nun 7 dakikalık heyecan dolu inişi Mars’dan ve Nasa’dan canlı yayınla NTV ekranında... Saat 23.10 ve 02.45’te yayınlanacak bu uzay aracı saatte 20 bin km hıza ulaşıp marsın atmosferınden içeri girecek.
En son aşkın çelik tarafından 09 Ağu 2008, 20:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen tayfun uçar
Heyecandan çatlamak üzereyim. NTV'ye kucak dolusu sevgiler.

Aslında Hublle'dan sürekli naklen yayın yapan bir kanal yaratsalar, paralı bile olabilir, NASA'nın devlet bütçesine el açması gerekmeyebilir. Abartma payını düşersiniz artık.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Oldukça zorlu bir iniş. Roketlerden biri erken ya da geç kapansa uzay aracı yere çakılabilir. Umarım her şey yolunda gider ve Mars'a insanlı uçuş konusunda bir adım daha atılmış olur.
gönderen tayfun uçar
Bu aletle Mars'ta yaşam aranacak. Öncekilerin bu yeteneği yoktu bildiğim kadarıyla. Çok önemli.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
tayfun uçar yazdı:Bu aletle Mars'ta yaşam aranacak. Öncekilerin bu yeteneği yoktu bildiğim kadarıyla. Çok önemli.
Görevin de amaçlanan ne kadar Mars'ta yaşam aranması olsa da doğrudan bir arama olmayacak. Çünkü aracın üzerindeki aletler canlı bir organizmayı keşfedecek türden değil. Temel olarak amaç Mars'ın kutup bölgelerinin tahmin edildiği gibi buzla kaplı olup olmadığı, organik hayatın en önemli unsurlarındna olan karbon bileşiklerine sahip olup olmadığı, yani kısacası hayatı destekleyecek bir habitata sahip olup olmadığı. Bulgular ışığında daha ileri de doğrudan yaşam aramaları yapılacaktır.

Yani herhangi bir şekilde Mars'ta yaşam bulundu gibi kesin çizgili bir haberle karşılaşmayacağız.
gönderen tayfun uçar
Hmmm.. Tüh... Neyse ! O da birşey :?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Arif Bayırlı yazdı:Yani herhangi bir şekilde Mars'ta yaşam bulundu gibi kesin çizgili bir haberle karşılaşmayacağız.
Bence karşılaşılacak en ufak gelişme basına sızdığı anda yer yerinden oynatacak büyük haberler yapacaklar. İnsanlar bu haberler ile aldanıp aralarında "Marslılar mı geliyor ne!" gibi konuşmalar yapacaklar... :lol:

Bence önümüzdeki aylar Gökbilim Dergisi'ne çok önemli bir görev düşüyor: Halkımıza anlayacağı dilden ve en ufak yorum katmadan haber vermek. Elbette bu konuda Bilim ve Teknik Dergisi de boş durmayacak. Ama o ücretli bir dergi ve herkese ulaştığı söylenemez. Ama internet dergisi istendiğinde e-posta zincilerine bile konu olabilir!

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Uzay aracı henüz Mars'a inmeden nasıl ineceğini izlemek isterseniz aşağıdaki animasyonu izlemenizi tavsiye ederim.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7411113.stm
Kullanıcı avatarı
gönderen Murat Arar
Video gercekten çok güzel , herkese ön bilgi olması açısından izlemesini tavsiye ederim. Tşekkürler Gülhan Bey.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba,animasyon güzel, burada iniş olayı çok tehlikeli görünüyor umarım herşey yolunda gider...
Başarılsr...
gönderen YETKİN PULCU
gerçekten aydınlatıcı bir video peki phonix bugün mü inecek marsa ve canlı yayın bu gece mi :?:

teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Evet Yetkin bu gece, ayrıntılar için ise Arif'in şu iletisine bakabilirsin:
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 7981#17981
Gülhan YAŞAR yazdı:Merhaba,

Ben bu canlı yayın konusunu tam olarak anlayamadım. Neyi canlı olarak yayınlayacaklar? Uzay aracının gönderdiği kamera çekimlerini mi? Yoksa sadece uzay aracından gelen verileri mi? (Yükseklik, hız, sıcaklık, v.b. gibi bilgiler)
Merhaba Gülhan bey,

Bence iniş evrelerini (phase) ve verilerini (data) halkın (avamın) anlayacağı dilde, arada internetteki benzetim vidyolarını geçerek yayınlayacaklar.

Korkarım biz indi haberini alana kadar çoktan inmiş olacak. Hem 15-20 dk.'lık teknik gecikmeden dolayı hem de verilerin değerlendirilmesi (analyze) edilmesi beklenecek.

Benim dualarımda Anka Kuşu da olacak! Sağ salim inmesini diliyorum. Bu çalışma büyük bilimsel gelişmelere gebe olabilir.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Can Özüdoğru
merhaba

Ben bunu görüp tüm arkadaşlarıma söyledim.Sabahçı olmasam seyretmeyi çok isterdim fakat bir de yazılım olunca izlemem çok zor ama belki izleyebilirim.İzleyemesem bile bir sorum olacak youtube hariç bunu kaydeden ve benim de izleyebileceğim hale getiren birisi var mı? Varsa ben özel mesaj ile bildirir ise çok sevineceğim.Bu sayede yaapcağım ödevde bu vidyoyu da koymuş olurum

saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bu eğitm amaçlı bir şeye benziyor. En azından sonar benzeri bir tekniğin nasıl çalıştığını anlatan bir vidyo...

Peki indikten sonra soldaki siyah beyaz ay resmi nedir? Yakın planda bir astronotun ayak izi, ileride ise bayrak asmış astronotlar görülüyor da yoksa hayal gücüm çok mu kuvvetli...:)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Fotoğraf makinesinin ekranından çektim bu f[…]

Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı