Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Bundan sonra gökadalar ile ilgili fotoğrafları bu başlık altında toplamayı düşünüyorum (herbiri için ayrı bir başlık açmaktansa)

Cuma gecesi Büyük Ayı'da NGC3953 ve civarını çektim. Belki bu bölgeyi çok ilginç bulmayacaksınız ama benim böyle uzak hedefler hoşuma gidiyor. Odak uzaklığı yetmediğinden ve poz süresi kısa geldiğinden istediğim kadar ayrıntı yok resimde.

Resim

Gökadalar zinciri sol üst köşede NGC3953 ile başlıyor, küçük ve sönük MCG +09-20-023 üzerinden poslu UGC6840 ya, oradan parlak çekirdekli NGC3931 (3917A olarak da biliniyor) iğne gibi ince parlak NGC3917 ya uzanıyor. NGC3917 ye dik açıda küçük UGC6802 var.

Zincir yönünde devam ederseniz resmin sağ kenarına yakın sönük kırmızılaşmış yıldızlar göreceksiniz. Gerçekte bu "yıldızların" çoğu çok, çok uzaklarda bulunan muhteşem Abell 1387 gökadalar kümesinin en parlak elemanları.

İçinde bulunduğumuz uzay gerçekten uçsuz bucaksız görünüyor. Kim bilir, oralarda akıllı bir yaratık var da bize doğru bakıyorsa bizim Samanyolumuz nasıl görünüyor?

Fotoğrafı Hohe Wand dağında 8" lik bir Vixen R200SS ve Canon 350D ile çektim. 110 tane 1 dakikalık kılavuzlanmamış resim, hassaslık ISO800.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Tahir Bey,

Amerika'lılar Hubble'ı boşuna yollamışlar... :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Selamlar;
Odak uzaklığı yetmediğinden ve poz süresi kısa geldiğinden istediğim kadar ayrıntı yok resimde.
Benim ise istemediğim kadar ayrıntı var resimde... Muhteşem olmuş, elinize sağlık. Verdiğiniz bilgiler fotoğrafı daha da değerli kılmış.
gönderen Akın Özdemir
harika bir çalışma elleriniz dert görmesin.sayenizde görebiliyoruz böyle muhteşem görüntüleri.
hemen masa üstü olarak kayıt edeyim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba ellerinize sağlık tahir bey :idea:
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Tahir bey bizi alıp çok uzaklara götürdünüz,ellerinize sağlık,bu gibi fotoğraflarla uzaya, adeta sonsuzluğa açılan birer pencereden bakma fırsatımız oluyor.....Bende az önce spektiv ile ilk defa Satürn'e baktım,küçücükte olsa çizgi şeklinde halkasını görebildim,harika bir dugu.......başarılar
gönderen Hasan Emre Alptekin
Elinize sağlık, gerçekten müthiş bir çalışma.Tebrikler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Muhteşem bir çalışma oluş ellerinize sağlık
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Mehmet Gürbüz
hocam, siz ayrıntı yok filan deyince ağlayasım geliyor. mükemmel bir fotoğraf olmuş. çektiğiniz mekan ve çekimle ilgili ayrıntılı bilgileri de yazarsanız çok müteşekkür olacağız.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Fazla söze ne hacet!
İşte bir Tahir Şaban yapımı daha :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Elinize sağlık Tahir Bey gerçekten çok güzel olmuş. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Dakikalarca resim üzerinde gözlem yaptım. Çünkü çok ayrıntı var ve gerçekten güzel bir fotoğraf! Emeğinize ve donanımınıza sağlık. Acaba NGC3953 süpernova arıyor olabilir misiniz? Sanırım süpernova konusunda çok hareketli bir gökada. Başarılar dilerim...
En son Salih Dinçer tarafından 17 Oca 2008, 00:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Tahir Bey'in açtığı bu başlık umarım bir Messier maratonu zinciri oluşturur! M104 ü ekliyorum.
Bize göre 6 derecelik bir açı yapan bu galaksi "meksikalı şapkası" olarak da biliniyor. Orta düzlemini karartan toz bulutları bu şekli veriyor. Üstten görülseydi klasik spiral kollu bir gökada olarak tanımlardık. Bize oldukça yakın olan M104 ün kabarık merkez bölgesi, binden fazla küresel kümeye ev sahipliği yapıyor. Bunların bazıları büyük teleskoplar tarafından görülebiliyor. Ne de olsa "sadece" 29 +/- 2 milyon ışık yılı mesafede ve bu Samanyolu'na çok yakın demek.
Bu resmi 2 yıl kadar önce çekmiştim. LX200 14", DSI Pro II kamera. Alt-Az kundak dönemimden. Poz süresini tam hatılamamakla beraber 4sn. kadar olsa gerek. 100 kadar resmi Envisage ile birleştirmiştim.

M104
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Eğer yanılmıyorsam Sombrero galaksisiydi galiba adı. Elleriize sağlık İshak Bey.
gönderen Onur Kaya
2-3 gün forumdan uzak kaldım, ne güzel 3-4 tane fotoğraf konusunda başlık açılmış, birbirinden güzel fotoğraflar eklenmiş. Fotoğraflara baktıkça hevesim katlanarak artıyor. Çekenlerin elleri, teleskopları dert görmesin. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 40

Fotoğraf makinesinin ekranından çektim bu f[…]

Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı