Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,şu an için bir digital SLR fotoğraf makinam olmadığından elimdeki kompakt modeli http://fotozeynep.com.tr/index.fz?do=sh ... uctid=1671 tripoda bağlayarak bir kaç resim çektim.Çoğumuzda teleskop olmasada amatör ligten bu tip kompakt makinalar vardır..Objektifi çok küçük olduğundan pek bir sonuç beklemedim ama pencerenin izin verdiği kadarıyla birkaç takımyıldızını çekebildim... http://www.flickr.com/photos/22427290@N ... 687657988/ (resmi tıkladığınızda büyür ve altında çekim özellikleri yazar,sağ üstten tekrar tıklarsanız tam sayfa oluyor).....hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Merhaba Cüneyt Bey...
Özellikle Büyük Ayı fotoğrafı dikkatimi çekti. Çerçeve Dubhe'yi yemiş ama Mizar ve Alcor çok güzel çıkmış. Bir takip mekanızması olsa pencerenizden çok ilginç resimler çekebilirsiniz. Eektrikler kesilirse fırsatı kaçırmayın, çok daha fazla yıldız görünür hale gelecektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba İshak bey....teşekkürler
Malesef Dubhe'yi afiyetle yedim,çekim açısı ancak bu kadarına izin verdi...Yaza doğru bir DSLR aldığımda daha iyi olacaktır,yaşadığım en önemli zorluk karşı apartmanlardan görünme endişesi,İstanbulda omuz omuza yaşıyoruzda...Işık kirliliğide çok,yazları eşimin memleketi Ordu'ya gittiğimde bizi harika bir doğa ve berrak bir gökyüzü karşılıyor.Bu yaz verimli geçecek gibi...hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Selamlar;

Çok güzel bir başlangıç yapmışsınız Cüneyt Bey. Özellikle Avcı(Orion) Takımyıldızı çok belirgin. Hatta bir fotoğrafınızda bulutsunun kırmızılığı bile farkediliyor. Açıklamalar Almanca galiba,pek anlayamadım o yüzden. Ama anladığım kadarıyla 15 sn poz süresi kullanmışsınız. Herhalde herhangi bir birleştirme yapmadınız. Ben denemedim ama, bunu bir öneri olarak kabul edin lütfen: Mesela Avcı'nın 15 saniyelik birden fazla pozunu çekip bunları sonra yazılımla birleştirmeyi deneyebilirsin. Tabi takip sisteminiz olmadığı için, herhangi bir yıldızı referans alıp; onu ekranın en ucunu yerleştirip hep orda kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sonradan resimleri birleştirmek daha kolay olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba Cüneyt Bey

M42 neredeyse grörünecekmiş :D Bu fotoğrafları görmek çok hoşuma gitti. Elinize sağlık, tebrikler.

Haddime düşmeyebilir ama bu fotoğrafları ps yada benzeri bir yazılımla aşağıdaki gibi örnekler hazırlayarak takımyıldızların anlatıldığı bir başlık açılabilir, hemde kendi fotoğraflarınızla. Bu başlıkta takımyıldızda ki parlak yıldızlar ve takımyıldızın mitolojisi anlatılabilir. Ne dersiniz?

Resim

İzniniz olmadan elde ettiğiniz fotoğrafa digital müdahalede bulunduğum için özürümü kabul edin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Arkadaşlar sizleri çok takdir ediyorum... :wink:

Elinizdeki kısıtlı imkanlar ile bir işler başarmak gerçekten takdire şayan.

Peki, Cüneyt kaç saniye pozlandırdın? Kusura bakma ama orada yazanlardan hiç bir şey anlamadım... :oops:

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,ilginize teşekkür ediyorum....Dün hastalar çoktu,ayrıntılı çekim özelliklerini yazamadım makinada kayıtlı bilgiyi kopyalayıp yapıştırdım...Fotoğraflar 15 sn pozlandı (=Tv=enstantane)zaten bu makinanın sınır değeri oluyor,diyafram değeri (=Av) f/ 3,5-5,5 arası ve İSO 100-400 arası kullanıldı....Herhangi bir müdehale yapmadım,ama şimdi baktımda biraz kontrast arttırılırsa gökyüzü daha siyah ve yıldızlar daha belirgin oluyor...Ozan bey
Avcı'nın 15 saniyelik birden fazla pozunu çekip bunları sonra yazılımla birleştirmeyi deneyebilirsin. Tabi takip sisteminiz olmadığı için, herhangi bir yıldızı referans alıp; onu ekranın en ucunu yerleştirip hep orda kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sonradan resimleri birleştirmek daha kolay olur.
Bu önerinizi bende düşünüyorum,bilgisayarla haşır neşir olup bunu öğrendiğimde deneyeceğim......
Çağdaş bey fikir güzel,yapılabilir tabii ,daha çok resim çekmek lazım,bu arada özür dilemenize gerek yok benim yapmak isteyipte yapamadığımı yapmışsınız.Bilgisayarla aram pek iyi değil onun için takım yıldızını çizip resmi buraya yükleyemedim...hoşçakalın
gönderen Yiğit Kaçar
Resim

Özellikle bu Orion resmine bayıldım. Kaç saniye pozlama yaptığını merak ettim. Bir de bulunduğun yerde fazla ışık kirliliği yok muydu? Çünkü resimde bulutsular dahi belli olmuş durumda.
gönderen Yiğit Kaçar
Bir tane Büyük Ayı takım yıldızı resmi de benden olsun. Geçtiğimiz yaz ormalık bi alanda çekmiştim. Hiç bir yıldızın önüne ağaç yaprağı gelmemesi güzel olmuş.

Resim

Resmin büyük hali için tıklayın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Yiğit, buraya koyduğun Orion fotoğrafını İSO 100 de 15 sn pozlama ve f=2,6 değerlerinde geniş açıda çektim.Sen nasıl bir makina kullanıyorsun?...Bunları iş yerinde nöbete kaldığım bir akşam çektim,fotoğrafın sol tarafında fotoğrafa çıkmayan kısımda bloklar var bunlar daha soldaki sokak lambalarını ve araba ışıklarını perdeliyor,yinede bir miktar ışık kirliliği vardı.Anlayacağınız şartlar zor.........hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
O halde bi Orion da benden :D

iso 100'de,4 sn pozlama ile tripodsuz çekildi.Makine:Kodak Easyshare 4530 :(
(Maalesef pozlamayı 4sn'den fazla yapamıyorum).

[img][img]http://img186.imageshack.us/img186/8329 ... hi9.th.jpg[/img][/img]
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Resimlerin hepsi çok güzel. Şehir ışıklarının sarıya boyadığı gökyüzüne tekrar yıldızları geri getirmişsiniz. Resimlerinize bakınca çok beğendiğim bir web sayfası aklıma geldi. Umarım ilginizi çeker:

http://www.pixheaven.net/galerie_us.php?id=20
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,bu fotoğraf dün gece çekildi(Canon power shot 550 ile iso 400 poz 15 sn ve geniç açıda f:3,5 )....Mizar ve Alcor'u ayrı görebilmek eski çağlardan beri görme keskinliğinin bir ölçüsü olarak kullanılıyormuş,bırakın Alcor'u ayrı görmeyi Kraliçe'nin M yada W si bile dün gece görme sınırındaydı.Ama fotoğraf çektiğimizde Alcor kendini gösteriyor...
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Cüneyt Bey,

Fotoğrafınız çok güzel çıkmış, paylaşım için teşekkürler.

Normalden 0,5 dioptri fazla olarak yaptırdığım "gökyüzü gözlüğüm" ile Alcor ve Mizarı kolayca dürbünsüz teleskopsuz ayırabiliyorum. Belki biliyorsunuzdur, eski Romalılarda bu askere alınma testiymiş :)
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]