Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Herkese iyi günler dilerim.

Büyük hevesler le Yaklaşık 2 yıl önce aldığım teleskobumu gerek okul gerek diğer hobilerim nedeniyle bayağı bir boşladım,artık yavaştan imkan buldukça zaman ayırmaya çalışmayı düşünüyorum.Öncelikle yanında gelen görüntü çevirici,4mm,20mm ve 3x barlow lensin yanına 2x barlow lens ve derin uzay için 40mm lik bir lens siparişi verdim.Bu gün kötü rasat koşullarına rağmen biraz gözlem yapmak istedim fakat görüntü çevirici yani 90 derece döndüren ekipman ile 3x barrow lense 20mm lik lensi taktığımda görüntü netleşmiyor yani teleskobun odak mesafesinin sınırına kadar geliyor ama netleşemiyor,dönüştürücüyü çıkardığımda ve teleskoba direkt bağladığımda ise herhangi bir sorun gözükmeden net görüntü alabiliyorum,3x barlow lens takmadığımda dönüştürücüde herhangi bir sıkıntı olmadan gözlem yapabiliyorum.Sizce nedeni ne olabilir.
Hem barlow hem dönüştürücü takmayın aynı anda. Işık çok fazla optik elemanın içinden geçtiği için çok fazla ışık kaybı olur. Görüntü solar. Ayrıca 3x barlow 20mm meceği 6.66 mm ye dönüştürdükten sonra 1,5x dönüştürücü de 4,44 mm ye indirir. 900:4,44= 202x büyütmeye ulaşırsınız. Sizin teleskobunuzun teorik büyütme sınırı 160x, reel büyütme sınırı 80x. 202x büyütme 20 cm teleskop için bile çok ciddi mesele.
Cevap için teşekkür ederim.Görüntü çeviricinin böyle bir etki yaptığını bilmiyordum ve daha önceki gözlemlerimde böyle bir sorunla karşılaştığımı hatırlamadığımdan dolayı açıkçası biraz endişelendim.
Teleskobun özelliklerinde en yüksek kullanılabilir büyütme olarak 189x olduğu belirtiliyor ayrıca yanında gelen 4mm lik merceğin 225x büyüte bilmesi biraz kafamı karıştırdı diyebilirim :)Sanırım bu büyütme sonucunda görüntü kaybı oluşuyor.

Bu arada sormak isterim birkaç gün önce Celestron Omni Plossl 40mm mercek ve omni 2x barlow siparişi verdim.40mm mercek teleskobuma uygunmudur?Derin uzay gözlemleri yapmak istiyorum.
Objektifiniz 80 mm. Bu, etkin büyütme sayısı aynı zamanda. İki katı 160, bu da teorik büyütme sınırı. Ötesi hava. 160 büyütme Ay ve Satürn'de soluk da olsa sonuç verir. Ancak takip sistemi yetersiz kalır ve kundak titremeyi domine edemez. 80x kullanmak mantıklı.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]