Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
gönderen Yiğit Kaçar
Beraberinde 7 Astronotu ve Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait Columbus isimli modülü (Laboratuar), Uluslararası Uzay İstasyonuna götürecek olan Atlantis Uzay Mekiği; Space Transportation System (STS)-122 görevi için hazır... fırlatılmayı bekliyor. Eğer planlarda bir değişiklik olmazsa, kalkış Florida'daki Kennedy Uzay Merkezinden, 6 Aralık günü TSİ 23:31'de gerçekleşecek. (Nasa'nın özellikle son üç görevde, herhangi bir erteleme yapmaksızın görev zamanlamasına riayet ettiğini hatırlatmak isterim.) Görev 12 gün sürecek ve Atlantis'in 17 Aralık günü TSİ 19:29'da yine Kennedy Uzay Merkezine (KSC) inmesiyle sona ermiş olacak.

Resim

Resim

Resim

Uçuş tarih aralığı, İstasyonun ve Mekiğin akşam saatlerinde görülebileceği şanslı bir döneme denk gelecek. Dolayısıyla hava şartlarının elverdiği ölçülerde Atlantis'i görme imkanımız olacak.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Ekip resimine baktım da hepsi yaşlı veya orta yaşlı astronotlar. Üstelik hiç bayan yok. Oysa önceki görevde bayanlar ve genç astronotlar vardı. Öyle değil mi?
Yiğit Kaçar yazdı:Uçuş tarih aralığı, İstasyonun ve Mekiğin akşam saatlerinde görülebileceği şanslı bir döneme denk gelecek. Dolayısıyla hava şartlarının elverdiği ölçülerde Atlantis'i görme imkanımız olacak.
Aslında Atlantis'den yansıyan güneş ışığını göreceğiz. Bazı teleskoplar UUİ'nunu bile görebiliyorken hızlı giden bu aracı yakalayabilmek güzel olurdu. Eğer görüş alanım içine girerse serbest bakışla yakalamaya çalışacağım.

Sevgiler, saygılar...
gönderen Yiğit Kaçar
Evet; fırlatma günü (launch day)geldi çattı. Bu muhteşem anı Nasa TV'den izleyin ve sakın kaçırmayın diyorum. Zira mekik görevlerinin sonuna yaklaşılıyor. Uzay mekiklerinin 2010-1012 arasında emekli edilmesi planlanıyor. Diğer bir deyişle çocuklarınız belki de böyle bir ana hiç bir zaman tanık olamayacak...

Nasa TV TSİ:23:31
Salih Dinçer yazdı:Merhaba,

Ekip resimine baktım da hepsi yaşlı veya orta yaşlı astronotlar. Üstelik hiç bayan yok. Oysa önceki görevde bayanlar ve genç astronotlar vardı. Öyle değil mi?
Mürettebatın içinde hiç bayan olmaması benim de dikkatimi çekti. Her görevde en az bir tane oluyordu. Demekki öyle denk geldi. Özel bir nedeni olduğunu sanmıyorum.
gönderen Onur Kaya
Merhaba,

Fırlatma işlemi yakıt sensörlerinin arızalanması sebebiyle ertelenmiş.
Yeni fırlatma yarın (Cuma) gecesi TSİ 23:09 da yapılacak; tabi yine bir sorun çıkmazsa!
gönderen Yiğit Kaçar
Üzüldüm doğrusu. Halbuki heyecanla bekliyordum tüm gündür...Uzun zamandır ilk kez fırlatma zamanında bir erteleme yapıldı. Likit Hidrojenin yakıt tankına dolumu sırasında Onur Kaya'nın da belirttiği gibi sensörler arızalanmış. Daha önce de benzer ertlemelere neden oldu bu sensör arızası. Ama kısa zamanda düzeltileceğini umuyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Eee kul yapısı, hata olacak tabi. Mekik çok yakıt püskürtüğü için havada patlasa ve içindeki 7 kişiye mezar olsa daha çok üzülmez miyiz?
gönderen Yiğit Kaçar
Bir erteleme daha... Nasa Atlantis'in en erken Cumartesi TSİ 22:43'te fırlatılabileceğini ilan etti. Elbette sensördeki arızanın giderilmesi halinde...

İstasyon ile kenetlenmek üzere gönderilen mekiklerin fırlatılması için belli bir tarih aralığına ihtiyaç vardır. Bu tarih aralığı Uzay İstasyonunun pozisyonuna göre ayarlanır. Atlantis Uzay Mekiği için bu 13 Aralık. Bu tarihe kadar gönderilemezse ancak 30 Aralıktan itibaren tekrar fırlatma koşulları oluşabilir. Aksi takdirde İstasyonu uzayda yakalayarak kenetlenmesi mümkün olmaz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
saatler türkiye saatiylemi yoksa yerel saatlemi ?
gönderen Onur Kaya
Mahmut YILMAZ yazdı:saatler türkiye saatiylemi yoksa yerel saatlemi ?
Türkiye saati ile 22.43' te. ( TSİ: Türkiye Saati İle)

Hoşçakalın.
gönderen Yiğit Kaçar
Nasa'dan üçüncü erteleme geldi ve geri sayım durduruldu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre kesin olan bir şey var. O da Mekiğin Pazar gününden evvel fırlatılmayacağı...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Onur Kaya yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:saatler türkiye saatiylemi yoksa yerel saatlemi ?
Türkiye saati ile 22.43' te. ( TSİ: Türkiye Saati İle)

Hoşçakalın.
Teşekkür ederim kısaltmayı anlayamadım.

ama erteleme gelmiş sanırım.yarın fırlatılırsa türkiye üzerinden geçerken (heralde geçen sefer ki yörüngeyi izleyecek) fotoğraflamayı düşünüyorum :)
gönderen Onur Kaya
Mahmut YILMAZ yazdı:yarın fırlatılırsa türkiye üzerinden geçerken (heralde geçen sefer ki yörüngeyi izleyecek) fotoğraflamayı düşünüyorum :)
İnşallah hava güzel olurda hem görürüz, hem fotoğraflarız. Geçen ayki Discovery mekiği üstümüzden 3-4 kez geçmişti ama bulutlardan hiçbir şey görememiştik. :( Havalar iyileşene kadar beklesinler ben razıyım. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
valla şuan hava güzel.yarın da güzel olur sanırım.nasa'ya telefon edicem şimdi yarın fırlatsınlar :lol:
gönderen Yiğit Kaçar
Arızanın meydana geldiği sensörlerin şematik çizimi. Yakıt tankının neresinde olduğuna dair fikir verebilir.

Resim

Bu arada devlet meteorolojiye baktım. Yeni bir yağışlı hava kütlesi geliyor gibi... Sanırım hava 4-5 gün boyunca kapalı olacak. En azından yarın İstanbul ve Ankara için yağmurlu diyor. Hadi bakalım hayırlısı :)
gönderen Yiğit Kaçar
Atlantis is "Go" for Launch

Atlantis gitmek için hazır !!! Fırlatma; yeni bir aksilik yaşanmazsa bu akşam TSİ 22:21 'de gerçekleşecek. Geri sayım devam ediyor...
Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Merhana Kadir. Öncelikle Fotoğraflar nereden[…]

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı

ay.JPG Uzun bir aradan sonra, yeniden bir fot[…]