Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
#60386
Çetin Bal Demişki :
1970in 28 Agustosunda John Allen-Geoffrey adlı iki İngiliz bilim adamı öyle bir manyetik alan keşfettiklerini açıkladılar ki; bu alanın yalnızca karakteristikleri, Einstein’in tümüyle yanlış olduğunu ortaya çıkaracaktı.İki İngiliz gözlemlerine göre bu elektromanyetik alanın içindeki parçacıklar ışıktan iki kat hızla hareket ediyorlardı.

Yani ışık hızı aşılamaz demek için ışık hızını sınırlamış fakat ne kadar zorlasada geçememiş bir uzay aracına ihtiyaç yokmudur :)
Teknoloji hızla ilerliyor.Gelecekte daha iyi uzay gemileri çıkacak.Fakat eğer 2010'da yada daha sonrasında bir uzay gemisi yapılırsa, öyle bir hızda olmalı ki,
bir kaç yıl içerisinde voyager 1 'i geçebilmeli ki gerçekten yararlı bir iş yapılmış olsun.
#60388
Belki çok zor görükzede şu anda sesin 10 katı üstüne çıkıldı.Bir zamanlar bu da hayeldi.Ancak ışık hızı ses den çok daha hızlı olduğu için keşfi biraz daha zaman alacaktır.Ancak imkansızdır diyemeyiz.Uzayda gezinmek için en azından 1 kaç ışık yılı çevresinde "ışık hızına"kesinlikle ihtiyacımız var.
#60389
Çok yüksek hızlara ulaşmak için planlananlar arasında karanlık enerjinin itki gücünden yararlanma teknolojisi var.Eğer koşullar sağlanırsa bu güç roketlere bir nevi yakıt olacak.Bir de solucan deliğinden de yararlanılabilir.Uzayda kestirme yollardan gidilir ve böylece ışık hızına ulaşmaya gerek kalmaz.
#60403
Ama tabi en yakin karadelik 27 milyon ışık yılı uzaklıkta.Ayrıca bunun bir solucan deliği olup olmadığı da belli değil. Zaten bu güne kadar da bir solucan deliği keşfedilmedi sadece karadelik. Cern deneyi ne zaman olacak merakla bekliyorum.Küçük bir çarpışma yapılmış ve şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük enerjiymiş bu . Fakat yinede asıl çarpışma çok daha hızlı olacağından karanlık maddenin çıkması bekleniyor.
#60405
Şimidiye kadar ortaya çıkmış en büyük enerji değil.Orada yanlışınız var.Çünkü CERN deneyindeki enerji bir sineğin kanadını çırptığında ortaya çıkan enerjiye eşdeğer. :D(Tabii şu ana kadarki çarpışmalarda ortaya çıkan enerjiyi kastettiyseniz bir sorun yok.)
#60407
Deneyde ortaya çıkan enerji değil de, kullanılan enerji muazzam. 7 TeV (Trilyon Elektrovolt) enerji ile çalışıyormuş, ulaşabileceği maksimum enerji 14 TeV. 2012 yılında bakıma alınıp gerekli iyileştirmeler yapıldıktan sonra hızlandırıcı 2013 yılında tam güçle çalıştırılacakmış.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25118356/
#60420
Çarpıştırmak için gereken enerjiden bahsetmiştim bende.(Sineğin kanat çırptığında ortaya çıkan enerji.)İsminden olsa gerek(trilyon elektronvolt)sanki insanda çok çok büyük bir enerjiymiş hissi uyandırıyor.Aslında gereçek ise hiç de öyle değil...Ama şunu belirtmek isterim ki bu enerji makroskopik boyutlarda çok küçük bir enerji olsa da atomik boyutlarda gerçekten muazzam bir enerji.Bu ikisini karıştırmamak gerekir.
#70120
Dünya dışı yaşam her zaman ilgimi çekmiştir. Koca kainat sırf basit bir dünya hayatı için yaratıldığını düşünmek saçma geliyor bana. Birde olaya farklı açıdan bakmalıyız. Dünya dışı yaşam derken diğer gezegenlerde yaşam ya bitti yada başlamadı gibi olgularıda göz önüne almalıyız. Yada hayat merkürde başladıda güneş büyüdükçe uzaklaşılıyormu? Yada olaya başka bir boyuttan bakmak lazım ki Nasa uzay için yaptığı harcamaları acaba beyin için yapsaydı şimdi farklı bir yerdemi olurduk????

Ne yazarsak yazalım. sonu daima soru işaretiyle bitiyor.
#72123
Mars, Europa ve Titan.Ama zeki yaşamdan çok organizmalar.Mars'ta geçmişte yaşama uygun haldeyse (güneş sistemindeki bilinen en büyük kanyon orada ve geçmişte atmosferi zengin ve manyetik alan meydana getiren çekirdeği olduğu biliniyor) toprak altında veya kutuplarda küçük organizmalar kalmış olabilir, çünkü dünyada genelde aşırı şartlara uyum sağlamış canlılar küçük organizmalar oluyor. Europa'da buzların altında merkeze yaklaştıkça ısı düşebilir ve su olabilir, suyun içinde yaşam olabilir.Titan'da ise zengin atmosferi ve dünyadaki su döngüsü gibi metan döngüsü olduğundan çok soğuk olsada yaşam olabilir.
Benim bildiğim kadarıyla buralarda bu tür organizmaları inceleyip tespit edebilecek veya incelenmek üzere oralardan herhangi bir madde getirebilecek bir araç yollanmadı.
#72728
Bilinen maddeler ile farklı bir yaşam formu oluşması mümkün değil mesela metan soluyan canlılar olabilir diyorlar ama bu pek mümkün görünmüyor çünkü metan oksijen gibi yakıcı bir özelliğe sahip değil bu yüzden bizim bildiğimiz maddelerde sadece karbon,oksijen,hidrojen,azot gibi maddelerle ve onların birleşikleriyle yaşam oluşabilir .

FAKAT!

Başka yıldızlarda, uzağımızda yada yakınımızda olabilir ama muhtemelen uzağımızda başka elementler ve bu elementlerin oluşturduğu bileşiklerin oluşturduğu yaşam formları olabilirki bu'da mantıklı görünüyor ama illada bize benzemeleri gerekmediği gibi bizdende farklı olamaları gerekmiyor bilindiği gibi süpernova patlamalrıyla uzaya dağılan karbon demir magnezyum azot gibi elemntlerde var bunlarda yıldız patlamadan önce yıldızın merkezinde bulunan maddeler...

Gelelim uzayda yolculağa !

Bahsettiğim yıldızlara gitmek için ışık hızına bu kadar ihtiyaç yok ! solucan delikleri bu iş için ideal. Gemilerin motorlarında karanlık madde kullnılabileceği gibi karşıt madde'de kullanılabilir bilindiği üzere yarım gram karşıt madde ile madde nin karışması ve tepkimeye girmesiyle hiroşima da patlayan atom bombasına denk enerji ortaya çıkabiliyor... Tabi solucan deliğinin kordinatlarınıda ayarlaya bilmek lazım ve bu deliği açık tutacak bilinen en büyük enerji kaynağı olan karşıt maddeninde kullanılabilmesi ve yıldızlardan güneş sistemimize akan karşıt maddenin jüpiterin yörüngesinden araçlarla toplan ması lazım...
#72734
Tabi solucan deliğinin kordinatlarınıda ayarlaya bilmek lazım ve bu deliği açık tutacak bilinen en büyük enerji kaynağı olan karşıt maddeninde kullanılabilmesi ve yıldızlardan güneş sistemimize akan karşıt maddenin jüpiterin yörüngesinden araçlarla toplan ması lazım...
Umur bir yerden sonra abartmamış mısın hayalgücünü :) Tamam karşıt maddeyle muazzam enerji elde edilebiliyor, müthiş süratler yakalanabiliyor, onun dışında tamam solucan delikleri de en azından teoride mümkün ve uzak gelecek için potansiyel taşıyor hepsine tamam da, sen deliği açtın onu açık tutmak için karşıt madde lazım dedin, bir de bu karşıt maddeyi Jüpiter yörüngesinden topladın. Filmlerden edindiğimiz bilgileri bu bölümde ciddi bilimsel değeri varmış gibi ortaya koymasak daha iyi.
#72739
Umur Çağlar yazdı:Bilinen maddeler ile farklı bir yaşam formu oluşması mümkün değil mesela metan soluyan canlılar olabilir diyorlar ama bu pek mümkün görünmüyor çünkü metan oksijen gibi yakıcı bir özelliğe sahip değil bu yüzden bizim bildiğimiz maddelerde sadece karbon,oksijen,hidrojen,azot gibi maddelerle ve onların birleşikleriyle yaşam oluşabilir .
Biyolog değilim mümkünatları bilmiyorum ama Nasa kaynaklarına göre bu mümkün, Titanda yaşam varsa metan bazlı olması gerek deniyor.
http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/ ... 00603.html
Metan bazlı yaşamda metan çözücü anlamında oluyor, solunan değil.Dünyada oksijen ve karbondioksit soluyan canlılar var ve tüm canlılar su tabanlı, bu su soludukları anlamına gelmiyor.
#115828
Onur Atılgan yazdı:Işık hızı aşılamaz. Konuyu biraz araştırmanızı öneririm. Çok uzak bir gelecekte bir gün uzay zamanı bükerek yada bir çeşit wormhole kullanarak seyahat mümkün olur mu bilmem ama bunun için 40 yıl çooook kısa bir süre. 40 sene sonra bırakın yakındaki bir yıldıza gitmeyi Mars'a insan indirsek bile şanslı sayın insanlığı.
Elon Musk sene 2026 da marsa ilk insanli ucusu spaceX sirketinin yapacagini duyurdur. NASA ayni insanli ucus icin 2030 senesini ongordu.
Ozel sektorun ilgisi artarsa cok iyi ilerlemeler olabilir gibi bence. Ozellikle astroid madenciligi adi altinda, uzun vadede amaclari uzayda benzin istasyonlari acmak olan sirketler olustu. Bu sirketler basitce anlatmak gerekirse astrodilerde bolca bulunan su molekullerini ayristirip h ve oksijen uretip bu hidrojenide uzay araclarina yakit olarak satmayi amacliyor. Yani eger bunu hayata gecirebilirlerse aslinda bu uzay arastirmalari icin bir donum noktasi olacak. Su andaki roketlerde harcanan gucun buyuk cogunlugu yakiti uzaya cikarmak icin harcaniyor. Eger sadece yorungeye cikacak kadar yakit doldururup yorungede tekrardan yakit alabileceksek, ulasilabilecek noktalar birden cok daha yakin gozukmeye basliyor.
#115829
Metehan İnaç yazdı:Bak bu olabilir değil.
Bu mutlaka olacak birşey. Ama bir dünya savaşı çıktı.
Bir çok Ülke bu savaşa katıldı Uzay araştırmalarına hiç bir ülke Para yatırmadı.
ve Bu savaş uzun yıllar Sürdü İnsanlığı bi 50-100 Yıl geriye götürdü ozaman ayrı bi durum.
Tabi biz istemesekte Teknolojinin Bir şekilde gelişmesi Kaçınılmaz birşey..
Yeniden yapilan cosmos serisinin sunucusu Neil deGresse Tyson bu konuya deginmis. Aslinda savaslar ozellikle soguk savaslar simdiye kadar uzay teknolojisinin bu noktaya gelmesini sagladi.
Su anda kullanilan roket teknolojisi hala almanlarin fusmanlari korkutmak icin kullandigi patlayici baslikli roket sisteminin gelismis versiyonudur.
Amerika neden sizce aya gitti? Elde edecegi birsey oldugundan mi? Hayir, soguk savasta one gecmek icin. Rusya eger uzaya insan yolluyorsa dunya gucu olan bir ulkenin daha iyisini yapmasi gerekir. 60 larda apollo programi bittikten sonra amerikanin bu capta baska bir proje baslatmamasinin en buyuk nedenlerinden biri baris ortamo olmasidir.
Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]