Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba barlow'un neden uyumlu olmadığını bilemeyeceğim...
Geçen hafta bir arkadaşa hayyam iş hanından Canon 500D aldık,aldığımız fiyatlar şöyleydi:

canon 450D + 18-55 IS = 1150 TL
canon 500D + 18-55 IS = 1250 TL
canon 550D + 18-55 IS = 1550 TL

Hayyam iş hanında 30-40 dükkan var ve fiyatlar birbirine çok yakındır.Şimdilik piyasa böyle...
550 D deki video özelliği çok önemli ... ve çok kaliteli... o baıkmdan sordum... hem gündüz çekimlerinde ve hem ay vs çekimlerinde iş görebilir diye düşünüyorum.

teşekkürler
Onur Uludağ yazdı:Merhaba,

Bugün bende hiç aklımda yokken benim maksutov ile dslr bir makinayı birleştirsem ne olur diye düşünmeye başladım.Hassan bey ve Burak ile bu konuyu konuştum.Burak bana webcam önermiş olsada fotoğraf makinam olmadığı için bir Dslr düşünüyorum sizlerin kıymetli yorumlarınıda öğrenmek isityorum.

Ben Canon 450 D ve Canon 500 D üzerinde gidip gelmekteyim.Bu arada gezegen ev ay fotoğraflarında 1540 mm odak uzaklığı olan bir teleskopta ne kadar başarılı olabilirim?

Bu arada ekvatoral kundağıma da bu kamerayı bağlayıp geniş açı gökyüzü fotoğrafları denemeyi düşünüyorum.
Syg.

Merhabalar,

Ben de şu sıralar bir EOS 500D almayı düşünüyorum. Kameram yok ve Burak Ağabey'in de dediği gibi her şey astronomi değil. Her yer de lazım oluyor. Ben de teleskop yok fakat işe geniş açı ile başlamak istedim. Bu fiyata iyi bir teleskop ve webcam alabilirim ama tercihimi bunlardan yana kullanmamın sebeplerinden bir tanesi ise(astronomi çekimi tercihi olarak) geniş açıyı doğayla birleştirebilme özelliği. Diğer çekimlerde sadece uzayı çekerken , geniş açıda hem manzarayı hem de gökyüzü manzarasını alabiliyoruz. Bu fotoğrafçılık da baya etkili bir yöntem bence. Benim tercih etmemin bir diğer sebebi de budur.

Ha sizin yerinizde olsaydım daha çok şüpheye düşer miydim. Bilmiyorum, ama 1250TL'ye alacağım iyi bir teleskopla çektiğim görüntülerden çok daha iyilerini göreceğime eminim. İşi sıraya sokmak istedim.

Elde gösterebilecek bir şeyler olması açısından, görmeyi kağıda dökmek gibi diyelim, önce kamerayı tercih ettim.

Karar sizin ama fotoğraf makinesi bence her türlü daha öndedir. Diğer yandan da Onur Ağabey'e katılıyorum elbette.

Saygı ve sevgilerimle
Onur ben sana o adaptörü yaparım ama 550D+1.25 kombinasyonu ile çok fazla vinyet göreceksin bence ve canın sıkılacak....teleskopun arkasında gördüğümüz deliğin çapı nedir... yani ışık kaç mm çapta bir tünelden geliyor diagonale ya da barlowa?
köşe kararmaları...çip 5x5 ebatlarındayken buu sorun olmuyor ama 500D çipi 15x22 gibi bir ölçüye sahip... diagonali yaklaşık 27mm oluyor.. bu durumda sensörün tamamı eşit bir şekilde aydınlanmıyor...flat çekimlerle bu büyük ölçüde hallediliyor ama yine de zor bir kombinasyon oluyor...tabi gerekirse resmi kırparsın hedefi ortalamışsan....jüpiter vs konusunda ayrıca yazacağım sana fırsat bulur bulmaz
bende fazla t-ring var... çantama koydum getiriyorum İstanbul'a...diğer adaptör konusuna da bakarız... direk bağlarsan odaklamak için kısa olabilir..buna bir bakmak lazım..
Tüm arkadaşlara selamlar,
uzun süredir takip etmeme rağmen ancak cevap yazabiliyorum. Ben de astrofotoğrafçılık ile (şu an fiki olarak) ilgileniyorum.

takip motorlu ekonomik bir alternatif ile hem gözlem hemde fotoğraf çekimi amaçlıyorum.

Forumu takip ettiğim kadarı ile arkadaşlarca önerilmesede kullandığım Sony a700 ile aşağıdaki adaptörü kullanmak istiyorum
http://rocksphoto.com/goods-429.html
T /T2 adaptörlerin af confirm modellerini kullanan arkadaşlar var mıdır?, tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.
Sedat Bilgebay yazdı:Bunun fiyatını bilemeyeceğim ama Canon450D ve üstü almakta yarar var.
Linkini verdiğim ürünün fiyatı 1.500 ile 1.900 arasında tabi bu alınacak lenslere göre sizin tavsiye ettiğiniz üründe bu fiyat aralığında cevap için teşekürler
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘