Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Burak Yakut yazdı:İyi akşamlar;

Teleskop ve kundakla ilgili kafama takılan bir kaç konuyu burada paylaşmak istedim;

1- Atlas kundak ile iyi bir kutup ayarı yapıldığında kaliteli olarak kaç dk. - sn. pozlama yapılabilir.
2- Atlas kundak ve benzerleri biliyorsunuz içerisinde motorlar ve hassas devreler ile geliyor. Mesela Atlas' ın iç yapısı şöyle;
Bu devre yapısı çiğin ve nemin yüksek olduğu gecelerde gözlem yapıldığı düşünülürse ne kadar süre sonra sorun çıkarmaya başlar. Pas başıma bela olur mu? Teleskobu kolay kolay dışarda bırakmıyorum ama gözlem etkinliklerinde maruz kalınan çiğ beni biraz korkutuyor. Optiklerden daha çok elektronik aksamdan çekiniyorum. Optiklerde belki kurutma olmadan kapak kapatılırsa aynada leke olma riski var ancak esas maliyetli bölüm kundak. Derdimi anladınız bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Ne kadar bir koruma sağlıyor? Ani bastıran yağmur, gündüz yakıcı güneşten koruyor ancak şu nem ve çiğ olayını kafaya takmış durumdayım.

Bu 2 konu hakkında fikirlerinizi almak isterim.
Burak merhaba,

Bu mesajda benim ve Uğur'un isimleri geçiyordu diye hatırlıyorum :) yoksa bizi gerçekten silme çabalarına başladın mı ? :)

Sorularını şöyle cevaplamaya çalışayım. Autoguider olmadan uzun süreli pozlama yapmaya boşuna çalışma... ben o kadar çok vakit kaybetim ki ve şimdi autoguider ile o kadar rahatım ki, hiç değilse sen aynı yollardan geçme derim. Orion SS Autoguider alırsan çok rahat edersin. Hediyesi 250 dolar Amerikada... burada yanılmıyorsam ya 750 dolar ya da 750 Euro gibi bir fiyat gördüm.

İkinci soru ile ilintili bana ve Uğur'a teleskoplarınızı dışarda bırakıyorsunuz galiba diye sormuştun. Ben şu kadarını söyleyeyim, teleskop dışarıda olunca uyuduğum uykudan bir şey anlamıyorum... yani ha evin kapısı açık uyumuşum ha teleskop dışarıda uyumuşum... aynı şey... tavsiyem dışarda bırakmaman yönünde olacak....eskiden teraslı evde otururken arada bir bırakıyordum ama inan hep aklım onda oluyordu...bu yeni mekanda hiç bırakmıyorum...herşeyi çabuk kurulup sökülecek şekilde dizayn ettiğim için şipşak hallediyorum bu olayı... ve uykumu da gönül rahatlığı ile uyuyorum.

Nem ve çiğ olayını o kadar kafaya takma... benim CG5 7 senedir her türlü sıcak, soğuk ve çiğe maruz kaldı... ama hala sapa sağlam...

Teleskop, dürbün ve diğer optikler ( Okülerler dahil) ile kamera vs gibi alet edevatı iç mekana alınca kapaklarını sabaha kadar açık bırak... sabah kalktığında kapaklarını takarsın. Çok soğuk yerlerde kamerayı içeri almadan önce bir naylon torbaya koyup öyle alanlar var.. böylece kameranın içinde yoğuşma olmasına engel oluyorlar.

Benim optiklerim 8-10 senedir hiç problemsiz gidiyor. Demek ki uyguladığım yöntem doğru diye düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerimle,

Sedat
Bu arada taa ne zamandır benim bebeğe almayı düşündüğüm elbise geldi :) Artık gözlem etkinliklerine giderken çanta gibi koluma takıp hooop dışardayım. Ayrıca kalın bir sünger ile her tarafı korumalı olduğu için hem darbelere karşı daha dayanıklı oluyor, hem çizilmelere karşı koruma sağlıyor hem de evde muhafaza ederken nem ve tozdan uzakta emniyetli bir şekilde saklayabiliyorsunuz.

Fotoğraflarını paylaşıyorum;

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu teleksobu alırken taşınabilir olsun demiştim. Şunu buradan belirtmek istiyorum taşnabilirlik kavramı araca sığdıktan sonra kişinin kendine kalmış bir olay. Kimisi 5" i alırken düşünebilir daha ergonomik olabilir mi diye ama istek olunca 10" de gidiyor 12" de. Tabi araç imkanı olması şart. Bizim emektar düldül olmasa garibim 10" balkondan bakar dururdu.

Görüşmek üzere.

Not: Bir üst basamakataki sorularım kaynamasın :)
E, cevapladım ya :)

Hayırlı olsun çanta... çok iyi bir şey yapmışsın.
Sedat abi verdiğin yanıtlar için çok teşekkür ederim. Evet özellikle sizlere sormuştum ama yeni başlığa taşırken belki başkaları da yanıt vermek ister diye düşünerek özne belirtmekten kaçındım :) Yoksa aşkolsun, siz sakın başımızdan ayrılmayın daha çok acemiyiz.

Autoguider konusundaki tavsiyene uyacağım Sedat abi. Her ne kadar derin uzay istemesem de bir gün canım çekerse aklıma olacak. Peki bu sistem olmadan önceki tecrübelerine dayanarak soruyorum mesela 1 dk pozlayabildin mi? Senin kullandığın kundaklar benimkinden daha üst sınıf sanıyorum (altux) ama yine de Güven' le o gün çok merak ettik de :)

Nem ve çiğ olayını da anladım. Yağmur falan olursa diye Onur' un çözüm mantıklı. Akşam da söküp içeri alacağız artık. Kapaklar konusunda da sanırım Onur' da önceden aynılarını söylemişti. Mesela bu son etkinlikte ciddi çiğ oldu teleskop arabanın içine arka koltuğa hiçbir kapağı kapatmadan yerleşirip sabah kalktığımızda kapakları kapamıştım. Sende böyle diyince şimdi doğru yaptığımı anladım.

Teşekkürler.Syg.

Not: Aynı anda yazdığımız için cevabını görmemiştim. Tekrar teşekkürler.
Rica ederim Burak.

Bu Atlux periyodik hatası son derece düşük bir kundak... PEC kullanmadan 7 Arcsec ve PEC ile 3 Arcsec.. mükemmel kutup ayarı yaptım.. karşı ağırlıkları çok hassas dengeledim.. yine de olmuyor...yani resmi büyütüp hata arıyorsun ya... o nedenle olmuyor... yoksa 1024x800 vs gibi boyutlarda iş görür... fakat hatanın olduğunu sen bilince kafan rahat etmiyor.

Autoguider ile istediğin kadar büyüt, yıldız yusyuvarlak...

Bir ara arşive dalar kılavuzsuz çekilmiş resimlerden bir demet gönderirim... 30 saniye bile zor bırak bir dakikayı :)

Sevgiler

Sedat
Burak yanılmıyorsam bu koruyucu malzemeyi gözlem partileri için soruyorsun. Sedat bey sanırım "dışarda bırakma!" önerisini güvenlik amacıyla söylemiş ama gözlem partilerinde telegizmos türündeki bir ürün bence çok işe yarayabilir. Ben kendi teleskobum için seneye bunlardan bir tane alacağım. Her akşam gözlem bitince teleskobu terastan odaya tek başıma 38 kiloyu aşağıdakiler uyanmasın diye sessizce taşımaya çalışmaktan sıkıldım, dışarda da nem olduğu için yalnız bırakamıyorum. Bu gibi durumlar için bence ideal. (Bir hırsız ben yan odada uyurken terastaki XT12'yi sessizce çalabilecekse ayakta alkışlarım :) )

Onun dışında Burak bence kundağın için çok fazla endişelenme, o kundağın parasını sadece bi canavarı kolay taşısın diye vermedin bence, muhakkak dış etmenlere karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır, öyle 3-5 kere yağmur altında kalırsa bence hiçbir şey olmaz, tabi insanın içi gidiyo dışarda bırakınca nem filan diye kendi teleskobumdan biliyorum :) Riske girmemek için bir koruyucu almak iyi. Bu arada alakasız olacak ama kundağın hakkında biraz bilgi edineyim diye internette dolanırken farkettim, goto cihazın güncellenebilir bir cihaz, hiç internetten güncellemeyi denedin mi? Belki performansı artırıcı firmware çıkartmış olabilirler.

Ben kapak kapatma konusunu şöyle yapıyorum, soğuktan sıcağa sokarken ayna etkilenmesin diye teleskop "dışardayken" bütün deliklerini kapatıyorum. O şekilde içeri aldıktan sonra ayna yüzeyine sıcak havanın gelmesi epey uzun sürüyor, yavaş bir ısınma gerçekleştiği için ayna bundan etkilenmiyor. Tabi birkaç kere yanlışlıkla kapağı kapatmadan içeriye koyduğum da oluyor, bu durumda elbette sıcak hava çoktan tüpe girdiği için kapağı kapatmıyorum, en az 2-3 saat kapak açık kalıyor, yoksa sıcak havanın içerde kalmasıyla daha da kötü olabilir.

Bu arada teleskobumu her zaman 60 derece açı yapacak şekilde tutuyorum, tüp içine bir şekilde toz girdiyse, hareketsiz ortamda yavaşça ayna üzerine konmasın, tüp içinden kaysın gitsin diye. Fazla da eğmiyorum ayna yüzeyine ayna hücresi baskı yapmasın diye. %99 ihtimalle tamamen zararsızdır belki benimki hurafedir ama nasılsa önlem alıp tüpü biraz dik tutmanın da bir sakıncası yok :)
Çok çok iyi anladım şimdi. Hadi ya demek 30 sn hayal :( Neler hayal etmiştim alırken. Ama sorun yok şaka yapıyorum. Kundağımdan çok memnunum. Hemde çok! Demek ki marifet autoguide da imiş. Bu arada nette hızlıca bir arama yapınca Atlas kullancılarının 20 arcsec ile 10 arcsec arasında değerler bildirdiğini gördüm. PEC dahil mi hariç mi bilmiyorum ama sonuçta ana konu anlaşılmıştır.

Arşivi müsait olduğunuz zaman bekliyorum.

Onur merhaba;

Açıkçası elektronik devreyi kapatan kapak ile devrelerin olduğu bölüm arasında bir silikon, bir lastik görmedim nemi içeri almasın diye. Yani kenarlardan tam kapalı (önceki sayfalarda kutudan çıkarken çektiğim fotolar mevcut.) ama yine de o aradan nem girer diye çekindim. Çok sorun değil zaten kaç gece dışarıda kalıyor ki. Ben yalnızca gözlem partileri için söylemiştim. Telegizmoda dikkatini çekti mi kundağın alt bölümü sanki açık kalıyor tripodun ayakları yüzünden. O alttan her türlü hava girecek. Ama yağmur ve güneşe tam koruma o bile yeter. Alacağım muhakkak.

Kundağın güncellemesi var biliyorum. Ama yapmadım hiç. Versiyon sanırım çok eski değildi ama hatırlattığın iyi oldu bir bakayım. Keşke güncel kuyrukluyıldızlar vs. de güncellense sık sık.

Yanıtlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Syg.
El kumandası için en son 3.27 versiyonu çıkmış. Bir çok hatanın da giderildiği yazılmış. Bana geldiğinde zaten 3.27 yüklü idi. Sorun yok.

İçimde kalanlar;

-PAE den faydalanabilmek (hizalama sorulanlarını kundağa öğretip gotoyu kusursuz yapmak) 3 yıldız hizalama ardından kullanılabilir diyor.

-3 yıldız hizalama da doğru kombinasyonları öğrenmek; Kılavuzda ya +30 ve +70 DEC arasında yada -30 ve -70 DEC arasında 3 yıldız seçmen lazım der. (goto çosuyor o zaman)

-Stellarium Scope u tam olarak doğru kullabilmek. (Çok gerekli değil)

- EQ MOD üzerinde kundağı kontrol edebilmek. Henüz bir arpa boyu yol alabilmiş değilim. Çok fazla özellik ekleniyor bu sayede. Mozaik, güncel uyduların takibi vs. Vaktim olur diyorsanız benim için şurayı biraz kurcalayabilir misiniz?
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/2984256

Tşk.
Merhaba Burak malesef bende atlas kundağı fazla kullanamadım.Fotoğrafta yeşil olarak görünen kısım ana kart,bu kısım bende arıza yapmıştı içinde birşeyler yandı.Garanti kapsamında olduğu için ücretsiz değiştirildi,ancak yaz sezonunun 2 ayı gitmiş oldu...
Daha sonrada hava muhalefeti,eş,çocuk ve iş yoğunluğu gibi faktörlerden çok fırsatım olmadı.Henüz kılavuzlama sistemini kuramadım,takip süresi olarak 800mm odak uzunluğuna sahip teleskobumla genellikle 1 dakikalık çekimler yapabiliyorum.Bazı çekimlerde kaymalar olabiliyor onları siliyorum ama 30 saniyelik çekimlerin hiçbirinde sorun olmuyor onların tamamını kullanıyorum...
Sonuçta esaslı çekimler için Sedat bey'inde belirtiği gibi kılavuzlama sistemi şart...

Bu arada sırtta taşıma yöntemi için teleskoba bir parça yaptım,makinayı üzerine takarak 300mm'lik telelens ile belkide 2-3 dakikaya varan uzun pozlamalı geniş açı fotoğrafları çekebileceğim.Fırsatım olduğunda bunu deneyeceğim...
(Bayram tatilinden yeni geldim okunacak bir sürü mesaj beni bekliyor. :oku )..

Selamlar,
Cüneyt
Bugün teleskobu gözlem için balkona çıkardığımda aynanın üzerinde gözle rahatça seçilecek büyüklükte (Benim aynanın üzerinden şu simge :D büyüklüğünde, yani güen surat büyüklüğünde siyah bir toz parçası gördüm) Daha önce bir kez daha yaptığım bir temizleme tekniğini sizlerle de paylaşayım dedim.

Resim

Şekilde görüldüğü gibi teleskobun aynası yere bakacak şekilde konumlandırıp, içine güçlü bir saç kurutma makinası ile hava üflediğim zaman ayna üzerinden tüm toz parçaları aynanın üzerinden kalkıp bu sayede aşağıya iniyor. Tozun fotoğrafını çekemedim kusura bakmayın ama çok rahat seçilebiliyordu.

Syg.
Teleskobu böyle çevirince benim içim gidiyor bir şey açılacak ayna löp diye aşağı inecek diye :) Kolay bir temizleme yoluysa sorun yok.

Bununla beraber, günün birinde nerden geldiği belli olmayan inatçı büyük bir leke aynaya gelirse sakın uğraşma bile. Mesela şu senaryo üzerinde düşünelim..

Battal boy tavla pulu kadar büyük, iğrenç siyah bir leke var diyelim.. tam 4 santimetre çapında kocaman bir şey.

Aynanın alanından hesaplarsak: 12,7^2 / 2^2 = 40..

Demek ki aynanın toplam alanının 40'ta 1'i azalıyor. Aynan artık 10 inç değil de 9,874 inç.. gücünde.. O kadar da korkutucu değil öyle değil mi.. Dikkatini çekerim 4 santimetre çapında bir kara lekeden bahsediyoruz :) Lekenin çapı 2 santimetre olsaydı alan kaybı dörtte birine inecğei için o zaman da aynan 9,968 inç olacaktı. Bunlar hep büyük aynanın avantajları.. Büyük aynaya da aynı tozlar, aynı lekeler geliyor, ufak olanlara da, haliyle oransal olarak biz daha avantajlı oluyoruz.

Hatta aynanın merkez noktası işlevsizdir, ikincil ayna örttüğü için zaten kullanışsızdır, aynamın merkezine yakın bir yerde elma kadar büyük bir leke olsa bir şey farketmez bile yani.

Muhtemelen biliyorsun bunları ama yine de söyleyeyim dedim, lekelerden korkmayalım, lekeleri çıkarmaktan korkalım asıl..
Net aleminde gördüğüm en sevimli Orion kullanıcısı olan Andy amcamız Atlas kundağı soğuk kış gecelerinde nasıl evin içinden yönetip bir de fotoğraf çekeriz bunu anlatmış. Benim yüreğim kaldırmadı 1. dakikadan sonrasını izlemedim. Size neden izlemediğimi birkaç fotoğrafla göstermek isterim...

Resim

Resim

Aynı zamanda bu parçalar için gereksiz masraf demek benim için. Giyerim montumu alırım kumandamı elime çekerim fotoğrafımı kardeşim. :shock: Stellarium' dan yönetiyorum o bana yeter. Eğer bu iş gerçekten bu kadar elektronik kabiliyet gerektiriyorsa ben yokum arkadaş.

Tayfun abinin işine yarayabilir bu linler tabi ki :D

Linkler;

http://www.andysshotglass.com/remote.html

http://eq-mod.sourceforge.net/synscanmod.htm

Syg.
Burak Yakut yazdı:Net aleminde gördüğüm en sevimli Orion kullanıcısı olan Andy amcamız Atlas kundağı soğuk kış gecelerinde nasıl evin içinden yönetip bir de fotoğraf çekeriz bunu anlatmış. Benim yüreğim kaldırmadı 1. dakikadan sonrasını izlemedim. Size neden izlemediğimi birkaç fotoğrafla göstermek isterim...

-----------

Tayfun abinin işine yarayabilir bu linler tabi ki :D

Konuyla ilgili çalışmalarım sürmekte yakında sürprizlerim olabilir :)

Andy bir numaralı adamımdır benim :tap

Bu arada Shoestring yeni bir adaptör yapmış, artık usb serial çeviriciye filan gerek yok gibi. Direkt bir ucu notebook'a diğer ucu handcontroller girişine takabiliyorsun, iki ay önce çıkaramadılar şunu çevirici bulacağız diye canımız çıktı. :evil:

Resim
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11