Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Sen sevdin bu işi Onur :) haydi hayırlısı olsun :)
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
eline sağlık onur... Gerçekten fark bariz, bu kadar olacağını düşünmemiştim. Doğru ekipman doğru yerde kullanıldığında sonuç alınmaması için neden yok. Bundan bir kaç ay önce ışık kirliliğinden şikayet edilirken sedat abi "insanlar new yorkta fotoğraf çekiyor demişti". Açıkçası abi o zaman motivasyon için dediğini düşnmüştüm ama bir bildiğin varmış.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Kesinlikle çok katkısı oluyor Ahmet... aklım gelmişken sorayım, sana Ahmet mi, Başak mı, Ahmet Başak mı dememizi istiyorsun ? :)

Onur - bir de f/2.8 de çekim yapmayı dene...vignette daha az olacaktır...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Bu filtre takılı iken güneşli bir günde öğlen saatlerinde gri bir kartın fotoğrafını çekersen ve buna göre Custom White Balance yaparsan renkler daha doğru gelecektir makinadan.

Renk ayarı şu an benim henüz çözümleyemediğim bir konu... okuyup öğrenmeye vakit ayıramıyorum bunu bir türlü...ama çekim sırasında ortaya çıkan renklere kafa takmamak gerektiğini söyleyebilirim sana... bakacağın tek yer histogram..
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
Sedat Bilgebay yazdı:Kesinlikle çok katkısı oluyor Ahmet... aklım gelmişken sorayım, sana Ahmet mi, Başak mı, Ahmet Başak mı dememizi istiyorsun ? :)
Aslında adım başak ama hep ahmeti eklemek istemiştim(başak isminden zamanında çok çekmiştim ama takmıyorum şimdi :lol: ) ama babama ayıp olur diye nüfüsa başvuramadım. O yüzden hepsi bana uygun abi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Artık sen Başaksın o zaman :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Onur vitesi 4 e attın,takip sistemini de kurunca 5.
Sana yetişmek zor olacak. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Onur filtre gerçekten güzelmiş işe yarıyor,şehir içinde yaşayanların bu tip filtrelerden almaları şart olacak gibi...

Dikkatimi çeken nokta şu oldu filtre görevini yaparken aynı zamanda renkleride biraz değiştiriyor.Filtreli çekimler için makinaya yeni bir renk ataması yapman gerekecek.Nasıl yapıldığını bilmiyorum sanırım Sedat bey'in bahsettiği yöntem ile olacak...

Bunu yapana kadar şimdilik PS'de renk kanallarını kullanarak bu ayarlamayı yapabilirsin.İster lenslerle olsun isterse teleskop'la olsun benim çekimlerimde de Orion nebulası kırmızı ağırlıklı çıkarken DSS'de işledikten sonra mavi ağırlıklı bir nebula haline geliyor.Renk kanallarını kullanarak kısmen bunu düzeltmeye çalışıyorum...

Bir başka nokta 50mm'lik(f:1,8) sabit lensi 1,8 diyafram değerinde kullandığında keskinlik ve kontrast düşük vignettig'de yüksek oluyor. Diyafram değeri olarak 3,5 yada 2,8'in altına pek inmemek lazım,bu şekilde fotoraf kalitesi daha iyi olur...

Geçende elimdeki 50mm'lik lensi değişik diyafram değerlerinde test ettim.Fotoğraflardan kesitler alarak birleştirdim...
Fikir vermesi açısından yüklüyorum...
http://www.flickr.com/photos/54798717@N ... otostream/

Selamlar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba Onur filtre gerçekten güzelmiş işe yarıyor,şehir içinde yaşayanların bu tip filtrelerden almaları şart olacak gibi...

Dikkatimi çeken nokta şu oldu filtre görevini yaparken aynı zamanda renkleride biraz değiştiriyor.Filtreli çekimler için makinaya yeni bir renk ataması yapman gerekecek.Nasıl yapıldığını bilmiyorum sanırım Sedat bey'in bahsettiği yöntem ile olacak...

Bunu yapana kadar şimdilik PS'de renk kanallarını kullanarak bu ayarlamayı yapabilirsin.İster lenslerle olsun isterse teleskop'la olsun benim çekimlerimde de Orion nebulası kırmızı ağırlıklı çıkarken DSS'de işledikten sonra mavi ağırlıklı bir nebula haline geliyor.Renk kanallarını kullanarak kısmen bunu düzeltmeye çalışıyorum...

Bir başka nokta 50mm'lik(f:1,8) sabit lensi 1,8 diyafram değerinde kullandığında keskinlik ve kontrast düşük vignettig'de yüksek oluyor. Diyafram değeri olarak 3,5 yada 2,8'in altına pek inmemek lazım,bu şekilde fotoraf kalitesi daha iyi olur...

Geçende elimdeki 50mm'lik lensi değişik diyafram değerlerinde test ettim.Fotoğraflardan kesitler alarak birleştirdim...
Fikir vermesi açısından yüklüyorum...
http://www.flickr.com/photos/54798717@N ... otostream/

Selamlar...
Cüneyt teşekkürler hocam kalite farkı çok bariz belli oluyor, özellikle 1.8 çekimlerle vakit israfı yapıyormuşum...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Onur çok güzel dostum ama 30x6sn lik pozlama hele ki filtre kullanıyorsun. Çok çok daha fazla yıldız görmemiz lazım bana kalırsa bu resimde. Bir yerde hata olmalı diye düşünüyorum. İstfilemede mi sıkıntı oluyor acaba. Bir tane de hiç işlemeden 6sn lik tek kare paylaşır mısın bizimle? Makinanın neler yapabildiğini Ağva'da gördüm çünki :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Sevgili Onur
Selam.
Güzel bir izah çalışması olmuş,ama kafama bir şey takıldı.
Bende de kirlilik filitresi takınca renkler değişiyor.

* Acaba Sedat beyin dediği gibi filitra takılıyken beyaz renk ayarını yapıp sonra mı çekim yapmalı,
* yoksa çekim yapıp senin çalışman gibi renkleri ayrı pr.da yeniden düzenlemelimi (Gayet güzel düzelmiş.)

Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Ben haber vermeden filitre alırmıyım. :)
Daha önceden almıştım hatta Sevgili Burak ve Onur araştırıp raporlandırdılarda(Sağolsunlar)
Onur un filitre araştırma başlığı altında.

Senin dediğin sistem daha kolay,Beyaz ayarına tam alışamamıştım.

Selamlar.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]