Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Merhaba ben bir lise öğrencisiyim.
Ya kendim yaparak ya da alarak bir şekilde teleskop edinmeye çalışacağım.Peki ben teleskopu aldıktan sonra hangi alanlarda kullanabilirim, ne gibi araştırmalar yapabilirim.Kısacası teleskopla ne yapabilirim.Şimdiden teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Hoşgeldiniz,

En genelde bir teleskopla görsel gözlem yapmak veya fotoğraf çekmek mümkündür. Fotoğraf çekmek gözlem yapmaktan çok daha zor bir şey ve belki ikinci adım olarak teşebbüs edilecek bir konu.

Gözlem konusunda bence iki gurup var:

1-Güneş sistemi
2-Derin uzay

1-En kolay izlenebilecek ve en çok ayrıntı gösteren objeler ay ve güneş ( DİKKAT: Güneş için mutlaka uygun bir filtre kullanılmalıdır, filtresiz teleskop veya dürbünle bakıldığında körlüğe neden olabilir !!! ). Bundan sonra Jüpiter ve Satürn'de oldukça kolay gözlenebilir. Aslında Venüs ve Merkür de öyle, ama bu iki gezegen üzerinde göz ile görülebilecek fazla bir ayrıntı yok. Diğer gezegenler orta ve büyük teleskoplar gerektiriyor, ama Mars dışında büyük teleskoplarla bile fazla bir şeyler görmek mümkün değil (=bize çok, çok uzaktalar). Bunun dışında parlak kuyruklu yıldızlar (ortalama 1-2 senede bir) ve parlak Asteorid'ler küçük bir teleskopun erişebileceği şeyler arasında.

2-Derin uzay =güneş sistemi dışındaki her şey. Tabi bu yıldızları da içeriyor ama birçok amatör "derin uzay" ile yıldızları kastetmiyor.
Her neyse, yıldızlardan birbirine çok yakın olmayan ve birbirine yakın parlaklıktaki çift yıldızlar, parlak ve orta parlaklıkta değişken yıldızlar kolayca izlenebilir. Genel olarak yıldızların renk farklılıkları aynalı veya pahalı mercekli teleskoplarda güzelce görülebilir.
Bunun dışında derin uzay'da açık ve küresel yıldız kümeleri, bulutsular, gök adaları hatta ve hatta en yakın Quasar'lar küçük ve orta boyda bir teleskopla görülebilir.
Ancak derin uzay için belki teleskobun büyüklüğünden (=çapından) da önemli olan bulunulan yerin karanlıklığıdır. Ankara, İstanbul gibi bir şehrin ortasından bu konuda fazla bir şeyler görmek korkarım biraz zor.

Yukarıdaki konuların herbiri için ciddi gözlemler yapmak ve hatta bilim adamları ile ortak çalışmalar yapmak mümkün. Ama bence bir amatör için en önemlisi bir gözlem defteri/günlüğü tutmak! Ben bunu ilk senelerimde düzenli yapmadım ve şimdi çok pişmanım. 6 sene evvel tekrar günlük tutmaya başladım ve bugün defterimde 1700 den fazla gök cisminin notları var. Bunun ötesinde internet üzerinden başka amatörlerle bağlantı kurmak mümkün (ancak çoğu gözlem grubu için İngilizce gerekiyor).

Gördüğünüz gibi görülecek çok şey ve izlenecek birçok yol var. Amatörlerin çoğu yukarıda saydıklarım arasından belirli konulara yöneliyorlar, bazıları da seçmeden her şeyi incelemekden hoşlanıyor. Bazı arkadaşlar ayrıntılara giriyor, bazıları teknikten hoşlanıyor, bazıları bilime katkıda bulunmak istiyor bazıları da sadece gök yüzüne bakmakdan mutluluk duyuyor (aslında bu son nokta hemen hemen hepsi için geçerli). Bence yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri teleskobu olan başka arkadaşları bulup gözlemlerine katılmak. Böylece masraf veya zahmete girmeden astronomiyi sevip sevmediğiniz konusunda kendiniz bir fikir edinebilirsiniz.
gönderen onur ışık
bilgileriniz için teşekkür ederim...
gönderen Canberk Yücekök
Evet Bu yazı benım içiinde aydınlatıcı oldu ama fiyatlarını merak ettim önce ben bir küçük teleskop almak istiyorum acaba kaça maal olur bana sonra bana yetmemeye başladığında büyük alıcam.
gönderen Engin Yazıcı
Canberk Yücekök yazdı:...ben bir küçük teleskop almak istiyorum acaba kaça maal olur bana sonra bana yetmemeye başladığında büyük alıcam.
Merhaba
Hemen hemen her türden ve her fiyattan teleskop bulabileceğiniz bir sitenin web sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. Ben oradan aldım memnunum.
Selamlar.
Gözlem günlüğünü tutmak istiyorum fakat gördüklerimi hem ayrıntılı bir şekilde göremiyorum hemde gördüğüm cisimlerinin ne olduğu hakkında bir bilgim yok.Dolayısıyla günlükte tutamıyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz? ( Konus 2110 drbüne sahibim..)
Ekşisözlük' ten dashing' in bi' güzel anlattığı, telekop özellikleri, teleskopla neler görülebilir, hangi teleskop alınmalıdır gibi birçok konuya değinen yazısının bağlantısını buraya eklemeyi bir borç bilirim. Yalnız linke tıklamadan önce, yazıya +18 ibaresi koyalım da bilmeden okuyanlar bana kızmasın; zira yazının anlatıldığı üslup biraz da sözlük müdavimi kitleye hitap ediyor. Fakat bunun bu aydınlatıcı yazıyı okumaya engel olmadığını düşünüyorum.
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t= ... n+teleskop

not: Eğer forum yönetimi bağlantıda bir sakınca görüyorsa mesajı silin gitsin.
Hasan Demir yazdı:Ekşisözlük' ten dashing' in bi' güzel anlattığı, telekop özellikleri, teleskopla neler görülebilir, hangi teleskop alınmalıdır gibi birçok konuya değinen yazısının bağlantısını buraya eklemeyi bir borç bilirim. Yalnız linke tıklamadan önce, yazıya +18 ibaresi koyalım da bilmeden okuyanlar bana kızmasın; zira yazının anlatıldığı üslup biraz da sözlük müdavimi kitleye hitap ediyor. Fakat bunun bu aydınlatıcı yazıyı okumaya engel olmadığını düşünüyorum.
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t= ... n+teleskop

not: Eğer forum yönetimi bağlantıda bir sakınca görüyorsa mesajı silin gitsin.
1-2 ay once bu yazi dizisini okuduktan sonra mutlak bir teleskop almaliyim alevi tekrar sarmisti beni dunden beri linki ariyorum burada bulacagim aklima gelmezdi gercekten... ve yine bir konuyu hortlattim sanirim.
Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı

Fotoğraf makinesi için t-ring ve aparat ald[…]

Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]