Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Yaşam olduğuna ve yaşama elverişli olduğuna %100 inandığım gezegen Gliese581c.
Bilgiler Aşağıda ;

Resim

Dünyadan 193 trilyon km uzaklıkta ve Dünyanın Aynı İklimine,suya ve yer çekimine sahip olan bu güne kadar bulunmuş yaşama en müsait gezegenmiş.

ŞİLİ’nin And Dağları’ndaki La Silla gözlemevinde Avrupalı gökbilimciler,Dünya’dan yaklaşık 20.5 ışıkyılı uzakta olduğu halde en yakın yıldızlardan birinin yörüngesinde ve Dünyaya benzer özelliklere sahip gezegen keşfetmişler. Gliese 581 adlı küçük kırmızı bir yıldızın yörüngesinde döndüğü için Gliese 581c adı verilen gezegenin dünya gibi taşlı bir yüzeyi ve okyanuslarla kaplı olma olasılığı yüksek bir gezegenmiş. Gliese 581c hem büyüklük hem iklim hem de atmosfer bakımından Dünyaya en çok benzeyen gezegenmiş. Bilim adamlarına göre gezegende yaşam olabilmesi için Goldilocks Kuşağı adı verilen "suyun donacak kadar soğuk, kaynayacak kadar sıcak olmadığı ve yüzeyde sıvı olarak kalabildiği" bir yer olması gerekiyormuş.

Dünya’dan 20.5 ışıkyılı veya 193 trilyon km uzaklıkta bulunan gezegenin çapı Dünyanın bir buçuk katı kadar, Sıcaklığı ise 0 ile 40 santigrat derece arasında değişiyormuş. Kütlesi Dünya’dan 5 kat fazla,yerçekimi Dünyada’kinden 2.2 kat fazla, yıldızı güneşin üçte biri kadar Kendi güneşinin yörüngesinde Dünya’nın Güneş’e uzaklığının 14’te biri mesafede seyrediyormuş.Güneşinin etrafında 13 günde dönüyormuş. Gliese 581’in Güneş’ten 50 kat daha soğuk olması sayesinde gezegen aşırı radyasyona maruz kalmıyormuş.
Dünyadan 193 trilyon km uzaklıkta ve Dünyanın Aynı İklimine,suya ve yer çekimine sahip olan bu güne kadar bulunmuş yaşama en müsait gezegenmiş.
%100 doğru bir bilgi gibi aktarmışsınız ancak değil...Bu, gezegenin özel konumundan dolayı ortaya atılmış bir fikir sadece.
Bilim adamlarına göre gezegende yaşam olabilmesi için Goldilocks Kuşağı adı verilen "suyun donacak kadar soğuk, kaynayacak kadar sıcak olmadığı ve yüzeyde sıvı olarak kalabildiği" bir yer olması gerekiyormuş.
Burada da bu bilim adamları yanılmışlar...Dünya'nın öyle "burada asla yaşam olamaz" denilen yerleri var ki canlılarla kaynıyor, en olağandışı (insanın dayanamayacağı soğukluk, sıcaklık, oksijensiz ortam, zifiri karanlık vs...) ortamlarda yaşam olabileceği kanıtlanmıştır.
Burada da bu bilim adamları yanılmışlar...Dünya'nın öyle "burada asla yaşam olamaz" denilen yerleri var ki canlılarla kaynıyor, en olağandışı (insanın dayanamayacağı soğukluk, sıcaklık, oksijensiz ortam, zifiri karanlık vs...) ortamlarda yaşam olabileceği kanıtlanmıştır.
Haklısınız,fakat: Boşlukta ölmeyen mikroorganizma da var fakat orada anlatılmak istenilen yanlış anlamadıysam insan gibi bir akıllı canlının yaşama koşulları.Yaşam standartları değiştikçe fiziki şartlara ayak uyduran canlılar da değişim gösterecektir.Ve gezegenlerde aranan en önemli nitelik su,çünkü su bizim için hayat kaynağı.Gezegen ararken orada canlı olmasından çok bir gün Dünya kaynakları tükenirse ne yapacağımızı düşünsek daha iyi hareket etmiş oluruz aslında.
Bu arada yeni okudum Gliese 581 C'ye mesajlar yollanmış orda akıllı canlılar varsa belki onlarda bize cevap yazar diye ama onların teknolojisi bizimki kadar gelişmemiş olabilir ve zaten bu mesajların oraya gitmesi 20 yıl sürecek onların cevaplayıp bize yollamasıda 20 yıl sürecek yani 40 yılı bulacak.O zamana kadar zaten oraya gidilir bence çünkü Nasa yeni bir uzay mekiği yapıyor ve bu uzay mekiği Mars' 6ayda gidilmesi gerekirken bunu 39 güne düşürüyor.

Haberin Kaynağı :

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberD ... gonderildi

Yeni Uzay Mekiği Haberi :

http://teknoloji.milliyet.com.tr/mars-a ... efault.htm
O zamana kadar zaten oraya gidilir bence çünkü Nasa yeni bir uzay mekiği yapıyor ve bu uzay mekiği Mars' 6ayda gidilmesi gerekirken bunu 39 güne düşürüyor.
O zamana kadar oraya gidilemez çünkü Gliese 581'in uzaklığı 20.5 ışık yılı, yani ışık hızında (saniyede 299.792km hızdan bahsediyoruz) 20.5 yılda oraya ancak varırsınız.
O zamana kadar oraya gidilemez çünkü Gliese 581'in uzaklığı 20.5 ışık yılı, yani ışık hızında (saniyede 299.792km hızdan bahsediyoruz) 20.5 yılda oraya ancak varırsınız.
Doğru söylüyorsunuz ama bu 40 yıl içinde daha iyileri yapılır diye düşünüyorum.Hatta daha yakın bir zamanda bile yapılır.
Işık hızı aşılamaz. Konuyu biraz araştırmanızı öneririm. Çok uzak bir gelecekte bir gün uzay zamanı bükerek yada bir çeşit wormhole kullanarak seyahat mümkün olur mu bilmem ama bunun için 40 yıl çooook kısa bir süre. 40 sene sonra bırakın yakındaki bir yıldıza gitmeyi Mars'a insan indirsek bile şanslı sayın insanlığı.
Işık hızı aşılamaz. Konuyu biraz araştırmanızı öneririm. Çok uzak bir gelecekte bir gün uzay zamanı bükerek yada bir çeşit wormhole kullanarak seyahat mümkün olur mu bilmem ama bunun için 40 yıl çooook kısa bir süre. 40 sene sonra bırakın yakındaki bir yıldıza gitmeyi Mars'a insan indirsek bile şanslı sayın insanlığı.
Ben ışık hızından bahsetmiyorum 20 yıl değilde 10 yıla falan düşer demek istedim.Çünkü gönderdiğimiz mesajlar 20 yıl içinde oraya ulaşacak 10 yıla düşer diye düşünüyorum.
Ben ışık hızından bahsetmiyorum 20 yıl değilde 10 yıla falan düşer demek istedim.Çünkü gönderdiğimiz mesajlar 20 yıl içinde oraya ulaşacak 10 yıla düşer diye düşünüyorum.
Işığın ve sesin hızına mühahale edip değiştiremiyorsak, radyo dalgalarının hızını da değiştiremeyiz :)
Çetin Bal Demişki :
1970in 28 Agustosunda John Allen-Geoffrey adlı iki İngiliz bilim adamı öyle bir manyetik alan keşfettiklerini açıkladılar ki; bu alanın yalnızca karakteristikleri, Einstein’in tümüyle yanlış olduğunu ortaya çıkaracaktı.İki İngiliz gözlemlerine göre bu elektromanyetik alanın içindeki parçacıklar ışıktan iki kat hızla hareket ediyorlardı.

Yani ışık hızı aşılamaz demek için ışık hızını sınırlamış fakat ne kadar zorlasada geçememiş bir uzay aracına ihtiyaç yokmudur :)
Teknoloji hızla ilerliyor.Gelecekte daha iyi uzay gemileri çıkacak.Fakat eğer 2010'da yada daha sonrasında bir uzay gemisi yapılırsa, öyle bir hızda olmalı ki,
bir kaç yıl içerisinde voyager 1 'i geçebilmeli ki gerçekten yararlı bir iş yapılmış olsun.
Belki çok zor görükzede şu anda sesin 10 katı üstüne çıkıldı.Bir zamanlar bu da hayeldi.Ancak ışık hızı ses den çok daha hızlı olduğu için keşfi biraz daha zaman alacaktır.Ancak imkansızdır diyemeyiz.Uzayda gezinmek için en azından 1 kaç ışık yılı çevresinde "ışık hızına"kesinlikle ihtiyacımız var.
Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]

It is the graphic designing software for Windows P[…]