Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Canlı ön izleme fonksiyonu olan DSLR fotoğraf makinası sayısı fazla değil.
Bu fotoğraf makinaları bildiğim kadarı ile:
. Olympus E330,
. Panasonic Lumix L1,
. Fuji S3 Pro ve
. Canon EOS 20DA
şeklinde sıralanabilir. Astronomi fotoğrafçılığında, canlı ön izleme fonksiyonu ne kadar faydalı olur? Çok gerekli mi?

Son zamanlarda, astronomi fotoğrafçılığnda, Canon EOS 350D kullanımı artmaya başladı. Ben optik vizörden bakarak resim çekmekte çok zorlanıyorum. Sebep olarak, göz problemim ve teleskop üzerinde iken optik vizöre erişim problemlerini sayabilirim.

Astronomi fotoğrafçılığında kullanmak maksadıyla bunlardan birisini satın alacağım. Gönlüm Canon EOS 20da fotoğraf makinasında, ancak bulamıyorum ve teknolojisi de eskidi. Lumix L1 ve S3 Pro limitlerimi aşıyor. Olympus E330 ile Canon EOS 350D hemen alabileceğim durumda. Birisi astrofoto için tadil edilmiş E330 (astro foto örnekleri az, Bulb süresi azami 8 dakika, live view özelliği var, RAW yada TIF formatında 4 kare ardışıl çekimi var) diğeri EOS 350D (astro foto örnekleri her gün hızla artıyor, Bulb süresi limiti makinanın pil süresi ile sınırlı, bazı tadilatlar yapılabiliyor). Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Muhtemel görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Yakında birkaç model daha eklenebilir:

Canon 40D
Nikon D300

(profesyonel kameraları göz ardı ediyorum)

Benim live view ile bir tecrübem yok. Ancak bir arkadaşımın 20DA sı var ve odaklamak için hala notebook bilgisayarını taşıyor. Dediğine göre live view iyi bir odaklama için yetersizmiş. Öte yandan J Lodriguss gibi ustalar bunu kullandıklarını söylüyorlar!?

Bu arada yeni Canon 40D nin live view özellikleri 20Da nınkinden üstün.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
DSLR Like Panasonic FZ30 fotoğraf makinasının ön izlemesi (özellikle az ışıklı nesnelerde) oldukça iyi. Buna rağmen LCD ekran yardımı ile odaklama yapmak benim için de yetersiz kaldı. Gözleri keskin olanlar için yeterli olabiliyor.
EOS 40D'nin live view özelliğini bilmiyordum. Bu durumda EOS 40D fotoğraf makinasını bekleyeceğim. İnşallah fiyatı ayırdığım bütçe aralığında olur da satın almakta zorlanmam.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Canon 40D ve Nikon D300 fotoğraf makinalarını bazı web sitelerinden inceledim. D300 'ün video çıkışı (HDMI) müthiş. Her fonksiyonda video çıkışı veriyor ise aradığım süper bir özellik olacak. 40D sadece çekilen fotoğraflar izlenirken mi video çıkışı (A/V) veriyor yoksa her fonksiyonda veriyor mu anlayamadım. E300 kullanma kılavuzunda her fonksiyonda (Auto, Program, Shutter, Manual vb...) video çıkışı veriyor diye yazılı. Panasonic FZ30 sadece çekilen video ve fotoğrafları izleme fonksiyonunda video çıkışı (A/V) veriyor. Fuji S5000 ise her fonksiyonda A/V çıkışı veriyor. Gece gökyücü çekimlerinde otomatik netleme sağlıklı çalışmıyor. Elle netleme haliyle vizör yada LCD ekrandan olmak zorunda. Gözümdeki astigmat yüzünden vizör kullanamıyorum. Hassas netleme için de LCD ekran yetmiyor. Fuji S5000'i kullandığım sıralarda video çıkışını Televizyona alıp netleme yaptığım günler oldu. Faydalı da oldu. Ancak TV çözünürlüğü o kadar kötüydü ki sadece, gözle görülebilen cisimler için kullanabildim. Parlak yada sönük bir çok gök cisminin fotoğrafları hemde oldukça net bir şekilde çekilmiş, görüyoruz. 350D ile çekim yapan arkadaşların bilgisayar kullanarak hassas netleme yaptıklarını duydum ancak ayrıntılı bilgim yok.

Gece çekimlerinde netleme teknikleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlar mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

40D nin canlı video çıkışı hakkında sorduğunuz şeyleri bilmiyorum. Canon' da hoşuma giden bir özellik, videoyu 10x büyütüp ekrana verebilmesi. D300 bunu yapabiliyor mu bilmiyorum.

Aslında ben de eski lenslerim nedeniyle hep Nikon'a meyl ediyorum (sorunu basit bir adaptör alarak çözebildim) fakat şu bir gerçek ki Canon bu güne kadar astronomi için bütün diğer marklardan üstün. Nikon'un en büyük dezavantajı bir türlü gerçek bir RAW formatına geçmemeleri. Kullandıkları CCD nin gürültüsü nedeniyle (Canon CMOS kullanıyor) olsa gerek bir medyan filtre ile her resimde gürültüyü silmeye çalışıyorlar. Ancak bu arada gök resimleri için önemli bazı verileri de yok ediyorlar! Diğer kameralardan da bu güne kadar gürültüsü Canon kadar düşük olan bir model görmedim.

Gece odaklama için ImagesPlus diye bir yazılım kullanıyorum. Bu veya DSLRfocus yazılımı odaklama modunda devamlı otomatik veya elden kontrollu resim çekiyorlar. ImagesPlus resimleri analiz edip ekranda bir grafik çiziyor. Buradan odağa gelip gelmediğiniz rahatça kontrol edilebiliyor. Mahsuru: Deklanjörü 10-20 kez basmış oluyorum. Avantajı: Odaklama kalitesi elden erişebildiğimden daha iyi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir Bey,

DSLR Focus ve Image Plus ile ilgili web sitelerini taramaya başladım. Aşağıdaki web adresi, DSLR Focus / Image plus kulanımını, sade ve örneklerle çok güzel açıklamış. Gerekli tüm referansları da vermiş.

http://turkastro.ussakli.net/wordpress/?page_id=6

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Mehmet bey bence kesinlikle Canon EOS20Da alın. odaklama için de bir hartman maskesi işinizi kolaylıkla görür.

Saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
20Da malesef 1,5 seneden beri artık üretilmiyor. Canon'dan duyulduğu kadarıyla da bir daha astronomiye yönelik bir model çıkarmayı planlamıyorlar.
gönderen Ozan Konrot
Canon 350D'yi kolayca modifiye edebilirsiniz. WWW'de bir yerlerde 350D ile astrofotografi konusunda pek çok sayfa var. Bunların arasında açıklamalı modifiye sayfaları da mevcut. En son gördüğüm sayfalardan birisinde adamlar makinenin içindeki IR filtresini çıkartıyorlardı. Canlı izleme yapmak EOS 350D'lerde mümkün değil. Çözüm, Canon'un EOS Capture ve Digital Photo Pro. yazılımları. Kamerayı bilgisayar üzerinden çalıştırabiliyorsunuz. Odak ve pozlama için bir iki deneme yeterli oluyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Ben bu tadilatı şahsen yaptım ama bunu "kolayca" yapılabilir bir iş olarak sınıflayamam. Tam tersi, bence tadilat sırasında kolayca mümkün olan tek şey kamerayı bozmak :)
gönderen Ozan Konrot
Tahir Saban yazdı:Merhaba,

Ben bu tadilatı şahsen yaptım ama bunu "kolayca" yapılabilir bir iş olarak sınıflayamam. Tam tersi, bence tadilat sırasında kolayca mümkün olan tek şey kamerayı bozmak :)
Hangi tadilatı yaptığınızı anlayamadım. IR Filtresi olayıysa haklısınız. Bilgisayarla bağlantı meselesi olmamalı sanırım söz ettiğiniz...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Ozan Konrot yazdı:Hangi tadilatı yaptığınızı anlayamadım. IR Filtresi olayıysa haklısınız....
Bahsettiğim IR filtresi tadilatı idi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,

Çok teşekkür edrim. Evet, bunu görmüştüm ama nedense astrofotoğrafçılık için bana pek önemli gelmedi. Canon'un beraberinde verilen kendi yazılımı sanki yeterli gibime geliyor. Bence asıl önemli olan, netleştirilecek bir yıldızın 10 kat büyütülebilmesi. Bunu da öz yazılım ile yapmak mümkünmüş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Acaba fotoğraf çekmek için değil de gözlerimiz serbestken teleskopa takılmış bir CCD'li bir LCD olan ürünler var mı? Gerçekten çok iyi bir özellik olurdu. Yani gözmerceğini meşgul etmeden kumanda panelinde küçük renkli bir ekran. Hem ayar, kumanda ekranı hem de önizleme olurdu. Bir de dokunmatik olacak değmesin keyfe... Gerçi Maksutov'ların çift gözmercekli modeller var ama aklıma geldi de böyle bir ürün olmalı diye...:)

Başarılar...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘