Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Bugün şu linkte geçtiğimiz günlerde çektiğim bir videonun linkini koydum. Görüntüyü kendi kaydettiğiniz görüntülerle kıyaslamanız için değil de (aynalar arasında büyük fark var), video ile o videodan çıkan sonuç arasındaki büyük farkı görmeniz için gösteriyorum. Bulanık görünen bir görüntü işlendiği zaman çok ilginç sonuçlar çıkabiliyor, genel de biz de bulanık videolarla uğraşıyoruz yani.
Videoya baktım evet bariz fark var benim kayıtlarımla.
Kamera ayarlarındanda kurtarmaz gıbı gelıyor.
5fps te dış aydınlatmada
doygunluk az enstantene yavaş ışık orta gamma düşük şekilde çekım yapıyorum .
Kolimasyon sorunu olabılır onu test etmeye calışcam
Selam herkese, ben de bir webcam almayı düşünüyorum bu iş için, ccd sensörlü ve uygun fiyatlı webcamlere biraz baktım, Creative WebCam Live! Ultra uygunmudur? Daha önce bu kamerayla çekim yapanınız var mı? ilk denemem olacak bu, faydası olursa teknik özellikleri;

Bağlantı: USB 2.0 1.1

Lens tipi: CCD

Model: Webcam Live Ultra

Resim çözünürlülüğü: 1.3 MP
Webcami doğrudan teleskobun odaklayıcısına, göz merceğinin yerine yerleştireceğiniz için o webcami teleskoba bağlamak için bir de adaptöre ihtiyacınız olacak. Philips SPC900NC webcam için adaptörler kolaylıkla bulup satın alınabiliyor, ben e-bay`den almıştım, zaten düzgün bir adaptör istiyorsanız en kolay ve ucuz yol bu. Örneğin aşağıdaki adreste uygun bir adaptör örneği görebilirsiniz.

http://cgi.ebay.com/1-25-telescope-adap ... 286.c0.m14

Creative webcamler için bir adaptöre ise hiç rastgelmedim, varsa da yaygın olarak bulunmuyor. Yaptırmaya kalkarsanız ben tornacıdan 100TL gibi bir fiyat almıştım, bir şekilde bağlarım teleskoba derseniz yapacağınız derme çatma bir bağlantı fotoğraf çekmeye çalışırken daha çok sinir bozucu olabilir.

Bence bulabiliyorsanız bir SPC900NC alın Teknosa`lardan, zaten fiyatı da düşmüş deniyor, ayrıca bu kameraları ileride modifiye edip uzun poz çekme şansınız var, astrofotografi için açık ara en çok kullanılan kamera olduğu için hakkında bilgiyi de internetten kolaylıkla bulabilirsiniz.

Creative için adaptörü buldum, ben bir de bunu denemek istiyorum, zaten uzun poz çekersem ileride başka makine alırım derseniz. Kullanılan CCD sensörün yeterince kaliteli olduğundan bence emin olun, onlar da çeşit çeşit, benim kullandığım HP fotoğraf makinasının sensörü berbat mesela. SPC900NC`ler "Sony ICX098QB" sensör kullanıyor, Creative için de bence en kötü ihtimalle bu sensörü kullandığından emin olun. Bir de eğer Creative kamera gerçek USB 2.0 ise o bakımdan da avantajı olabilir, SPC900NC aslında USB 1.1 olduğu için veri transfer hızı çok iyi değil, bu da düşük fps`lerde çekim yapmayı gerektiriyor.

Çok uzattım ve biraz karmakarışık yazdım ama şöyle bitireyim: Eğer Creative webcam için internetten hazır adaptör bulunmuyorsa ben olsam tereddütsüz bir SPC900NC alırdım. Zaten yeterince denenmiş ve bekleneni fazlasıyla veren bir kamera.
Ben adaptör işini direk film kutusuyla halletmiştim 900nc de.
Mercek takıp çıkarmaya mani olmadığı için dürbündede kullabiliyordum.
Sonra burdan bir kardeşimize sattım onu hazır haliyle.
Diğer 900nc mide tipex kutusuyla modifiye etmeyi deniycem.
Çok teşekkürler detaylı yanıtınız için, sanırım SPC900NC alıyorum, oldukça ucuzlamış teknosada söylediğiniz gibi, adaptör işini kendim halledebilirim diye düşünüyorum, en azından bir denerim, olmazsa onu da alırız artık ne yapalım :) sonrasında uzun pozlama modifiyesini hatasız yapmak için tekrar size danışmam gerekecek sanırım. Şimdiden çok teşekkürler.
Ben wxAstroCapture kullanıyorum linux sürümleri de mevcut, tavsiye ederim.
Son günlerde bu konu hakkında araştırma yaparken bir çok yerde şunu gördüm bu işi yapan bir çok gezegen ustası web camın raw formatında çekim yapmasını sağlıyor fakat bunun kamera açısından riskli olduğuda bir gerçek sizce bu ayar ne kadar gerekli kameramı riske atmaya değer mi yada sanıldığı kadar veri yolunda geniş bir bant oluşturmuyor mu?
Yazılım yoluyla uzun pozlama yapıyor değil ama uzun poz için modifiye edilmiş kameraların poz sürelerini kontrol edebilen bir yazılım demek daha doğru olacaktır herhalde. Yani kamerayı modifiye etmeden bu programın size uzun pozlama için faydası yok, gerçi bedava ve kullanışlı bir program, vista`da da çalıştığı için ben de bu programı kullanıyorum.

SPC900NC`ler için bahsettiğin ek kablo modifikasyonun bir gereği, poz süresinin ne kadar olacağı (ör. 10`ar saniyelik pozlar istediğin) o kablo üzerinden iletiliyor bildiğim kadarıyla.
Merhabalar,

Phillips SPC 900NC webcam ile teleskoptan görüntü almak için aparat gerekiyor sanırım şu linkteki aparat ile bunu yapabilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1829
Burak Önder yazdı:Merhabalar,

Phillips SPC 900NC webcam ile teleskoptan görüntü almak için aparat gerekiyor sanırım şu linkteki aparat ile bunu yapabilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1829
O adaptör, fotoğraf makinası içindir. http://www.scopetronics.com/webcam.htm webcam adaptörü satın almanız, yada tornacılara yaptırmanız gerekiyor.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘