Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
gönderen metin ilke
ay filtresi tamolarak ne işe yarıyor? arkadaaşlarım bunun hiç bir şe yaramadığını söylüyor ama ben yine de bir size danışmak istedim. :| :| :|
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Ay'dan gelen ışığı azaltıyor. Eğer Ay'a bakarken ışık gözünüzü rahatsız ediyorsa alabilirsiniz. Açıkçası benim teleskobum epey ışık topluyor, bu nedenle de burdaki arkadaşların birçoğundan daha parlak görüyorum Ay'ı ama ona rağmen böyle bir parça kullanma gereksinimi duymuyorum. 4-6 inç civarında teleskobu olanların kullanımını da tamamen gereksiz buluyorum.

Şimdi şöyle bir düşününce, gökyüzünde Ay varken, hem Ay hem de sönük cisimleri görmek istiyorsanız gözünüzün karanlığa adaptasyonunun kaybolmaması ve Ay gözleminin ardından soluk objelere rahatlıkla geçmek istiyorsanız düşünülebilir aslında ama o da çok mantıklı değil, ben tepede Ay olan akşamlarda sadece Ay ve gezegen gözlemi yapıyorum. Sönük cisimleri gözlediğim günleri de zaten Ay'ın olmadığı akşamlardan seçiyorum.
gönderen Emre Evren
merhaba

Teleskoplu gözlem deneyimim Onur'un ki kadar değildir ama uygun kombinasyonlarla ay'ı filitresiz gözlemlerken oldukça rahatsız olabilirsiniz. (burada kastettiğim kalıcı bir görme kaybı gibi bir rahatsızlık değil)
mesela teleskopla gözleme başladığım ilk zamanlarda bir dolunay zamanı(aslında dolunayda ay gözlemi yapmak pek de etkin bir zamanlama değildir, zira detaylar oldukça azalır) 8" teleskop ve 25 mm geniş açı göz merceği ile dolunaya bir 15 dk, ısrarla bakmıştım. gözümü gözmerceğinden çektikten sonra ise birkaç dakika boyunca gözlem yaptığım gözümün diğer gözüme göre oldukça kötü gördüğünü farkedip paniğe kapılmıştım.

Ama aslında görme kaybı yaşadığımı düşünüp telaş yaptığım sorun geçici bir karanlık adaptasyon probleminden başka birşey değildi, zira gözlem yaptığım sağ gözüm ile Satürn'e baktığımda bir sorun göremiyordum ama ülker'e hatta avcının bulutsusu (Orion M42)'e baktığımda sol gözüm çok daha iyi performans gösteriyordu. Oysa ayın parlaklığı yüzünden sağ gözümün kaybettiği karanlık adaptasyonunu 5 -6 dakika sonra kazandığında herşey normale dönmüştü.
O gün kısa süreliğine epey korkmuştum ama şimdi hatırladıkça gülümsüyorum.

tabii ki bahsettiğim olay 25 mm göz merceğinden kaynaklanmıyordu, ama anlatmak istediğim yüksek büyütmeli göz mercekleri ile baktığınız gök cismi aynı parlaklıkta(yani gökcismine baktığınızda cisimden kare alan başına algılayabileceğiniz ışık miktarı) fakat daha büyütlmüş, (veya genişlemiş diyelim) bir alanı gördüğünüz için doğal olarak [Parlaklık = (sabit ışık miktarı) / (Alan)] görüntü biraz kararacak ve gözünüzü daha az rahatsız edecektir.

Yani aynı dolunayı aynı süre ile 6mm göz merceği ile izleseydim belki bu derece gözüm(gece görüşüm diyelim yanlış anlaşılma olmasın) bu derece etkilenmeyecekti.
Ama görüşüm etkilenmesin diye Ay'ı illa 6 mm göz merceği ile gözlemlemeye çalışmak yerine basit bir ay filitresi ile izlemek çok daha mantıklı olacak ve etkin sonuçlar verecektir.

selamlar...

Emre
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Ben aslında önermiyorum derken işin maliyetini düşünüyorum daha çok. Yani yerden ay filtresi bulsam gereksiz diyip atmam, alır kullanırım :) Ama işte bana verdiği katkı ancak "Ay'dan sonra derin uzay objesine bakmak için 5-10 dakka süre kazanmak" ile sınırlı olunca ona para ayırmayı gereksiz buldum, çünkü teleskop yatırımı, aksesuarlar için yapmam gereken daha çok şey var, aynı şey teleskop alan bir başkası için de geçerlidir herhalde, ne bileyim yeni okülerler, filtreler, kimisi için düzgün bi bulucu vs. Bunu almak evde tabak yokken küllük almaya benziyor. Küllük, tabak takımından daha ucuz, eh şöyle böyle bi fonksiyonu da var ama önce tabak almak lazım eve.

Tepede Ay olduğu zaman derin uzay gözlemi hiç yapmıyorum, zaten yapsam bile amacım Ay olmuyor. İlla bakılacaksa bile tüm derin uzay bittikten sonra son obje olarak Ay'ı seçip bakmak yeterli.

En olmadı illa şartsa bile güneş gözlüğü ile bakılabilir Ay'a (denemedim aslında bu gece bir deneyeyim), ben Ay filtresini gereksizliğinden çok, maliyetinin fuzuli olduğunu düşündüğüm için önermiyorum. Yoksa dediğim gibi yerden bulsam alır kullanırım ben de, bi köşeye atmam :)
Kullanıcı avatarı
gönderen cemal şen
Oldukça yeni bir teleskop kullanıcısı olarak Ay'ı şimdiye kadar doğru dürüst gözlemlemiş değilim. Starfest'te azcık fırsatım oldu, daha sonra ışık kirlilğinin az olduğu bir yere gittim bir haftalığına, o haftayı da Ay'ın gökyüzünden kaybolduğu bir zamanda seçtim. Bu yüzden ay filtresi ne kadar gerekli veya gereksiz bilmiyorum. Fakat aklıma eğer teleskobun topladığı fazla ışık rahatsız ediyorsa bunu önlemek için gözmerceğine takılan filtre yerine, teleskobun açıklığını azaltacak el yapımı kapak benzeri bir şey kullanabilir miyiz diye geldi. Google sağolsun bu konuda bir şeyler buldum.

Bu adreste aslında bir güneş filtresi yapımını göstermiş, ama sayfanın altında belirtildiği üzere, küçük açıklığa yerleştirilen güneş filtresini iptal edersek, ayın parlaklığını azaltmak için kullanılabiliyormuş.

Bir diğer adreste ise açılacak deliğin çapını 2,5 - 5 cm olarak verilmiş. Aynı adresteki bir abimiz ise ay filtreleri için genellikle ucuz camlardan yapıldıklarını ve renkleri bozduğu gibi keskinliği de ciddi şekilde azalttıklarını yazmış.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Ay için bir maske yapmaktansa filtre kullanmak çok daha isabetli olur bence. Açıklığı azaltmak çözünürlüğü de düşürmek demektir çünkü, görüntü kaybına uğramaktansa filtre bulup takmanız size daha iyi bir görüntü verir.

Aslında ilk söylenmesi gereken şeyi söylememişiz. Karar vermeden önce Ay'a bakın yeter, ondan sonra zaten karar verirsiniz bir şeye ihtiyacınız olup olmadığına
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak BİLGİLİ
Aslında bana sorcak olursanız ay filtresi %100 lazım değil önemli olan zaman yani ay filtresi kullanmadan Ay'a baktıktan sonra Ay'a baktığımız gözümüz daha puslu görür en fazla 10-15 dakika içinde bu olay düzelir ;ancak gözü hassas olanlara ben öneririm. Aynı zaman da zamandanda tasarruf ederiz.(Dışarıda saat saat 4-5 civarı pek sıcak old. söylenemez :D )
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak BİLGİLİ
Sn.Tuğçağ
Eğer söyledikleriniz doğru ise burada yazı yazmanız bir mucize yatın kalkın dua edin.Ay için filtre pek önemli değil(Güneşe göre) ;ama Güneş'e filmle bakma büyük cesaret ben çıplak gözle+filmle Güneş tutulmasını izlemiştim o bile bana rahatsız verebiliyordu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
güneş tam batarken dürbünle çekiyim dedim.bi an bi baktım ve gözümü cektim 15 dk gözümdeki parlaklık gitmedi :aah sakın ama sakın kimse filtresiz deneme yapmasın!
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak BİLGİLİ
Konus 2110 'la mı baktınız Güneş'e?
Yani hani gülsem mi?Ağlasam mı belli değil.Çok ironik.
Derler ya verilmiş sadakan varmış diye siz herhalde 1 milyar $ sadaka verdiniz. :lol:
Allah'a dua edin :tap derim başka ne diyeyim.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]