Ülkemizdeki Amatör Gözlemevleri, Amatör Gökbilim Toplulukları.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
25 Şubat - 8 Mart

Başlığın güncel kalması için yazıyorum. Gözlem verilerinizi iletmek için aşağıdaki linki kullanabilir, veri girmeyle ilgili sorularınız olursa başlığın ikinci sayfasında "Samanyolu'na Sahip Çık" resminden sonra ki yazıları okuyabilirsiniz.

http://67.59.150.2/gan/2008/report.cfm
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
istanbul benim samsun da sensin sanırım. :)

her akşam yapabiliriz heralde bunu değilmi ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

8 Mart akşamına kadar her akşam yapılabilir. Aslında Türkiye'nin farklı bölgelerinden bu gözlemin yapılması önemli. Kırsal bölge ile şehir arasında ki ışık kirliliğinin arasındaki fark görülebilir.
Eğer bir çalışma yapıp astronomiye katkı sağlamak istiyorsak sevgili Emre'nin bize hatırlattığı, daha önce de katılım sağladığımız, hatta kim daha çok rapor verecek diye yarıştığımız :D Globe At Night adlı proje tam bize göre. Bu sayede dünyadaki ışık kirliliği haritası çıkacak, bu konunun önemi yine güncel kalacak ve belki de en önemlisi buna yönelik önlemler alınması konusunda yine bir adım atılmış olacak. Bu yıl bizim için özel bir yıl, gökbilim forumu olarak haydi yine yarışa başlayalım. Hatta üye olduğumuz başka topluluklarda da henüz paylaşılmadıysa bunu hatırlatalım ki bu yıl bu proje anlamını bulsun!

Ben bu işten bir şey anlamadım ama katılım sağlamak istiyorum diyen olursa, takıldığı noktalarda özel mesajdan yardım etmeye hazırım.

Projenin bağlantısı burdan tekrar veriyorum:
http://www.globe.gov/GaN/

Sevgiler...
Selamlar;

Globe At Night sezonu bu sene için açıldı katılımcı arkadaşlara teşekkürler.
Bu akşam izmit'in bulutlu havasına inat orion'un bir iki yıldızını bulutlar arasında bulunca bende gözlem sonucu göndereyim dedim ve raporu ilettim, derken meraktan ne durumdayız diye bu senenin haritasına baktım ve ekrandaki harita bu gün için gördüğüm en keyifli görüntüydü

Resim

daha iki gün geçmesine karşın şimdiden 13 adet gözlem ile önceki rekorlarımızı altüst etmişiz ve bu hızla gidersek 2007 de avrupa 6.sı olduğumuz en iyi seneden çok daha iyi bir durumda bitirebileceğiz bu sezonu.
Resim

aslında şuan ki durumun en keyifli yanı ispanyadan(ispanyanın toplam 15 gözlem raporu var) sonra en iyi 2. ülke durumundayız. hatta ingiltere, almanya, italya fransa gibi amatör astronominin gelişmiş olduğu diğer avrupa ülkelerinden çok daha ilerideyiz.

böyle gidersek kazanan hem yitip giden samanyolu ve karanlık gökyüzü, hem etkin olmayan enerji sarfiyatı yüzünden kirletilen ve tüketilen yaşlı gezegenimiz hemde ülkemizdeki amatör astronomi camiası olacak

haydi , tüm üyelerimiz göndereceğiniz bir rapor bile yukarıdaki saydıklarımıza önemli katkıda bulunacak

yıldızlı geceler...
Merhaba

ayın 17'sinden bu yana elimden geldiğince rapor göndermeye gayret gösteriyorum ama bu gün bir şey farkettim gönderdiğim raporların hiç birisi haritaya işlenmemiş avrupa'daki diğer rapor sayıları artarken Türkiye üzerinde yeni rapor göremedim, eminim ki benim gibi bir çok kişi 17 mart'dan bu yana rapor gönderiyordur. Durumu sitedeki teknik bir aksaklığa bağlıyorum ve ayın 24'üne kadar bekleyeceğim eğer sorun çözülmez ise siteye bilgi maili göndermeyi düşünüyorum.

Arkadaşlar şimdiye dek gönderilen raporların çoğu istanbul bölgesinden Ülkemizin diğer bölgelerinden de desteklerinizi bekliyoruz göndereceğiniz raporların ileride düzenleyeceğimiz gökyüzü etkinlikleri içinde güzel bir veri tabanı oluşturacağını da bilerek daha detaylı ve fazla sayıda rapor gönderelim lütfen özellikle Ankara, İzmir gibi şehirlerimizde bir çok gökbilim tutkunu var.

Rapor göndermek için aşağıdaki linke tıklayarak aşama aşama bilgi formunu doldurmanız yeterli olacaktır
http://edcommunity.esri.com/gan/2009/report.cfm

Bu arada katılımcı arkadaşlardan bir ricam var
Resim
yukarıdaki resimde bildiğiniz üzere rapor gönderme sayfası bulunmakta, bu form üzerinde bulunduğumuz konum ve hava şartları gibi iki adet comment "yorum" alanı bulunuyor, yorumlarınızı ister ingilizce ister Türkçe yazın doldurmakta büyük fayda var, ileride veri setleri Excel formatında yayınlanyor ve bu veri setini Türkiye için derlemeyi düşünüyoruz. Gireceğiniz yorumlara bulunduğunuz bölgenin şartlarını, ışık kirliliği bakımından sizin yorumlarınızı ve hava şartlarını girerseniz çok daha detaylı bir resim oluşturmuş olacağız.
Ayrıca yukarıdaki resimde ben her comment'in sonuna "gokbilim.com team Emre" gibi bir imza bırakıyorum
bu imzanın hiç bir sakıncası yok ama grubumuzun tanıtımı açısından inanılmaz faydaları olacak sizinde böyle benzer bir imza bırakmanız da fayda var

Saygılarımla...

Yıldızlı geceler...
Selamlar..

Gönderilen raporların sitedeki map viewer kısmında yayınlanmaması durumu hala değişmediği için site yetkililerine bir mail hazırladım aşağıya yazdığım maili ekliyorum cevap gelince burada tekrar paylaşacağım

saygılarımla..
Dear Sir/Madam,

First, I would like to express my appreciations and gratification for your precious efforts in Globe At Night campaign, in which you remind us importance of missing night sky and pottential harms of energy waste due to inefficient lightning over globe.
In Turkey, we candidly support your organization while informing our Turkish amateur astronomy enthusiasts with our commutiy named Gokbilim.com. Here please find the link in where we invite others to participate, discuss and help ourselves to learn about GAN activities.
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 4&start=45

I and some of my collegues have a question which we would like to inform you about. Since the beginning of GAN campaign I and members of our group have been participating with reports from various locations of Turkey, But for 1 week we realized that only a few reports from Istanbul and from two other location have been approved and published at the map. I know that I should have reported more than 7 - 8 nights but I do not see any report from my location Izmit (Latitude :40.816956 , Longtitude: 29.962463) at map viewer since I can track other reports from istanbul

I added the jpeg file of recent map in the attachment and it's date is same as the mail's date.

Do you have an idea about what might have gone wrong with my reports.. I would appreciate you if you would inform me

My best regards...

Emre EVREN
Gokbilim.com Team

http://www.gokbilim.com
Sevgili Emre,

Bu sene tek bir rapor bile gönderemedim ya, fena halde mahçubum. Aslında çok istekliydim biliyorsun. Ama hava muhalefeti buna engel oldu. Aslında bugün Orion'nu uzun bir aradan sonra ilk defa görebildim. Dün sabah da ay ve Satürn zannettiğim gezegeni. Ancak bir toplantıya yetişmem gerekiyordu ve henüz güneş tam batmamıştı. Yalanı da pek sevmem, ne yapalım seneye artık...

Sevgiler, saygılar...
Selamlar..

Aslında henüz bir şey kaçırmadınız, Bu gün hava burada(izmit için) gayet açık gözüküyor. yarın akşam da rapor gönderme şansınız var.
Dün İzmit-derince arasında bir otobüsde yolculuk yapmak zorunda kaldım şansıma güneye bakıyordu oturduğum cam bende aldığım kağıdı kalemi elime her fırsat bulduğum yerde orion'u görebildiğim yerleri kağıda not ettim ve yaklaşık kaç kadir gördüğümü yazdım, 6 civarında gözlem oldu, gerçi çoğu şehir içinden gözlem yaptığım için 2 kadiri geçmeyecek. bu akşam göndermeyi planlıyorum
Ama daha ne yukarıda yazdığım maile cevap var nede benim gönderdiğim gözlemlerden tekini dahi yayınlamamışlar. Şimdilik beklemedeyim ama biraz hayal kırıklığına uğradım doğrusu. oysa her rapor gönderişimde tekrar tekrar kontrol ediyorum farklı ip'lere sahip bilgisayarlardan rapor göndermeye çalışıyorum hala bir gelişme yok.

Benim gibi gönderiği raporları haritada göremeyen başka kimse var mı? varsa lütfen bilgilendirebilirmi bu başlık altında.
çünki eğer sorun bende değilse site yöneticilerine ikinci bir mail hazırlayacağım

saygılar, sevgiler...

Emre
Selam Emre,

Şu rapor sorunlarıyla ilgili bir gelişme var mı? Ben raporu verdikten sonra görebiliyordum ulaştığını ama son zamanlarda kontrol ediyorum ve göremiyorum artık. Üstelik geçmiş yıl verilerinde de sorun var sanırım.
Merhaba Aysun

GAN konusunda ne desen az gerçekten, çünkü bende savunamıyorum artık. en az 3 defa mesaj attım, raporların görülmediği konusunda yetkilileri uyardım ama Türkiye bürokrasisi gibi bir cevap dahi gelmedi en son bu gün can sıkıntısı ile şu mesajı gönderdim, biraz paldır&küldür oldu hatalarla dolu..
Bakalım cevap gelecekmi buna

sizde durum nasıl en son baktığımda Türkiye üzerinde hiç sonuç görülmüyordu, çok büyük bir iş olmasa da hiç olmazsa her gün belirli bir süre ayırıyorsunuz ama sonuç böyle olunca üzülüyor insan nede olsa.
Düzelir umarım..
Kod: Tümünü seç
Dear Sir/madam;

we have been participating to GAN with our comunity gokbilim.com in Turkey since beginning of the campaign. Indeed, I persuaded many people in order to catch their interest to this important project. But now, when I look at the map of GAN for 2009 results, I feel a deep sorrow. As many people who made precious contribution over whole Turkey are asking me they see neither their results nor mine on the map, I feel disappointed for GAN, and still trying to explain people that their results shouldn't be lost and possibly there must be a technical problem on site and will be fixed soon. 

please inform us that our results will be shown on the map soon. for more information please take a glance at the attached jpeg file which I am sending with this e-mail

Best regards..

Emre EVREN
www.gokbilim.com
our Turkish GAN site : http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=84&start=45
Bu da benim görebildiğim haritedaki sonuçlar, Türkiye boş

Resim
Benim gibi gönderiği raporları haritada göremeyen başka kimse var mı? varsa lütfen bilgilendirebilirmi bu başlık altında.
Buna cevap yazdığımı zannediyordum yazmamışım.. Rapor ben de yollamıştım. İstanbul ve anadolu'da bir yerde birkaç işaret görünürken İzmir bölgesi boştu. Şimdi tüm Türkiye sonuçları uçmuş gerçi.

Sitenin veritabanında büyük sorunlar var muhtemelen, bir süre sonra eklenecektir, tamamen kaybedildiğini sanmam.
Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]

It is the graphic designing software for Windows P[…]