Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
gönderen Vivace
Merhabalar,
Öncelikle yeni üye oldum umarım doğru başlık altında yazıyorumdur.
Çeşitli amaçlar için bir dürbün almak istiyorum. En uygun tavsiyelerin sizlerden geleceğine inanıyorum.
Bir hava yolu pilotuyum. Geniş gövde bir uçak tipinde genelde okyanus ötesi uzun uçuşlar yapıyorum. Uçuşlarda maksimum 43000 feet olmak üzere genelde 35000 - 40000 feet arasında uzun süre uçuyoruz. Çoğu zaman Grönland, İzlanda, Sahra Afrikasi gibi birçok coğrafi güzelliğin üzerinden geçiyoruz.
Aynı zamanda epey yüksekte ve gece uçuşlarında zifiri karanlıkta olduğumuz için Ay ve yıldızları yeryüzündeki görüntülerine göre çok daha parlak ve belirgin görebiliyoruz.
Yukarıdaki saydığım avantajları düşününce iyi bir dürbün olsa çok güzel astronomi ve yeryüzü gözlemleri yapabilirim diye düşündüm.
Aynı zamanda evimde de onu açık güzel manzaralı bir balkonum var dürbünü orda da doğa ve astronomi gözlemleri için kullanabilirim. Oraya tripod da alabilirim.
Forumdaki önerileri okudum ancak kimse bir uçak içinden gözlem yapmadığı için doğal olarak :) bana uygun bir tavsiye göremedim.
Daha önce hiç dürbün ya da teleskop kullanmadım. Pek bir fikrim yok.
Uçak gibi hareketli bir cisimden, ki burda yere göre zaman zaman 1000 km/s bir süratten bahsediyoruz, dürbünle gözlem yapılabilir mi ? Yapılabilirse nasıl bir dürbün benim işimi görür ?
Yabancı forumlarda falan da doğru düzgün bir veri bulamadım. Sadece bir yerde Steiner Marine önerilmiş ama o daha çok denizciler için Uygun bir model anladığım kadarıyla.
Şimdilik kafamda Nikon aculon ya da action extreme in 10x50 modeli veya Nikon aculon zoom 10-22x50 modeli var ama sizden daha isabetli tavsiyeler geleceğini düşünüyorum.
Zoom modelinin astronomi için neden uygun olmadığını öğrendim ama bu Nikon için de geçerli mi bilmiyorum.
Sonuç olarak tecrübeyle sabit olmasa bile diğer deneyimlerinize dayanarak bir pilot için en uygun gözlem dürbünü bana tavsiye edebilir misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim.

Şuraların bir tozunu alalım :) Herkese selamlar, y[…]

Yıldızların Doğumu

Yıldızların en temel özelliği; evrene enerji […]

DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]