Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen nisanoguz
Herkese merhaba,

Bende Celestron CPC 9.25 XLT teleskop ve Nikon D7200 DSLR fotoğraf makinem bulunmakta. DSLR'ı teleskopa takarak derin uzay fotoğrafçılığı yapmak istiyorum fakat autoguider ve filtreler hakkında az bilgim var.

Teleskop - autoguider - dslr - laptop sistemini beraber nasıl çalıştığını az çok çözdüm, fakat deneme fırsatım olmadı.

İki sorum olacak;

1. Autoguider olmadan fotoğraflarda yıldız izleri çıkmaya başlıyor. Bendeki teleskopun kendi takip sistemi var ama sapmalar yapıyor arada, net fotoğraf çekmek için yeterli değil gibi geldi. İnternete baktım, genelde ccd kameraları scope'a takıp autoguide'ı bu şekilde yönetiyorlar.

İşimi görecek bir kamera (ccd olmasına gerek önerebilir misiniz, ve bu kameralar Türkiye'de herhangi bir yerde ikinci el satılıyor mudur?

2. Hava kirliliğini gözardı etmek için DSLR makinenin içine filtre koyuyorlar, bunları kullanan var mıdır aranızda ve nereden bulabilirim merak ediyorum (içimden bir ses yurt dışından başka zor bulursun diyor). Başka şekilde filtre düzeneği kuruluyor mu bilmiyorum açıkçası.

Teşekkür ederim,

Nisan
Merhaba,

Autoguider için bir guidescope ve ccd kameraya ihtiyacınız var. Bunları Türkiye içinde bulmanız zor ve oldukça pahalı. Yurt dışı en uygun çözüm, bizde o şekilde aldık zaten.

Gudescope olarak bu ürünü,
https://tr.aliexpress.com/item/60MM-Dou ... 31103.html

CCD sensör olarak da bu ürünü önerebilirim,
https://tr.aliexpress.com/item/QHY5L-II ... 03167.html

Bu ikisini alıp, ccd kamerayı bilgisayara bağlayıp PHD2 yazılımı ile takip etmeniz gerekiyor.

2. sorunuza gelirsek, hava kirliliği değilde ışık kirliliği filtreleri kullanıyoruz. Ama ilk adım için buna ihtiyacınız yok. Öncelikle karanlık yerlerde çekim yapacağınız için ihtiyacınız olmaz, zaten şehir içindeyseniz onunla bile zor olur. Başka bir sürü filtre var ama filtre işinin aciliyeti yok, sonrada alabilirsiniz. Önce çekime DSLR ile başlamanız yeterli. :)
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘