Gökbilim

Chui introduced the co-ordinators to the new Virtu[…]

Guardian Review for Juan Carlos

Yesterday's Education Guardian featured a review o[…]

Virtual School to Close

I thought you might be interested in reading this […]

The Virtual School is “made for European tea[…]

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Sedat Bilgebay yazdı:Yuce bildigim kadariyla bunun bir Beta surumu olacak, onu kullanman lazim. 550D kamerayi onceki versiyon tanimiyor ve kareleri boyle uzatiyordu. DSS de sadece istifleme ve oncesindeki islemleri yapiyorsun. Resim isleme konusunda photohop kullan. Istiflenmis dosyayi 16-bit TIFF olarak kaydedip photoshop'ta isle.
Sedat abi çok teşekkür ederim :)
Güven Özkan yazdı:Yüce buradaki beta yı kullanırsan sorun çıkmıyor. http://tech.groups.yahoo.com/group/DeepSkyStacker/
Hemen deniyorum Güven abi :)

Bir sürü kayıtlı Gökbilim linkim vardı fakat tahminimce forum güncellendiği için linkler ana sayfaya atıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen alikaya
Yuce, sistemin yuklu oldugu diskte bos alani kontrol et, arka planda calisan gereksiz uygulamalari durdur, takas alanini min ram miktarina esitle (ben iki kati olarak setliyorum) sonra tekrar dene.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
2x ya da 3x drizzling denen bir parametre var. onu kullanma. benim sistem memory 16 GB olmasına rağmen o makinada da çöküyor. sebebini anlamış değilim.
gönderen Serhan
Bir şey sormak istiyorum. Mutlaka benden öncede düşünen birileri olmuştur ve mutlaka bir açıklaması vardır ama ben bir türlü anlayamadım neyse konuya gireyim.Uzun pozlama ile fotoğraf çekiyoruz diyelim bir tane 20" uzun pozlama ile elde ettiğim foto var tekrar neden 2. 3. 4. veya 5. uzun pozlamayı yapıp bunları birleştiriyorum? makinenin ilk foto ile yakaladığı ışık belli 5. pozlamadaki yakaladığı ışık belli yani 1.pozlama=5.pozlama ben tek bir pozlama yapıp bu fotoyu kopyalayıp stackliyorum boylece daha net fotoğraflar elde edebiliyorum. yani sormak istediğim şey neden birden çok pozlama yapıp bunları stackliyoruz? aradaki fark nedir?
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Çünkü hiç bir fotoğraf birbirinin aynısı olmuyor. Hepsi farklı noktalarda foton toplamış olabiliyor. Stack işlemi ile bu farkların toplamını almış oluyoruz. Bu da bize daha detaylı bir fotoğraf sağlıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,

DSS'yi canon550d ile kullanabilmek için beta sürümünü nerden indirebiliriz,bilen var mı?
Güven yukarıda verdigin link yahoo grubun giriş sayfasına götürüyor.Yoksa ona üye mi olmamız gerekiyor...
Selamalr,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler Onur DSS'nin beta sürümünü indirdim,sorunsuz çalışıyor üstelik Türkçe....
Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Özkn
Harika bir rehber.Benim gibi yeni olanlar için ilaç gibi :D
Yalnız birşey soracağım.Aynı şekilde dark-flat ve bias çekimlerle birlikte işlemek için bir rehber harika olurdu.
gönderen Saner GÜLŞEN
Konu için çok teşekkür ederim. Her yerde Türkçe kaynak aradım. Emeğinize sağlık.
3 acemi sorum olacak yardımcı olabilirseniz.

Flat çekimlerini yaparken beyaz sayfa açılmış bilgisayarda, odağı sonsuza mı alıyoruz, yoksa ekran yüzeyini mi netliyoruz ya da diğer light çekimlerde kamera nereye odaklanmışsa aynı yerde mi bırakıyoruz?

2. Olarak, elde ettiğim dark, flat ve bias fotoğraflarını, daha sonra aynı pozlama değerleri ni kullanmak şartıyla gelecekte çekeceğim light resimler için de kullanabilir miyim?

3. Sü flat fotoğraflarla ilgili farklı ifadeler okudum. Kiminde aynı pozlama değerleri ile yapılması gerektiği, kiminde av modunda bırakılması gerektiği ve iso ile ilgili de aynı kalması ya da 100 olarak ayarlanması ile ilgili. Hangisini tercih etmeliyim.

Çok soru oldu. Yardımlarınız için teşekkür ederim.