Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
mehmet GÖKÇE yazdı:oğuzhan 1- bütçen nedir?
2- gözlem yerin neresi?
3- ne görmek istiyorsun?
4- fotoğraf çekmek istiyorum demişsin. Buna ayıracağın bütçe nedir?
Bunları bilmeden yorum yapmak oldukça zor. Takdir edersin ki burada sana 5 bin liralık bir teleskop aldırıp sonra da ben bunu istememiştim demeni hiç istemeyiz.
selamlar
1- yaklaşık olarak en fazla 2500 bilemedin 3000 ama en fazla
2-tokatta oturuyorum merlez ilçesinde ama tam şehir merkezinde değil yani çok fazla ışık kirliliği yok
3 gezegenler öncelikli,daha sonra yıldızlar vs. falan işte
4 dediğim gibi buna bütçe ayırmadım yani telskopla beraber 0-3000 tl arası
o zaman şöyle özet geçeyim oğuzhan. Fotoğraf çekmek için ekvatoryel bir kundağa ihtiyacın var. Bu kundaklar epey ağır oluyor genelde. Bunu göz önünde bulundurmalısın. Örneğin celestron avx kundak alırsan kundak karşı ağırlık vs. 13-15 kg arası bişiy olacaktır. Maalesef bu kundaklar epey para tutuyor ve senin bütçenin tamamına denk geliyor muhtemelen.
Bu yüzden go to olmayan takip motorlu ekvatoryel kundaklara yönelmen mali olarak daha münasip olabilir. Bu konuda pek tecrübem olmadığı için daha tecrübeli arkadaşları ve belki de bu tip teleskopları kullanan arkadaşlar varsa onların yorumlarını beklemek uygun olur diye düşünüyorum.

Işık kirliliği olmayan bir noktada olduğuna göre 6 inç lik bir teleskopla derin uzaya adım atabilirsin diye düşünüyorum. Fotoğraf çekmek istemiyorum dersen celestron 6 se ile ilgili olumlu yorumlar okumuştum internette.
Dediğim gibi arkadaşların yorumları önemli. Selamlar
mehmet GÖKÇE yazdı:o zaman şöyle özet geçeyim oğuzhan. Fotoğraf çekmek için ekvatoryel bir kundağa ihtiyacın var. Bu kundaklar epey ağır oluyor genelde. Bunu göz önünde bulundurmalısın. Örneğin celestron avx kundak alırsan kundak karşı ağırlık vs. 13-15 kg arası bişiy olacaktır. Maalesef bu kundaklar epey para tutuyor ve senin bütçenin tamamına denk geliyor muhtemelen.
Bu yüzden go to olmayan takip motorlu ekvatoryel kundaklara yönelmen mali olarak daha münasip olabilir. Bu konuda pek tecrübem olmadığı için daha tecrübeli arkadaşları ve belki de bu tip teleskopları kullanan arkadaşlar varsa onların yorumlarını beklemek uygun olur diye düşünüyorum.

Işık kirliliği olmayan bir noktada olduğuna göre 6 inç lik bir teleskopla derin uzaya adım atabilirsin diye düşünüyorum. Fotoğraf çekmek istemiyorum dersen celestron 6 se ile ilgili olumlu yorumlar okumuştum internette.
Dediğim gibi arkadaşların yorumları önemli. Selamlar
Ya şöyle diyegim fotograf cekmesem de olur oyuzden soyle tekrarliyim butcem yaklasik olarak 2000-2500
Isik kirliligi de cok yok
Gezegenleri gormek istiyorum yildizlari falan da
Bir de o kundaklar agir oldugu icin tercih etmemeyi dusunsum go to almayi dusunuyorum Astromaster 90 EQ,ve 90 EQ-MD yi dusundum.ya da nexstar 102 slt
Yorumlarinizi,dusuncelerinizi bekliyorum.
Şunu bir inceleyin:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 3595/detay

Şu daha da güzel:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 9843/detay

Şu da gerçekten güzel bir teleskop, imkanınız varsa atlayın, Konya'ya gidin, inceleyin, eksiği, sıkıntısı yoksa alın. Bir-iki çizik önemli değil elbette. Ben orion 70 mm, 90 mm ve 120 mm üç ayrı teleskop aldım ikinci el, öyle bir-iki çiziği hiç önemsemedim. Çok da keyifli gözlemler yaptım.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 7299/detay
En son halill07 tarafından 26 Mar 2016, 14:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Öncelikle hoş geldin Oğuzhan.Eğer fotoğraf çekmek gibi bir önceliğin yoksa derin uzayı da gözlemleyecek bir teleskop edinmeni tavsiye ederim. Hatta 25 cm çapında bir teleskobu kendin o fiyatlara yapabilirsin. Bu konuda yardımcı olabilirim. İtersen özel mesaj da atabilirsin yada telefon edebilirsin. Telefonum 555 8699165
ustaların yanında benim yorumun çok etkisi olmaz ama kendi fikrimi söyleyeyim.
taşınabilir olan ufak teleskoplarla görüşün kısıtlı olacak.
ben 20 cm lik teleskopla bile istediğim şekilde göremedim.
daha ufagi e tatmin olmam.

sen yanında tasiysayim diyorsun ama göremeyeceğin teleskobu taşımanın anlamı yok.

benim teleskop 20 kg, kundak 25 kg. bu bile ufak geliyor bana, daha ufagini alıp yanımda taşısam ne olur ki?
Merhaba arkadaşlar...

Direkt şu model mi bu model mi diye sormak hiç hoşuma gitmiyor, bu yüzden biraz lafı uzatabilirim, kusura bakmayın.

Öncelikle Ağustos 2015'den beri sessizce sizleri takip ediyorum, hatta üç arkadaş Ekim 2015'de Tırnova'ya gittik bile :) (teleskop yok, fotoğraf makinesi ve dürbün ile gözlem sadece)

Dürbünü de zaten buradaki birçok kişinin bahsettiği gibi, önce ekşisözlükteki "yeni başlayanlar için teleskop" başlığındaki arkadaşların pişpiklemesi (yeri gelmişken gıyabında oradaki arkadaşlara teşekkür etmek isterim) ve o başlıktan bu foruma geldikten sonra herkesin ağız birliği etmişcesine "dürbün" demesinden sonra, eh vardır bir hikmeti, almayanı dövüyorlar galiba deyip aldım. İyiki de almışım, kendi adıma çok memnunum. Şimdi sıranın teleskopa geldiğini düşünüyorum, daha doğrusu, laf aramızda, fotoğraf çekerken makinenin başında beklemek çok sıkıyor, teleskopla o sırada gözlem yapsam fena olmaz diye düşünmeye başladım. Eee madem gözlem yapacağım, almışken güzel bir şey olsun da fotoğraf da çekebileyim falan filan derken kendimi 8" teleskoplara bakarken buldum.

Şimdi bir kere, daha önce gözünü teleskop ökülerine hiç dayamamış bir insan evladı olarak, 200mm açıklık 1000mm odak uzaklığı ile fazla mı yükseklerde uçuyorum? Ne yapıyorsun evladım, adam akıllı şu sırayla gitsene der misiniz demez misiniz?

Araştırmalarıma başlarken teleskop markalarını hiç tanımadığım için önce marka bazında bir araştırma yapmıştım. Bu araştırmam sonucunda da Meade'nin logosu çok hoşuma gitti. Böyle sade, mavi falan. O yüzden ilk baktığım teleskoplar Meade idi. Celestron ise nedense böyle amerikan-vari, plastik bir tat bıraktı bende (logosundan bahsediyorum hala).

Kullanım alanım genellikle nebula fotoğraflamak üzerine olacak sanırım. Ancak çok büyük bir eksikliğim var, o da yer. İstanbul Anadolu yakasında, nispeten ferah bir mahallede ikinci katta yaşıyorum. Tamam penceremden batı ufkunu rahat rahat gözlemleyebiliyorum ama komşular da beni görebiliyor. Ve birisi beni izlerken hiç rahat edemem. Hafta sonları şehir dışına çıkmaktan yana şimdilik çok bir sıkıntı yok. Zaten Delmece Yaylası / Yalovaya gide gele baya alıştım (gündüz fotoğraf çekmek için de arada sırada giderim ben böyle). Şimdi bunları niye anlattım? 200/1000 gibi bir teleskop alırsam, ilk birkaç seferden sonra "ehh amma ağırsın sen yav" der miyim? Zira benim canım çok kıymetlidir.

Bu teleskoplarda ağır olan şeyin kundak olduğunu anlıyorum. Optik tüpün ağırlıkları genelde nasıl oluyor? Zira bir teleskopa bakıyorum, yabancı sitede ağırlığına 18Kg demiş. Aynı teleskop ile verilecek kundağa başka bir siteden bakıyorum, sadece kundak 18Kg demiş. Eee bu tüpün ağırlığı nerede? Bunu şu yüzden soruyorum, fotoğraflardan gözümün kestiği kadarı ile, eğer ağır olan kundak ise, onu bir şekilde taşırım, zira taşınası boyutlara sahip, böyle derli toplu falan. Yok ağır olan tüp ise, onu taşımak sıkıntı. Yani 18Kg ağırlığında bir soba borusunu neresinden tutar da merdivenden indirip arabaya nasıl yüklerim hiç hayal edemiyorum.

Şimdi; ilk günden beri aklımda olan model Meade LX70 8" 1000mm Manuel EQ kundak, fiyatı 3800 liracık. Linki şu
http://www.hepsiburada.com/meade-8-lx70 ... AST8LX70EQ

Bu hep aklımın bir kenarındayken diğer markaları araştırdım ve bu forumda da marka olarak kullanıldığını gördüğüm bir başka model gözüme çarptı: SkyWatcher 200P Explorer 8" 1000mm Manuel EQ kundak (EQ-5 Deluxe), fiyatı 2800 liracık, linki ise bu
http://www.teleskobum.com/Explorer-200P ... 12445.html

Ancak ben kısıtlı bilgim ile bu iki teleskop arasındaki 1000 liralık farkın nerden geldiğini bir türlü anlayamadım. Üstelik SkyWatcher için "Dual-Fit 1.25'' / 2'' Fokus" gibi bir ibareye yer verilmiş özelliklerinde. Youtube'da bir videoda da görüp teyit ettiğim kadarı ile bu teleskopa 2"lik göz mercekleri takılabiliyor? Yanlış mıyım? Bu meade lx70'e göre iyi bir şey değil mi? Yoksa 2" göz merceği lüzumsuz bir özellik de ben onu gözümde mi büyütüyorum?

Fotoğraf makinesi lenslerinde "genelde" olduğu gibi, bir lens pahalı ise vardır bir hikmeti kuralı, muhtemelen bu teleskop dünyasında da geçerlidir diye düşünüyorum. Yukarıdaki iki teleskop arasındaki 1000 liralık fark sizce nedir?

"Hem fotoğraf çekeceğim diyorsun hem de manuel kundaklara bakıyorsun, sen ne yapıyorsun arkadaşım!" demeyin bana. Gene fotoğraflardan ve izlediğim youtube videolarından gözümün kestiği kadarı ile o kundağı goto'lu yaparım ben arkadaş! Hatta stellarium'u bile direkt yüklerim içine (an itibari ile fena gaza gelmiş durumdayım).

*** Not: şimdi önizleme butonundan baktım da baya abartmışım ben, kusura bakmayın gerçekten. Goygoyu kesip bir kısa soru daha sormak istiyorum. İş yerinden bir arkadaşım da iş yerinde dönen bu kadar teleskop/gök yüzü/nebula muhabbetine fazla ilgisiz kalamadı. Ancak onun kullanım amacı benimkisinden biraz farklı, biraz daha gezegen gözlemi ağırlıklı bir şey istiyor ve benim tahminim benim kadar özgür hafta sonu oraya gideyim buraya gideyim insanı değil. Ancak evinden / sitesinden gözlem imkanı benim konumumdan daha iyi.

Onun için baktığımız teleskop ise gene SkyWatcher 6" 1200mm Manuel EQ kundak (EQ3-2), 2000 liracık
http://www.teleskobum.com/Explorer-150P ... 12444.html

ve kuruşu kuruşuna aynı fiyata SkyWatcher 6" 750mm Manuel EQ kundak (EQ3-2), 2000 lira
http://www.teleskobum.com/Explorer-150P ... 12441.html

Şimdi, bu iki teleskop arasındaki fark neden fiyata yansımamış? Bizim aklımızı kurcalayan şey bu. Kıt bilgimizle anladığımız kadarı ile gezegen gözlemlemek için 1200mm odak uzaklığı olan daha iyi (daha yüksek F). Ama internette gördüğüm kadarı ile birçok kişi 750mm olan modeli tercih etmiş (daha düşük F, daha hızlı fotoğraf). Bu iki teleskop arasında gezegen gözlemi açısından çok büyük bir fark var mıdır? Hani hep gezegen dedim ama arkadaş çok ileride belki fotoğrafçılık işine de girebilir belki? Ama şimdilik birinci önceliğimiz, gökyüzüne çok ilgili olan küçük çocuğuna satürnü olabilecek en güzel şekilde gösterip, dibini düşürmek :)

Ha bu arada 1200mm olan model, boyutları itibarı ile arkadaşın gözünü korkutmakta. Sırf boyut yüzünden 750mm olanı seçmek mantıklı mı? Bu iki model dışında bu arkadaş için başka bir öneriniz var mıdır acaba?

Son bir ek daha, Bresser Pollux 150/1400 gibi bir model görmüştük, ancak araştırmalara devam ederken yabancı bir sitede, bu teleskop için dahili "barlow" tarzı birşey kullanarak 1400mm odak uzaklığını elde ettiğini öğrendik. Zaten boyutlarındaki tutarsızlık yüzünden şüphelenmiştik. Bu dahili barlowları tavsiye etmezsiniz herhalde değil mi? Eder misiniz yoksa? Zira 1100 lira gibi güzel bir fiyatı var.
http://www.hepsiburada.com/bresser-poll ... OPT4690900

Başınızı ağrıttım. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Saygılar.

Ne kadar yazı yazma meraklısıymışım yahu, ben bile şaştım şu an... şuna bak... in in bitmiyor. Kusura bakmayın tekrar.
Ercan Doğan yazdı:Son bir ek daha, Bresser Pollux 150/1400 gibi bir model görmüştük, ancak araştırmalara devam ederken yabancı bir sitede, bu teleskop için dahili "barlow" tarzı birşey kullanarak 1400mm odak uzaklığını elde ettiğini öğrendik. Zaten boyutlarındaki tutarsızlık yüzünden şüphelenmiştik. Bu dahili barlowları tavsiye etmezsiniz herhalde değil mi? Eder misiniz yoksa? Zira 1100 lira gibi güzel bir fiyatı var.
Arkadaşınızdan başlayalım isterseniz onunki biraz daha kolay olacak gibi. dahili bir barlow var bu modelde. pek tavsiye edilmiyor. arkadaşınız gezegen gözlemi peşindeyse yüksek f oranlı bir teleskoptan daha iyi verim alacaktır. 6 inç hoş gözüküyor ancak amaç gözlem ise dobson kundaklı bir model alınıp para tasarrufu sağlanabilir.

Sizin durum biraz karışık gözüküyor. ekvatoryel kundaklar ve teleskoplar epeyce ağırlar. ben en çok kundağı taşırken yıpranıyorum. onu taşıdıktan sonra teleskop tüy gibi geliyor insana ancak teleskobun başına iş gelecek sakarlık yaparım diye düşünüp teleskobu da tedirgin bir şekilde taşıyorum. Tahminime göre yıldız izleri veyahut geniş açı fotoğraflama veya time lapse mi çalışıyorsunuz ? bu esnada mı teleskopla gözlem yapmak istiyorsunuz? Eğer fotoğrafçılığa adım atmak istiyorsanız manuel ekvatoryel kundak yerine hali hazır iyi bir kundak seçmeniz daha mantıklı olur. Kundak bir daha bir daha para verilecek birşey değil ve manuel kundağı istediğiniz hassasiyette modifiye edemezseniz fotoğraflarınızda kaymalar olacaktır.
iki teleskop arasındaki bin liralık fark marka kaynaklı olabilir. Kundağın taşıma kapasitesi ve modifiye kapasitesiyle alakalı olabilir. Bu konuda daha tecrübeli ve bifiil kullanmış olan arkadaşlar cevap yazacaktır.
Bu bilgiler ışığında şimdi de iyi bir kundağa sahip modelleri bir süre tararsınız diye düşünüyorum. :D
Selamlar
Merhaba Mehmet Bey;
mehmet GÖKÇE yazdı: Arkadaşınızdan başlayalım isterseniz onunki biraz daha kolay olacak gibi.........ancak amaç gözlem ise dobson kundaklı bir model alınıp para tasarrufu sağlanabilir.
Daha bugün bu konuyu konuşmuştuk arkadaşla. Yalnız kendisinin şöyle bir çekincesi vardı, malum ekvatoryal kundaklarda tek eksenle objeyi takip edebiliyoruz. Dobsonlarda ve alt-az kundaklarda ise iki eksende takip etmek gerekecek. "İki eksenle takip edebilir miyim acaba" diye bir çekincesi vardı. Hatta bir ara, "istediğim objeyi bulabilir miyim? bulursam da çocuğa gösterinceye kadar vizörden kaçırır mıyım?" çekincesi ile goto'lu teleskoplara da bakıyordu. "Aradığın şeyi bulursun merak etme" diye hariçten gaz verdim ama takip konusunda benim de bir fikrim yok.

Şimdi hazır yeni bir mesaj atıyorken benim de merak ettiğim bir soruyu araya sıkıştırayım. Gezegen (satürn) :-) gözleminde genelde kaç x büyütme kullanılıyor? Bunu neden soruyorum, stellariumda teleskop simüle etme imkanımız var malum. Almayı planladığımız teleskopları, göz merceklerini falan teker teker girdik oraya. Ancak ya biz bir şeyi beceremedik, ya beklentimiz çok fazla, ya da stellarium da bir iş var, 200x den aşağısı bizi kesmiyor :)

mehmet GÖKÇE yazdı:Tahminime göre yıldız izleri veyahut geniş açı fotoğraflama veya time lapse mi çalışıyorsunuz ? bu esnada mı teleskopla gözlem yapmak istiyorsunuz? Eğer fotoğrafçılığa adım atmak istiyorsanız manuel ekvatoryel kundak yerine hali hazır iyi bir kundak seçmeniz daha mantıklı olur. Kundak bir daha bir daha para verilecek birşey değil ve manuel kundağı istediğiniz hassasiyette modifiye edemezseniz fotoğraflarınızda kaymalar olacaktır.
Sizin de belirttiğiniz gibi ağırlık en büyük problemim olacak. Kendi evim olmadığı sürece de sürekli haftasonları bir yerlere taşınıp duracağım gibi duruyor teleskopla. Sırf bu ağırlık problemi yüzünden küçük açıklıklı teleskoplara geçmeyi düşünmüştüm bir ara. Eğer gerçekten problem olacaksa, geçebilirim de belki, neyse bu konuyu daha sonra tekrar düşünürüm.

İşin en başında, yıldız izini bir kaç kez denedim. Gökyüzü fotoğrafçılığına ilk ilgim başkalarının çektiği yıldız izi fotoğrafları ile başlamıştı ama daha sonradan nebula ve galaksilerinde dslr ile çekilebildiklerini görünce yıldız izi heyecanlandırmamaya başladı.

Geçen yaz tırnovaya gitmeden önce hızlı bir şekilde kendime "barn door" denen yıldız takip ederden yaptım. Tırnovada ve daha sonra gittiğim şilede orion bulutsusunu çekmeye çalıştım. Ancak bu denemeler daha çok yıldız takip ederin kalibrasyonu ve alete alışmakla geçti.

Stack olayına henüz girmedim. Uzun odaklı lensler ile çalışmayı planlıyorum, ancak geniş açıyı da severim. Geniş açıdan yana bir sıkıntım yok zaten, onu her yerde her koşulda yapabiliyoruz. Uzun odaklı lensler de ise malum stack olayı için çok sayıda hem aydınlık (light) hem karanlık (dark) fotoğraflara ihtiyaç var.

Ayıptır söylemesi yıldız takip ederin kontrolörü tamamen kendi tasarımım :) Fotoğraf makinesinin uzaktan kumanda girişine direkt bağlanıyor. Dolayısıyla düzeneği bir kere kurduktan sonra istediğim enstantane süresinde istediğim kadar light ve dark fotoğrafları otomatik çekiyor. Evet darkları da :) Bir önceki mesajımda tembel olduğumu söylemiş miydim? Dark fotoğrafları çekerken zırt pırt lensin önünü kapatmak bana çok zor gelir düşüncesi ile lensin önünü otomatik kapatan küçük, basit, dandik bir sistem ekledim.

Sistem dediğime bakmayın aslında, hobi uçakçıların helikoptercilerin falan aşina olduğu çok küçük servo motorlar var, bunlardan bir tanesini, biraz kalınca bir lastik ile lensin önüne tutturuyorum. Biraz irice bir parça kartonu, bu servo motor yardımı ile lensin önünü kapatarak dark frame'leri çekiyor cihaz. Arından kartonu lensin önünden çekip, light frame'lere devam ediyor. Aslında forumda bu düzeneği anlatan bir başlık açmayı planlıyordum. Hala planlıyorum... Neyse işte, her işi makine yaparken etrafta aylak aylak gezmek istemiyorum. Sonuçta kalkıp kaç yüz kilometre uzağa gitmiş oluyoruz.
mehmet GÖKÇE yazdı:Bu bilgiler ışığında şimdi de iyi bir kundağa sahip modelleri bir süre tararsınız diye düşünüyorum. :D
Sadece kundak olarak düşünürsek o araştırmayı en başında yapmıştım :) Lakin sanki Türkiye'de çok fazla kundak (sadece kundak) seçeneği yok gibi? En azından internet ortamında ben fazla seçenek bulamadım. Belki de hepsi benim gördüklerimdi bilemiyorum. Sadece kundak şimdilik pahalı geliyor. Sadece fotoğraf makinesi için eq kundak almak biraz gereksiz masraf olacak gibi. Elimdeki takip sistemi on numara bir şey değil, ama çok kısa sürede yapılan bu sistem, gayet iş görüyorsa, biraz özenerek yapacağım ikinci belki üçüncü versiyonu çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,
Saygılar...
Ercan Doğan yazdı: Gezegen (satürn) gözleminde genelde kaç x büyütme kullanılıyor?
Uygun büyütme sahip olduğunuz teleskobun inç başına 25 x olarak hatırlıyorum. örneğin 10 inç teleskobunuz varsa 250 x bir büyütme mümkün olabilir. Tabi kötü seeing koşullarında bu büyütme de oldukça bulanık bir görüntü de elde edebilirsiniz. O yüzden seeing ve teleskop büyütme de max. faktörlerdir.
Teleskoplarda elde edeceğiniz görüntüler için en anlamlı fikri Talat Bey in çizimleri verecektir.
http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=44& ... ng#p115694 burada nebulalar vs. leri teleskoptan bakınca nasıl görebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=34& ... &start=210 böyle nefis fotoğrafları çekebilmek için ise iyi bir bilgi birikimi ve uygun kameralar gerekiyor.
Ekvatoryel kundaklara yapabileceğiniz modifikasyonlar bilgilerimi aşıyor. Ancak bu konuyla ilgili bir başlık da açarsanız takip ederim hem de eski 70 mm lik teleskobumu takip sistemli hale getiririm belki de.
Selamlar
Verdiğiniz bilgiler ve linkler için teşekkür ederim Mehmet Bey :) nisan ayı içerisinde takip sistemimin ikinci versiyonunu yapmayı planlıyorum. Bu sefer bir başlık açar, gelişmeleri oradan paylaşırım.

Saygılar.
Ercan Doğan yazdı:Merhaba arkadaşlar...

Direkt şu model mi bu model mi diye sormak hiç hoşuma gitmiyor, bu yüzden biraz lafı uzatabilirim, kusura bakmayın.

Öncelikle Ağustos 2015'den beri sessizce sizleri takip ediyorum, hatta üç arkadaş Ekim 2015'de Tırnova'ya gittik bile :) (teleskop yok, fotoğraf makinesi ve dürbün ile gözlem sadece)

Dürbünü de zaten buradaki birçok kişinin bahsettiği gibi, önce ekşisözlükteki "yeni başlayanlar için teleskop" başlığındaki arkadaşların pişpiklemesi (yeri gelmişken gıyabında oradaki arkadaşlara teşekkür etmek isterim) ve o başlıktan bu foruma geldikten sonra herkesin ağız birliği etmişcesine "dürbün" demesinden sonra, eh vardır bir hikmeti, almayanı dövüyorlar galiba deyip aldım. İyiki de almışım, kendi adıma çok memnunum. Şimdi sıranın teleskopa geldiğini düşünüyorum, daha doğrusu, laf aramızda, fotoğraf çekerken makinenin başında beklemek çok sıkıyor, teleskopla o sırada gözlem yapsam fena olmaz diye düşünmeye başladım. Eee madem gözlem yapacağım, almışken güzel bir şey olsun da fotoğraf da çekebileyim falan filan derken kendimi 8" teleskoplara bakarken buldum.

Şimdi bir kere, daha önce gözünü teleskop ökülerine hiç dayamamış bir insan evladı olarak, 200mm açıklık 1000mm odak uzaklığı ile fazla mı yükseklerde uçuyorum? Ne yapıyorsun evladım, adam akıllı şu sırayla gitsene der misiniz demez misiniz?

Eğer amacınız görsel gözlemse dobsonian kundaklı 200mm aynalı doğru seçim. Fotoğraf işine girecekseniz paraya kıyıp 80mm(veya maddi duruma göre daha ufak) apo veya semi-apo mercekli teleskop ve ekvatoryal kundak almanızı şiddetle tavsiye ederim. Hele hele benim gibi daha işe yeni başlamışken f numarası düşük newtonian alma hatasına düşmeyin kesinlikle.

Araştırmalarıma başlarken teleskop markalarını hiç tanımadığım için önce marka bazında bir araştırma yapmıştım. Bu araştırmam sonucunda da Meade'nin logosu çok hoşuma gitti. Böyle sade, mavi falan. O yüzden ilk baktığım teleskoplar Meade idi. Celestron ise nedense böyle amerikan-vari, plastik bir tat bıraktı bende (logosundan bahsediyorum hala).

Kullanım alanım genellikle nebula fotoğraflamak üzerine olacak sanırım. Ancak çok büyük bir eksikliğim var, o da yer. İstanbul Anadolu yakasında, nispeten ferah bir mahallede ikinci katta yaşıyorum. Tamam penceremden batı ufkunu rahat rahat gözlemleyebiliyorum ama komşular da beni görebiliyor. Ve birisi beni izlerken hiç rahat edemem. Hafta sonları şehir dışına çıkmaktan yana şimdilik çok bir sıkıntı yok. Zaten Delmece Yaylası / Yalovaya gide gele baya alıştım (gündüz fotoğraf çekmek için de arada sırada giderim ben böyle). Şimdi bunları niye anlattım? 200/1000 gibi bir teleskop alırsam, ilk birkaç seferden sonra "ehh amma ağırsın sen yav" der miyim? Zira benim canım çok kıymetlidir.

Nebula fotoğraflamak maalesef doğa/manzara fotoğrafçılığı gibi değil. Sadece polar alignment/drift alignment yapmanız, odaklama, auto guiding için kalibrasyon vs. derken 1-2 saatin geçtiğini fark edeceksiniz. Tabi tecrübeyle beraber bu süre kısalacaktır. O yüzden en az 1 gece kamp yapmak üzere gitmeniz lazım. Zaten light, dark, flat frame çekimleri derken sabah olmuş olur.

Bu teleskoplarda ağır olan şeyin kundak olduğunu anlıyorum. Optik tüpün ağırlıkları genelde nasıl oluyor? Zira bir teleskopa bakıyorum, yabancı sitede ağırlığına 18Kg demiş. Aynı teleskop ile verilecek kundağa başka bir siteden bakıyorum, sadece kundak 18Kg demiş. Eee bu tüpün ağırlığı nerede? Bunu şu yüzden soruyorum, fotoğraflardan gözümün kestiği kadarı ile, eğer ağır olan kundak ise, onu bir şekilde taşırım, zira taşınası boyutlara sahip, böyle derli toplu falan. Yok ağır olan tüp ise, onu taşımak sıkıntı. Yani 18Kg ağırlığında bir soba borusunu neresinden tutar da merdivenden indirip arabaya nasıl yüklerim hiç hayal edemiyorum.

Benim 200/800 yaklaşık 10 kilo(bulucu, halkalar dahil). 10 kilo da karşı ağırlık. Yaklaşık 10 kilo kundak(EQ5), bi 5 kg da tripod olsa 35 kg sadece teleskop ve kundak. Daha bide bi dolu ıvır zıvır var. Bahçeli ev veya teras yoksa çok sıkıntılı bir olay hele hele kurması sökmesi tek bir gece için...

Şimdi; ilk günden beri aklımda olan model Meade LX70 8" 1000mm Manuel EQ kundak, fiyatı 3800 liracık. Linki şu
http://www.hepsiburada.com/meade-8-lx70 ... AST8LX70EQ

Bu hep aklımın bir kenarındayken diğer markaları araştırdım ve bu forumda da marka olarak kullanıldığını gördüğüm bir başka model gözüme çarptı: SkyWatcher 200P Explorer 8" 1000mm Manuel EQ kundak (EQ-5 Deluxe), fiyatı 2800 liracık, linki ise bu
http://www.teleskobum.com/Explorer-200P ... 12445.html

Ancak ben kısıtlı bilgim ile bu iki teleskop arasındaki 1000 liralık farkın nerden geldiğini bir türlü anlayamadım. Üstelik SkyWatcher için "Dual-Fit 1.25'' / 2'' Fokus" gibi bir ibareye yer verilmiş özelliklerinde. Youtube'da bir videoda da görüp teyit ettiğim kadarı ile bu teleskopa 2"lik göz mercekleri takılabiliyor? Yanlış mıyım? Bu meade lx70'e göre iyi bir şey değil mi? Yoksa 2" göz merceği lüzumsuz bir özellik de ben onu gözümde mi büyütüyorum?

Fotoğraf makinesi lenslerinde "genelde" olduğu gibi, bir lens pahalı ise vardır bir hikmeti kuralı, muhtemelen bu teleskop dünyasında da geçerlidir diye düşünüyorum. Yukarıdaki iki teleskop arasındaki 1000 liralık fark sizce nedir?

Bu iki kundak birbirinin birebir aynısı. Çin'de aynı imalatçı(Synta) tarafından üretiliyorlar, Japon Vixen markasının GP modelinin klonları. Teleskoplar hakkında bir bilgim yok maalesef ama onlarda birebir aynı olabilir. Fiyat farkı marka ve Türkiye'deki çok saygıdeğer tüccarlarımızdan kaynaklanıyor :evil: Aslında Meade de Skywatcher'dan daha iyi bir marka değil, yanlış bilmiyorsam bikaç kere iflas edip el değiştirmişler. İkisinin de sahibi Çinliler. Yanlışsam arkadaşlar düzelteceklerdir.

Fotoğraf çekecekseniz focuser(odaklayıcı) tahmin ettiğinizden çok daha önemli hele aynalı teleskoplarda. Kolimasyon için ve odak noktasının kaymaması için sağlam ve mümkünse ince ayarı olan bir focuser tercih etmeniz lazım. Fotoda gözüken focuser yeterli gözükmüyor. 2" bağlantı olmassa bir çok aparatı bağlayamazsınız, şimdilik detaya girmiyorum.

"Hem fotoğraf çekeceğim diyorsun hem de manuel kundaklara bakıyorsun, sen ne yapıyorsun arkadaşım!" demeyin bana. Gene fotoğraflardan ve izlediğim youtube videolarından gözümün kestiği kadarı ile o kundağı goto'lu yaparım ben arkadaş! Hatta stellarium'u bile direkt yüklerim içine (an itibari ile fena gaza gelmiş durumdayım).

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=14&t=9588 Ben yaptım isterseniz inceleyin.

*** Not: şimdi önizleme butonundan baktım da baya abartmışım ben, kusura bakmayın gerçekten. Goygoyu kesip bir kısa soru daha sormak istiyorum. İş yerinden bir arkadaşım da iş yerinde dönen bu kadar teleskop/gök yüzü/nebula muhabbetine fazla ilgisiz kalamadı. Ancak onun kullanım amacı benimkisinden biraz farklı, biraz daha gezegen gözlemi ağırlıklı bir şey istiyor ve benim tahminim benim kadar özgür hafta sonu oraya gideyim buraya gideyim insanı değil. Ancak evinden / sitesinden gözlem imkanı benim konumumdan daha iyi.

Onun için baktığımız teleskop ise gene SkyWatcher 6" 1200mm Manuel EQ kundak (EQ3-2), 2000 liracık
http://www.teleskobum.com/Explorer-150P ... 12444.html

ve kuruşu kuruşuna aynı fiyata SkyWatcher 6" 750mm Manuel EQ kundak (EQ3-2), 2000 lira
http://www.teleskobum.com/Explorer-150P ... 12441.html

Şimdi, bu iki teleskop arasındaki fark neden fiyata yansımamış? Bizim aklımızı kurcalayan şey bu. Kıt bilgimizle anladığımız kadarı ile gezegen gözlemlemek için 1200mm odak uzaklığı olan daha iyi (daha yüksek F). Ama internette gördüğüm kadarı ile birçok kişi 750mm olan modeli tercih etmiş (daha düşük F, daha hızlı fotoğraf). Bu iki teleskop arasında gezegen gözlemi açısından çok büyük bir fark var mıdır? Hani hep gezegen dedim ama arkadaş çok ileride belki fotoğrafçılık işine de girebilir belki? Ama şimdilik birinci önceliğimiz, gökyüzüne çok ilgili olan küçük çocuğuna satürnü olabilecek en güzel şekilde gösterip, dibini düşürmek :)

F numarası fotoğrafçılıkla ilgili, bu iki teleskopta aynı açıklığa sahip olduklarından cisimleri insan gözüne aynı parlaklıkta göstericeklerdir. Zaten kundak ve focuser derin uzay fotoğrafçılığına müsait değil istesenizde. Ama ileride webcamle gezegen, ay, güneş(filtre ile) fotosu çekilebilir. Bu cisimler parlak oldukları için yüksek f numaralı teleskoplarla da çekilebilirler.

Eğer sadece gezegen gözlemi için istiyorsa odak uzaklığı yüksek olanı almak daha mantıklı. veya öbürünü alıp 5x barlow da alınabilir. Teleskobun maksimum büyütmesini hesaplayıp ona göre karar vermek lazım. Gökyüzüyle gözünüzün arasına ne kadar az cam koyarsanız o kadar iyi olur. Ama odak uzaklığı çok yüksek olursa Orion Nebulası, Andromeda Galaksisi gibi gökyüzünde geniş yer kaplayan cisimleri gözleyemeyebilirsiniz. Karar sizin.

Ha bu arada 1200mm olan model, boyutları itibarı ile arkadaşın gözünü korkutmakta. Sırf boyut yüzünden 750mm olanı seçmek mantıklı mı? Bu iki model dışında bu arkadaş için başka bir öneriniz var mıdır acaba?

Son bir ek daha, Bresser Pollux 150/1400 gibi bir model görmüştük, ancak araştırmalara devam ederken yabancı bir sitede, bu teleskop için dahili "barlow" tarzı birşey kullanarak 1400mm odak uzaklığını elde ettiğini öğrendik. Zaten boyutlarındaki tutarsızlık yüzünden şüphelenmiştik. Bu dahili barlowları tavsiye etmezsiniz herhalde değil mi? Eder misiniz yoksa? Zira 1100 lira gibi güzel bir fiyatı var.
http://www.hepsiburada.com/bresser-poll ... OPT4690900

Bird Jones denilen dizayn. Ayna parabolik değil spherical o yüzden spherical aberration'ı düzeltmek için focuser'ın içine sabit barlow tarzı bir mercek koymuşlar. Bi ara bende düşünmüştüm ucuz diye ama yorumlar çok kötüydü. Aman uzak durun.

Başınızı ağrıttım. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Saygılar.

Ne kadar yazı yazma meraklısıymışım yahu, ben bile şaştım şu an... şuna bak... in in bitmiyor. Kusura bakmayın tekrar.
  • 1
  • 133
  • 134
  • 135
  • 136
  • 137
  • 142

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]