Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Pyrex cam daha sert ve ısıl genleşmesi daha düşüktür. Teleskop aynası yapacaksanız o kadar fark vermeye değmez. Normal camlardan da çok güzel ayna yapılabilir.
İkincil ayna derken neyi kastediyorsunuz? o camlar yuvarlak olduğu için cassegrein teleskobun ikincil aynası yapılabilir.Onun için de normal cam yaterlidir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Serbes
atila tınkılıç yazdı:Pyrex cam daha sert ve ısıl genleşmesi daha düşüktür. Teleskop aynası yapacaksanız o kadar fark vermeye değmez. Normal camlardan da çok güzel ayna yapılabilir.
İkincil ayna derken neyi kastediyorsunuz? o camlar yuvarlak olduğu için cassegrein teleskobun ikincil aynası yapılabilir.Onun için de normal cam yaterlidir.
Verdiğiniz bilgiler için Teşekkürler

Aslında ikincil değil birincil ayna yapılabilir mi demiştim konuda birinci mesajda verdiğim linkteki pyrex cam ( 3 inch X 2.54 cm=7.62 cm ) ediyor yani kabaca 7,5 cm diyelim bu ebatlardaki bir teleskop aynası bir teleskop için yeterli olur mu demek istedim yani yeterli midir? verim alınabilir mi bulutsu ya da uzaktaki yıldızları gözlemek için

Ayrıca belirtmek isterim aslında foruma uzun süre önce teleskop yapımı amacıyla katıldım ama bir türlü başlayamadım daha doğrusu imkanım olmadı ama bu sefer kararlıyım ve bir teleskop yapacağım ya da alacağım :lol: eğer kısmetse aklımda yapmışken bir sefer olsun tam olsun diye 30 cm çapı var ya da eğer bu yıl (miladi takvime göre) kara cuma denilen ( black friday ) günde amazondan ya da Ebay den fiyatında indirim olursa CELESTRON MAK 90 almak var şu;

http://www.amazon.com/Celestron-52268-C ... lestron+c5
gönderen halill07
CANAWARDAYI, size cevap yazan Atila Tınkılıç, Türkiye'de bu işi en iyi bilen 2-3 kişiden biridir. Ustaların ustası adam. Bence siz onunla irtibata geçin. Sürecin malzeme temini aşamsından ayna yapımı, kundak ve montaj aşamasına kadar size her türlü desteği sağlar ve mükemmel bir ürün üretirsiniz. İsterseniz telefonunu mesajla yollarım.

Soruya gelince nebula ve galaksi demek derin uzay demek. 15 cm mercekli veya 20 cm aynalıdan aşağısı işe yaramaz o noktada. 90 mak diyorsunuz ama o ürün 80 mm mercekliye denktir. Bende 102 mm mercekli var o bile derin uzayda yetersiz. Üstelik orada 145 dolar görünmesine bakmayın gümrük vergisi ve kargoyla 300 doları bulur, bu bir. Kundak ve ayak için 600-700 lira daha harcarsınız bu iki. Amazon ve Ebay satıcıları Celestron, Meade ve Orion'u Türkiye'ye satamaz , disribütörlerle mahkemelik olacakları için, bu üç. Amerika'dan alıp size iletebilecek siteler var, Amerika'daki adamları alıp hediye gibi size göndererek distribütör engelini aşıyorlar, onlar da 100 doların altında komisyon kabul etmez. Yani her şekilde astarı yüzünden pahalı olur. Tek mantıklı yolu var: Amerika'da kendi arkadaş veya akrabanız olacak, alıp yanında getirecek. Bunları bilmeden O sitelere bulaşmamak lazım. Yoksa ürünü gümrükte bırakıp paranın üstüne soğuk su içmek en cazip seçenek olur yolun sonunda.

15 cm mercekli var bende, o derin uzaya yeterli ve Alman malı harika bir ürün. Mercekli olduğu için ışık kaybı,kolimasyon ve koma sorunları yaşatmaz. Büyük ve ağır olduğu için kullanmakta zorlanıyorum, satacağım. Düşünürseniz telefonumu veririm, görüşürüz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Serbes
halill07 yazdı:CANAWARDAYI, size cevap yazan Atila Tınkılıç, Türkiye'de bu işi en iyi bilen 2-3 kişiden biridir. Ustaların ustası adam. Bence siz onunla irtibata geçin. Sürecin malzeme temini aşamsından ayna yapımı, kundak ve montaj aşamasına kadar size her türlü desteği sağlar ve mükemmel bir ürün üretirsiniz. İsterseniz telefonunu mesajla yollarım.

Soruya gelince nebula ve galaksi demek derin uzay demek. 15 cm mercekli veya 20 cm aynalıdan aşağısı işe yaramaz o noktada. 90 mak diyorsunuz ama o ürün 80 mm mercekliye denktir. Bende 102 mm mercekli var o bile derin uzayda yetersiz. Üstelik orada 145 dolar görünmesine bakmayın gümrük vergisi ve kargoyla 300 doları bulur, bu bir. Kundak ve ayak için 600-700 lira daha harcarsınız bu iki. Amazon ve Ebay satıcıları Celestron, Meade ve Orion'u Türkiye'ye satamaz , disribütörlerle mahkemelik olacakları için, bu üç. Amerika'dan alıp size iletebilecek siteler var, Amerika'daki adamları alıp hediye gibi size göndererek distribütör engelini aşıyorlar, onlar da 100 doların altında komisyon kabul etmez. Yani her şekilde astarı yüzünden pahalı olur. Tek mantıklı yolu var: Amerika'da kendi arkadaş veya akrabanız olacak, alıp yanında getirecek. Bunları bilmeden O sitelere bulaşmamak lazım. Yoksa ürünü gümrükte bırakıp paranın üstüne soğuk su içmek en cazip seçenek olur yolun sonunda.

15 cm mercekli var bende, o derin uzaya yeterli ve Alman malı harika bir ürün. Mercekli olduğu için ışık kaybı,kolimasyon ve koma sorunları yaşatmaz. Büyük ve ağır olduğu için kullanmakta zorlanıyorum, satacağım. Düşünürseniz telefonumu veririm, görüşürüz.
Verdiğiniz bilgiler ve teklifiniz için teşekkür ederim anladığım kadarı ile ben bu teleskop yapım işine yavaştan başlasam istediğim tarzda bir şeyi gelecek sonbahar elde edebilirim atilla bey ile görüşsem daha mantıklı olacak gibime geliyor
gönderen halill07
CANAWAR_DAYI yazdı: Verdiğiniz bilgiler ve teklifiniz için teşekkür ederim anladığım kadarı ile ben bu teleskop yapım işine yavaştan başlasam istediğim tarzda bir şeyi gelecek sonbahar elde edebilirim atilla bey ile görüşsem daha mantıklı olacak gibime geliyor

Benim ilk önerim de o oldu zaten. Telefonunu ö. m. attım. Zannettiğiniz kadar sürmez. Hocanın desteğiyle iki, bilemediniz üç ayda bitirirsiniz.
Ersin Albayrak yazdı:Halil bey merhaba 15 cm mercekli teleskobunuzun resimlerini ve özelliklerini paylaşabilir misiniz?Teşekkürler
Halil Bey merhaba, merakimi mazur gorun teleskobunuzun ozelliklerini ve resimlerini bana da özelde gonderebilir misiniz?
FSQ106EDXIII Fotograflarim

Yeniden isledigim bir baska calismam... 2016 Kasim[…]