Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
#116731
Her ne kadar Canon'cu olsak da forum olarak, Nikon haberini paylaşmak istedim. :) Nikon'da gökyüzü fotoğrafçılığına kayıtsız kalamamış ve full-frame bir fotoğraf makinesini Astrofotografi için modifiye etmiş. Canon'un a serilerine göre daha iyi gibi duruyor. Full-frame olması en büyük artısı tabii ki. Ama özel modifiye edilmiş 6D ile kıyaslamak lazım. Karşılaştırmaları çıkar yakında.

Resim

"Nikon D810 üzerine kurulan D810a, çok fazla ışık hassasiyeti gerektiren gökyüzü fotoğrafçılığı temel alınarak geliştirilmiş durumda. Özel tasarlanan IR (Kızılötesi) filtresi standart versiyonlara oranla 4 kat daha fazla H-Alpha (Güneşin gözlenmesi için kullanılan filtrelerden. H-Alpha filtresi kameranın 656,3 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışıkları görmesini sağlıyor ve böylece gökyüzünden çok daha fazla detay alınabiliyor) hassaslığı sunan D810a, yine çok daha fazla ışık yakalamak için yaklaşık 900 saniye (15 dakika / Uzun Pozlama M modu) perde hızıyla geliyor ve 51,000 gibi oldukça yüksek ISO seviyesine çıkış yapabiliyor. D810’da da yer alan 36.3 MP çözünürlüğündeki FF (Tam Kare) sensörüyle detay konusunda büyük vaatlerle gelen DSLR fotoğraf makinesi, fotoğraf odaklı yapısı yanında Full HD yani 1920 x 1080 piksel çözünürlükte 50/60p videoların da altında rahatlıkla kalkabiliyor. EXPEED 4 görüntü işlemcisiyle gökyüzü fotoğrafçılığında büyük önem taşıyan kumlama / noise konusunda yüksek performans vaat eden D810a, barındırdığı "Electronic Front Curtain Shutter" moduyla da uzun pozlamaları büyük oranda etkileyen titreşimleri minimum seviyeye getirerek çok daha keskin sonuçlar sunabiliyor."
donanımhaber'den alıntıdır...

#116734
Daha önce de Canon 60da çıktığında Sedat abi boşa para verirsiniz demişti. Zaten modifiye ediliyor ve daha az masraflı diyordu. İşin içine bir de Nikon girdi mi ben tümden hayır diyorum sadece bu modele (810). Daha önceki araştırmalarda nikonun 36 milyon piksellik makinesinin 17 milyon piksellik makineye göre daha kalitesiz görüntü verdiğini ortaya koymuşlardı. Bir de 17 milyon piksellik olanın iso aralığı 204,800 kadar geliştirilebiliyor. Bu da 17 milyon pikselin diğerine göre büyük ve foton yakalama kabiliyetinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Yani az gürültü oluşturuyor. Burada Nikon d800'ün iso verileri 25 000 gibi bir değere yükseliyor D810'da ise bir kat daha artırıp 51 000 gibi bir değer yakalanmış. Benim anladığım kadarıyla her şekilde Canon FF'ler bu alanda birinci. Bir farkla o da Sony A7s; FF formatta 12.2 MP aynasız ve iso değeri 409600 gibi bir değere çıkıyor ve 4k video özelliği olan süper bir makine. Eğer elimde canon malzemeleri olmasa sıfırdan bunu alıp modifiye ettirirdim aklınızın bir köşesinde bulunsun.
#116735
Megapiksel fazlalığının kaliteye etki etmediği artık aşikar. Her ne kadar bu şekilde son kullanıcıyı kandırsalar da, bilinçli kullanıcılar kanmıyor. İbrahim abi söylediğin gibi, Sony A7s full-frame sensör de 12.2 MP sunuyor ki bu piksel kalitesini oldukça arttırıyor. A7s hem küçük hem de hafif olmasından dolayı çok kullanışlı aslında. Takip cihazlarımız için büyük avantaj olur. :) Ama yine de Nikon 810a'nın kötü performans vereceğini düşünmüyorum. Canon 60Da crop-sensör dü, o yüzden büyük bir artısı olmadı ama ful-frame'de etkili olabilir diye düşünüyorum.
#116739
Yapay denemez aslında, sensörün o ISO değerine çıkıp fotoğrafı tamamen perişan etmeme sınırı gibi düşünebiliriz kabaca. Zaten fotoğraf çekmek için uygun bir değer oluşturmuyor o kadar yüksek ISO.

Resim

Canon 6D en fazla 102.400 ISO değerine çıkıyor. Bu değerde, görselde ki gibi fotoğrafa sebep oluyor. Bu değeri daha yükseltebilirler ama o zaman fotoğraf diye bir şey çıkmaz ortaya. 6D sensörü için en fazla kullanabilecek değerin bu olduğunu söylüyorlar ki zaten gözüküyor. Sony A7s aynı büyüklükte sensöre sahip, ama daha az ve daha büyük piksele sahip olduğu için ISO değeri daha yüksek değerlere çıkabiliyor.

Gökyüzü fotoğrafçılığı için ISO oldukça önemli ama fotoğrafın büyük olması da önemli bana göre. Baskı için daha iyi oluyor. Zaten ISO 102.400 gibi değerlere çıkmayacağımız için, büyük sensör, daha fazla piksel ve ISO 12.800'e kadar çok iyi başarım gösteren Canon 6D oldukça uygun bizim çalışmalarımız için. Birde modifiye ettirdim mi tadından yenmez. :) Sedat abi canlı örneği :)
#116742
ibrahim öztürk yazdı:Sony A7s iso performansını gösteren bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=7RyiS-mrp1c
Ben de ilk bu videoyu izleyerek tanımıştım bu kamerayı. O yüzden sonuçları merak ediyorum. ISO artırıldığında sadece teknik mekanik bir özellik mi devreye giriyor, yoksa arada ek yazılımsal işleme var mı bunu merak ediyorum. Buradan belki kayıplar olabilir diye düşünmüştüm. Şöyle bir inceleme de varmış.

http://petapixel.com/2014/07/30/sony-a7 ... hy-review/
https://www.youtube.com/watch?v=mctD-hu4s9U

Dehşet görünüyor :lol:
#116743
Ögetay, ISO arttırıldığında sadece sensörün özelliği yeterli olmaz, işlemci ve yazılım kısmı da önemli. Sensör büyüklüğü, piksel boyutu, pikseller arası iletişim önemli ama piksele düşen foton'u ve yüksek ISO'da komşu piksellerden gelen gürültüyü iyi analiz edip temizlemek işlemciye düşüyor. Aynı sensörü kullanan makineler arasında, yeni işlemciyi kullanan daha iyi görüntü verebiliyor. Zaten ilk başta dediğin "Nikon daha sıcak" algısı bile, Nikon'un fotonu işleme tarzıyla ilgili. İşlemcisi ve yazılımı Canon'a göre daha farklı yorumluyor rengin sıcaklığını. Aynı şekilde yüksek ISO'da Canon'un iyi olması gürültü temizlerken fotoğrafı çamur haline getirmemesi ya da gürültü temizlemek için detay kaybı yapmaması...

Misal, iPhone hep fotoğraf kalitesi olarak önde olmuştur diğer telefonlara göre. Daha düşük çözünürlüğü olmasına rağmen hala iyi fotoğraf çekiyor. Çünkü fotoğrafı işleme yazılımı gerçekten çok iyi. Aynı sensörü kullanan ve üreten Sony'nin telefonlarından daha iyi sonuç alıyor :) Objektif ve Sensör kadar işlemci de çok önemli fotoğraf kalitesinde. ISO yüksek olunca onu iyi işlemek lazım. :)
#116768
Evet çarpıcı bir makina oldukça yüksek bir iso başarısı var ancak ABD fiyatının 3800$ olduğu düşünülürse bize çok uzak bir makina...
Canon 6d şu sıralar 1800$ civarında,buna benzer bir gövdeyi alıp modifiye etmek bence daha mantıklı...

Selamlar,
Cüneyt
Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]