Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Öner Kurukuz yazdı:Arkadaşlar Uranüs'ten bahsediyorsunuz? Neredeyse en uzaktaki gezegen.
O da 200 mm lik teleskop ile görülebilir mi?
Mars bu kadar yakınken misket kadar bile görünmüyor Uranüs o kadar uzaktan görülebiliyor mu acaba?
mars için 10 mm gözmerceğine 2x barlow kullanırsan saturn(10mm ile barlowsuz) boyutuna çıkarırsın.
Pradatör yazdı:teleskopum power seeker 127 eq 3x barlow ve 20mm lens kullanıyorum toplam 150x büyütme yapıyor fakat hemen önümdeki bulucu dürbünün bile bulduğu satürnü göremiyorum yardım edebilirseniz çok seviniirim

Muhtemelen Bulucu dürbün ayarlı değil.
Dürbün başka yere, teleskop başka yere bakıyordur.
Net görünen bir nesnede ayar yap sonra bak.
Satürn çok net görünüyor.
arkadaşlar merhabalar..aranıza celestron 102 slt alarak katıldım..yanında 9 ve 25 mm lensleri var..barlow almadım daha..şimdilik yavaş yavaş çözmeye çalışıyoruz...evimin balkonunun karşısında mars satürn rahat bir şekilde çıplak gözle görülüyor..teleskop ile bakılınca marsı ayırt edecek kadar iyi göremiyoruz ve satürünü göremiyorum..satürünü halkalarıyla görmek için üstündeki lensler yetersiz mi,,barlow alırsam mı görebilirim ? tabi bir taraftandanda goto öz. çzömeye çalışıyorum...şimdiden cvp larınız için teşekkürler.
Arkadaşlar gözlem için evimizin balkonunu kullanıyorum...Çorluda oturuyorum...3-4 gündür uğraşıyorum ama ne marsı nede satürnü göremiyorum..balkondan bakınca 2 sininde pozisyonu çok iyi konumda gözle rahat seçiliyor ama teleskopla göremiyorum :D ..bu align ayarınımı yapamadım anlamadım gitti.solar system den yapıyorum marsa ve satürne kendini çeviriyor ama gözlem yapamıyorum.yıldızlar ı parlak bir şekilde görüyorum ama gezegenleride aynı büyüklükde görüyoum..9 mm ile de baksam sonuç aynı..barlow almadım daha,acaba almam mı lazım...şu işe bir el atın size zahmet :D 3 yıldız ayarlamadan align yapayım dedim ondada ne hikmetse yıldızları ayarlamama rağmen yapamadım o yüzden gezegen üzerinden yapıyorum.
Merhaba, GOTO özelliğini kullanabilmeniz için bulunduğunuz koordinatı(latitude,longtitude), saati ve saat diliminizi(GMT +2) düzgün olarak girmeniz gerekli. Bu üç ayarı düzgün giremediğiniz takdirde GOTO kendini hizalayamaz ve git dediğinizde alakasız yerlere gidebilir.

Goto'yu kullanmadan da kumandadan manuel olarak hedefi bulabilirisiniz. Hava kararmadan önce kumandayı kullanarak teleskobunuzu uzaktaki bir hedefe ortalayıp bırakın, sonrasında teleskobun üzerindeki bulucu dürbünü açın ve dürbünün yan ve alt tarafındaki ayarları kullanıp dürbünü tam olarak teleskopta ortaladığınız hedefe hizalayın.

Verdiğim ayarları girdikten sonra hala GOTO'yu kullanamıyorsanız, akşam sabah yaptılarınızın tam tersini yapın yani dürbünle hedefi bulun, sonrasında teleskopla gözlemleyin. :wink:

** GOTO hizalamasında birbirine uzak, görebildiğiniz en parlak cisimleri seçmenizde fayda var.
ilkertaskinoglu yazdı:Merhaba, GOTO özelliğini kullanabilmeniz için bulunduğunuz koordinatı(latitude,longtitude), saati ve saat diliminizi(GMT +2) düzgün olarak girmeniz gerekli. Bu üç ayarı düzgün giremediğiniz takdirde GOTO kendini hizalayamaz ve git dediğinizde alakasız yerlere gidebilir.

Goto'yu kullanmadan da kumandadan manuel olarak hedefi bulabilirisiniz. Hava kararmadan önce kumandayı kullanarak teleskobunuzu uzaktaki bir hedefe ortalayıp bırakın, sonrasında teleskobun üzerindeki bulucu dürbünü açın ve dürbünün yan ve alt tarafındaki ayarları kullanıp dürbünü tam olarak teleskopta ortaladığınız hedefe hizalayın.

Verdiğim ayarları girdikten sonra hala GOTO'yu kullanamıyorsanız, akşam sabah yaptılarınızın tam tersini yapın yani dürbünle hedefi bulun, sonrasında teleskopla gözlemleyin. :wink:

** GOTO hizalamasında birbirine uzak, görebildiğiniz en parlak cisimleri seçmenizde fayda var.
ilginiz için çok teşekkür ederim.koordinat ve saat ayarlarını girmiştim..ama ben herhalde bulucu dürbünü açmadım :aah etrafındakleri çevirince çıt çut ses geliyordu demek açılma sesiymiş :lol: onu açmadığım için belkide düzgün hizalama yapamadım... dediklerinizi akşam uygulayacam inş. bu sefer görüntü alabilirim ..yani bu teleskop ve 9 mm ile satürn ve halkalarını net görebilirim değil mi ? illa barlow almam lazımmı ?
Evet o çıt sesi açma sesi :) yanlız pili olmayabilir kontrol edin, normalde kırmızı bir nokta görmeniz gerekli açılınca. Diğer iki düğmede yatay ve dikey eksende hizalamaya yarar.

Satürnü, halkalarını, hatta uydularını net bir şekilde görürsünüz, önce 25 ile satürnü bulun, sonra 9 ile de denersiniz. Ama fotoğraflardaki gibi kocaman bir satürn görmeyi düşünüyorsanız hayal kırıklığı yaşarsınız. Tecrübeyle sabit :)
Selamlar herkese. Yaklaşık 1 ay önce forumdaki bir konuya yazdığım Celestron Powerseeker 127 eq model teleskopu hayırlısıyla bugün almış bulunmaktayım. Nice güzel gözlemler yaparım diye düşünüyorum ama hevesim kursağımda kaldı. Göz merceğinden baktığımda hiçbir şey göremiyorum. Satan arkadaş bir çok şeyi ayarlamış zaten, ben eve getirip bir kaç adımlık montaj yaptım, o kadar. Geri kalan ayarların hiçbirini bilmiyorum.

Teleskopun en ön kısmındaki kapak kısmı takılıydı, onu çıkardım.
Teleskopun üst kısmındaki herhalde hedefleme dürbünü dediğiniz şeyin ayarı nasıl yapılıyor ?
Göz merceğinde 20mm diye yazan bir mercek takılı. Celestron'un orjinal merceği galiba. Bunun dip kısmındaki tırtıklı düğmeyi çevirdiğimde herhangi bir odaklanma olmuyor. İşte sıkıntı burada galiba ?!

Yoksa yapacağım başka bir şey mi var ??
Satan arkadaş ile irtibata geçin en hızlı çözüm onun tarafından gelecektir. Hatta yakınsanız gelip baksın bence sizde kurulumu adım adım not alın daha sonra karışıklık çıkmaması için.

- Aynalar oynamış olabilir.
- Netlemeyi yapamıyorsunuzdur.
- Bakmak istediğiniz hedefte değilsinizdir.
Bir çok neden olabilir en iyisi yakından müdahale.

Kolay gelsin. İsteğiniz kırılmamalı ama. Bu hobi de hiç birşey yolunda gitmez hep bir arıza çıkar her seferinde başka bir sorunla mücadele edersiniz ;)
Onur Durma yazdı:Satan arkadaş ile irtibata geçin en hızlı çözüm onun tarafından gelecektir. Hatta yakınsanız gelip baksın bence sizde kurulumu adım adım not alın daha sonra karışıklık çıkmaması için.

- Aynalar oynamış olabilir.
- Netlemeyi yapamıyorsunuzdur.
- Bakmak istediğiniz hedefte değilsinizdir.
Bir çok neden olabilir en iyisi yakından müdahale.

Kolay gelsin. İsteğiniz kırılmamalı ama. Bu hobi de hiç birşey yolunda gitmez hep bir arıza çıkar her seferinde başka bir sorunla mücadele edersiniz ;)
Teşekkür ederim, aslında yorumu güncelleyecektim, sorunu hallettiğimi yazacaktım. Galiba hem ışıktan dolayı hem de netleştiremediğimden dolayı göremiyordum. Şimdi sorun yok.

Ancak başka bir sorun var. Bir kaç tane parlak yıldıza odaklanmaya çalıştım ancak çıplak gözle görüldüğünden daha kötü gösterdi teleskop ? Bugün eğer müsait olursa ay'ı gözlemliycem fakat ben yıldızların en azından çıplak gözle görüldüğünden veya dürbünle görüldüğünden daha fazla ayrıntısını istiyordum. Yani teleskopun da amacı bu. Yoksa 127 eq'nun olayı bu mudur ?

Moralim bozulmadı, daha ciddi gözlemler yaparım diye düşünüyorum. Hiçbir şey olmasa bile herhalde barlow lens dedikleri şeyle büyüterek bakabilirim.
Yıldızlar zaten bu teleskoplarla görülecek bir mesafede değildir.
O teleskopla yıldız göremedim diye üzülme.
Görebileceğin en iyi yıldız güneştir. Güneş filtresi alıp bakabilirsin.
Öner Kurukuz yazdı:Yıldızlar zaten bu teleskoplarla görülecek bir mesafede değildir.
O teleskopla yıldız göremedim diye üzülme.
Görebileceğin en iyi yıldız güneştir. Güneş filtresi alıp bakabilirsin.
Anladım teşekkür ederim yorum için.
O halde ben gezegenleri ve ayı gözleyebilirim bu teleskopla. Bana bir harita linki verebilir misiniz gezegenlerin yerini gösteren.

Peki yıldızları derinlemesine değil de biraz daha parlak ve dürbünden daha iyi görebilmek mümkün müdür bu teleskopla ? Ve barrow 3x lensin kullanımı nasıldır ? Şu anki 20mm ile barrow lensi iç içe geçirip göz merceği kısmına yerleştirince hiçbir görüntü alamıyorum. Son olarak şeffaf bir kutunun içinde dışı alüminyum bir lens daha var, ne işe yaradığı hakkında bilginiz var mı ?

Teşekkür ederim ilginiz için şimdiden.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]