Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
herkese selamlar.

bir vesileyle ikinci el bir teleskopa sahip oldum. zaten uzun zamandır oğlumla beraber stellarium programıyla sanal da olsa gök yüzünü inceliyorduk. national geographic tüm uzay belgesellerini youtube dan izlemiştim. yani uzayla ilgili konulara çok yabancı değiliz. Ancak teleskopla ilgili bilgimiz sıfır düzeyinde.

gelelim teleskopumuza; üzerinde Bresser optik reflektor 114 mm F=900mm 45-4500 yazıyor. 5x Dürbünü var, 20 mm, 6 mm ve 2,5 mm lensler ve sanırım güneş ve ay için ayrıca monte edilen iki parça daha var. Buna ek olarak üzerinde 3-4 tane anlamadığım ayarları bulunan bir ayaklık var.

bu konularda tecrübeli gözlemciler olarak şu konularda yardımcı olursanız minettar olacağım;

1) teleskobum nasıl bir cihaz, bir kaç deneme yaptım sadece ne olduğunu dahi anlayamadığım yıldızları filan gördüm o kadar.
2) bir kullanım kitapçığı yok. internetten de aradım hiç bir açıklama yok.başlangıç ayarlarını da bilmiyorum. bu teleskopu nasıl ayarlayacağım? Özellikle ayaklarında bulunan hasas ayarları anlamadan yapmam imkansız.
3) teleskobu ve ve lensleri izmirden ankaraya arabanın bagajında getirmiştim. her yeri toz içinde kalmış. bu kadar nazik bir alet olduğunu bilmiyordum. temizliğini yapmam gerekli ama onun da yöntemini bilmiyorum. sadece cam suyuyla dikkatlice sildim. aynasındaki tozları alabildim. dürbünde iyi, 2,5 ve 6 mm ler de temiz oldu ama 20 mm yi silerken kulak pamuğunu fazla mı bastırdım ne lens yerinden oynuyor, bazen yerine geliyor bazen kayıyor. bir çaresi var mı yoksa atayım mı? ayrıca temizlik için adam akıllı yöntemler vardır sanırım. ben normal bir türk olarak bodoslama daldım maalesef.
4) bu teleskopla ve lensleriyle hangi gök cisimlerini görebilirim? yeni lens almam gerekir mi?
5) belki saçmalıyor olabilirim ama bilmediğimden soruyorum. hubble daki gibi renk cümbüşleri görebilirmiyim, yoksa bütün cisimler gri renkte mi oluyor? gezegenleri asteroidleri görebilir miyim? koordinatını bilsem uluslar arası uzay istasyonunu görebilir miyim? ayarlarını her hangi bir şeyin üzerindeki yapabilsem mikropları filan görebilir miyim?

sorularıma cevap verirsenizoğlum ve ben çok mutlu olacağız.

teşekkürler.
1- Teleskop genellikle rastgele bakmak için kullanılmaz, belli hedefleriniz olması gerekir, bunun için kullanmakta olduğunuz stellarium programını takip edebilirsiniz, parlaklığı yüksek olan cisimleri görmeye çalışabilirsiniz. Bunu yapabilmek için de bulucu dürbününüzü mutlaka teleskoba uygun olacak şekilde ayarlayın yoksa aradığınızı bulamazsınız.

2- Türkçe bir kullanım kitapçığı vermek, firmalar için yasal zorunluluktur, bunu teleskobu aldığınız yere söylerseniz mutlaka vereceklerdir, vermek zorundalar. Kolimasyon yapmanız lazım, yıldızlarınız nokta gibi görünüyorsa ilk başta bu adımı atlayabilirsiniz, eğer biraz bozuksa yapmayı öğrenin.

3- Teleskop ve merceklerin yüzeyleri normal cam değildir, temizlerken çok dikkat etmek gerekir, tozlanmaması için de kapalı tutulması gerekir haliyle. eğer 20mm'lik merceğinizi bozduysanız malesef en iyi merceğiniz kullanılmaz hale gelmiş demektir, lensin yerinden oynamaması lazım, görüntünün net olup olmadığını görmek için gündüz gözüyle çevrenize teleskopla bakmaya çalışın, güzel görüntü veriyorsa pek sorun yok demektir.

4- Hangi gök cisimleri sorusuna yanıt vermek kolaya kaçmak olur, ilk maddede söylediğim gibi stellarium'dan gözünüze hedef kestirin, parlaklık değeri yüksek olan cisimleri öncelikli listenize alın. Eğer 20mm'lik merceğiniz sağlamsa, ilk aşamada pek bir şeye gerek yok demektir.

5- Malesef renk göremezsiniz, bazı istisnai cisimler dışında renksiz görüntü vardır. İstisnalar ise, bazı yıldızlar (turuncu, mavi, sarı, kırmızı vs), gezegenlerdir.. Bazı nebulalarda renk de hayal meyal görülebilir. Gezegenleri görebilirsiniz tabi ki. Parlak asteroidler de görünür ama nokta gibi ve yıldızdan farksızdır o yüzden aramızdan pek asteroid görmeye çalışan yok. Uzay istasyonu çıplak gözle bile görülebilen bir şey olduğu için teleskop değil kendi gözlerinizle görmeye çalışmanızı öneririm, biraz hızlı geçecektir teleskopla takibi sağlayamazsınız. Mikroskop, teleskoplardan farklı optik donanıma sahiptir dolayısıyla teleskobunuzu mikroskop benzeri bir uygulama için kullanamazsınız.
Onur Bey, aydınlatıcı bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. 20 mm lik lensim de hala cam ufak tefek oynamalar yapıyor. dün ilk kez aya baktım 2.5 mm ile. dağ sıraları vadiler filan gördüm. ay çok parlak olduğundan başka bir yere bakamadım ( bakabilir miydim onu da bilmiyorum doğrusu).

dürbünü ayarlamayı pek beceremedim ama sanırım aşılmayacak sorun değil, bu akşam hallederim.

teleskobu bir dostumuzdan aldık yani bir dükkandan filan değil. ellerinde kullanma kılavuzları yokmuş zaten. ayrıca kolimasyon ayarı nasıl yapılır bilmiyorum adını bile yeni duydum. araştırdım ama sanırım laserli bir cihaz daha gerekliymiş. bunu bir tornavidayla kendim yapamaz mıyım acaba?

20 mm lense şimdi daha da üzüldüm. ben de en hassas lensin tam tersine 2,5 mm olan sanıyordum. yenisini alsam kaç paradır biliyor musunuz acaba?

gökyüzünü araştırmanın zorlu bir şey olduğunu biliyordum zaten. ama daha maça çıkmadan soyunma odasında bile bu kadar uğraştırağını bilmiyordum doğrusu. çünkü ayarlama işlemleri çok zormuş. teleskobun ayaklarında bile 7-8 tane ayar yeri var. şükür ki; dün ayı gördüm de hiç olmazsa cihazın çalışma olasılığının olduğunu anlayabildim.

ilginize şimdiden teşekkür ederim.
Bir gözlem partisine gelebilirseniz tüm problemlerinizin çözümü oldukça kolay olur, karmaşık görünen o bir şeyleri bulma mevzusunun, kullanmayı öğrenen kişi için ne kadar kolay bir şey olduğunu göreceksiniz, inanın o kadar da karmaşık şeyler değil, yeni başlarken zor gelmesi normal, herkes yolun başlangıcındaki o dikenli yerden geçiyor mutlaka, sonrası düzlük..

20mm'nin en iyi oküler olmasının sebebi en fonksiyonel olmasıdır, çünkü düşük büyütme yapar, görüntü daha nettir, cisimler daha parlaktır ve aradığınızı bulmak çok çok daha kolaydır. Benim elimde 300x büyütme yapan 2,5mm'lik bir oküler olsa ben de zorlanırım bir şeyleri bulmakta.. Bir üstteki iletimde dediğim gibi 20mm'yi takıp gündüz çevredeki şeylere (minare, ağaç, dağ vs) bakın, görüntü çok net ise üzülecek bir şey yoktur.

Problem varsa bile bunlar çok çok pahalı şeyler değil, ebay'den 15-20 dolara yeni bir mercek alabilirsiniz, malesef Türkiye'de fiyatlar 100 lira civarından başlıyor olsa gerek.

Kolimasyon için lazerli bir cisme pek gerek yok, en azından sizin için.. Ortasında delik olan bir kapak yapın oküler girişine oturacak şekilde, sanki bir okülermiş gibi yani, kendiniz de yapabilirsiniz bunu.. Yani teleskobun aynasına ortasında delik olan bir kapaktan bakın odaklayıcının oradan.. Aynaların simetrik görünmesi lazım, aynen şu şekilde sağ tarafta olan görüntüdeki gibi:

Resim

Soldaki yada ortadakine benzer bir asimetrik görüntü varsa kolimasyon yapmak gerekir..

Bu arada bahsini ettiğim kapağı daha iyi gözde canlandırmak için bu tam olarak şu:
Resim

Kolimasyona gerek var mı diye anlamanın bir diğer yolu da gece gözünüze parlak bir yıldız kestirin ve teleskobu ona çevirin. Görüntünün odağını bozduğunuzda yıldız büyüyüp halkaya dönüşecektir, o halka odağı bozarken simetrik bir şekilde büyüyorsa kolimasyonda kabaca bir sorun yok demektir. Sorun varsa düzeltme işlemini aynanın arkasında bulunması gereken 3 vida yoluyla yaparsınız. İngilizceniz varsa, yada ingilizce bilen bir yakın, şu site çok işinize yarar:
http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306876.html

Bu da karışık gelecek başta ama, benim bu işi kolimasyon bozuk iken yapmam 15 saniye sürüyor. Dediğim gibi, bir etkinliğe gelirseniz çok faydalı olur sizin için, herşeyi uygulamalı görürsünüz. Hem araçlarınıza da bakarız durum nedir ne değildir diye.

Kolay gelsin..
onur bey, yardımlarınız için çok çok teşekkürler. bu gün kabaca dürbünü ayarladık. sonra göz kararı da olsa aynaları ayarladık. ve bu gece jupiteri 4 uydusuyla beraber oldukça düzgün biçimde gözlemleyebildik. oğlum ve ben çok mutlu olduk. 20 mm lik lensi de tamamen onardık. yanlız bir tuhaflık var. jupiteri 20 mm ve 2,5 mm lik lenslerle sorunsuz görürken 6 mm lik lensle buğulu bir şeyler görebiliyoruz. ayrıca 6 mm lik lens ayı byük gösterirken, 20 mm ve 2,5 mm ayda aşağı yukarı aynı görüntüyü veriyor. gerek büyüklük gerekse netlik aynı yani. bunun açıklaması nedir? merakımı giderirseniz sevinirim. yeni hedefimiz saturn, ama daha beklemek lazım sanırım. dolunay gitsin daha nice şeyler göreceğiz inşallah. selamlar.
20mm ile net görmeniz normal de, 2,5mm'lik okülerdeki görüntünün o teleskopta oldukça büyük, karanlık ve de kötü olması gerekir. Muhtemelen 2,5mm değildir de atıyorum 12,5mm 'dir.. Gerçi 20mm ile aynı görüntüyü veriyor diyorsanız belki o da 20mm'dir. Dış görünüşleri de aynıysa (o ikisi 6mm olandan eşit derecede farklıysa) size 2 tane 20mm vermişler demektir. 6mm'de görüntünün çok kötü olmaması gerekir aslında ama muhtemelen mercek kalitesi düşük olduğundna performans vermiyordur.

Yeni hedefiniz olan Satürn artık malesef çok erken batıyor, net şekilde görmeniz gerçekten çok zor, daha iyi teleskoplarla da zor ama, dediğim gibi mevsimi geçiyor, onu birkaç ay sonra tekrar doğu ufkunda görünmeye başlayana kadar net göremezsiniz, şu an biz de göremiyoruz zaten.
onur bey yardımlarınızla hatırı sayılır bir ilerleme sağladık. 6 mm lensle jupiter bulanıktı ancak sorun lensin temizliğindeymiş meğer. dün gece 6 mm ile sorunsuz jupiteri gözlemledik. gündüz de güneşi gözlemledik. ancak 2.5 mm ile 20 mm neredeyse tıpatıp aynı. büyüklük ve netlik aynı. bir de onu temizleyelim belki içindeki lensler tam yerinde değildir.

stellarium la teleskop diagramlarını tablolarını filan inceledik . o tablodaki değerler ile teleskobun ayaklarındaki tekerlerdeki numaralar arasında bir ilişki var sanırım. onu çözmeye çalışıyoruz.ancak bu bizi hayli yoracak sanırım. yardımlarınıza teşekkrler.
hahaaaa, kendimi çok aptal hissediyorum ama yaptığım saçmalığı anlatayım. daha önce 2.5 mm nin 6 mm den daha ayrıntılı göstermeyip 20 mm ye yakın görüntü verdiğini söylemiştim. lensin üzerinde HI 2.5 mm yazıyordu. herşeyi denedim ama 6 mm den daha büyük görüntü olmuyordu. lensi incelerken aslında HI 2.5 mm değil H I2.5 mm yazdığını anladık. yani bizim lens 2.5 mm değil, 12.5 mm imiş. yeni başlayanların daha nice saçmalıklar yapabileceğinin canlı bir örneği olarak bunu buraya yazmak istedim. her sorun hallediliyor ama biraz zaman gerekiyormuş.

onur beye, naci beye özellikle çok teşekkür ediyorum. ama sorularım bitmedi, aslında yeni başlıyor sanırım...
Bulucu dürbününü ayarlaman gerekiyor. Gündüz bir yere odaklanarak bulucu dürbün üzerindeki vidalarla oynayarak ikisinin de aynı yeri göstermesini sağlayabilirsin. Bu ayar sürekli bozulur. O yüzden her gözlemden önce bu ayarları kontrol edeceksin.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

It is the graphic designing software for Windows P[…]