Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Tebrikler Selçuk,
Çok mükemmel bir fotoğraf olmuş. Ellerinize sağlık.
Tutyeli' ni rüzgarsız yakalamak bir şans ve bu şansı iyi değerlendirmişsiniz.

Bu arada, şömineyi yaktınız mı? :)

IR filtresini çıkartıp H-alpha taktın değil mi?
Peki IR filtreyi çıkarıp hiç bir şey takılmazsa ne olur?
Şömineyi yaktık ama Ramazan'ın yemekleri pişirmesi için. Rüzgar olmayınca hava hiç soğuk değildi.
Filtrede değişiklik yok. Sadece benim bozuk 350D nin CCD'yi taktı makinesine.
Benim şimdiye kadar hiç karşılaşmadığım kadar güzel bir hava vardı Cuma gecesi. Bir kaç fotoğraf çektim. Bunları birleştirerek sonucu sizlerle paylaşıyorum. Fotoğrafların altındaki linkleri tıkladığınızda tam boyutlu fotoğrafları göreceksiniz.
Fotoğraflarda gördüğünüz tüm ışıkları çıplak gözle çok net bir şekilde görebiliyorduk. Google Earth'e göre Gebze 80-90km Tekirdağ 140-150km civarı bir mesafede.

Resim
18mm ile Uludağ ve Bursa'nın fotoğrafı.
Büyük boyutlusu.
http://img715.imageshack.us/img715/9638 ... stitch.jpg

55mm ile
Fotoğrafın sol alt kısmında başlarayarak Kemalpaşa Karacabey Ulubat gölü Tirilye İmralı adası Bursa Gemlik (gemlik arkası boğazın girişi)
sol üst kısımda ise Tekirdağ'dan başlarak İstanbul Gebze İzmit civarı.
Resim
http://img214.imageshack.us/img214/7690 ... stitch.jpg

250mm ile Istanbul.
Resim
http://img685.imageshack.us/img685/1474 ... stitch.jpg
Evet Uğur abi inanamadım. Hatta seni aradım ama bir türlü duymadın. 3 4 gün öncesi İzmiti görünce dağılmıştım. istanbul'u ve tekirdağı göründe inanamadım. Keşke o gece biraz daha uzun olsaydı daha fazla çekebilseydik.
Muhteşem zaman geçirmişsinizdir orada düşünmesi biile harika.. siyahbeyaz resimler çok etkileyici.. Anromeda muhteşem

Ben son 3-4 haftadır internetsizim hiç takip edemedim, yine çıkış olursa gelmek isterim.

Selamlar,
Özgür
Daha önce bu başlık altında geçmişti, yine burada yazayım... (Not: Bu yazı konuyu aklıma eken Sedat abi'ye ithafen yazılmıştır...) :lol:

Bozuk olan 350d'min sensörünü Fatih'in bir başka konu sebebi ile arızalı olan eski 350d sinin sensörü ile değiştirmiş tekrar kullanmaya başlamıştım.

Geçen gün bu sensör aklıma geldi :idea:, havaların bulutlu olmasını mütevellit, bu arızalı sensörle oynayabilirim diye düşünüp başladım araştırmaya. :kitap Bayer filtre nasıl kalkar, nedir ne değildir 1 gece de bulabildiğim şeyleri okudum. (Ertesi gün girişicem ya sensöre) Bunu kendi deneyenler var, para ile yapan firma var. Başarılı olan var, olamayan var...

Aldım jileti elime;

Facia...!!! :) :aah

Sensörü çok çizdim... Dremelle polish işe yarıyor gibi görünüyor, olduçka prüzsüz bir şekilde sıyırıyor ancak tam olarak sıyrılıyor mu bilemiyorum, sensör bozuk olduğu için deneyemiyorum ne yazık ki. :)

Sensör bozuk olmasaydı da deneyemiyecektim zira çalışmanın facia kısmı işte burası. Sensörün uzun kenarlarında saç inceliğinde altın kablolar var, sensöre lehimli. Oralara yaklaşmadan polish yapmaya çalıştım ama, bir ara büyüteçle baktığımda bu kabloların yarısının koptuğunu gördüm. Velhasıl bunun benim yiyebileceğim bir nane olmadığına karar verdim. Elim iyi kötü iş tutar, mutalaka benden daha becerikli olanlar vardır ama nacizane tavsiyem ille bayer filtreyi kaldıralım istiyorsak http://www.maxmax.com/b&w_conversion.htm ile irtibata geçelim, kendimiz denemeyelim. :lol:

Kısadan hisse, çalışmadan edinilen olumlu tecrübe şu oldu; aklıma geldikçe gülmekten alamıyorum kendimi. Fotoğrafçılar falan sensöre aman dokunmayalım üfleyelim falan diyorlar ama sensörün hemen önünde bir clear glass var. Ondan sonra da bizim IR filtre geliyor.. Tabi bu filtrenin de çok ellenmesi sakıncalı ama sensöre ulaşmak için çok yol var.. :) Kirlenecek diye sensörü ellemeyeyim falan düşünmüyorum artık, direk siler geçerim. Filtre bozulmazda hadi bozuldu, işte baader i takıp astro ya çevirmek için fırsat. :D

Saygılar, selamlar..

Bu arada birkaç resim buldum, mesajın sonuna bunlarıda ekleyeyim, daha iyi anlamaya yardımcı olabilir;

Bahsettiğim altın kablolar;
Resim

Bayer filtre kaldırılmış (yani kısmen :)) sensör ile çekilmiş fotoğraflar,
Resim
Resim
Ben de bütün itirazlara rağmen kolonya ile temizliyorum. Hiç bir şey olmuyor maşallah. Hurafelerin çoğu atış tutuş demek ki.
Bu yazı konuyu aklıma eken Sedat abi'ye ithafen yazılmıştır...)
Tesekkur ederim Selcuk :) Iyi duygularla ithaf ettin di mi :)

Bu asagidaki kare aciklama gerektiriyor bence :)

Resim
Fatih TALI yazdı:Ben de bütün itirazlara rağmen kolonya ile temizliyorum. Hiç bir şey olmuyor maşallah. Hurafelerin çoğu atış tutuş demek ki.
300D ciktigindan beri DSLR kullaniyorum, bir kere bile sensor temizlemem gerekmedi. Hele kolonya vs ile neden temizlemek gerekiyor orasini hic anlamiyorum.

Neden boyle bir sey yapmaniz gerekiyor Fatih ? Anlamak icin soruyorum.

Belki birilerinin isine yarar diye DSLR kameralarimi temiz tutmak adina yaptiklarimi asagida paylasayim

- Makinayi surekli kor kapak ya da lens ile cevre sartlarindan etkilenmeyecek sekilde tutuyorum.
- Lens degisimlerini son derece cabuk yapiyorum.
- Tozlu toprakli ve cok ruzgarli ortamlarda makinanin agzini acmiyorum.
- Yine de herhangi bir nedenle harici ortamda makinanin agzini acmam gerekiyorsa ve kapatana kadar bir sure gececekse makinayi duz bir zemine lens yuvasi asagiya gelecek ve kapanacak sekilde koyuyorum.
- Ayni sekilde lenslerin de kapaklarini surekli ustlerinde tutuyorum. Kapaksiz kaldiklari zamani olabildigince kisa, saniyelerle sinirli tutuyorum.
- Arada bir, ufledigim yuzeyler yere bakacak sekilde olmak kaydiyla, kameranin icini ve lensin kameraya gelen kismini el pompasi ile temizliyorum ki butun onlemlere ragmen govdenin icine yine de toz zerrecikleri girmisse bunlar sensore kadar gitmeden disari ciksin.

Sevgiler

Sedat
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

It is the graphic designing software for Windows P[…]