Ekim ayı yarışma başlıkları
Yarışmaların foruma büyük bir heyecan katacağı şimdiden belli. Ben bile şu an hafta sonu hangi videolarımı arşivden alıp işlesema acaba derdine düştüm. Hava 10 gün içinde açarsa yeni çalışmalarda eklemek için hava durumu kontrolü yapıyorum :)

Bu arada Onur bu kadar başlığı hatasız şekilde oldukça kurumsal bir sunumla açtığın ve olayın startını verdiğin için çok teşekkür ederim kendi adıma.

Eline sağlık.

Onur heryere kocaman kocaman yazmış ama bir kezde ben hatırlatayım, yarışma başlıklarına yorum yazmak yasak olduğu için yazılan yorum olursa kurallar gereği silinecektir. Daima bu başlığı kullanalım görüş belirtmek için

Syg.
Yarışmalar açılmıştır, herkese başarılar :)

Burak, Güven, teşekkürler :) Olabildiğince dikkatli yazdım, bundan sonraki yarışmalarda eski metin copy-paste edilerek her ay kolayca yarışma açılabilecek, o açıdan iyi oldu. Tek yapmak gereken, yeni yarışma açınca eski başlıkları sabit başlıktan normal başlık haline getirmek ve gerekli ufak tefek kelimeleri değiştirmek.

Bu arada askere gideceğim için nasılsa 6 ay katılamıyorum, eldeki fotoğrafların yıllık limiti dolmasın diye en ağır toplarla yarışmalara katılıyorum haberiniz olsun :)
Kardeşim bak sana hemen kompozisyon buldum bile. Şimdi askerde Alay komutanının omzundaki apoletler önde, arka planda orion kuşağı... İki yıldız topluluğu yanyana aynı kadrajda olacak nasıl? GAF a da gönderirsin.

Katıl bakalım bombalarla... Sanki bomba olmayan çalışman varda :)

Tekrar eline sağlık. Kan geldi, can geldi foruma.

Syg.
Fotoğraflarda çözünürlüğe dair uyarıları sanırım sık sık yapmak durumunda kalacağız.. Yatay olarak 700, dikey olarak 1000 piksel yarışmalara katılım için üst limittir. Fotoğrafların derli toplu, taşmadan görünmesi için böyle bir kurala ihtiyacımız var, herkes buna uygun olarak kendi fotoğrafının ya boyutunu düşürür, yada gerekli gördüğü yeri keser de (fotoğraf sahibinin tercihine kalmış) buna uyarsa seviniriz.

Maksimum çözünürlük, sonraki yarışmalarda değişmezse şimdilik 700x1000 'dir.. Dosya boyutu da 1 MB'ı aşmamalı.
Onur son derece cömert bir dosya boyutu bu.. CN'da 100K ile sınırlı bu..800*800 diyorlar ama dosya boyutunu 100K'ya düşürünce pek detay yok oluyor...daha yüksek çözünürlüsünün bulunduğu bir web adresi verebilir miyiz gerekirse? pek gerekmez bence ama yine de seçenekleri bilelim ...

Bu arada sana çok çok teşekkür ediyorum çarçabuk olayı başlattığın için. Hepimiz çok yararlanacağız bu yarışmalardan ve forum çok canlanacak :)
CN'de 98 kb gibi bir sınır var evet, ben kendi fotoğraflarımın yarışacağı alan nedeniyle değil de, siz derin uzay fotoğrafçılarını düşünerek 1 MB'ı önerdim.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf konusunda, bilmiyorum, sakıncası da olabilir, diğer yandan fotoğrafın aslına ulaşmak isteyenlerin önüne kural koymak da iyi olmayabilir. Ben hiçbir bilgi yazılmamalı derken oy kullananların sadece forumdaki o sayfadaki resimlere bakarak oy kullanmalarını sağlamak için başka bilgi yazılmasın demiştim. Sizin öneriniz nedir?

Bu serbest tartışma bölümlerinde de aslında fotoğrafların gerçek ebatlarını paylaşabiliriz. Hani birisi atıyorum sizin fotoğrafınızı çok beğenirse tam çözünürlüklüsünü buraya koyabilmeniz için bu bölümler de işe yarayabilir. Arada da kaynayıp gitmez çünkü bu serbest tartışma konusu da her ay düzenli olarak açılacak. X ayındaki güzel bir fotoğrafın tam versiyonları o aya ait tartışma bölümlerine konabilir..

Yada oylama bittikten sonra anketin döndüğü başlığa bir ileti ile ekleyebiliriz, herşey olabilir, bunları daha diğer arkadaşlarla konuşmadık, siz ne düşünüyorsunuz?
Çektiğimiz fotoğraflarda istediğimiz gibi ayarlama yapabilir miyiz? Örneğin benim Ay fotoğraflarım var, bunlardan en iyisini seçip Photoshop'ta keskinlik, netlik, karanlık vs. ayarlarıyla oynasam, yarışma kurallarına uyar mı?
Güzel soru.. ama ben buna karşıyım. Fotoğraf çekimine zaman olmaması ihtimaline karşı zaten 1 sene öncesine kadar çekilen tüm fotoğrafları koyabilme serbestliği var. Eğer hava koşulları ve imkansızlıklar diye bir şey olmasaydı ben bir ayın yarışmasına sadece o ay çekilmiş fotoğraf konabilmesini önerirdim :) 1 yıllık süre olması ise geniş bir arşivi yarışmaya sokma olanağı getiriyor.

Diğer yandan eğer çok az fotoğraf eklendiğini görürsek belki daha evvelden yarışma kazanamamış fotoğrafları tekrar öne sürme gibi bir şey olabilir. Onu düşünelim. Ama bu herkesi tembelliğe itebilir.. Bakalım..

Şu an yönetim içinde bu sorunu çözebilecek alternatif bir konuyu tartışıyoruz, 3-5 gün içinde yeni bir düzenleme duyuru sayfasından eklenebilir.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8