Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Dun gece baya ugrastim gozlemlemek icin uranusu. Muhtemelen defalarca girmistir durbunumun gorus acisina fakat ben o oldugunu anlamamisimdir. Yerini konumunuda anladim ama etraftaki diger cisimler yuzunden kafam karisiyor hangisi uranus anlayamadim sekli tam cikaramadim kartlardaki ve stellariumdaki sekli bulamadim bu gece daha sakin kafayda daha detayli aricam dun biraz stres altindaydim bulundugum ortamda icki icip sise kiran kendi aralarinda kavga eden sarhoslar vardi bi yandan gozum onlarda falan cok saglikli bi arama yapamadim
10x50 hatta 8x42 ile seçiliyor karşı konum sayesinde. Ama yıldız gibi. 100 kat büyüterek 102 mm mercekli teleskopla bezelye kadar bir küre oluyor. Karşı konumdan uzaklaşınca dürbünle görmek zor, teleskop gerek. Kaynak:

https://astronomynow.com/2015/10/11/see ... inoculars/

Kaynakta tam karanlıkta çıplak gözle de görüldüğü yazılı. Ama ben ışık kirliliği altında gözlem yapıyorum. Çıplak gözle ilk posttaki linkte gösterdiğim altı yıldızlı şekil hiç görünmüyor.

Eren Bey, tam karanlıkta arka plan yıldızları çoğalacağı için seçemeyebilirsiniz. Biraz ışık kirliliği olursa arka plan silineceği için seçmek kolay olur.

Ekim 2015 boyunca karşı konumda ve dürbünle izlenebilir. Fırsat fırsattır sonuçta. Bir süre sonra teleskopsuz görülmez asla.
Merhaba,
Uranüs'ün Delta Oğlak yıldızına yakın göründüğü günlerde 10x50 dürbün ile yaptığım gözleme ait notlarım şu şekilde:
Tarih: 31 Ağustos 1999, Saat 22:55 Gözlem Yeri : Ankara Görüş 3/5 (Orta) Çıplak göz ile görülebilen en sönük yıldız: 3,8 kadir
Uranüs, delta Oğlak ile çok yakın, adeta bir çift yıldız gibiler. Delta Oğlak belirgin ölçüde daha parlak. Her iki cisim de beyaz renkte görünüyor. Yakınlarda bulunan Neptün ise dolaylı bakışla çok zor görülebiliyor.

İki gün önce derin uzay gözlem yaparken kısaca Uranüs'e baktım. Bu defa 15cm'lik teleskobumu 0,63 odak kısaltıcı ile ve 13mm Nagler gözmerceği ile kullanıyordum. 73 defa büyütme ile izlenimlerim şöyle:
Tarih: 14 Ekim 2015, Saat: 22:06 Gözlem Yeri: Ankara Görüş: Antoniadi II (iyi) Çıplak göz ile görülebilen en sönük yıldız: Bölgede pus var, 2,8 kadir.
Görüş alanındaki yıldızlardan belirgin ölçüde daha parlak. Her ne kadar bu büyütmeyle (73x) Gezegen büyüklük olarak bir yıldızdan ayırt edilemiyorsa da, mavimsi yeşil rengiyle bir yıldız olmadığı çok belli. Bu yönüyle gezegenimsi bulutsuyu andırsa da bu kadar belirgin yeşil tona sahip ve parlak bir gezegenimsi bulutsu yok.
Erhan Ozturk yazdı: İki gün önce derin uzay gözlem yaparken kısaca Uranüs'e baktım. Bu defa 15cm'lik teleskobumu 0,63 odak kısaltıcı ile ve 13mm Nagler gözmerceği ile kullanıyordum. 73 defa büyütme ile izlenimlerim şöyle:
Tarih: 14 Ekim 2015, Saat: 22:06 Gözlem Yeri: Ankara Görüş: Antoniadi II (iyi) Çıplak göz ile görülebilen en sönük yıldız: Bölgede pus var, 2,8 kadir.
Görüş alanındaki yıldızlardan belirgin ölçüde daha parlak. Her ne kadar bu büyütmeyle (73x) Gezegen büyüklük olarak bir yıldızdan ayırt edilemiyorsa da, mavimsi yeşil rengiyle bir yıldız olmadığı çok belli. Bu yönüyle gezegenimsi bulutsuyu andırsa da bu kadar belirgin yeşil tona sahip ve parlak bir gezegenimsi bulutsu yok.
Gözlem raporunuzu heyecanla okudum ve merak ettim açıkçası. Hava akşam açık olursa gözlem yapmak için heyecanlıyım.
Erhan Ozturk benim konudan bagimsiz bir sorum var "dolayli bakış" dediginiz cismin tam uzerine degilde sagina soluna yakinina odaklanarak cismi gorme olayimi. Ben cok silik cisimleri gormek icin bu taktigi kendi kendime gelistirdim fakat gozlerimde bir sikinti oldugunu dusunuyodum, cok silik bir cisimse cismin tam uzerine odaklanirsam goruntu siliniyor ama yakininda baska biyere odaklanirsam dolayli yoldan gorebiliyorum onuda.
Erhan Ozturk yazdı: Uranüs'ün Delta Oğlak yıldızına yakın göründüğü günlerde 10x50 dürbün ile yaptığım gözleme ait notlarım şu şekilde:
Tarih: 31 Ağustos 1999, Saat 22:55 Gözlem Yeri : Ankara Görüş 3/5 (Orta) Çıplak göz ile görülebilen en sönük yıldız: 3,8 kadir
Uranüs, delta Oğlak ile çok yakın, adeta bir çift yıldız gibiler. Delta Oğlak belirgin ölçüde daha parlak. Her iki cisim de beyaz renkte görünüyor. Yakınlarda bulunan Neptün ise dolaylı bakışla çok zor görülebiliyor.
İki gün önce derin uzay gözlem yaparken kısaca Uranüs'e baktım. Bu defa 15cm'lik teleskobumu 0,63 odak kısaltıcı ile ve 13mm Nagler gözmerceği ile kullanıyordum. 73 defa büyütme ile izlenimlerim şöyle:

Benim de izlenimlerim aynı, 100 büyütmede bile pek bir şey değişmiyor. En az 8" ve takip motorlu bir teleskopla 200 üstü büyütme işe yarayabilir.
Aynen dediğiniz gibi.

Retinada iki çeşit algılayıcı hücre vardır, koni ve silindir hücreler. Koni hücreler renk algılamamızı sağlar ancak düşük ışıkta etkin değillerdir. Düşük ışıkta silindir hücreler etkindir ve bu hücreler renk algılayamaz. Düşük ışıkta renk göremememizin nedeni budur.
Gözümüzdeki merceğin odakladığı görüntü retinaya düşer. Retinanın tam merceğin arkasındaki orta bölümünde çoğunlukla koni hücreler bulunduğu ve silindir hücreler fazla bulunmadığı için, sönük cisimleri görüntüleri bu bölgeye düşerse göremeyiz. Biraz yanına bakıp yine de o cisme dikkat ederek görüntüyü silindir hücrelerin yoğun olduğu bölgeye düşürürsek sönük cisimleri daha rahat görürüz.
Erhan Ozturk yazdı:Aynen dediğiniz gibi.

Retinada iki çeşit algılayıcı hücre vardır, koni ve silindir hücreler. Koni hücreler renk algılamamızı sağlar ancak düşük ışıkta etkin değillerdir. Düşük ışıkta silindir hücreler etkindir ve bu hücreler renk algılayamaz. Düşük ışıkta renk göremememizin nedeni budur.
Gözümüzdeki merceğin odakladığı görüntü retinaya düşer. Retinanın tam merceğin arkasındaki orta bölümünde çoğunlukla koni hücreler bulunduğu ve silindir hücreler fazla bulunmadığı için, sönük cisimleri görüntüleri bu bölgeye düşerse göremeyiz. Biraz yanına bakıp yine de o cisme dikkat ederek görüntüyü silindir hücrelerin yoğun olduğu bölgeye düşürürsek sönük cisimleri daha rahat görürüz.
Cok guzel aciklamissiniz elinize saglik guzel bi bilgi oldu benim icin hep merak ediyodum bu olayi:)

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]