Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Durbunum nikon aculon 10x50
Andromedayi uzun zamandir beyaz bi bulutcuk olarak gozlemlemekteyim parmak ucu kadar bir leke halinde
Fakat gecen gece isik kirliliginin hic olmadigi gozlem icin mukemmel kosullarin olustugu bir ortamda andromedanin herzaman gozlemlenen sis bulutu gibi lekesinin onun sadece merkez yogunlugu oldugunu ve durbunun gorus acisini tam olarak dolduran dev bir beyaz halka seklindeki diskin tamamini gordum sanirim daha oncede karanlik ortamlarda andromedaya cok bakmistim fakat hicbizaman durbunun gorus acisini tam dolduracak kadar dev bir disk gormemistim cunku merkezdeki parlakligi goruyoruz hep galaksinin geri kalani cok silik ve fsrketmek cok zor ama ben cok dikkat ederek belli belirsiz secebildim ve dudagim ucukladi okadar buyukki bu gordugumun dogru olduguna emin olamadim bir turlu ve size sormak istedim andromeda durbunun gorus acisini tam dolduracak kadar buyuk sekilde gozlemlenebilirmi gordugum bir yanilgimiydi yoksa ?
Eren Tokgöz yazdı:Eger bu gordugum yanilgi degilde dogruysa andromeda gokyuzunde dolunaydan daha buyuk yer kapliyo demektir cunku dolunay bile durbunun gorus acisini tam dolduramiyor. Bu gordugum disk tam olarak doldurmasada neredeyse kapliyordu butun gorus acimi.

Gördüğünüz doğru. Dediğiniz gibi ışık kirliliği olmayınca Andromeda, dürbünle Dolunay kadar görünür.
En son halill07 tarafından 24 Eyl 2015, 07:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Andromeda görünür büyüklük : 190 × 60 arkdakika - yani yaklaşık 3 derece x 1 derece
Bkz : https://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda_Galaxy

Ayın çapı : 29.3 ila 34.1 arkdakika arasında - yani yarım derece
Bkz : https://en.wikipedia.org/wiki/Moon

Buna göre, Andromeda galaksisi, dolunaydan görünür yüzey alanı olarak 6 defa daha büyük. Diğer bir deyişle, enine 2 ay, boyuna da 3 ay sığacak boyutlarda.

Gördüklerin doğru bu durumda :)
halill07 yazdı:
Eren Tokgöz yazdı:Eger bu gordugum yanilgi degilde dogruysa andromeda gokyuzunde dolunaydan daha buyuk yer kapliyo demektir cunku dolunay bile durbunun gorus acisini tam dolduramiyor. Bu gordugum disk tam olarak doldurmasada neredeyse kapliyordu butun gorus acimi.

Gördüğünüz doğru. Dediğiniz gibi ışık kirliliği olmayınca Andromeda, dürbünle Dolunay kadar görünür.
Cok net ve parlak gozuken kismi dolunay kadar var. Fakat o kismin disinda durbunun gorus acisini neredeyse tamamen kaplicak sekilde ama cok silik bi sekilde diskin devam ettigini gordum. Yani dolunaydan cok daha buyuk bir disk. Inanamadim bunun goz yanilgidi olmadigina cunku cok buyuktu.
Özgür Ünat yazdı:Andromeda görünür büyüklük : 190 × 60 arkdakika - yani yaklaşık 3 derece x 1 derece
Bkz : https://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda_Galaxy

Ayın çapı : 29.3 ila 34.1 arkdakika arasında - yani yarım derece
Bkz : https://en.wikipedia.org/wiki/Moon

Buna göre, Andromeda galaksisi, dolunaydan görünür yüzey alanı olarak 6 defa daha büyük. Diğer bir deyişle, enine 2 ay, boyuna da 3 ay sığacak boyutlarda.

Gördüklerin doğru bu durumda :)
Kesinlikle gordugum diskin icine 3 dolunay sigardi rahatca, demekki goz yanilgisi degilmis. Diskin ortasi yogun yeri parlak ve net seciliyor yaklasik 1 dolunay buyuklugune yakin sekilde, ben hep galaksinin tamami okadar sanardim ama disa dogru silikleserek devam ediyormus disk. Gozle secmek cok zor olsada siliklesen galaksinin dis kenarlarida seciliyor ve gercekten gokyuzunde bir dev var.
Eren Tokgöz yazdı:
halill07 yazdı: Cok net ve parlak gozuken kismi dolunay kadar var. Fakat o kismin disinda durbunun gorus acisini neredeyse tamamen kaplicak sekilde ama cok silik bi sekilde diskin devam ettigini gordum. Yani dolunaydan cok daha buyuk bir disk. Inanamadim bunun goz yanilgidi olmadigina cunku cok buyuktu.

Demek ki ben sizin olduğunuz yer kadar iyi hava koşullarında bakmamışım. Dolunay kadar gördüm en fazla.
Benim gozlem yaptigim yer cok iyi. Samanyolu bile gokyuzunu bir uctan bir uca bembeyaz bir bulut gibi yariyor resmen orada. Hatta yanimda gelen bazi arkadaslara onun bulut olmadigini samanyolunun kolu oldugunu soyledigimde cok zor inandirdim, stellariumda olmasa inandiramicaz hic.
Yanliz sartlar ne kadar mukemmel olsada diskin tamamini gormek icn cok saglam goz lazim coz zor cok silik, ve boyu dedigim gibi neredeyse gorus acisinin tamamini dolduruyor.
Eren Tokgöz yazdı:Benim gozlem yaptigim yer cok iyi. Samanyolu bile gokyuzunu bir uctan bir uca bembeyaz bir bulut gibi yariyor resmen orada. Hatta yanimda gelen bazi arkadaslara onun bulut olmadigini samanyolunun kolu oldugunu soyledigimde cok zor inandirdim, stellariumda olmasa inandiramicaz hic.
Yanliz sartlar ne kadar mukemmel olsada diskin tamamini gormek icn cok saglam goz lazim coz zor cok silik, ve boyu dedigim gibi neredeyse gorus acisinin tamamini dolduruyor.

:aah
Ferit Gür yazdı:Kıyas yapma açısından yardımcı olacaktır. Daha parlak olsaydı bu şekilde görünecekti. Resim
Kesinlikle dogru bir görsel. Tam olarak bu buyuklukteydi gordugum.
Normalde durbunle bakinca sadece gobegindeki parlak kismi goruyoruz en fazla dolunay kadar bir kismi. Hep galaksinin tamamini o kadar zannederdim. Ama diskin devami cok cok buyuk dudak ucuklatiyor. Gormek icin mukemmel karanlik bir gokyuzu ve şahin gozu lazim. Ama gordugunuz anda kalbiniz kut kut aticak :)
Samanyolunun kolunu ciplak gozle cok net ve parlak bi sekilde gokyuzunu boydan boya gectigi bir yerde mutlaka gozlem yapin, ozellikle kolun gectigi yerlerdeki yildiz yogunluguna durbunle bakin karinca surusu gibi. durbunle, sayisiz yildiz kumesi ve nebula veya baska herhangi birsey olabilecek beyaz sis bulutlari dolu ve artik hangisinin hangisi oldugunu adinin ne oldugunu bulmak imkansiz oluyor sadece seyre daliyor insan. O kadar cok cisim varki herhangi birini referans alarak gordugun seylerin ne oldugnu bulmak cok cok zor.
Eren Tokgöz yazdı:Samanyolunun kolunu ciplak gozle cok net ve parlak bi sekilde gokyuzunu boydan boya gectigi bir yerde mutlaka gozlem yapin, ozellikle kolun gectigi yerlerdeki yildiz yogunluguna durbunle bakin karinca surusu gibi. durbunle, sayisiz yildiz kumesi ve nebula veya baska herhangi birsey olabilecek beyaz sis bulutlari dolu ve artik hangisinin hangisi oldugunu adinin ne oldugunu bulmak imkansiz oluyor sadece seyre daliyor insan. O kadar cok cisim varki herhangi birini referans alarak gordugun seylerin ne oldugnu bulmak cok cok zor.

iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]