Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Bu gün elime olympus dps I 10x50 dürbünüm sabah saatlerinde elime gecti. Heyecanimi minicik de olsa bir azalma gostersin diye aya baktim ilk. O gündüz ışıginda ayin detaylariyla beraber tertemiz bir goruntu sundu. Bunun uzerine gece neler gösterebileceği konusunda sonsuz bir merak basladi icimde. Her saat bir gün gibi gecmeyr basladi bir türlü gece gelmedi. En son yildizlar yavas yavas gunesin batmasiyla beraber belirmeye basladi. Ilk once gunesle beraber batmakta olan jupiter dikkatimi cekti. Hemen cevirdim durbunu. O gunsesin verdigi turuncumsu güçlü ışıgin altinda bile jupiterin o turunculugu ap açik onumdeydi. Varla yok arasi da bir tane uydusunu gorebildim sadece. Gunesi takip ederek o da batti. Sonra en sevdigim takim yildizi olan buyuk ayiya dogru baktim. Ben tüm yildizlari tek bakista gorebilecegimi sandim. Ama buyutme gucu tahmin ettigimden cok fazlaymis. Takim yildizindaki 2 yildiz bile tek bakista gorunemiyordu. Takim yildizinin elemanlarini bulmakta cok zorlandim. Cunku baktigim yerde onlarca baska yildizi gosteriyordu bana durbun. Ciplak gozle hic biri gozukmeyen onlarca parlak yildif goruyordum. Bagzilari ikiserliydi bagzilari hafif kumelesmisti. Sonra güc bela o kadar cok yildizin icinden buyuk ayinin elemanlarini bulabilmeye basladim. Cok sasirmistim. O takim yildizinin bagzi elemanlari ikiserliydi ! Iki tane yildiz kol kola duruyordu. Ama ciplak gozle tek gozukuyolardi. Ardindan etrafa bakmaya basladim gok yuzunde. Ciplak gozle 100 tane anca gorebildigim yildiz sayisi durbunle binlece olmustu. Bu yeni arkadaslari tanimays calistim. Telefonuma yukledigim mukemmel bir program olan star chart da bana tercumanlik etti bu tanismamizda. Ikiserli ücerli yildizlar, gok yuzunde duran minik sisler (bunlarin sonra nebula ve galaksi oldugunu anladim) hareket eden parlak uydular. Mermi gibi kayan bircok gok tasi, ayin mukemmel detaylari, ne kadar da hereketliymis gokyuzu. Gökü süsleyen o gozle gorulen yildizlar aslinda kitabin kapak sayfasiymis. Durbunum ile okumaya calistim o kitabi daldim icinde kayboldum. Ama en cok andromedayi gormek istiyordum. Andromeda bir sure bur tepenin arkasinda kaldi. 2 daat bekledim göğe yukselmesi icin. Sonra onu aramaya calistim. Ilk basta bulamadim. Minicik birsey bekliyordum. Halbuki cok buyukmus ! 16 senelik omrumde bunu daha yeni goruyor olmak beni tuhaf hissetirmisken bu guzelligi gormeden olen insanlar oldugunu dusundum bu dunyada. Bryaz hafif sari tonlarinda bir parmağin bloğu büyüklügünde büyük bir sisti. O kadar isik kirliliginin icinde boylesine guzel gozukuyordu o. Günün bombasi bu olmustu benim icin. Kim bilir daha neler var bu sinirsiz gokyuzunun icinde. Durbunden baslamak lazimis, keske daha onceden baslasaymisim. Ama beni cok uzun bir sure idare edeceginden eminim. Kitaba daha yeni basladim, her sayfayi defalarca okuyorum, ilk okuyusta fark etmedigim seyleri goruyorum. Bu mukemmel olayi sonlandiran çoban köpeklerine sevgilerimi iletiyorum. Simdilik yarida kesmek zorunda kaldim gozlemimi. Yarin kaldigi yerden devam edicegim insallah. Beni bu ise tesvik eden burdaki guzel insanlara , abilerime ablalarima defalarca tesekkur ediyorum. Sanal da olsa iyi ki sizi tanimisim. Darisi gercek hayatimin da basina :)
Aybar bey, tebrik ediyorum. Daha önce bir arkadaşımızın dürbünle gözlem tecrübelerini paylaştığı bir konu var forumda. Okursan faydası olabilir:

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=62&t=9258

Şu program, dürbünle gözlenecek gök cisimlerini içeren bir atlastır, bilgisayara kuruluyor.:

http://www.philharrington.net/tuba.htm

Android için:

Mobile Observatory
Night Sky tools
Star Chart
Google Sky Map
Sky Eye
Galaxy Explorer
Solar System
Lunar Phase
Heavens Above
Messier Catalog

Ücretli Olarak:

Stellarium Mobile
Sky Safari Pro

Şu siteler çok yararlı:

http://binocularsky.com/

http://www.nakedeyeplanets.com/

Olympus 10x50 bu forumda çok bahsedilen bir dürbün değil ama müthiş bir dürbün. Sayenizde insanlar onu da tanımış olacak.
Teşekkür ederim hocam bilgililerinizi paylaştığınız için. Ben bu dürbünü ispanyolca ve ingilizce olarak araştırıp da iyi bir şey olduğunu duydum. Celestrondan kesinlikle daha iyimiş mercek kaplama ve malzeme kalitesi açısından. Alıcak arkadaşlar gönül rahatlığı ile alabilirler kesinlikle.
Bu gün de aldım dürbünümü ciktim disari , ne yazikki hafif bulutlu ve agır bir nemle karisik hava kapanikligi vardi. Yinede pes etmeden sraliklsrdan cift yildizlari falan secmeye calistim. Gecenin ilerliyen saatlerinde de tekrar andomeda ile karsilastik ama bu gun biraz daha sonuktu. Havalar duzelsin acaba andromeda nasil gozukur cok merak ediyorum. Nebulalara bakmayi debiyicegim. Insallah iki üç birsey gorebilirim. Bu gun yine bolca goktasi gordum. Bilmiyorum niye ama durbunle ayni yildiza defalaeca bakmama ragmen yine yine bakasim geliyordu. Bu enteresan esi benzersiz olan yildizlar aslinda goruntulerinden secevildiginizden daha fazla heyecan veriyor. Kendinizi sanki uzayin derinliklerinden ona bakiyormussunuz hossi veriyor. Şimdi o yildiza durbunla baktin da ne oldu demeyin. Bunu bircok kisiden duydum ben sahsen. Burada oyle birseyin denecegini sanmiyorum ama belki istisnai olarak dusunenler olabilir. Insanligin var oldugundam bu yana ciplak gozle gorulen cisimler, yildizlar bile 50.000 senedir ilgimizi ayni sekilde korumaya yettigine gore yorum yapmadan once durbunu alip da bi bakmanizi tavsiye ediyorum . Insanin gormedigi yeni seyleri gormesi diger cisimlerle karsilastirmasi ve gok yuzi heriketliligi yeni ufuklar yeni dusunceler aciyor insana . Öz dünyasi genisliyor. Ha mp3 den muzik acip dinlemissiniz kulaklarinizla ha durbunu alip o yildizlara bakmissiniz gozlerinizle. Ikiside sizi besliyor. Insallah herkez tatma imkani bulur.
Merhaba,
Dürbünün hayırlı olsun hislerini o kadar güzel ifade etmişsin ki zevkle okudum. Dübünle başlangıç yapman çok yerinde bir karar olmuş. Kış aylarında gözlem listene yeni elemanlar da eklenecek hele ki Orion Nebulasına baktığın an ne demek istediğimi anlarsın :) gökyüzü sınırsız kaynak dolu, ne yöne baksan bir gözlem hikayesi yazacak kadar obje bulursun şayet yazarsan da ben zevkle okumaya devam ederim. Sormak istediklerini de çekinmeden sorabilirsin mutlaka cevap veren birileri olacaktır. Keyifli gözlemler dilerim ;)
O kadar odaklı okudum ki ezber yapsam aklımda kalmaz dı bu kadar Teşekkürler elinize sağlık..

Benim anlayamadığım tek bır yer var Dürbün diyoruz da Dürbün ayı nebulayı felan gösteriyor mu ? teleskop lazım değil mi şu an sitelere bakıyorum hoşuma gideni alacağım ilk olacak inşallah Dürbün mü alsam diye kararsız kaldım Dürbün gösterir mi diye de tereddüt tede kalmıyor değilim yorumlarınızı bekliyorum
zaturateam yazdı:O kadar odaklı okudum ki ezber yapsam aklımda kalmaz dı bu kadar Teşekkürler elinize sağlık..

Benim anlayamadığım tek bır yer var Dürbün diyoruz da Dürbün ayı nebulayı felan gösteriyor mu ? teleskop lazım değil mi şu an sitelere bakıyorum hoşuma gideni alacağım ilk olacak inşallah Dürbün mü alsam diye kararsız kaldım Dürbün gösterir mi diye de tereddüt tede kalmıyor değilim yorumlarınızı bekliyorum
Asagidakiler benim nikon aculon 10x50 durbun ile gozlemledigim cisimler. Bu konu basliginin bikac sira asagisinda konusuda mevcut "durbunle gozlemlenebilecek cisimler" adi altinda o basligin her sayfasini incelemeni tavsiye ederim. Benim gozlemlediklerim;
Jupiter ve 4 büyük uydusu, saturn ve titan uydusu, andromeda galaksisi, Akrep takimyildizinda M4 küresel yildiz kümesi, Herkül takimyildizinda M13 kür. yildiz kümesi, Yengeç takimyildizinda M44 preaseba açık yildz kumesi, Acrab ile arcturus arasinda M5 kuresel yildiz kumesi, Buyuk ayi mizar alkor çift yildizi, Arcturus sag ust caprazinda M3 kuresel yildz kum. , M7 kumesi , Butterfly kumesi ,Lagoon nebula, Trifid nebula, Eagle nebula, Omega nebula, M25 kume, Wild duck kume. Ve daha burda yazili olmayan nicelerini gozlemledim. Sehir isiklarindan uzak uygun karanlik ortam gerek ben cogunu ormanin icinden dagin basindan vs yaptim. Birde bilim kurgu filmlerindeki gibi goruntuler bekleme, bir nebulaya yada galaksiye baktiginda sadece beyaz sis bulutu seklinde goruceksin.
Bu girdi, sanırım benim olympus 10x50 yi almamda büyük rol oynadı. Daha önceleri teleskop almayı düşünsem de ve daha sonrasında kaba tabirle "aç gözlülüğümü" dindiremediğimden mütevellit "dürbün alacaksam da zoomu iyi olsun 10x ne bee" demiş olsam da kader beni eninde sonunda 10x50 bir dürbüne getirdi.

ve gerçekten yukarıdaki arkadaşımızın dedikleri ne bir eksik ne bir fazla kesinlikle doğru. Dürbünden başlamak gerekliymiş, zira teleskop iğne deliğinden gökyüzünü izlemek gibi bir şey, gökcisimlerini bulamamak da cabası.

taşımasının kolay olması, görüş açısı ile gözlem zevkini arttırıyor olması zaten tamamen pozitif yönleri.
Gerçekten gökyüzü gözlemine yeni başlayacak arkadaşlar var ise, hiç düşünmeden bir dürbün alsınlar. Bu nikon olur, konus olur, olympus olur, celestron olur. Yani bütçenize göre. Elbette ki nikon ilk tavsiye ama diğerlerinin de görüntü kalitesi olarak öyle çok aşağılarda olacağını düşünmeyin.

Bu arada başlık sahibi arkadaşa bir kez daha teşekkür ediyorum (swh) gerçekten yazdıklarıyla bana çok yardımcı oldu. Umarım ben de, benim gibi yeni başlayacak olanlara az ve ya çok yardımcı olabilirim.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]