Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen orıonebula
çok büyük bir istek ve ilgiyle aldığım teleskobu kullanamıyorum.teleskobum celestron astromaster 114eq sizce başlamak için iyi bir teleskop mu? teleskobu kurdum ancak gökyüzündeki cisimleri bulamıyorum.bulmanın kolay bir yolu var mıdır yoksa kendim uzun süre bakarak mı bulmalıyım?şimdiden teşekkürler
Merhaba hoş geldin :) Bu dedigin cumleyi bu ise basliya 10 kisiden 7 si soyluyor. Teleskop aliyor kullanamiyor. Ucuz bir teleskop alip hem gezegenleri hem ayi hem derin uzayi gozlemlemek istiyor, bir de en basta durbun kullanmadan teleskopa daliyorlar. Abilerimin deyimiyle yurumeden kosmaya calisiliyor. Cogu kisi ben de bi zamanlar dahil teleskop alip umuldugu gibi cikmayinca soguyoruz bi isten. Ilk once abilerim de belirttigi gibi israrla bir durbunle baslamalisin.Istedigin kadar ilerde profosyenelles yine durbune ihtiyacin var, bunu abilerimiz israrla belirtiyor. Durbune on yargili olma. Goreceklerin seni cok sasirtcak ve elinde gokyuzu atlasi varsa durbun bile seni bi omur idare edecektir. Onunla cok falza sey gorebilirsin. Bir durbun almani siddtle tavsiye ediyorum. Butcen 350 tl civari ise nikonun canavarlarindan alabilirsin. Daha kisitliysa butcen 170-250 gibi bushmen , olympus, celestron markalari dusunmelisin. Hepsi isini guzelce gorecektir. Gokyuzundeki cisimlerin yerini telefonuna indirebilecegin skyeye gibi programlar bilgisayara ise stellirium adindaki uygulama isini cok guzel gorecektir. Durbun kullananlarin konularini arastir forumdan durbunle neler yapilabildigi konusunda.. Isi iyice ogrendikten sonra detaylara gecmek icin yuksek butceli 2 bin civari teleskoplardan almalisin . Tabi iyinin iyisi var ama minimum butce bu olmali. Assagi inersen sanirim yine hayal kirigligina ugrarsin. Durbun secimini 10x50 , 12x50 ya da 20x80 , 20x60, 7x50 gucunde durbunlerden almalisin. 20x80 gibi durbunler buyuktur pratik degildir elinde tutup gozlem yapamassin. Gosterecegi seyler de 10x50 den farkli degildir aslinda. Yuzde 60 10x50 12x50 kullanilir. Sen de oyle kullan. Cok pratiktir keyifli gozlemler yapabilirsin. TekrAr hos geldin :) Ben de bu çıkarımlari kendi fikrime, tam dogru oldugu hakkinda iddalaşamiyacagim bir şekilde yaptim. Genel okuduklarim bana bunlarin varsayimini verdi. Abilerimden ablalarimdan da cevap alirsak cok iyi olur. Bir yanlislik yaptiysak insallah duzeltilir, af olunur.
En son Aybar Avcı tarafından 22 Tem 2015, 11:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Aslinda elindeki teleskobu aradtirdigimda kotu olmadigini gordum. Cekilen fotograflara baktim senin teleskobun yardimi ile tatminkar aslinda gayet. Abilerim ablalarim daha iyi bilir. Insallah birseyler yazarlar bize. Dedigim gibi telefonuna indirecegin uygulamalar (skeye) isini guzel gordcektir. Durbun alip herlerini tayin edip teleskobu ona gore kullanman da iyi olur. Her bu isle ilgilenen icin durbun sart sanirim.
gönderen halill07
orıonebula yazdı:çok büyük bir istek ve ilgiyle aldığım teleskobu kullanamıyorum.teleskobum celestron astromaster 114eq sizce başlamak için iyi bir teleskop mu? teleskobu kurdum ancak gökyüzündeki cisimleri bulamıyorum.bulmanın kolay bir yolu var mıdır yoksa kendim uzun süre bakarak mı bulmalıyım?şimdiden teşekkürler

İlk iş bulucu dürbünü ayarlayın. Bunu yapmak için teleskobu uzaktaki bir panoya, tabaelaya vs odaklayın. Sonra bulucu dürbünü yanlarındaki vidalarla aynı noktaya odaklayın. Akşam da aya yöneltip ince ayar verirsiniz.

Teleskobu akşam aya çevirince 20 mm göz merceği ile gözleyin. İyice alışıncaya kadar 20 mm ile devam edin. 50 kat büyütme sağlar. Bu son derece yeterli. Haftalar sonra 10 mm merceğe geçersiniz ara sıra. Barlow aylarca daha kullanmayın.

Çıplak gözle gördüğünüz yıldızlara baka baka odaklamayı iyice öğrenince yıldız haritalarına geçin. En iyisi Stellerium programıdır. Hem windows hem android sürümü vardır.
Alalı bir hafta oldu her gece bi 15-30 dk bakmaya çalıştım ve henu siyahlik disinda hicbirsey goremedim.ve sanırım bugün hatami farkettim yazdıklarınızı uygulayarak hemen karşımdaki aya bakmak istedim Bulucu dürbünle rahatça buldum ayi ancak teleskop simsiyah gösteriyordu.acaba bi sorun mu var diye teleskobun önünden beyaz kagit geçirdim hala simsiyah gosterdi hiç birşey degismedi.sizce kurulumunda bişeyi mi yanlış yapmisimdir yoksa çok acemi olduğumdan mi goremiyorum? :(
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]