Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Berkay Yaldız
Arkadaşlar merhaba,

Konus 20x80 bir dürbün aldım fakat nasıl bir tripod almam gerektiğini bilmiyorum. Bu dürbünle tam uyumlu çok sıkıntı çıkarmayacak uygun fiyatlı bir tripod önerebilir misiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Merhaba hayırlı olsun diyelim aynı dürbünden bende de var. Özellikle dış mekanlarda gözlem yapacakken hele bir de fotoğraf çekecekseniz rüzgar vb faktörlerden etkilenip sallanmaması için daha ağır tripodlar tavsiye edilir. Onlar da haliyle biraz maliyetli olabiliyor. Benim kullandığım alüminyum tripod maksimum 5 kg taşıma kapasitesi 1.80 cm'ye kadar uzanan boyuyla bana yetiyor fiyat olarak da uygun (Digipod tr 580) ancak dediğim gibi dışarıda açık alanda gözlem yapacaksanız rüzgardan etkilenebilir. Alt kısımda ağırlık bağlanması için (max 5 kg) bir kanca var ancak ben henüz ağırlık bağlamayı denemedim. Size tavsiyem özellikle fotoğraf çekecekseniz ve bütçeniz uygunsa metal tripod almanız ancak amacınız sadece gözlem yapmaksa alüminyum da işinizi büyük ölçüde görecektir.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]