Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
İnşallah onunla iritibata geçeyim o zaman ama 12 ay taksiti fiyatında 80 lira falan farkediyor.Bu kapanacak bir fark değil sanki :) en azından bi şansımı deniyeyim..Tşk ederim ilginiz için
Harun Bey'e http://www.garantisite.com/ adresindeki iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Kendisi size her konuda yardımcı olacaktır. Ben de münferid bir olay olduğunu düşünüyorum ama küçük de olsa can sıkıyor işte. Milletin gökbilim hevesi daha başlamadan bitiyor. Mediamarkt'da daha önce Konus'un diğer dürbünlerini gördüm ancak 20x80 görmemiştim. Fiyat olarak nasıldır bilmem ancak oradan da alabilirsiniz böylece kargo beklemezsiniz ama yine de garanti şartlarını mutlaka sorun. Ancak verdiğim siteye bir göz atmanızda fayda var.
Medya mark ta var diye biliyorum,bi ara görmüştüm.Fiyatını tam hatırlamıyorum ama,diğer sitede ocaktan ödeme ve fiyatta çok uygun.Birde senden tirpod tavsiyesi almak isterim.Aynı dürbünü kullanıyorsun malum ?
Ben henüz her hangi bir ekipman almadım. Öncesinde şu askerliği aradan çıkarmam lazım Mayıs ayından sonra ağırlık vericem. Tripot olarak orta halli 80-100 TL arası 5 kg taşıma kapasiteli bir üçayak yeterlidir diye tahmin ediyorum. Denge unsuru çok önemli, çok hafif bir sarsıntı gözleminizi büyük ölçüde etkileyecektir. Kullanımı da rahat olmalı, kolay dönmeli ve hassas dönüşler yapılabilmeli. Forumda o dürbünü ve tripotunu kullananlar var yardımcı olacaklardır. Ancak aldığınız yere dikkat edin sonuçta düşük ihtimal de olsa üretim hatası, yanlış kargolama gibi sebeplerle ürün arızalı olabiliyor ve alırken size eşi bulunmaz garanti şartları sunan konuşmaların hiç birinin gerçek olmadığını fark ediyorsunuz. İlla şuradan alın buradan alın demiyorum ancak dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.
gönderen fetiihh
Son olarak durumu aktarmak istiyorum. Geçen hafta dürbün ithalatçı firmadan hızlıal'a göndermişler ve tabiki ürün tamir olmadı üzerinde yazan garanti süresine rağmen, Ben de hızlıal dan para iadesi istedim, önce kabul ettiler ve kapalı olan para iadesi formunu benim durumum için açtılar. Bende formu doldurup para iadesi talebinde bulundum. Biz size haber vericez dediler, Bunları konuşmamızın üzerine sanki alay edercesine 22 eylül bu cumartesi de ürünü bana göndermişler. Dürbün mahvolmuş şekilde açılmış odak yeri kapatılmamış bile, bende tekrar aradım telefonla bu nedir diye, ağzımıza geleni söyledik ama nafile.. En son tüketici haklarını aradım, durumu anlattım gerekli yer olan valiliğe başvurdum arkadaşlar, durumu anlattığım da kesinlikle yardımcı oldular. "Siz garntiye gönderdiğiniz tarihin kargo belgesi ve faturanız varsa başka birşeye gerek yoktur" dediler. İşin aslı hızlıal'ın ilgilenip gibi yapıp ilgilenmemesi ve gerçekten insanın zoruna gidiyor. Bu bana yapıldıysa eminim ki başka insanlara da buna benzer haksızlık yapmışlardır. Tüketici hakları sonucu ne olacak bakalım. Bu arada gerçekten ilgilenen arkadaşlara yaptıkları yorumları için teşekkür ederim.. Gönül isterdi ki bu sohbetleri gökyüzü üzerine yapalım, kısmet böyleymiş..
sikayetvar.com gibi bir siteden de afişe isterseniz. Genelde işe yarıyor, en azından rahatça saydırıyorsunuz
Olaya Tüketici Hakları dahil olduysa merak etmeyin. Umarım kaybolan hevesinizi tekrar geri getirirsiniz. İsteğiniz kabusa dönüştü ama bence bu işten soğumayın paranız iade edilince biraz daha kapsamlı araştırma yaparak daha güvenilir yerden alabilirsiniz. Gelişmelerden de bizleri de haberdar edin en azından alacaklar için yol gösterici olur.
Nuri Bey o gösterdiğiniz tripotlar bildiğim kadarıyla çok iyi değiller, biraz zayıf gibi göründüler. Alacağınız dürbün ortalama 2.5 kg civarında tripotun biraz dayanıklı, dengeli ve kolay dönüşlerle hassas ayarlar yapabilme özelliği olmalı. En önemlisi de rüzgarda sarsılmamalı. En küçük bir sarsıntıyla bile gözlediğiniz cisim görüş açınızdan çıkar. Forumun arama kısmından tripot için biraz daha araştırma yapın faydalı paylaşımlar mevcut.
Konuş dürbünüm 1 günde elime geçti şükürler olsun.Dün akşam ilk heves biraz gökyüzüne doğru çevirdim.Dolunay olması sebebiyle ilk önce ayı gözlemledim ve çok güzeldi.Tripod um henüz gelmedi o yüzden biraz zorlandım sanırım bugün elimde olacak.Akşamın olmasını sabırsızlıkla bekliyorum aslında.Fakat hava sanki biraz bulutlu gibi.İnşallah akşama açılır.

Ferit Bey sizin tavsiyelerinizi tripod siparişini verdikten sonra görebildim o yüzden gelene razı olacağım artıK.Olmadı en kötü ihitimalle bacaklarına ağırlık falan bağlarım.Bakalım nasıl bişey çıkacak karşıma !
Hayırlı olsun bulutsuz gecelerde keyifli gözlemler dilerim. Kara gözlemi de yapabilirsiniz umarım tripotunuz en kısa zamanda gelir alınca dürbüne monte edilip edilmediğine bakmadan onay vermeyin dürbünle uyumsuzsa iade etmeniz gerekebilir.
Evet az önce geldi tripod ama sanki dürbünün altındaki civata tripoddakinden daha büyük gibi duruyor,ama kesin sonuç akşam eve gidince belli olur.Benim böyle bir ihtimal olduğunu bile bilmioyrdum.Bütün tripod lar bütün dürbün foto ve cameralara olur zannediyordum.Sanırım yanlımışım :)
Merhaba,

KONUS 20x80 de merkezdeki odak milinin kırılması olayı benim de başıma geldi. Dürbün düşmedi, zorlanmadı ama aldığımın 2. günü gevşedi ve elimde kaldı. Dürbünü aldığım Harun Bey'e (garantiste.com) gönderdim. İnceledi, kırıldığı için garanti kapsamında olmayacağını söyledi. Ancak ücretsiz tamir ederek geri gönderdi. Şu an bir sorun yok . Sağolsun.

İyi günler.
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]