Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
#98587
Ben de aboneyim, dergi geldiği gün göz atmıştım ama ben de burak bey gibi kaçırmışım demek ki gözlük vereceklerini. :) Zaten sanırım sadece önsözde belirtmiş gözlük verileceği ve hakkında detaylı bilgi vermemişler. Bu konuyla ilgili Alp Akoğlu'na (Bilim ve Teknik'in gökyüzü bölümü yazarı astronom) bir mail atmıştım Nisan ayında. ''Venüs geçişi için gözlük falan vermeyi planlıyor musunuz?'' diye. Gözlüğümü takıp 20x80 dürbünümle güneş gözlemi işini hayli ucuza getirebilecektim böylece. Ancak maili attıktan birkaç saniye sonra dürbünde toplanıp gözüme gelen ışığın gözüme gözlüğü takıp doğrudan güneşe baktığım zamanki gibi olmayacağını, siyah polimer malzemeyi eritip gözüme zarar vereceğini akıl edebildim. :shock: Birkaç dakika sonra kendimi özel solar filmler için araştırma yaparken buldum. Sonra birden aklıma yine Bilim ve Teknik dergisinin 2012 yılının ocak sayısında verdiği ''önemli gök olayları yıllığı''nda güvenli güneş gözlemi için Alp Akoğlu'nun vermiş olduğu linki hatırladım. Şuydu: http://www.tug.tubitak.gov.tr/tutulma/t ... zlemi.html

Akabinde forumda şu soruyu sormuştum: http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?p=98381#p98381

Devamını okursanız görebileceğiniz gibi Burak ve özellikle de Onur beyler ilgi gösterdiler, yardımlarıyla agenaastro.com'dan film siparişimi verdim: http://agenaastro.com/baader-astrosolar ... -nd-5.html (Ben 8'' almayı düşünüyordum ertesi gün girip baktığımda tükenmişti. Moralim bozuldu, Stok durumları sürekli değişiyor, buna kendi gözlerimle tanık oldum ama 8'' film diğerleri gibi bir daha sotağa girmedi... Sonunda 5'' filmlerden sabahın 3'ünde 2 adet sipariş ettim ve daha fazla riske atmak istemedim. An itibarıyla 3'' ten büyük film yok ellerinde, zaten ben 5'' olanlardan 2 adet alınca o film de stoklarında tükendi, ''İyi ki almışım.'' diye sevindim :P )
En son Baran Can tarafından 16 May 2012, 12:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
#99056
Ben de aldım. Venüs çok küçük bir siyah nokta olarak görüneceği için ne kadar yararlı olacak bilmiyorum. 2 saniye aralıklarla bakmak tavsiye edilmiş. Zaten bu süreyi aştığınız zaman gözünüz hissedilir derecede rahatsız oluyor ama sabah saatlerinde daha az rahatsızlık verebilir. Bakalım umarım iyi bir gözlem yaparız.
#99085
Celestron 10x50 dürbünümün tek tarafını kapatarak, kısa süreli güneş prjeksiyonu yaptığım oldu. Uzun süre tutmaya hiç niyetim yok zaten. Tabi el ile tutmak epey rahatsızlık verici. Tripod var ise, kısa aralıklarla belki olabilir ama 20x80nin ışık gücü daha çok olacağı için yine de ne olur, emin değilim.
İyi ki ocak ayından baader filtremi almışım.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]