Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Biraz önce Bilim ve Teknik dergisinin Mayıs sayısı elime ulaştı ve önsöz'ü okumaya başladım. Yazının sonuna geldiğimde Venüs geçişi için Haziran sayısında Güneş Filtre'li gözlük vereceğini yazdı. Güneş filtresi olmayan arkadaşlar için çok büyük fırsat. Kaçırmayın derim.. :)
Arkadaşlar disket içi falan gibi şeyler güzel çözümler değiller. Güneş ışınlarını azaltıyorlar ama UV gibi zararlı ışınların geçmesine engel olmuyorlar. Saatlerce bu şekilde güneşe bakmak hiç doğru bir şey değil. Asla ve Asla bu iş için özel üretilmiş filtreler dışında bir takım şeylerle güneş gözlemi yapmayın. Son derece tehlikeli!

Ha bu arada merak da ediyorum şimdi. Çıplak gözle (daha doğrusu filtreli gözlük ile) geçis sırasında venüs farkedebileceğimiz büyüklükte olacak mı acaba?
Güven Özkan yazdı: Ha bu arada merak da ediyorum şimdi. Çıplak gözle (daha doğrusu filtreli gözlük ile) geçis sırasında venüs farkedebileceğimiz büyüklükte olacak mı acaba?
Bilim Teknik Mayıs 2012
Alp Akoglu

Venüs , Güneş'le Dünya arasından geçerken aynı zamanda Dünya'ya en yakın konumundan da geçer. Bu sırada görünür büyüklüğü diğer tüm gezegenlerinkinden fazla olur. Normalde herhangi bir büyütme yapmadan, bir güneş filtresiyle bu olayı görmek mümkün. Bir güneş filtresi arkasından, Venüs Güneş'in önünde küçük bir leke şeklinde seçilebilir. Güvenli bir güneş filtresi olmadan Güneş'e bakmak gözlere zarar verebileceği gibi , bla bla :)

Bir başka sayfada aynı konuya değinilmiş:

Bir takım yöntemler kullanmak ve bazı önlemler almak gerekiyor, çünkü Güneş çıplak gözle bakamayacağımız kadar parlak. Bu parlaklık nedeniyle Güneş'in önündeki Venüs'ü çıplak gözle görmek mümkün olmadığı gibi, Güneş'e bir an için bile çıplak gözle bakmak gözlerimize zarar verebilir. Ama önümüzdeki ay dergimizle birlikte vermeyi planladığımız özel gözlüklerle ya da burada anlattığımız basit yöntemlerle geçişi güvenli bir şekilde izleyebilirsiniz.
Güven Özkan yazdı:Arkadaşlar disket içi falan gibi şeyler güzel çözümler değiller. Güneş ışınlarını azaltıyorlar ama UV gibi zararlı ışınların geçmesine engel olmuyorlar. Saatlerce bu şekilde güneşe bakmak hiç doğru bir şey değil. Asla ve Asla bu iş için özel üretilmiş filtreler dışında bir takım şeylerle güneş gözlemi yapmayın. Son derece tehlikeli!

Ha bu arada merak da ediyorum şimdi. Çıplak gözle (daha doğrusu filtreli gözlük ile) geçis sırasında venüs farkedebileceğimiz büyüklükte olacak mı acaba?
Güneş filtresini gözüme getirip baktığımda çok büyük bir lekeyi seçtiğimi hatırlıyorum. Venüs, bir güneş lekesine kıyasla hem biraz daha iri olacak, ama en önemlisi çok daha kontrastlı olacak (malum, ortası simsiyah, gri ve benzeri farklı tonlar yok), dolayısıyla ben salt güneş filtresiyle görülebileceğini düşünüyorum.. Tabi öncekini görmediğim için sözüm tahminden ibaret.
Bilim ve Teknik o gözlükler için sağlık bakanlığından ve ilgili diğer makamlardan izin/onay almış mı acaba ? Malzemeyi nerden almışlar ve özellikleri nedir ? Siz siz olun yine de dikkatli davranın. Herşeyi sorgulayın gençler.
Güven Özkan yazdı:Arkadaşlar disket içi falan gibi şeyler güzel çözümler değiller. Güneş ışınlarını azaltıyorlar ama UV gibi zararlı ışınların geçmesine engel olmuyorlar. Saatlerce bu şekilde güneşe bakmak hiç doğru bir şey değil. Asla ve Asla bu iş için özel üretilmiş filtreler dışında bir takım şeylerle güneş gözlemi yapmayın. Son derece tehlikeli!

Sevgili Güven,
Uygun bir filtreyle bakıldığında, her hangi bir büyütme olmaksızın çıplak gözle Venüs görülebiliyor.
2004 te görmüştüm. O zaman Güneş' de hiç leke olmadığı için hemen göze çarpıyordu, bu geçişte büyük lekeler olursa, bir de bugünlerdeki gibi dev bir leke olursa karıştırılabiliriz tabi ki. :)
Sedat Bilgebay yazdı:Bilim ve Teknik o gözlükler için sağlık bakanlığından ve ilgili diğer makamlardan izin/onay almış mı acaba ? Malzemeyi nerden almışlar ve özellikleri nedir ? Siz siz olun yine de dikkatli davranın. Herşeyi sorgulayın gençler.
Yanılmıyorsam 2006 daki tutulma için de böyle bir gözlük vermişlerdi Sedat Abi. O gözlükteki filtre baader filtreye benziyordu. Şüpheci yaklaşmakta fayda var elbet ama göz göre göre de sağlığa zararlı olabilecek bir şey vermezler diye düşünüyor ve umuyorum :)
Uğur İkizler yazdı: Sevgili Güven,
Uygun bir filtreyle bakıldığında, her hangi bir büyütme olmaksızın çıplak gözle Venüs görülebiliyor.
2004 te görmüştüm. O zaman Güneş' de hiç leke olmadığı için hemen göze çarpıyordu, bu geçişte büyük lekeler olursa, bir de bugünlerdeki gibi dev bir leke olursa karıştırılabiliriz tabi ki. :)
Bu durumda çıplak gözle izlemeyi denemek te ilginç bir deneyim olacak. Bir de şimdi şöyle düşündüm de venüsü zaten çıplak gözle oldukça parlak görüyoruz neden güneş geçişi sırasında ayıramayalım ki değil mi? :lol:
Ben ilk başta şöyle düşündüm haberi görünce:

Düz bir mantıkla gözlüğü gözüme takarsam teleskopla güneşe bakabilirim diye düşündüm. Ama dergide böyle bir şey olmayacağını farklı bir şekilde anlatmış. Filtre'nin kesinlikle göz-teleskop-güneş kombinasyonunda kullanılamayacağını yazmış. Yani teleskop-filtre-güneş şeklinde olması gerekiyormuş (kendi verecekleri için söylemiyor bunu ). Burak abinin dediği gibi 7-8 tane alsak onları bir şekilde birleştirip kendi teleskopumuza uygun bir şekle getirip, teleskopup önüne taksak. Gerçi niteliklerini henüz bilmiyoruz. Önsöz'ün dışında Venüs geçişi ile ilgili olan sayfada da kesin gözlük vereceğiz yazmıyor, bu konudaki çalışmalarımız sürüyor diyor.
Öyle bir şey sakın yapma Ahmet.. Güneş ışığını kocaman bir büyüteçle karıncanın üstüne tutsak, Güneş gözlüğü takmak karıncayı kurtarır mı? Sen de aynı konumda kalmış olursun.. Bir optik ekipmanla Güneşe bakılacaksa, filtre """"her zaman"""" teleskobun girişini kapatacak şekilde kullanılmalı. 7-8 filtre alıp birleştirmekle de olacak iş değil, teleskopla bakmak isteyen gidip Baader filtresi sipariş verecek bu kadar basit.
Onur Atılgan yazdı:Öyle bir şey sakın yapma Ahmet.. Güneş ışığını kocaman bir büyüteçle karıncanın üstüne tutsak, Güneş gözlüğü takmak karıncayı kurtarır mı? Sen de aynı konumda kalmış olursun.. Bir optik ekipmanla Güneşe bakılacaksa, filtre """"her zaman"""" teleskobun girişini kapatacak şekilde kullanılmalı. 7-8 filtre alıp birleştirmekle de olacak iş değil, teleskopla bakmak isteyen gidip Baader filtresi sipariş verecek bu kadar basit.
Anladım Onur abi zaten dediğim gibi uyarmış kesinlikle yapmayın diye. Teleskopsuz gözleme devam :)
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]