Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen adem akif
Merhabalar , teleskop kullandınız mı hiç bilemiyorum ama 3d printer ile teleskop yapmak değil de sizinde ifade ettiğiniz gibi belki bazı parçaları yapmayı denemek daha doğru bir ifade olabilir.
Teleskobu teleskop yapan aslında büyük ölçüde optiği. 3d printer ile optik yapmak mümkün değil. Teleskop kundağını ve tüpünü de 3d printer kullanarak yapmak akıllıca bir yöntem değil.
Neler yapılabilir sorusuna belki ; nelere ihtiyacımız var sorusu ile ulaşabiliriz.
Teleskop yapmak demek aslında aynayı yapmak demektir. O da el ile yapılır.El becerinize güveniyorsanız kaliteli bir ayna yapabilirsiniz. Ayna yapımı için gerekli malzemeler konusunda yardımcı olabilirim.
gönderen Cemal Sarı
Merhaba Atila bey sizin adınızı bu forumda teleskop yapanlara yardım eden biri olarak sıkça duydum. Şuan üniversitede son sınıf öğrencisiyim, okulum bittiğinde sizinle teleskop yapımı hakkında iletişime geçmeyi zaten düşünüyordum. Şimdiden yardım teklifiniz için teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki yaza bir aksilik olmazsa teleskop yapımı hakkında sıkça sizi rahatsız edeceğim:)
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]