Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Dobson teleskobumla balkonda gözlem yaparken yüksekliği ayarlanabilir ofis sandalyesi kullanıyorum. Hem tekerlekli olması hem ayarlı olması epey işimi görüyor. Bu zamana kadar teleskobumu alıp bir yerlere gitme şansım yoktu. Şimdi araba almanın kolaylığı ile ara sıra karanlık yerlere kaçmak istiyorum. Hal böyle olunca hantal ofis sandalyesini taşımak hem pratik olmaz hem de dışarda kullanıma uygun değil, işbu sebeple taşınabilir ve ayarlanabilir pratik çözümler arıyorum.

Katlanır kamp sandalyesinin yüksekliği dobsonla gözlem için pek uygun değil. Sanırım, daha önceden yabancı forumlar gördüğüm gözlem sandalyeleri aradığım şey. Bir miktar kereste ile çok zorlanmadan yapılabilecek tasarımlar da mevcut: denver observing chair gibi.

Henüz araştırma aşamasındayım, bir kaç gündür bakınıyorum ve marangozluktan pek anlamasam da gayet yapabilirim gibi geliyor. Yapmaya başlarsam da bu konu üzerinden adım adım anlatım yapmayı planlıyorum. Aramızda bu tarz kendi gözlem sandalyesini yapmış olanlar varsa bilgi paylaşımında bulunabiliriz gökbilim dostaları.
gönderen Erhan Ozturk
Benim de böyle bir ihtiyacım var, araştırıyorum. Şu ana kadar bulduğum en makul çözüm davulcu sandalyesi. Fiyatlar yaklaşık 100 TL'den başlıyor, ofis sandalyesinden daha iyi.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Benim sandalyem yok ama imalat ile ilgili önerilerim sandalyeyi veya başka şeyleri yaparken işinize yarayabilir.

Teleskop, astronomi için üçayak, ayna aşındırma sandalyesi ve ayna test cihazları gibi şeyleri yapanların çok kullandıkları kontraplak türkiyede her şehirde bulunuyor. Bu ahşap lifleri birbirine dik olarak şaşırtmalı yapıştırılmış tabakalardan oluşuyor. Ülkemizde hemen her şehirde satılıyor vee CNC makinalarla çok düzgün ve ucuza kesiliyor.

20 mm kalınlıkta mobilya kalitesinde,15 tabaka yapıştırılmış, 125 cm en ve 250 cm boyda iskandinavyadan ithal en iyi kalite bir levhayı ben iki ay evvel 160 TL kdv dahil fiyata aldım. Sonra bunu her tür boyutta dikdörtgen parçaya böldürtmeye 10 TL ödedim.

Levhaların yerlisi, muhtelif ülkelerden ithal olanı var. Tabaka sayıları değişiyor. Yüzeylerin düzgün, dalgasız, kenarların boşluksuz ve ağacın iyi kalite olup olmadığını incelemeniz lazım alırken. Kesen kişilerin de doğru boyutları sizden aldığına emin olmanız yararlı.

Bu kesim işi çok düzgün mükemmele yakın sonuç veriyor. Çapak yok, açılar tam 90 derece ve boyutlarda hassasiyet benim ölçebileceğimden daha fazla.

10 tl fiyata kesim işleminde bir kesim sınırı yok, levhayı ister 2 ister 200 parçaya böldürün. İsterse her bir kesilmiş parçanın boyutu farklı olsun.

Benim önerim önce bulunduğunuz yerdeki levha ve kesim imkanlarına bakıp kalınlık olarak ne bulunabildiğine bakmanız, sonra da bulunabilen boyuta göre iyi bir tasarım yapıp, o tasarıma göre levhayı kestirtmeniz. Oturak kısmını ve arkadaki kalın kısmı levhaları yapıştırarak 2-4-6 cm kalınlıkta kullanabilirsiniz. Merdiven gibi olan kısmı küçük dikdörtgenler kestirip vidalayarak yapabilirsiniz, konik başlı vidalar uygun bir delik delinirse tamamen ahşaba gömülüyor.

Bir tam levhadan birkaç sandalye veya bir sandalye, dolap, üç ayak, vs çıkartabilirsiniz, sonra da bunları şeffaf veya renkli boyayıp eşin kabul etme olasılığını yükseltebilirsiniz.

Marangozluk bilmeseniz bile, sadece tornavida, çekiç, matkap ve fırça kullanarak imalatı yapmanız mümkün. İki yüzü kaplı veya iki yüzü kapsız, ağaç lifleri görünen çok güzel kontraplaklar var.

Keserken size soruyorlar, eğer fire oranına razı olursanız, farklı yüzlerin lif desenlerini birbirine uydurabiliyorlar.

Ayrıca masa kenarlarında olduğu gibi kenar kısımlarına pvc band yapıştıran makina uygulamaları da var. Ben yaptırmadım. Belki delikleri delen otomatik makinalar da vardır. Yani aslında tasarımı iyi olan birisi, mutfak dolaplarını veya bütün mobilyalarını çok ucuza ve istediği boyutta ve kaliteli malzemeden kestirebilir ve az bir çaba ile birleştirebilir yaptırabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Talat ilgi ile takip edeceğim bu başlığı. Hem taze Dobsoncu olarak hemde marangozluk işin içine girdiği için. :merhaba

DikNot : Küçük bir atölye yaptım/yapıyorum kendime. Güzel bir plan bulursanız hemen prototip falan üretmeye başlarım :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
yenice yazdı:Benim sandalyem yok ama imalat ile ilgili önerilerim sandalyeyi veya başka şeyleri yaparken işinize yarayabilir.
Bunlar oldukça değerli bilgiler. Fırsat bulabilirsem uğrayıp ahşap araştırması yapacağım da henüz fırsat olmadı. Ön araştırma yapıp sonra ona göre boyut ve kesim olayına girilebilir ve uyguna da gelir anlaşılan.
Erhan Ozturk yazdı:Benim de böyle bir ihtiyacım var, araştırıyorum. Şu ana kadar bulduğum en makul çözüm davulcu sandalyesi. Fiyatlar yaklaşık 100 TL'den başlıyor, ofis sandalyesinden daha iyi.
Ben de düşünmüştüm ama ne kadar yükseliyor, hiç canlısına denk gelip de görme şansım olmadı. Hazır birşeyler düşünecek olursam galiba en olası ihtimal bu olur.
Emrah Boogie yazdı:İnternette şöyle birşeye rastladım ama nerede satıldığını açıkçası araştırmadım:
O zamanki fiyatı ki 50tl, cidden uygunmuş ama bakındım nette malesef artık bulunmuyor. Yurtdışında bir yerde denk geldi o da ateş pahası :(
Onur Durma yazdı:Talat ilgi ile takip edeceğim bu başlığı. Hem taze Dobsoncu olarak hemde marangozluk işin içine girdiği için.
Onur abi sen yaparsın, elinden her iş geliyor.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]