Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Bugün aynam kaplandı.Şu anda aynam Atilla Hocamda o da pazartesi ya da yetiştirebilirse bugün kargoya verecek. Kargonun içinde aynam, ikincil aynam ,kundak ve 2 adet 10mm ve 25mm lik gözmerceği gelecek böylece ilk ışığı almaya çok yaklaştım bu arada ben teleskobuma bir ad vermek istiyorum(Diğer teleskopların yanında tırt kalır ama :lol: ")Bunun içinde sizden isim önerileri bekleyeceğim.
Selamlar
Emir
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Kullandığınız isim yani Astro-Emir teleskopunuza da yakışır bence.
Güzel geceler ve keyifli gözlemler dilerim.
Teleskopumda ilk ışığı bugun aldım.Süperdi ozellikle Jüpiter muhteşemdi.(Zaten bir tek ona bakabidim.)Jüpiterin çizgileri çok netdi.Çok beğendim emeğimin karşılığımı almama çok sevindim.Bugün de güneşe baktım lekeler bariz bir şekilde ortaya çıkıyordu.İnşallah nebula ya da yıldız kümelerinden biri yakın zamanda çıkar da bende zevkimi daha tatmin etmiş olurum.
Öncelikle günde ortalama 4 ya da daha fazla aradığım Atila Tınkılıç'ın gosterdiği sabıra;optik tüp için Wavin Pilsaya;Boya işleri için UZAYDEMİR yapımarkete; ve bana yardımcı olan anne ve babama teşekkür ederim.Umarım diğer arkadaşların, diger abi ve ablalarımın birgün bu zevki tatması dileğiyle diyip 8'' Teleskopumu bitirmiş bulunmanın sevinciyle sözümü bitiriyorum.
Selamlar
Emir
Teşekkür ederim Ögetay abi. Sen bir aralar yapıyordun teleskop ona ne oldu?1.si onu anlamadım ama umarım yaparsın hergün kendine bir hedef koy.AAma tabi ben ortaokul olduğum için daha rahat olabilirim zaman bakımından.Eğer üniversiteyi hala okuyorsan bence hocan bunu görünce daha çok not verir. :) Üniversitede nasıl bir puanlama önemi olduğunu bilmiyorum onun (için söylediğim biraz saçma olabilir. )Neyse ama sana ortalama bir zaman soylememi istersen ben kaba aşındırmayı tahminen 6saate bitirmistim sonrası zaten ince aşındırma en fazla 3.5saat olsa cilalamaydi oydu buydu derken 1ay sürer tahminimce. Insallah en kısa sürede bu zevkin tadına varman dileğiyle.
Selamlar
Emir
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Bu başlığa bitmiş teleskopununda bir resmini koysan güzel olur sanırım.
Güle güle kullan, tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Ancak bugün bakabildim. Resimler için teşekkür ederim, teleskopun cidden çok şık olmuş ve harika duruyor.
El yapımı gibi de durmuyor sanki hazır alınmış markalı bir teleskop. Bence aynayı kendin yapmakla çok iyi bir karar vermiş ve bir taşla iki kuş vurmuş oldun. Hem böyle güzel bir teleskopa sahip oldun ve hem de ayna yaparak bu konuda da bilgi ve tecrübe sahibi oldun. Başardığın bu işe imrenerek ve seni takdir ederek bakıyorum.
Tebrik ederim çok güzel görünüyor senin için çok iyi bir tecrübe oldu bundan sonra da tadını çıkarırsın önümüz de yaz keyifli gözlemler dilerim bence de adı AstroEmir olsun :)
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Kişisel detaylara bakınca bugün yaşınızın 13 den 41 e yükseldiğini görüyorum.
Işık hızı ile seyahatle ilgili bir durum mu oldu diye düşünmeden edemiyor insan :-)
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]