Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen astroemir
Merhaba,
Ben bu haftasonu atilla hocamla birlikte 8"teleskop yapmak isteğimi konuştuk ve yarın kargoya verecek malzemeleri bunun için yaptığım aşamaları buradan atacak ve benim gibi meraklıların sorularını yanıtlayabilirim.Sizin önerilerinizi de beklerim...
:oku :lol:

Ve sonunda aynam,aşındırma ve cilalama kitim,focuser,bulucu dürbün,güneş filtresi,ayna tutucum,ronchi testi cihazım,ikincil aynam ve son olarak ikincil aynam bugün geldi çok teşekkürler atilla hocam benim nerdeyse her gün arayıp birseyler sormama rağmen hiç benden usanmadi :D heralde bu bi ilk :lol: Bende yarin yada haftasonu çalışmama artık başlayacakim.Artik ilerledikce buradan foto atmaya çalışırım. Yorumlarınızı bekliyorum ustadlarım... :)
Bugun çalışmaya başladığım 8"lik aynanın bugünkü hedefi olan 0.50mm lik hedefe ulaşıldı. Yarın da 1mm inicem ve böylece kaba aşındırma bitmiş olacak.Atilla hocama yardımlarından dolayı teşekkür ederim. ..
Selamlar
EMIR
Emir işe en başından başlamışsın. Kolay gelsin. :merhaba
kolay gelsin..

hedeflediğiniz derinlik, f oranı, odak mesafesi belli midir..

sırayla hangi aşındırma tozlarını hangi derinliklere kadar kullanmayı planladınız..
Ronchi resimleri.Bu arada teşekkür ederim Şule hanım :)
Selamlar
Dosya ekleri

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Benim cilalama lapım kötü olduğundan dolayı 8saat ciladan sonra aynayı Atilla hocaya yolladım o da biraz cilaladı yarın da aynayı kaplamaya yollanacak bu arada bizde delikleri açtık optik tüpü boyadık şimdi aynayı bekliyoruz.Heyecanla ilk ışığı almayı beklemede mod-on. :D
Dosya ekleri

Vallaha ne yalan söyliim beni şaşırtıyorsun Emir. Bu kadar ilerleyeceğini düşünmemiştim. Cidden tebrikler. İlk ışığa çok az kalmış. Havalarda artık düzelmeye başlayacak güzel bir yaz seni bekliyor. :merhaba
gönderen Kenan.
Bravo Emir, gayet güzel gidiyorsun. İlk ışığı aldıktan sonra bunca zahmetinin karşılığını muhteşem bir şekilde geri aldığını göreceksin. Bu yaz senin için umarım astronomiden zamanla hevesi kaçmayan kalıcı bir amatör gökbilimci olmana yardımcı olur...
En son Kenan. tarafından 08 Nis 2015, 13:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Tebrik ederim.

Kundak ayna ve göz mercekleri olarak neler kullanacaksınız?
Öncelikle teşekkür ederim. Kundak olarak dobson kundak sunta olacak. Ayna olarak normal soda kireç camı kullandım. Göz mercegi olarak 2 adet gözmerceği sipariş ettim; 10mm ve 25mm olarak.
Selamlar
Emir
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Teşekkürler,

90 derece yansıtan düz ayna olarak ne kullanıyorsunuz?
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]