Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Koyuncu yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:Helal olsun ya.24" ne demek :shock:

onunla derin uzayı yanınıza getirmeniz içten bile değil. 8)

tebrik ediyorum arkadaşı :D
Yukarıdaki mesajı yazdığın tarihlerde, o devasa aynayı dahi taşıyabilecek bir kundağı yapacağını biliyormuydun?

Mehmet Abi kundağı yapma fikrine kapıldığım zamanlar bunlar zaten :D Devasa bir ayna ile karanlık bir mekanda gözlem yapmak en büyük hayalim :)

Küresel kümeler bile heralde göz kamaştırıcı görünür böylesine dev bir ayna ile :tap
gönderen atila tınkılıç
Çalistaydaki ayna Başar beyin aynasıydi. o ayna 16" çapında.Elde olmadığı için bana getirmişti.Makinada yeniden yaptım.25 saat kadar sürdü.biçimlendirmenin sonlarına geldim sayılır.Havalar biraz daha ısınınca tamamlamayı düşünüyorum.
Benim ayna 20" .Bayağı ağır olduğundan (12 kg) çalıştaya getirmedim. Şu anda atelyede biçimlendirmeyi bekliyor.Bitirince gözlem yapmanız icin sizleri Bursaya bekleriz.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Atilla Hocam sizin 20 inçlik aynanın durumu nedir? En son hatırladığım kadarıyla 7 mm. sagittası vardı ve litrelerce su alıyordu...:)

Ben anlamıyorum; ustat Stathis 32 inç aynayı nasıl yapıyor? Üstelik sert Pyrex'den yapıyor...:o
gönderen atila tınkılıç
20" Ayna tamamlandı ancak sonradan cassegrain yapmaya karar verdim ve ikincil aynasını yapıyorum oda tamam gibi.Sırada testleri var.onun için teleskopun kundak düzeneğini kurmam gerekiyor.Önümdeki ilk hedef en kısa zamanda testlere başlamak.Yaptıgım ilk cassegrain oldugu için testlerini bende merak ediyorum.Umarım sonuç bekledigim gibi olur.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Tebrikler Atilla bey,umarım teleskobunuzu en kısa sürede bitirirsiniz.Bu sene forum üyelerinden pek çok kişi kendi teleskobunu yaptı.Keşke işten güçten biraz zaman bulup böyle bir işe girişebilseydim...

İlk ışık ve fotoğraflı paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz,çalışmalarınızda başarılar...
gönderen atila tınkılıç
Cüneyt bey teşekkür ederim.
Bende ilk ışığı ve cassegrain olarak ilk gözlemi merak ediyorum. Umarım yakın zamanda tamamlayıp sonuçları sizinle paylaşırım.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Anıl Nayır
zannedersem Türkiyede cassegrain teleskop yapan yok, böyle çalışmalar yapacaklarada örnek oluyor,yenilikleri yürekten destekliyoruz....Başarılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
ATMTürk grubunda cassegrain yapmakta olan, hatta yapmış bitirmiş olan (Barbaros Kurt) ustalarımız var.

Ama 20 inç cassegrain yapan yok tabi, büyük teleskop imalatında Atila hocamız önde gidiyor, tabi bu alanda (büyük teleskop rekabeti) Lütfü hocamızı da unutmamak lazım :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Kendilerine bizlere örnek olup eğittikleri için minnetarlığımı sunarım; beraberinde de sitemlerimi...:o

Yaptıkları çalışmaları neden bir günlük açıp yayınlamazlar? Artık günlük tutmak bir e-posta göndermek kadar kolay! Tek yapmanız gereken konu kısmına başlık yazmak ve ekine de resim eklemek. Yazdıklarınız bu resim altında yer alacak, hem de hemen. Hatta Twitter'ı API ile bağlayıp entegrasyon yaparsanız güncellemelerden anında takipcileriniz tarafından bilinir...:wink:

Bu konuda teknik yardıma ihtiyaç duyan arkadaşlar salih.dincer at gokbilim.com adresine e-posta gönderebilirler.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]