Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:...Çoğunlukla bir Türk'e benzemekle birlikte galiba bir Alman!...
Aman duymasın :oops: , Stathis Bey Rumdur. Kendisi büyük bir ayna yapım ustası. Almanya'da ayna yapım kursları düzenliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:Bu kadar küçük tool ile bu kadar büyük ayna camı yontulmaz ki :(...
Bu konuda tecrübem yok ama bu kadar büyük aynaların küçük bir tool ile yapıldığını birkaç kez duydum.

Tabi 32" lik bir ayna yapmak kolay bir şey değil (pardon, kolay bir şey değil ne demek? Çok zor bir şey). Ama Stathis Bey'e her sene 1-2 defa rastlıyorum. Yaptığı Dobson türü teleskoplar mükemmel görünüyor. Teleskoplarından hiç bakmadım ama forumlara yolladığı gözlem raporlarından kalitelerinin de iyi olduğundan eminim.

Kendisi de küçük aynalarla başladı ve zamanla işi büyüttü.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet Koyuncu yazdı:Merhaba,

Kaba yontma yine kolay da, cilalama çok sabır isteyen bir iş. Unutmazsam, bu akşam tezgahımı evin ortasına bir kurayım. Bakalım ev sakinlerinin tepkisi ne olacak :)
Bekleriz efendim, ama fotoğrafı terlemeden önce çekerseniz...:)
Tahir Şaban yazdı:Tabi 32" lik bir ayna yapmak kolay bir şey değil (pardon, kolay bir şey değil ne demek? Çok zor bir şey). Ama Stathis Bey'e her sene 1-2 defa rastlıyorum. Yaptığı Dobson türü teleskoplar mükemmel görünüyor. Teleskoplarından hiç bakmadım ama forumlara yolladığı gözlem raporlarından kalitelerinin de iyi olduğundan eminim.
Bu kadar büyük ama fazla kalın olmayan bu aynayı görünce ilk olarak şunu düşündüm. Herhalde şu anda ayna bitmiş ve dudak uçuklatacak gözlemler yapmışlardır. Peki aradan geçen bir kaç sene sonra teleskop aynı görüntüleri verebilecek midir?

Bazen de böyle bir büyüklük değmez diyorum. Düşünsenize zamanlı aynanın şekli bozulmayacak mı? Belki de tekrar tıraşlama ve/veya cilalama bile gerektirecek. En iyisi az ile yetinmeyi bilmeli.

Başarılar...
En son Salih Dinçer tarafından 01 Kas 2007, 16:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,bu Stathis bey neymiş böyle helal olsun....Tahir bey verdiğiniz linkteki resimler gerçekten ilginç...teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba, Stathis amcanın 8) sitesine göz gezdirdim. Harika teleskoplar yapmış. En çok 6" Travel Dobson modelini beğendim. İnsanoğlu istediği zaman neler yapabiliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Helal olsun ya.24" ne demek :shock:

onunla derin uzayı yanınıza getirmeniz içten bile değil. 8)

tebrik ediyorum arkadaşı :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:... Peki aradan geçen bir kaç sene sonra teleskop aynı görüntüleri verebilecek midir?

Bazen de böyle bir büyüklük değmez diyorum. Düşünsenize zamanlı aynanın şekli bozulmayacak mı?...
Yok canım, neden bozulsun? Belki 10 sene, belki 20 sene sonra tekrar aluminyumla kaplanması gerekecek, o kadar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Fotoğrafa ilk bakışta, ayna yapımından uzak ama böylesine ilginç bir aynanın yanında poz verme fırsatını yakalamış bir kişi zannettim. Salt görünüş insanı gerçekten çok aldatıyor. Verilen linklerden yaptıklarını görünce kendisine imrendim doğrusu. Bu kadar büyük ölçülerde ve sayıda olmasa da, kendi ayna ve teleskoplarımızı yapabilme şansını bulurum umarım.
gönderen Ziya Al
Ufak tool kullanmak bazen local müdehaleler için gerekiyomuş.Bende aynamın göbegini parlatmak için kullandım ama riskleri var.Ayna yüzeyi bozulabilir.Onun dışında aşındırmada kullanılabilirmi bi bilgim yok ...
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Herkeze Merhaba

bu resim burada kalır bence :) . sonraki aşamalarını yaptıktan sonra abimizin kas oranı bayaa artmış ve hatta kas geliştirme yarışına bile katılabilecek yapısı olacağından şüphem yok. çünkü böyle bir camı kaba aşındırması makine ile tüm gün çalışsa 3 gün sürer tahmini kaldıki bu eleman eliyle çalışıyor kaç ayını alır bilmiyorum :S . Ve cilalamayı söylemiyorum bile, bir kaç ay alacaktır şüphesiz ve hatalarla karşılaşırsa onları gidermek için birkaç ay daha :umk . (Tool küçük olabilir herhangi problem yaratmaz makinelerde de kçük tool kullanılır.)

Saygılarla
Burak GÜDER
Kullanıcı avatarı
gönderen Elçin Ergez
8 inchliğime şükrettim bir an...
o kadar büyük camlarla nasıl MOT çalışıyorlar, ya da çalışıyorlar mı?
gönderen atila tınkılıç
Benimde üzerinde çalıştığım 20" lik bir aynam var ama ben onun tamamını makinada yaptım.Yalnızca aşındırması 40 saat sürdü.Cilasıda 25 saat kadar sürdü.Şimdi işin en zor kısmında ,bicimlendirmede duruyor.Oda kaç gün sürer ve istedigim gibi olurmu bilmiyorum? Çünkü f:4.2. Bu kadar kısa odak oranlı aynayı yapmak imkansıza yakın denecek kadar zor.Tabii amaç enaz 1/4 hassaslığı yakalamak olursa.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
atila tınkılıç yazdı:Benimde üzerinde çalıştığım 20" lik bir aynam var ama ben onun tamamını makinada yaptım.Yalnızca aşındırması 40 saat sürdü.Cilasıda 25 saat kadar sürdü.Şimdi işin en zor kısmında ,bicimlendirmede duruyor.Oda kaç gün sürer ve istedigim gibi olurmu bilmiyorum? Çünkü f:4.2. Bu kadar kısa odak oranlı aynayı yapmak imkansıza yakın denecek kadar zor.Tabii amaç enaz 1/4 hassaslığı yakalamak olursa.
ATY-2007 çalışmalarında gördüğüm o devasa aynadan mı bahsediyorsunuz? Son durumunu merak ediyordum. İnşallah o aynanın içinde bulunduğu teleskop ile gökyüzüne bakma fırsatım olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:Helal olsun ya.24" ne demek :shock:

onunla derin uzayı yanınıza getirmeniz içten bile değil. 8)

tebrik ediyorum arkadaşı :D
Yukarıdaki mesajı yazdığın tarihlerde, o devasa aynayı dahi taşıyabilecek bir kundağı yapacağını biliyormuydun?
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]